Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:59 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: ПИСМО -подписка ДО ПАТРИАРХ МАКСИМнови [re: Дeдo Йoцo]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано24.01.05 22:53



"БПЦ беше преминало тази граница далеч преди разкола."

Благодаря Ви за тези правдиви думи и добросъвестно свидетелство.

Откога се силя да кажа, че колкото и да е болезнено разделението, неоснователно всичкото зло се приписва на Инокентий или едва ли не той е виновен за всичко лошо в Църквата.

Колкото и парадоксално да звучи, цели 4 години изразявах острите си критики до Синода на М. Инокентий и днес трябва да възразявам по най-провокационен начин срещу пресилените или тенденциозните оправдания или обвинения. Видимо избраният от мен начин на провокационно изказване е неправилен, защото вместо желаното активизиране на мисленето, аз затворих сърцата на мнозина да гледат реалността.

Ползвам се от случая да благодаря на лицето, изпратило ми преди малко една бележка, която приемам като глас Божи:

"...може би ще има по-добър резултат от мненията Ви, ако ги изразявате без остър език и обиди. Защото, когато езикът е твърде остър и груб, хората се хващат за това и се палят, разлютват и ..коментират изразяването Ви, а не същността на това, което искате да кажете. Може би, ако се стараете да казвате нещата по-спокойно ,тогава другите ще трябват да коментират именно казаното, а не на4ина...".




Тема Re: ПИСМО -подписка ДО ПАТРИАРХ МАКСИМнови [re: Prokimen]  
АвторAбдaл (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 23:30



Prokimen, хиляди благодарности за публикуваната подписка. Понеже съм сигурен, че ти не си участвал в писането й, по- долу написанато не се отнася за теб.
Сега на всички ни е ясно какви пари са смъквали настоятелствата от разколническите храмове. Плащания на ръка, водосвети и т. н.- написано убедително и с патос на очевицец врял и кипял в нещата. И присъди- тоя епикоп такъв, оня епископ онакъв. А примера с Католическата църква направо няма да коментирам. Да им се чуди човек на авторите, те изобщо запознати ли са основите на православието?!



Тема Re: ПИСМО -подписка ДО ПАТРИАРХ МАКСИМнови [re: Aбдaл]  
Авторвъпpocитeлeн (Нерегистриран)
Публикувано29.01.05 06:39



?????????



Тема Re: ПИСМО -подписка ДО ПАТРИАРХ МАКСИМнови [re: ПЪTниk]  
АвторPS (Нерегистриран)
Публикувано29.01.05 20:13



Подкрепям с пълна вяра думите на абдал. Вярата без дела е мъртва вяра. Думите са думи, делата говорят за истината. Крадеца вика дръжте крадеца.
Край на разбойниците и търговците в Храмовете. Пазете се от гнева Божий злосторници и слуги на Сатаната.



Тема Re: ПИСМО -подписка ДО ПАТРИАРХ МАКСИМнови [re: Aбдaл]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано30.01.05 18:49



Прочетох с внимание думите Ви. Съгласен съм, че има нещица в писмото - подписка, които могат да смутят.

Ако дейстително лицето което ми изпрати текста е в основата на тази инициатива, дръзвам да Ви уверя, че архитект Йорданка Пейчева знае за какво говори и в това можете да се уверите лично от Патриарха, ако ли не от Митрополит Дометиан или Митрополит Неофит.

Пейчева беше дългогодишен църковен настоятел в храма "Преображение Господне" и тя уреди подаряването на иконостаса в храма от киноцентъра. Виждайки че енорийският й храм е без иконостас, тя се сеща че някога за филма си "Иконостасът" е поръчвала такъв в една художествена гимназя. Извади от складовете на киноцентъра въпросния иконостас и го предаде на храма без една стотинка.

Никой от владиците не може да я обвини в мошенничество, защото тя е сторила твърде много безплатни или безкористни добрини на Църквата. Точно тя представляваше Патриарха на потайните преговори около създаването на банката "Свети Никола".

Пак Йорданка Пейчева успя да уреди построяването на патриаршеския гараж в двора на митрополията, след 10 год. безуспешни негови опити.

