Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:57 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Християнски ли е Вехтозаветният Бог?нови  
Автор д-p Oxбoли (ентусиаст)
Публикувано03.02.05 21:42



Толкова садизъм от страна на вехтозаветния Бог! Отмъстителен ли е? Зла ли е същността му? Да заповяда на последователите си да осакатяват младенците си чрез обрязване... Толкова кървища, потоп, Содом и Гомор, толкова обещания и склоняване към избиване на цели народи... Гавра-изпитание за Аврам чрез склоняване към детеубийство... Началото е в райската градина, където праща на "любимите" си творения-хората Сатаната. После поощрява братоубийството, като насъсква земеделците срещу скотовъдците (Каин и Авел)...

Накрая, разбирайки, че със зло не може да управлява людете, му се е "наложило" да прати добрия си син Исус за да тушира малко жестокостта и "тоталитаризма", наложени от него. Ала и към добрия си Син се отнася по най-жесток начин...

Въобще, християнски ли е Стария завет с жестокостите на еврейския Бог? Ако е християнски, защо първоучителите Кирил и Методи не са го превеждали? Когато се молим, кой дава ухо на молитвите ни - Бог на обрязаните или Исус Христос? Или Св. дух? Или Сатаната? Трима ли са в Светата троица? Или четири? Ако не са четирима, то Сатаната не е ли Бог? Или той Богът от Вехтия завет? Елохим=богове...

Редактирано от д-p Oxбoли на 03.02.05 21:43.



Тема Re: Християнски ли е Вехтозаветният Бог?нови [re: д-p Oxбoли]  
Авторпoceтитeл (Нерегистриран)
Публикувано03.02.05 22:44



Подобни въпроси и друг път са били задавани тук, но заслепението на огромната маса наричащи се християни е потресаващо и те не желаят да погледнат по-далеч от носовете си Подобно е положението и с всички други религиозни групи, разбира се.



Тема Re: Християнски ли е Вехтозаветният Бог?нови [re: пoceтитeл]  
Автор д-p Oxбoли (ентусиаст)
Публикувано03.02.05 23:12



Кое, смяташ, е заблудило християните, та да приемат еврейската Тора за свещена книга? И кога е станало това? Защото древните книги-оригинали във Ватикана са четвертоевангелия, а не Библии (Тори)...



Тема НЕ!!нови [re: д-p Oxбoли]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано03.02.05 23:24



Този е всъщнст Йехова, Яхве или както го искаш наричай IHWH, YHVH и др,
Това е еврейски "бог" дали е зъл или добър ? едно е сигурно ,че явно към нас не е добър не става въпрос за християни а въобще за хората, които не са евреи и богоизбрани.
Но по-важен въпрос според мен е христичнско ли е самото христинство със тези фундаментални изявления:
"Не думайте, что Я пришёл принести мир на землю; не мир пришёл Я принести, но меч; Ибо Я пришёл разделить человека с отцем его, и дочь с матерью её, и невестку со свекровью её. И враги человеку домашние его. Кто любит отца или мать более, нежели Меня, не достоин Меня; и кто любит сына или дочь более, нежели Меня, не достоин Меня; (Матф. 10, 34-37)

Если кто приходит ко Мне, и не возненавидит отца своего и матери, и жены и детей, и братьев и сестёр, а притом и самой жизни своей, тот не может быть Моим учеником; (Лука. 14, 26)"


Тва е христовата реч. извинявам се ,е е на руски .. мисля,че се разбира.

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Има ли тогава "добър" Бог?нови [re: Caбaзий]  
Автор д-p Oxбoли (ентусиаст)
Публикувано04.02.05 00:26



Или има само зъл Бог, т.е. Сатана? И ако бог е само зъл, гое е тогава "Добро" и кое е "Зло"?



Тема Re: Християнски ли е Вехтозаветният Бог?нови [re: д-p Oxбoли]  
Автор BloodsignedМодератор (a nice one.)
Публикувано04.02.05 00:33



Поредното мнение на лаик с претенции ...

Докторе ...хм .... неко обективно помислим върху няколко въпроса:

- Ти какво ще направиш с процесора на машинката, от която постваш тез мъдри претенции, ако един ден той откаже да изпълнява нарежданията ти?
Бог какво направи с хората?

