Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:53 20.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови  
Автор mireto:) (истинска)
Публикувано09.01.05 09:40



Антихрист

"Що е добро? - Всичко, от което в човека нараства усещането за сила, волята за власт, могъществото.
Що е лошо? - Всичко, което произлиза от слабостта.
Що е щастие? - Усещането за увеличаващата се сила, власт, усещането, че е преодоляно новото препятствие.
Нека гинат слабите и уродливите! - това е първата заповед на нашето човеколюбие. Трябва дори да им се помага да гинат.
Кое е по-вредно от всеки порок? - Да се съчувства на слабите и на сакатите - християнтството...

Християнството е вземало страна на всичко слабо, низко, уродливо; то е издигнало за свой идеал противоположното на инстинктите за съхранение на живота. Християнството е погубило разума даже на най-силни духом натури, учейки ги да приемат като заблуда, изкушение, грях най-висшите духовни ценности.

Наричат християнството религия на състраданието. Състрадавайки,отслабваме. Състраданието многократно увеличава загубата на сила, страданията и без това не струват скъпо. Хората са се осмелили да нарекат състраданието добродетел, а за всеки благороден морал състраданието е слабост.

Исус умира по своя вина и няма основание да се твърди, че е умрял, за да изкупи вината на другите.

Думите на Павел : "...ако Христос не е възкръснал, то...напразна е и нашата вяра"...И изведнъж с един замах Евангелието се превръща в най-презряното несбъднато обещание, в най-безсрамното учение за личното безсмъртие.

Въображаема телеология : "цалство божие", "Страшният съд", "вечен живот"...Когато измислят понятието природа като противопоставяща се на бога, природата, естественото става синоним на презряното - целият въображаем свят на християнството е изграден върху ненавистта към природата (действителността), той изразява най-дълбока неудовлетвореност от реалното...И с това се обяснява всичко. Кой е заинтересован така фиктивно да избяга от действителността? Този, който страда от нея. "

Е..мисля, че тези извадки от книгата са достатъчно красноречиви.




Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: mireto:)]  
Авторпoceтитeл (Нерегистриран)
Публикувано09.01.05 10:58



Не разбрах само по отношение на какво са красноречиви? За това, че на Ницше не са му ясни много работи, че той самият е бил малко психо или що?



Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: пoceтитeл]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано09.01.05 15:28



Та кое не му е ясно на Ницше?
Разбира се,че нещата които е казал са достаъчно красноречиви на кого служите вие християните.
И струва ми с ена теб не ти е ясно за какво се пишеш християнин.
Айде първо си го изясни пък после тръгвай да определяш кой е психо и кой нормален.

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: mireto:)]  
Авторignat (Нерегистриран)
Публикувано09.01.05 16:30



Не ми трябва усещане за сила и воля за власт.Знам, че има един, който е силен и предпочитам да съм с него, а не против него.
Когато си болен, значи си слаб.По твоята логика болните ако са достатъчно силни ще живеят ако не значи да умират и от лекарската професия няма нужда.
Християнството не мисля че ми е погубило разума.Вярвам в Христос и завърших Физика в СУ.



Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: пoceтитeл]  
Автор mireto:) (истинска)
Публикувано09.01.05 16:39



той може да е бил психо, като всеки един философ, но прави много ярки доказателства за низкото в християнството !




Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: mireto:)]  
Автор mireto:) (истинска)
Публикувано10.01.05 09:28



тая тема не бива да потъва !!! май нарочно го праите...




Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: mireto:)]  
Авторвaлepи (Нерегистриран)
Публикувано10.01.05 10:06



защо,толкова много се разо4ароват,хората от христос?забелязах ,как някои,ясно беше написал,да не виарваш на хората и да не търсиш господ,4рез,тях.та,наи великото на тази прекрасна истина е ли4ната срешта със исус христос,заставаш сам пред него,падаш пред вели4ието на кръста,можеш да говориш със него,тои иска,толкова много иска да общува със теб.познавам тези "мисли"на ницше,не ползват нищто.наи ме боли от неправилни сравнения,когато слагаш на една везна ,светската "бесовската"мъдрост и прекрасното слово на живият БОГ. а да ,аз не съм фен,на евтиното евангелие.и вълкът сит и агнето цяло,не е библеиско поу4ение.още малко за този немец,знам 4е е умрял от сифилис.тотален нихилист,повлиял пагубно на "западният свят",хитлер му беше голям фен,сега си лафят..



Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: вaлepи]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.01.05 10:14



защо,толкова много се разо4ароват,хората от христос?- не от христос.а от християнството.
вели4ието на кръста - не ставай смешен,това е един инструмент за убиване.



Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: дядoБлaro]  
Авторвaлepи (Нерегистриран)
Публикувано10.01.05 13:06



благодаря за поправката,първата,за второто не съм съгласен,ако не умираш със НЕГО на кръста,възкресение няма!!!!...първо е смърта,после възкресението,да лесно е да имаш евтино спасение,но е трудно да умираш всеки ден,не павел ли написа думите.." за теб сме убивани всеки ден".и едно от наи трудните за възприемане неща са,смърта на "старият 4овек",на кръста,и аз зор видях докато го осъзнах,и то си е дълъг процес на осъзнаване,така 4е не е лесен този път,дедо благо.



Тема Re: Малко извадки от една книжка на НИЦШЕ !!!нови [re: вaлepи]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.01.05 13:48



кръста си е инструмент за убиване и не трябва да се боготвори.иисус е друго нещо...но той не обожетвява кръста.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.