Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:25 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ценоразписът на Светия Синод  
АвторXpиcтиянин (Нерегистриран)
Публикувано21.11.04 21:29



Тъй като в клуб Православие не мога да отворя на нова тема, за да задам там въпроса си, бих искал тук някой православен да ми отговори - как оправдава съществуването на официален Ценоразпис в Православните църкви?



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Xpиcтиянин]  
Авторбизнecмeн (Нерегистриран)
Публикувано21.11.04 23:27



ами как - религията е бизнес, и то супер при това



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Xpиcтиянин]  
Автор cuddly (тъжна)
Публикувано22.11.04 10:07



shto ne se registrirash i ne pishesh napravo tam?




Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Xpиcтиянин]  
АвторДaнъчeн инcпekтop (Нерегистриран)
Публикувано22.11.04 16:36



Ако имаше официален ценоразпис това би било добре! Това означава, че цената за една услуга в София и с. Горно нанадолнище би била една и съща.

Доколкото знам всеки си определя цената и тя е "според зависи"...



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Xpиcтиянин]  
Автор lgnatius (пристрастен)
Публикувано22.11.04 18:16



Защото няма десятък, затова.



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: lgnatius]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано22.11.04 20:06



А трябва да проповядват на "миряните" си за значението и важността на десятъка, както е според БИБЛИЯТА и да го ИМА.
Изобщо реформата е отдавна закъсняла и силно наложителна, ако Православната църква иска да достигне Българския народ истински и да му помогне, каквато и е исконната роля.

Редактирано от мaлkaтa на 22.11.04 20:10.



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Xpиcтиянин]  
АвторLyubomir (Нерегистриран)
Публикувано22.11.04 21:56



Това което се прави по църквите си е чиста търговия с Божието Слово. Едни събират такси, други десетъци, а истината е, че има МИЛОСТИНЯ. В Новия Завет не се среща подобно събиране на такси или десетъци.



По плодовете им ще ги познаете. Бере ли се грозде от тръни или смокини - от репеи?
(Мт.7:16)




Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Xpиcтиянин]  
АвторДeдo Пoп (Нерегистриран)
Публикувано22.11.04 22:23



Ценоразписът е на принципа "КОЛКОТО ОБИЧАТЕ". Затова е много по-привлекателно да се освещават мутренски офиси, а не да се четат молитви за здраве, където капва само някое и друго левче.



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: мaлkaтa]  
Автор lgnatius (пристрастен)
Публикувано23.11.04 18:24



Така си мислиш ти,но просто бъркаш. Десятъка СЪБЛАЗНЯВА хората и ги обременява с бремена мъчни за носене. Още повече когато е постоянно натякван и се ползва едва ли не като абсолютен закон. Да се реформира Църквата!? Не благодаря, и без това си имаме достатъчно проблеми остава само да посегнем на вярата и богослужението и да ги направим по светския дух, така както са те извън Православната Църква...

Е тогава не знам дали ще ни изтрае вече Господ.



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: lgnatius]  
Автор cuddly (тъжна)
Публикувано23.11.04 20:36



привет :)),
а мислиш ли 4е Православната църква е останала непокътната от светския дух? може би като структура и като богослужения и доктрини... но хората? колкот от присъстващите на богослуженията се покланят искрено и колко са повлияни от светския дух? понеже хората съставляваме Църквата...и сме несъвършени...



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Дeдo Пoп]  
АвторXpиcтиянин (Нерегистриран)
Публикувано24.11.04 00:22



Прителю, има официален Ценоразпис, аз лично съм запознат подробно с него. Принципът не е "колкото обичаш"! Принципът е "толкова ти струва услугата, колкото е решила фирма Светия Синод ООД!"



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Xpиcтиянин]  
АвторДeдo Пoп (Нерегистриран)
Публикувано24.11.04 13:02



Колко е тарифата за молитва за здраве? Защото на баба ми й взимат "колкото обичате". На всички погребения и панихиди, на които съм присъствал, пак е "колкото обичате". Да обаче, ако му дадеш 2 лева, попът се сърди и муси и изразява явно неудовлетворение. Тогава какъв е смисълът от ценоразпис, след като никой не се ръководи по него?



Тема Закоравялите сърце и умнови [re: lgnatius]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано24.11.04 20:23



Първо да кажа, че каквото ще напиша е казано най-приятелски!

"Десятъка СЪБЛАЗНЯВА хората и ги обременява с бремена мъчни за носене. Още повече когато е постоянно натякван и се ползва едва ли не като абсолютен закон."