Тя положи твърде много безкористен труд и за Видинска епархия и още през комунистическите години съумя да промени градския план на Видин за да се построи църковна сграда с кръщелня.

Тя беше натоварена от Патриарха зя някои дела в Троянския манастир. Тя остана най-предана на епископ Нестор и затова с много болка тича да насам и натам за да търси справки защо не му се изпраща пенсията и т.н.

Ако нещо съм излъгал, нека Дядо Дометиан ме поправи или пък самият Дядо Максим.

В крайна сметка, епископ Николай потъпква УСТАВА НА Б.П.Ц., назначавайки самолично свои си приятели по храмовете и незачитайки труда на хората.

В интерес на истината, пак Йорданка Пейчева е правила опити да озакони енорийската земя на въпросния храм.

Струва ми се, че щом като УСТАВЪТ е погазен и не се знае по какви правила се управлява Църквата, миряните имат своето законно право да се обърнат с подобно запитване.




Тема Re: ПИСМО -подписка ДО ПАТРИАРХ МАКСИМнови [re: Prokimen]  
Автор Matey (непознат )
Публикувано31.01.05 01:18



Prokimen,
Не познавам архитект Йорданка Пейчева и за това нищо немога да кажа за нея. Едно е сигурно, че Вие и авторите на писмото питеаете крайно отрицателни чуства към епископ Николай и в злобата си към него хвъляте кал върху хора, които не познавате и за които не сте чували нищо. Уважавам негативните Ви чувства, макар и да не ги разбирам и да не ги поддържам. Тези Ваши чувства със сугурност си имат причина канонична, морална или икономическа- не коментирам.
Другото сигурно е, че сте проводник на кампания срещу сегашния предстоятел на храм "Преображение Господне" отец Василий, когото нито Вие, нито авторите на подписката познавате, нито знаете какво е направил за Софийската епархия през годините си на свещеник до сега. Предполагам, че сте били подведен и сте се поддали на чувствата си и той Ви се е сторил удобна жертва. Уверявам Ви, че отец Василий е достоен човек със заслуги далеч по- големи пред Софийската епархия от изброените от Вас на архитект Йорданка Пейчева и че това не е приятелско назначение. Делата му именно това показват.
В заключение ще спомена, че до идването на отец Василий, храма "Преображение Господне" в Лозенец бе най- лошо поддържания храм в Софийска епархия и беше в далеч по- окаяно състояние и с по- малко миряни от например храма "Св. Димитър" в кв. Хаджи Димитър, които не само има малка и бедна енория, но и не получава почти никакви странични приходи. Всеки които има наблюдение върху храмовете в София и не е пристрастен може да потвърди думите ми.

P.S. Prokimen, ако си направиш труда да се запозноеш с фактите около смяната на настоятелството и предстоятеля на храм "Преображение Господне" в Лозенец, сам ще се убедиш, че част от нещата в подписката са чиста лъжа, а другата част е изопачена истина.

Редактирано от Matey на 31.01.05 01:38.



Тема ЛИЧНОТО ми отношение към епископ НИКОЛАЙнови [re: Matey]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано31.01.05 02:28




Аз мога да отговоря само за себе си.

Ценял съм въведената от епископ Николай дисциплина в Софийската патриаршеска митрополия.

Въпреки че бе достигнало до мен от руски монаси някакви негови изказвания по мой адрес, отминах великодушно приказките му.

Не е той човекът да се произнася от името на Патриарха, защо последният ми бил обиден, че не съм приел задкулисните преговори между Патриарха и Митрополитите Геласий и Неофит.

Не е черта на моя характер да действам задкулисно.

Ако в последно време реагирам крайно остро по отношение на Патриаршеския Синод, то е за две неща:

1) Действията на епископ Николай са самолични и са в крайностно потъпкване на УСТАВА НА Б.П.Ц.

Неговата фанатизирана злоба е в противоречие със заявленията на ПАТРИАРШЕСКИЯ СИНОД около събитията в България.

Той си позволи да въведе самолично изменение на богослужебния устав, въведен в Православието, с неговите т.н. "акатисти" пред празника на Успение Богородично.

Такива богослужения не се предвиждат по ТИПИКА.