- Ако Бог, който е създал хората ( и в частност теб) не ти харесва, що не си направиш друг, който да ти харесва?
(Даже няма нужда да го правиш. Просто надникни в огледалото. От там ще те погледне обекта на твоето обожание.)

- Мислиш ли че имаш достатъчно капацитет, за да критикуваш Бога - Твореца на вселената?

- След като критикуваш Бог, че бил лош, как си обясняваш факта, че все още дишаш? Бога, който критикуваш, дали не би те "дилийтнал" ( от англ. DELETE)елегантно, още докато посягаш към клавиатурата?А?

- Смяташ ли че Бог трябва да покрива твоите лични изисквания? Или е по-редно ти да покриеш Неговите?



Тема За машинката и Богнови [re: Bloodsigned]  
Автор д-p Oxбoли (ентусиаст)
Публикувано04.02.05 00:56



Във всеки случай, трябва да съм доста примитивен, за да я заплаша (машинката) с потоп или с огън и жупел с надеждата, че ще се оправи (имало е такива машиноборци-лудити, които са трепали машините). Освен това аз не съм създал процесора на машинката, а Интел или АМД. Ако продължа твоята аналогия, излиза, че не еврейският бог ме е създал, а някои друг - в Битие се нарича ЕЛОХИМ - богове. А защо да му треперя на този еврейски бог като арабин и да затъвам в простотия и отгоре на всичко да му казвам "Отче?" или "Аллаху акбар"?

За делийтването - много големи изверги не са били делийтвани, докато най-праведният - Иисус е бил делийтнат по най-жесток начин от всемилостивия си "баща".

И какво общо имат Елохим - създателите наши с преборения от Аврам Бог на богоборците-израелтяни, та да му треперя?

И трето, аз не критикувам никого, че е лош, само констатирам. И нямам лични изисквания към него, защото той отговаря само на вредни искания - например да предам на смърт съседите си или да поръся с жаби земите им или да потопя в кръв реките им... За награда след това най много да ми даде да се скитам 40 години в пустинята...

Заблудено чадо, ако искаш да си щастлив, обръщай се само към Елохим и, може би, към последния пратен от тях - Христос!



Тема поредна доза "артцинизъм"....нови [re: д-p Oxбoли]  
Авторyзи kидoн (Нерегистриран)
Публикувано04.02.05 10:57



преди години имах възможност да слушам един стар циник и богохулник,нарекъл се професор по актиорско маисторство,става дума за пенчо пенчев,не знам дали е още жив ,но лекциите му бяха изпълнени със същият тон и дух ,които вие докторе използвате,та този "естет",беше написал една книга "от змията до апокалипсиса",...за да не ставам банален,книгата е писана през тоталитарно време,та този тон ми е до болка познат,...и не си заслужава и да ви се отговаря..



Тема Значи..нови [re: д-p Oxбoли]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано05.02.05 00:16



..който е създал света (+теб и мен) е сложил неговите си правила в него. На хората е дадена свободна воля, дали да уважават тези правила или не. Който избере да не ги уважава си носи последствията. Това е като да се противопоставяш на гравитацията, просто си създаден в рамките на тези закони. Всяко действие има последствие/я. И за всеки човек има последствия, включително за тези "лоши" за които ти казваш, че е нямало възмездие за грешките... има просто не на тоя свят.

"докато най-праведният - Иисус е бил делийтнат по най-жесток начин от всемилостивия си "баща"." Ето само това просто изреченийце показва, че ти не знаеш първъто нещо за Хриситянството. А то Е:
Исус Христос е дошъл на земята с чистото осъзнаване и единствена цел да ни научи, да УМРЕ за нас (изкупвайки греховете ни) и да ВЪЗКРЪСНЕ. Това му е мисията, не е някаква трагична грешка или жертва от страна на Бог.
Можеби трябва с отворено съзнание и ум да се образоваш по темата, преди да критикуваш и да правиш избори в живота си?!

П.П. За Християнството и Бог се учи първо от Новия Завет и после ще си способен да разбереш (до колкото ни е дадено) връзката със Стария Завет.



Тема Re: Има ли тогава "добър" Бог?нови [re: д-p Oxбoли]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано05.02.05 00:56



Питай християните и учените еврейски глави. Аз не мога и не се наемам да абсолютизирам и да давам всеобхватни отговори!

VITA BREVIS ARS LONGA



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.