Християнството е мъчно за носене! Тесният-трудният път, този по който малцина вървят и остават. Десятъкът е в Библията, Бог ИСКА от нас да даваме. Това е всичко, което искам да знам. Да, в старият завет е, но в новия завет продължава да важи, според мен, защото помага на човека да е по-спокоен за това дали дава достатътчно. Християнският живот не е лесен, не е ходене занесен в облаците и празно философстване, а е ежедневна борба. Със света и със себеси!!! И да, закон е да даваш в църквата с чисто сърце, така както е закон да обичаш ближния си и да не убиваш. Християните живеем по Божиите закони. Ако са ти тежки, защо си Християнин? Православната църква стимулира и насърчава ли човек от чисто сърце да дава? Защото за сега виждам само да принуждава хората да си КУПУВАТ духовни услуги.

Пази Боже, не реформирайте църквата по "светския дух". Реформирайте я като махнете светския дух от нея! Свещенникът да взима пари от хората за всяко нещо, като бизнесмен Е светско. Плати си за услугата - това не е ли светско?

Най-опасното нещо за един човек и особено за един християнин е да си закорави сърцето и ума и да не приема поучение или съвет и да не допуска никакво развитие. Ние за това сме на тази земя, за да растем духовно, да помъдряваме, да се учим --- а не да "твърдоглавничим", че всичко знаем.

Така мисля аз, въз основа на Библията!

Редактирано от мaлkaтa на 24.11.04 20:45.



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: cuddly]  
Автор lgnatius (пристрастен)
Публикувано24.11.04 21:09



Не разбира се. Да кажа това ще е грях и ерес. Грях защото ще е нагла и сляпа лъжа. И ерес защото сам Господ е предсказал съжителството в Църквата Си на грешниците с праведниците, защото на това ни учи и самия духовен живот и учението за грехопадението.

Именно от там почва истинския богословски спор- от ясното осъзнаване че греховете на човеците трябва да се различават от греха против вярата.

Даже сам Лутер след първоначалния си гняв срещу католицизма и пълното му отричане е осъзнал това като е гледал извращенията и грешките в още младото протестантство. И той е призовал към него. Чул ли го е някой друг въпрос.

И нима ние част от вярващите православни не сме за укор!? Напротив-ние сами стоим на входа на Царството Небесно и нито влизаме в него, нито другите оставяме да влезнат.



Тема Re: Закоравялите сърце и умнови [re: мaлkaтa]  
Автор lgnatius (пристрастен)
Публикувано24.11.04 21:27



Виж уважаема, разбирам твоята ревност. Само че аз съм бил не по малко ревностен от тебе евангелист и даже бях и враг на православието. Ако твърдя нещо твърдя го не от някаква момента емоция или пък злоба. Напротив-имам и факти и знание и доста опит зад гърба си.

Много спорове и критики имахме тук с кого ли не, най вече с 24 май пък и с други. Но никой не си дава сметка че не знае и една петнадесета от православието колкото аз за евангелизма.

И като учение, и като духовност и като дисциплина Православието просто стой далеч далеч над евангелизма и то в най добрите и умерени течения.

Временния ентусиазъм на нашето българско евангелско общество и дълбоката криза на Православието просто не могат да запълнят тази пропаст.

Беше някога в началото ентусиазмът велик, беше. Но сега е друго. Много малко са евангелистите с умерен дух, много малко са онези с достатъчно ясна представа какво всъщност е християнството. Тази празнота при цялата външна приповдигнатост и натрапчиви лозунги не се усеща.

Но заеме ли се човек сериозно да си спасява душата и да се старае да живее по Бога нещата скоро си проличават.

Колкото и сериозни и праведнни да са критиките срещу жалкото състояние и светския дух на нас православните, те просто остават на заден план пред догматическите и практическите страхотни грешки въобще на протестантството.

И колко е далеч нашия гол харизматизъм дори от европейското протестантство!

Ние направо си играем с вярата, живеем в някакъв странен и нелеп сън който наричаме християнство.

Да, това може да бъде наречено християнство при пълното невежество на комунизма от който скоро излезнахме или в светския дух на съвременния нихилизъм който въобще не се интересува от вярата, но то просто не е и не може да бъде и просто няма да бъде такова.



Тема Re: Закоравялите сърце и умнови [re: мaлkaтa]  
Автор BloodsignedМодератор (a nice one.)
Публикувано25.11.04 01:17



гот ми е]

малката, ти си готина, но имаш малка в грешка.
Тука ще ти цитирам Автора на авторите, Класика преди всички класици...
... и така....

Дойдете при Мене всички, които се трудите и сте обременени, и Аз ще ви успокоя.
Вземете Моето иго върху си, и научете се от Мене; защото съм кротък и смирен на сърце; и ще намерите покой на душите си.
Защото Моето иго е благо, и Моето бреме е леко.