Затова и отправих въпрос в клуб "Православие" до неговите обожателки, дали тези благочестиви на пръв поглед богослужения ще останат и занапред като характерни за Софийска епархия, или те са чисто и просто ДЕМАГОГИЧНО тържество или манифестация на ПОБЕДА!

2) Епископ Николай не само че не спазва големите приказки на Митрополит Неофит по приемането на клирици от ведомството на Митрополит Инокентий, изявили желание да принесат покаяние и преминат във ведомството на Патриарх Максим, но стига твърде далече.

Никой никога не е споменавал за повторно ръкополагане на свещениците. Смятам че сте достатъчно разумен човек за да си дадете отговор какво означава да не отговаря въпросният "епископ" на подадените свещенически молби.

Нещо повече, епископ Николай, по внушение на демонизиращия се "митрополит" Натанаил, който без никакво смущение на съвестта си окървави ръцете си, не само че се поруга с хората, но в сатанинския си садизъм дръзна своеволно да поставя въпрос за преръкополагане на свещеници.

Точно така е поставен въпроса за отец Борис от храма "Свв. Кирил и Методий" в София.

Ако за други свещеници би могло да се разказват басни, то едва ли ще се намери човек, познаващ отец Борис, който да каже, че той е крадец, мошеник, хулиганин и пр.

При такова положение на крайно унижение и сатаниско изстъпление от викарния епископ, когото не допуснаха Бачковските монаси дори да влезе в манастира им, а Рислските заплашиха да сторят същото, то по-логично ще е поруганите свещеници да станат старостилци и да знаят в името на какво страдат, отколко да се преръкополагат при убийци и търгаши.

Точно тези действия на епископ Николай ме накараха да предприема крайна позиция и да се обърна с ОТВОРЕНО ПИСМО ДО МИТРОПОЛИТ ИНОКЕНТИЙ, искайки незабавно свикване на нашия Синод за да анатемоса целия Синод на Патриаршески ЛЪЖЦИ и обяви гръмогласно, че пребиваващите в лоното на този самоотсякъл се от ИСТИНАТА ХРИСТОВА вертеп, се лишават от благодатните дарове на Св. Дух.

Вината не е наша този път, а на лъжците и демагозите, които никога не са търсели църковния мир и за пореден път показаха коварството си, карайки всеки нормален човек да им няма никакво доверие занапред.

Ето, това са моите лични мотиви за да отправя критичен тон на самозабравилия се викарен епископ, за когото дори Митрополит Иларион каза неотдавна в личен разговор : ""голям дявол е този Николай".


Редактирано от Prokimen на 31.01.05 02:36.



Тема за настоятелството в Лозенецнови [re: Matey]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано31.01.05 02:34



Напълно възможно е написаното от Вас по отношение храма "Преображение Господне" да е истина. Откровено казано, аз съм ходил само веднъж там и то около 1977-78 г. и то заради мощите на св. Варвара.

Нямам никакви лични наблюдения и затова не съм взел отношение по писмото.

Възможно е да има засегнати честолюбия. Никак не го изключвам. Изразих само предположение за авторите. Архитект Пейчева ми изпрати писмото с информация че се събирали десетки подписи с адрес и ЕГН. Поне този път съм се въздържал от всякакви мнения и препоръки и действително нямам абсолютно никакво участие или замеса в тази афера.

Не познавам въпросния отец Василий и затова не мога да се произнасям по негов адрес нито положително, нито отрицателно.

Редактирано от Prokimen на 31.01.05 02:41.



Тема Re: ПИСМО -подписка ДО ПАТРИАРХ МАКСИМнови [re: Prokimen]  
АвторPS (Нерегистриран)
Публикувано31.01.05 20:14



Приятелю Георги, Пейчева може да има заслуги, но дали те не се омаловажават от факта че е била настоятел в един разколен храм, в които финансовите постапления не са били контролирани целесъобразно. Не говори когато не си наясно с истината.



Тема Re: ЛИЧНОТО ми отношение към епископ НИКОЛАЙнови [re: Prokimen]  
АвторPich (Нерегистриран)
Публикувано31.01.05 20:34



Такива богослужения не се предвиждат по ТИПИКА.

Ти наистинали си мислиш че познаваш Типика.
Малко човече, смятаме че започна да прекаляваш. Гневът Божий е надвеснал над теб.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.