Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:32 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Четете КОРАНАнови [re: famulus]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 00:16







Тема Re: Четете КОРАНАнови [re: famulus]  
Автор engeneer ()
Публикувано28.01.05 00:54



нямам време да спя да не говорим за корам и тем подобни. та какво пише- с две думи?




Тема "Объркването" на Иисуснови [re: engeneer]  
АвторArнocтиk (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 09:11



Чета корана за "функционална пълнота", както може да се каже на професионален език (програмист съм). Има много неща, които не мога да разбера. Както и библията, и той иска тълкувания и разяснения и тук вече идва ред на сектите и разклоненията на всяка една религия.
По принцип той преповтаря библията. Основната му теза е, че библията е написана на език, който се развива и променя във времето. Освен това при преводите се сещате какво става. Да не говорим, че в староеврейския гласните букви не са се изписвали. Писмото е било от букви, представящи само съгласни. И оттук много двусмислия. Бог видял, че словото му се променя и изопачава и решил да напише последното си слово на език, който не се променя във времето, за да не се променя и Словото Му. И такъв език е арабския. Той си е същия, какъвто е бил и преди векове. В Палестина и Мароко говорят един и същ език. А вижте нас и Македония. 150 год. самостоятелно разбитие до каква промяна на езика води.
И така Бог избрал Мохамед (Възвишен, някои го тълкуват "Свети дух") да му бъде последния пророк и чрез него да сведе на вярващите последното си слово. Та тази последна книга е Корана.
Колкото за объркването на римските вийници, за Бог, създал вселената, това не е проблем. Така не е имало възкресение, което е един от опорните камъни на Християнството.
Освен това според Корана Иисус не е божи син. Мария (Мириам) е заченала непорочно, но Иисус е обикновен човек, а не е от Него.
Е, който се интересува повече, да си го прочете сам.



Тема Re: Четете КОРАНАнови [re: ПЪTниk]  
Автор cave ()
Публикувано28.01.05 10:13



ето тук

можеш да потърсиш по думи и бързо да си намериш стиховете, които търсиш.



Тема Re: Четете КОРАНАнови [re: ПЪTниk]  
Автор cave ()
Публикувано28.01.05 10:19



колко страшно заблуден си относно корана. каква мъдрост може да има книга написана от един откровен убиец, лъжец, педофил (оженва се И за 9-годишната дъщеря на своя най-добър приятел Абу Бакр), антисемит (първият масов гроб а евреи в света е този в Медина), манипулатор, клетвопрестъпник (не случайно Арафат казва, че Осло нил за него като договора от Худайбия - 10-годишен договор на Мохамед с Мека за ненападение, прекъснат от Мохамед след 6 месеца), себелюбив и отмъстителен (когато една тогавашна поетеса, майка на 5 деца, със стиховете си показва истинското лице на този мародер, той изпраща убиец, който я заколва, докато лежи между децата си и кърми най-малкото, самият убиец е ужасен от постъпката си и пита МОхамед дали върши грях, на което "пророкът" отговаря "приеми, че си заклал просто една коза")

искате ли да ви намеря линкове към тези текстове от хадисите или просто ще ми повярвате ?



Тема Re: Четете КОРАНАнови [re: *]  
Автор cave ()
Публикувано28.01.05 10:24



би ли ни упътил къде точно на този сайт да прочетем за 72-те девици с големи очи, които ни чакат в рая, и с които колкото и пъти да се съвъкупляваме (понеже Аллах е обещал да имаме сексусалната мощ на сто мъже), те остават девствени.

а и не забравяй също да посочиш къде точно да прочетем, че ще можем да пием вино на корем.

ако имаш време посочи и къде точно пишеше, че в рая осигурено място имат само онези, които умират в джихад.



Тема Re: "Объркването" на Иисуснови [re: Arнocтиk]  
Автор cave ()
Публикувано28.01.05 11:59



приятелю.

аз не съм програмист, а филолог. ако ми позволиш ще поправя някои 'неточности' в твоя пост и ще ти задам няколко въпроса.

