Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:21 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: R.]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.06.05 16:27



Май още не са ми бъркали рода из форумите. Но да предположим, че си сбъркал едно 'и' с 'а'.

Някъде съм чел, че евреите са имали най-справедливия закон. Зъб за зъб, око за око. Т.е. законът предвижда точно такова наказание, каквото съответства на провинението, не повече, не и по-малко. Това е от гледна точка на справедливостта съвсем издържано.

Никой не е могъл да изпълни старозаветния закона. Законът е даден за да бъде изпълнен съвършено от Христос. Христос ни донесе съвършеното знание. Донесе ни прощението и благодатта. Той ни донесе и нещо повече от справедливостта - законът на любовта. Ако можеше това съвършенство да бъде възприето от хората по друг начин, то нямаше да има нужда да идва Христос. Това щеше да бъде предадено още на Адам. Но хората тогава не са могли да възприемат дори закона. Законът, който визираш, не е отпаднал. Просто днес имаме истината, която го превъзхожда. А Бог, Който винаги ни дава това, което е максимално полезно за нас, е дал в свое време ”зъб за зъб”, а в последствие, когато моментът е узрял за това е дал ”обичай врага си”. Но както ”зъб за зъб” важи и днес (законът за справедливостта), така и в старозаветната епоха са се виждали наченки на любов към всички.

Тук обикновено обяснявам надълго и нашироко защо догматите са точно такива. Догматът е истина на нашата вяра. Не мога да предположа кой какъв догмат не приема. А да обяснявам всичко подред е доста трудоемко. После нещата се изясняват. Пък и не винаги има полза да се обяснява всичко. Трябва човек да заяви сериозно желание да разбере, а не толкова да отрече.



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: Ask2OO4]  
Автор R. (непознат)
Публикувано16.06.05 16:34



Ето това вече прилича на истински отговор. Макар и да не съм съгласен с думите ти за Църквата, благодаря!



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: Ask2OO4]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано16.06.05 18:51



Аз не говоря ние дали се всатаняваме, а който служи на Тангра и Перун.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: Ask2OO4]  
Автор R. (непознат)
Публикувано16.06.05 18:59



Благодаря за изчерпателния отговор!!! Но нещо ми направи впечателение. Някъде по-нагоре във форума аз написах, че:

"Бог е един, но се открива по различен начин и в различна степен на различните хора през различните епохи... Старозаветният Бог е призовавал "око за око, зъб за зъб". Новозаветният Бог призовава "обичайте враговете си". И не можем да кажем, че това са различни Богове - това е един и същи Бог, изявявал се в различни епохи и пред различни хора."

Ти опроверга това и написа следното:

"Бог е винаги един и същ. Ако някои имат огромната грешка да четат Стария Завет както им попадне си е техен проблем."

A сега пък ми казваш, че:

"А Бог, Който винаги ни дава това, което е максимално полезно за нас, е дал в свое време "зъб за зъб", а в последствие, когато моментът е узрял за това е дал "обичай врага си"."

Значи от една страна Бог не се открива по различен начин в различните епохи - самата ти опроверга това по-горе във форума. А сега пъм ми пишеш, че Той тогава дал "око за око, зъб за зъб", а по-късно, като хората били узрели за това, е дал закона за любовта - или с други думи, е дал различни нареждания в различните епохи.

Е това не мога да го разбера! В крайна сметка кое от двете е вярно - Бог винаги по един и същ начин ли се изявява или не?

Редактирано от R. на 16.06.05 19:00.



Тема Астрологията и Богомилитенови [re: R.]  
Автор Maktub (обичаща)
Публикувано16.06.05 20:04



Из „КНИГА ЗА ЗВЕЗДИТЕ”

Петър Осоговец


Петър Осоговец е един от Богомилските епископи, известен още като Доростолски епископ. Основава църкви в Доростол, където година след встъпването си става епископ в Рига, Севастопол, Краков и Виена.

Като човек от народа, той е с искрен и жив темперамент, правдив и рязък характер.

Благодарение на писателя Николай Райнов – носител на Богомилския Дух, ние можем да се докоснем до магичните слова за звездите и небето :

„А в Четвъртия Ден Господ създаде звездите – да красят твърдта небесна – и да бъдат знамение за векове и народи.