Бремето на Исус не е тежко, защото "... Неговата божествена сила ни е подарила всичко що е потребно за живота и за благочестието, чрез познаването на Този, Който ни е призовал чрез Своята слава и сила."

Пътят е тесен, не защото е труден...нито е труден защото е тесен.

Пътя е тесен, защото " Тома Му казва: Господи, не знаем къде отиваш; а как знаем пътя?
Исус му казва: Аз съм пътят, и истината, и животът; никой не дохожда при Отца, освен чрез Мене."


А десятъка, въз основа Малахия 3:8, наистина е ерес.
Защото в Малахия 3:10 се казва Донесете всичките десетъци във влагалището, за да има храна в дома Ми,

А къде е Дома Господен?
Ако Ме люби някой, ще пази словото Ми; и Моят Отец ще го възлюби, и Ние ще дойдем при него и ще направим жилище у него.


И тъй, къде трябва да идат десятъците?

В целия Нов Завет няма ни един стих, който да потвърждава десятъка от Стария Завет, както няма вече и жертва, нито олтар, нито свещеннически чин.
Защото Христос изпълни закона и ни даде право, да живеем по благодат.
А по благодат, означава да даваме с радост, всеки, кой - колкото има на сърце, както пише в 2 Коринтяни 9:7

"Всеки да дава според както е решил в сърцето си, без да се скъпи, и не от принуждение; защото Бог обича онзи, който дава на драго сърце."
...а не онзи, който дава десятък, насила.

Тъй че работата не е в десятъка. Давай и петдесятък, ако щеш. Но го давай с радост. Ако не можеш десятък, давай 2-3%. Но с радост, а не по принуждение.
Колко е десятъка на 2 лепти? На 1 стотинка? Но ако това е целия ти имот и ти искаш да го дадеш на Бога, направи го с радост и от сърце.

Десятъка е измислен от пастори, които не вярват на Бога и Бог е милостив, защото ги чака да повярат в Него и в способността му, да снабдява.

Редактирано от Bloodsigned на 25.11.04 01:49.



Тема Добре, но..нови [re: lgnatius]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано25.11.04 01:33



..не знам какво общо имаше това с конкретната тема за бизнеса и даването в църквата.

Аз не съм протестантка, нито евангелистка. Всъщност аз не харесвам разделянето на Християнството на деноминации. Баща ми беше православен. Израстнала съм в тази църква. После стана "евангелист" или "протестант" както искаш го кажи, няма значение. Във този втори етап той и аз научих 90% от нещата които знам за Библията и Бог! За мое огромно съжаление Православната църква се проваля в това да образова и приближи хората до Бог. Много ми е мъчно поради този факт, но той е факт. За това и изявавам мнението си, че когато виждаме, че едно нещо (институция, връзка, каквото и да е) не върви е нужна промяна.
За Православната църква имам само респект. Има определено повече добри неща в нея, отколкото лоши. Иска ми се да беше достатъчно това, което тя даваше, но не е. Атмосферата и 10мин. (в най-добрия случай) проповед на свещенника не са достатъчни, за да образоват, да помогнат на християнина да расте духовно и да затвърждава вярата си. Аз така мисля.

Мразя дразгите между християните от различни деноминации, защото те само водят до отслабване на Християнството като цяло..не допринасят никому нищо. Аз смятам, че подходящата деноминация за България е Православието! Поради точно тази причина искам промяна в него, не за да смени същността си, а за да стане църквата ефективна в настоящата ситуация. Хората имат нужда от нея.

А що се отнася до споренето с вас, смятам, че в този клуб има достатъчно заблудени и в нужда не-християни, които трябва да чуят за Христос, а не да четат нашите дразги, които още повече да ги отдалечават от Него. Смятам, че има нужда като Християни (а не като Православни и Протестанти и т/н) да впрегнем сили да помогнем на тях.

Не се считам по-различна от вас. Аз съм просто Християнка.



Тема Мда..нови [re: Bloodsigned]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано25.11.04 01:48



И съм малка, и сигурно доста често съм в грешка, но този път не мисля, че си ме разбрал.

"и ще намерите покой на душите си.
Защото Моето иго е благо, и Моето бреме е леко."

Покоят е за ДУШИТЕ ни в духовно отношение. Ние за сега сме в тела и това малко усложнява нещата. Неговото иго е благо и бремето му леко, за тези които са решили вече и са се обрекли да му се покоряват и следват заповедите му и да вървят по неговия път. Но самия път не е никак благ и лек. Тесен е и трънлив и пълен с препятствия. Ние сме хора, всеки ден има за нас изкушения. ТРУДНО е да останеш верен, трудно е да не се съобразяваш със света. Трудно е понякога да обичаш врага си. Но е това, което се изисква от нас, и което сме решили да направим. Това имах предвид.