1. какво значи функционална пълнота в четенето ти на Корана ?
2. "По принцип той преповтаря библията" - ти прочете ли Бибилята, за да твърдиш това нещо ?
3. "Основната му теза е, че библията е написана на език, който се развива и променя във времето" - това в корана ли го прочете? Може ли да ни посочиш точно коя сура и точно кой аят казва това ? Когато го направиш, аз ще ти посоча точно коя сура и точно кой аят говорят, че повереното на Моисей, Давид и Исус е слово вярно.
4. "Освен това при преводите се сещате какво става" - не, аз като професионален преводач не се сещам точно какво става при преводите. може би програмист като теб, ще ми обясни по-добре какво точно става при преводите?
5. "Да не говорим, че в староеврейския гласните букви не са се изписвали". да по-добре да не говорим за това, понеже очевидно не знаеш, че няма семитски език на който в древността да са се изписвали гласните. (http://www.omniglot.com/writing/alphabetic.htm) това, разбира се ти не знаеш, но не пречи, а напротив спомага за запазването на един език, като писменост, понеже не държи сметка за диалектните му говори, тъй като поддържа само типичните за семитските езици триконсонантни (рядко четири-) корени. това ни позволява лесно да се оправяме със семитските езици, понеже когато имаш само корените на думите, дори и без да знаеш произношението им, смисълът не се губи. Има много редки случаи, когато може да се получи двусмислие. например ако на български изписвахме 'стл' вместо 'стол', можеше някой да се зачуди дали това 'стл' не е 'стил'. обаче контекстът ще ни помогне, понеже ако някой в текста сяда на това 'стл', то той може да седне единствено на 'стол'. така че, макар и без огласовки староеврейският, и модерният иврит си се разбират идеално.
6. "Писмото е било от букви, представящи само съгласни. И оттук много двусмислия." виж точка 5. но интересно все пак, ти си човек по точните науки, би ли ме просветлил колко точно много двусмислия се получавали в староеврейския текст? искаш ли да коментираме всяко едно което намериш и ни представиш? или нямаш време за това? не се бой, времето ще ти стигне, понеже няма да намериш толкова "много двусмислия". пробвай и покажи ни, хайде ние знаем, че вие програмистите сте интелектуалния авангард на човечеството и въобще можем да кажем, че няма нещо, от което да не разбирате ... поучителствай над нас
7. "Бог видял, че словото му се променя и изопачава и решил да напише последното си слово на език, който не се променя във времето, за да не се променя и Словото Му." да, т.е. искаш да кажеш, лунния бог, който е почитан на арабския полуостров още преди мохамед, този ли бог имаш предвид, чието име носи и таткото на мохамед - Абдала (роб на аллах) - този ли бог, когото са почитали като главен бог в Мека, още преди Мето да дойде, този бог който най-много се радва, когато поклониците му целуват черния камък в каабата ? значи той видял, че словото му се изкривявало понеже било написано на староеврейски, а там нямало гласните и го изопачавали. брей, този бог явно не е мислил, като го е давал първия път а ? е, нищо, айде решил да се поправи, като даде последното си откровение на език, който не се променя, т.е. на език с всичките му там букви, съгласни и .... оп, арабския по времето на мохамед (че и по наше време, като изключим читанките в училище) като семитски език също е бил писан БЕЗ ГЛАСНИте си. арабският добива своите диакритични знаци за огласоване 130 години след мохамед, към края на 8 век. ами дотогава, както ти казваш "нали се сещаш колко са го извратили текста" ? бре, този бог е рецидивист в грешките очевидно а ?
8. "Той си е същия, какъвто е бил и преди векове" - кой ? езикът на корана ли ? да, той си е същия. а староеврейския от библията на евреите не е ли същия? не доказаха ли ръкописите от мъртво море, че текстовете които притежаваме днес са били същите като тези, които са чели поне през първи век до Христос? Забележи 'мъртво море' не е псевдоним на отдалечен сървър, това е местност в Израел и там наистина са намерени документи, които ни показват, че всичко което имаме днес е автентично.
9. "В Палестина и Мароко говорят един и същ език". твоето обширно езикознание е на висотата на програмисткото ти мулти-дисциплинарно образование. както казват арабите 'машалах' ! смея да твърдя, че понеже съм живял в Мароко, и понеже съм учил арабистика, че арабският език във всяка една държава от Машрика (което значи от Изгрева) до Магреба (което значи до Залеза) е различен и се нарича "лугату 'аммийя" - т.е. народен език. доколкото капацитет като теб може да се довери на лаик като мен, мога да ти гарантирам, че един арабин от палестина, няма да може да се разбере с един мароканец. мога да кажа, още много неща, но дали има смисъл? единственият общ език, който имат е класическия арабски на медиите (който не е съвсем същия като този на корана, но карай). това е вярно. но него го говорят само тези, които са ходили на училище. и както се досещаш на староеврейски, който също не се е променил също са говорели и пишели, само онези, които са ходели на училище. с какво ще докажеш, че староеврейския е по-променен от арабския ?
10. "И така Бог избрал Мохамед (Възвишен, някои го тълкуват "Свети дух")" - не разбрах добре това. Мохамед искаш да кажеш, че значи Възвишен, но че някои го тълкуват Мохамед като Святи Дух ? това от твои колеги програмисти ли го научи ? Мохамед е аджективиран страдателен залог на глагола 'хмд' (хамада), който значи "хваля". т.е. мохамед значи "хвален, почитан", но чак пък "възвишен". сега те разбирам за онова дето каза за преводите - в смисъл, че така както ти превеждаш наистина не можем да сме сигурни в нищо. мда. а сега за "светия дух" наистина нещата стават суфитско-мистични. на арабски той е "руух ал'кудус" - как това е точно добре познатия ни разбойник и убиец мохаммед, ще ни обясниш сигурно когато намериш време.
11. "Колкото за объркването на римските вийници, за Бог, създал вселената, това не е проблем." ми да, не е имало разбира се. ма все пак. той този бог дето го описваш веднъж сбъркал че си дал книгите на староеврейски, после пак сбъркал като пак ги дал на семитски език без огласовки, но сега изведнъж му е лесно да заслепи една кохорта римски войници идиоти и поне дузина лукави свещеници, да не говорим за една огромна тълпа. не че, за Бог има невъзможно, но бога, когото ти описваш е малко скаран с логистиката и планирането ми се струва.
12. "Освен това според Корана Иисус не е божи син. Мария (Мириам) е заченала непорочно, но Иисус е обикновен човек, а не е от Него". да според корана също мъжът не бива да бие жена си ... по лицето. а интересно как точно става така (коранът и хадисите не казват, но може би ти ще ни кажеш), че Мария зачева от Святия Дух, и че коранът казва, че Иса е Дух от Него, но пък е съвсем обикновен човек. брей, за друг не пише да се е родил така, нито че е "Руух Минху" - Дух от Него. но той е обикновен човек. ако може да ни разясниш този логически стринг.