Създаде ги Вечният от най-тънката си плащеница – от бисерната багреница на своя блян ги създаде.

Седем едри звезди сътвори Предвечният – и седем области от небето им повери.

Най-първо създаде Слънцето с неговата бяла нимба и му даде да владее над царството.

После изсече с резец Месечината, забули я с прозирно седефно покривало, пусна я в бездните – и повели и да властва над Целомъдрието.

След нея от златен сплав изля Звездата на Вожда, която ромейци зват Зевс, - поръси я с вино от своя потир – и заповяда и да бди над Славата.

Тогава от своя божествен ум изригна два сърпа, склопи ги, та сътвори Вечерницата, която ромейци зват Афродита, - и нареди я да владее над Любовта.

Подир това създаде една загадъчна звезда, която съдържа в себе си смисъла на вси останали, - Звездата на Посланника, която ромейците зват Хермес – и сложи я да повелява над Посвещението.

След нея създаде кървава звезда – Звездата на Бранника, която ромейци зват Арес – и ней заповяда да владее над Кръвопролитието.

И накрай проля своя царствен гняв в простора и метна своята диадема, разпален от ярост - . че звездата не изгрява още.

И чакаше цели часове Господ да се разпали звездата, а тя не изгряваше още.

Та тогава архангел Михаел сложи кротко едър едър елмаз сред пръстена на Божията диадема; и сжалиха се вси ангели над изгубената Божия корона – и заплакаха.

И сълзи обляха диадемата на Бога – и разпалиха огън сред – дано изгрее.

Та блесна голяма звезда, - черна звезд се роди – мрачна и замислена - : Звездата на Отшелника, която ромейците зват Хронос – и повеля и даде Господ да пази Тайната.

И обгледа после Бог делото на своята ръка – и всичко бе гиздаво.

И засмя се Иехова и рече:

- Добро е!

И тогава настъпи властно Четвъртата Нощ.

И през нощта на творчеството си Вечният разсипа в простора бисерите на своя сетен блян – и родиха се безчет звезди, а сетне възторжено погледна безкрайната звездна плащаница, що се диплеше пред окото му – и в прехлас метна пъстър лентион в простора.

И роди се тогава Млечният Път –

................................................................................................................................................

И вложи Елохим седем духа в седемтях светила небесни, та седем ангела се родиха.

И повери на всеки ангел по един от седемте народа – да го води.

И ангелите, на които бе поверено да водят народите, се сдружиха с ангелите, що бяха пазители на тези народи, та всеки народ имаше по два ангела: един – да го води, а друг – да го пази. –

Слънцето разпери крила над Масър, Месечината – над Междуречието, Вечерницата се спря Гърция, Звездата на Посланника покри с лъчи Иудея, Звздата на Бранника – Рома, за Звездата на Отшелника – Бизанс.

А народите се не бяха родили още на земята, но те живееха в чертозите на Господнята Всемъдрост.

И вси народи получиха от Вечния по един звезден дух. – Само над България тъмнееше мрачина – и звезден ангел не развя крила над нея.

И ронеше сълзи ангелът, що пазеше България, чче всички си имаха другар, а той – нямаше.

И с плач поиска от Бога звезден дух, - другар да му бъде.

Та се смили над него Иехова, ала нямаше вече звезда и звезден дух.

И духна тогава Бог в простора – и осени с божествено мановение Млечния Път, та рой светли ангели се родиха там – повели Бог на Млечния път да властвува над България.

................................................................................................................................................

И превратна участ спря крила над българи: през изкус и съсипни ще мине България, ала – ще изтрае.

Погасна нимбата над Масър, умряха двата народа – близнаци на Междуречието, изгоря Гърция, погина Иудея, разсипа се Рома: само Бизанс и България останаха.

... Но този, що се вслушва в пророчески вещаниа, знае твърдо, че неповолни бранни дни ще разсипят Бизанс навсегда, а България като Огнена Птица ще се възражда из собствена пепел, та до край на векове ще пребъде.

Защото – гаснят звезди една по една. Ала Божият Лентион ще свети вечно – и Млечният Път ще бъде светъ саван на мъртвата вселена _ _ _.



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: Griph]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано16.06.05 21:06



Аз смятам, че тази нова езотерична вълна сред псевдохристияните е силно повлияна от КАБАЛАТА.