А иронията в този клуб не идва само от невярващите и заблудените.. явно..



Тема Re: Мда..нови [re: мaлkaтa]  
Автор BloodsignedМодератор (a nice one.)
Публикувано25.11.04 01:58



А душата къде обитава? Нали в тялото?
Ти как имаш мир в душата а война в тялото.
И - добре - изкушения. А те - изкушенията къде са? В тялото ли? И как, след като тялото без душата е само черупка без охлювче.

Па даже и да има изкушения - пак има избавление и мир...но за да не се повтарям, можеш да хвърлиш едно око на редакцията в предния ми постинг.

Апропо - иронията е само средство, с което заглушавам огорчението, когато чета подобни неща.
Заблуждения казваш ... е, нейсе. На небето ще се види.
Но жалко за онзи, който е живял с мисълта, че Господ ще го обича заради десятъците му ....



Тема Re: Мда..нови [re: Bloodsigned]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано25.11.04 02:12



"Но жалко за онзи, който е живял с мисълта, че Господ ще го обича заради десятъците му ...."

Жалко наистина, аз за щастие не познавам такива хора.

П.П. Не съзнаваш, че се заяждаш с погрешния противник . Изкушенията са в тялото и в душата - чрез и заради тялото. Защо трябва да си играем на думи, да ми изкривяваш изреченията и да търсиш капката катран в чуждата каца с мед?хм? Тялото е само черупка, но заради съществованието ни именно в това тяло сме изкушавани, нещата са тясно свързани. Няма нужда заради това, че не си съгласен с мен за десятъка да ме нападаш, -без основание-, за щяло и нещяло.

П.П.П. Любовта ти към ближния иначе е крайно неосезаема, дано просто аз да не усещам правилно.



Тема И..нови [re: Bloodsigned]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано25.11.04 02:23



..понеже ми писна да споря с някой, с който се очаква да сме от един и същи отбор ще кажа, че съм МНОГО съгласна със следното ти изказване:

""Всеки да дава според както е решил в сърцето си, без да се скъпи, и не от принуждение; защото Бог обича онзи, който дава на драго сърце."
...а не онзи, който дава десятък, насила. "

Който дава насила, както и който си плаша // по принуда едва ли имат много полза и от двете. Обясних вече, че десятъка не го считам за закон, сам по себеси. Считам за закон да даваш в църквата с чисто сърце (върни се назад и ПРОЧЕТИ какво съм написала преди да ми се караш). А за десятъка ОБЯСНИХ, че мисля, че е полезен, за да помага на човек когато се съмнява дали дава достатъчно! При всички положения мислех, че се подразбира за задължително, че когато се дава в църквата то то е от чисто сърце!!! (С изключение когато си плащаш на попа). Това е.



Тема Re: Добре, но..нови [re: мaлkaтa]  
Автор lgnatius (пристрастен)
Публикувано25.11.04 18:57



Такова нещо като ПРОСТО ХРИСТИЯНКА няма. Човек не може да бьде без убеждения. Ако не си ПРОСТО ПРАВОСЛАВНА тогава задължително си просто ЕВАНГЕЛИСТКА. Тоест не вярваш в деветия член на символа на вярата и по тази причина си приела конкретното убеждение.



Тема Re: мъни4ък съветнови [re: lgnatius]  
Автор cuddly (малко тъжна)
Публикувано25.11.04 22:41



даже съвет4енце

вместо да сравняваш православието и евангелзма, можеш просто да кажеш факти , според теб, за едното и другото. Не е нужно сравнение, който иска да мисли и да сравнява, ще го направи...Ина4е...може да се породи обратната реакция. Когато сравняваш двете в полза на едното, разбира се. Щото като има сравнение, ще има е по-добро...

поздрави



Тема Re: мъни4ък съветнови [re: cuddly]  
Автор lgnatius (пристрастен)
Публикувано26.11.04 19:08



Напълно съм съгласен с теб. И аз принципно вече се съмнявам даже въобще в спора като средство за убеждение. Човешката душа е достатъчно дълбока и е трудно да изразиш опита, пълнотата на аргументите достатъчно ясно и разбираемо, още повече при недостатъците на непрякото общуване.



Тема Re: мъни4ък съветнови [re: lgnatius]  
Автор cuddly ()
Публикувано26.11.04 21:21



абсолютно, да се 4уди 4овек защо ТОЗИ клуб още не се е събрал на "среща на клуба"...или може би е имало такава среща наживо преди...?



Тема Re: Ценоразписът на Светия Синоднови [re: Xpиcтиянин]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано23.01.05 00:47







Редактирано от Prokimen на 23.01.05 00:47.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.