13 (фатално). "Е, който се интересува повече, да си го прочете сам". очевидно, който се интересува повече трябва и да чете повече ...



Тема Леле мале, колко се вживяхменови [re: cave]  
АвторArнocтиk (Нерегистриран)
Публикувано28.01.05 15:17



Може би по-коректно от моя страна щеше да бъде да посоча от къде съм чел това, което съм писал. Но там е работата, че не съм се напрягал да го запомня. Защото не съм смятал да го използвам като доказателствен материал.
За "Функционалната пълнота" човек на точните науки ще ме разбере. Исках да кажа, че имам навика да се запознавам с различни гледни точки и да имам поглед от различни страни.
Не мисля да споря по това, което сме писали и двамата, защото го смятам за безпредметно. В момента си пиша една статия, където се работи с точни математически термини и надниквам в клубовете за минутна отмора. Както и Корана чета по същата причина.



Тема Re: Леле мале, колко се вживяхменови [re: Arнocтиk]  
Автор cave ()
Публикувано28.01.05 15:26



да, и за мен беше минутна отмора, да ти дам функционалната пълнота от която имаш нужда относно корана.

беше ми приятно



Тема Re: Четете КОРАНА [re: cave]  
Автор ПЪTниk (преинсталиран)
Публикувано28.01.05 20:10



Благодаря ти, наистина ти благодаря.

Ще се радвам, ако оцениш глупостта на всичко казано, но само на всичкото.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.