Апостолите са били категорични. Те не се зарадвали на слугинята гадателка, която ги приветствала като слуги на Бога, а направо, без никакви церемонии, запретили на духа, който я бил овладял. Всякакви други човешки бръщолевения не могат да опонират на св. Апостоли.

Вие точно сте назовали източника на тази странна сила. Никой не оспорва "чудесата" или чудесните тълкувания, но никой не може да ни убеди, че тези "таланти" идват от Бога.

Наш християнски дълг е да изследваме както Писанията, така и не на всеки дух да се доверяваме.



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: R.]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.06.05 22:40



Да, точно така е. Ако правилно съм те разбрал ти приемаш еволюцията на религиите както еволюцията на хората. Но ние не смятаме, че еволюцията протича по този начин.

Ние делим богообщението на два принципно различни периода. До раждането на земята на Христос и след това. В старозаветно време таванът на богопознанието е било опитът да се спази нравствения закон и надеждата за идването на Месията. Това е максималната възможност, до която човечеството е достигнало чрез патриарсите и пророците. Всеки човек, независимо от способностите му, е бил ограничен до толкова поради отпадането на човечеството от Бога. В старозаветното разбиране като цяло няма еволюция, има израстване на отделния човек в богооткровената иситина.

Христос дойде и ни примири с Бога. Той ни даде съвършеното знание. Той ни даде Себе Си. Не съществува нищо по-висше от Него. Затова и сега еволюцията на вярата е невъзможна. Възможен е растежът на всеки човек в Църквата.

А днес който се опитва да търси богопознание извън Христос се опитва да го постигне със старозаветни средства. Обаче ще се провали защото надеждата да дойде друг Месия ще го посрами. А както отбелязах това е таванът.

Ето това исках да отбележа. Бог не е различен. Човешката възможност да Го опознае беше нищожна след Адам. Но дойде Христос и тя стана принципно неограничена. Няма много различни епохи, в които Бог се открива по различни начини. Принципно са само две.

Освен това Бог може и да дава различни ”нареждания”, но се открива по един и същи начин. Аз опровергах да има противоречие и принципна непоследователност между ”зъб за зъб” и ”обичай врага си”. Второто надгражда първото съвършено.

ПП: Какво още трябва да ти напиша за да се сетиш, че съм в мъжки род? Ако си се подвел от това, че съм се писал вид потребител ”питанка” трябва да уточня, че ”питанка” няма мъжки род. От това не следва, че Пенчо Питанката е жена.

ППП: Можех да мина и само с последните два абзаца, но реших да обясня някои неща по-подробно.



Тема Re: Езотерични идеи за християнствотонови [re: Ask2OO4]  
Автор R. (новак)
Публикувано16.06.05 23:09



Извинявай за недоразумението с рода, точно заради "питанка" останах с впечатлението за женския род... Както и да е. Извинявай!!!

Но от друга страна например думата "душа" на всички езици е в женски род, а "дух" е в мъжки, което е много интересно като закономерност. И тъй като според църквата човекът няма дух, а има само тяло и душа - тази догма е приета на Църковния събор в Константинопол през 869 год, т.е. преди разделението на Църквата - то може би женският род е най-подходящ за обръщенията ни един към друг (нямам в предвид нас двамата, а хората изобщо). Както и да е, това са малко абстрактни разсъждения.

Може да се каже, че съм общо взето съм съгласен с това, което си написал. Може да се поспори по някои подробности, но това вече би било издребняване от моя страна.

Имам само един напълно конкретен въпрос - правилно ли съм разбрал, че според теб Православието е върхът на развитието на религиите - и в този смисъл е най-съвършената религия, която никога няма да бъде надмината по какъвто и да било начин?



Тема Какво е езотерично християнствонови [re: Mish-o]  
Автор pakpak (непознат)
Публикувано17.06.05 18:58



Може ли да ми обясните какво всъщност е езотерично християнство?

Не аз, а Христос в мен!


Тема Re: Какво е езотерично християнствонови [re: pakpak]  
Автор Griph (женски род:))
Публикувано18.06.05 00:54




и


Ти вярваш, че има само един Бог, добре правиш; и бесовете вярват и треперят.


Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.