Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:31 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Божи законнови  
АвторTeatime (Нерегистриран)
Публикувано27.06.04 18:36



бог подчинява ли се на физиката:

а)да
б)не
в-я)не знам, но ще напиша ненужно дълъг пасаж.



Тема Re: Божи законнови [re: Teatime]  
АвторБaй Бor (Нерегистриран)
Публикувано27.06.04 19:59



Амиииии. Не знам, ама...

За изграждането на своята теория Айнщайн тръгва от два основни според него принципа: за относителността и за постоянната скорост на светлината. Той дори разширява принципа за относителността, до този момент запазен само за механиката, върху цялата физика, включително и електромагнетизма. Но цената е пълен срив на класическите понятия за време и пространство. Две едновременно протичащи явления за един наблюдател няма да са същите за друг, който се движи спрямо първия. Нито единият, нито другият са прави или грешат: едновременността не е абсолютно понятие, нито пък продължителността.

Най-напред Айнщайн унищожава понятието "етер" - то става излишно. Но най-вече времето и пространството не са нито непроменливи, нито независими, а напротив, те се променят и са взаимносвързани. В една система в движение (с голяма скорост)) по отношение на друга система времето се разширява, а пространството се свива! Но най-известният резултат от славната теория на ограничената относителност е равенството E=mc2. С други думи, когато едно тяло поема енергия, масата му се увеличава, и обратно: когато излъчва енергия, масата му намалява. Маса и енергия са двете лица на една и съща действителност.

Втората теория, тази за всеобщата относителност, е завършена 10 години по-късно. Идеята му хрумва още през 1907 година. Собствената му теория изглежда твърде ограничена. Айнщайн се връща към понятието за "ограничена" относителност, приложима към постоянните праволинейни движения. Но и тук генезисът на тази теория е от времето на Галилей и на Нютон. Тя почива върху еквивалентността между "маса инерция" и "маса тежест". Инерционната маса на едно тяло се противопоставя на движението му: колкото по-голяма е неговата маса, толкова по-голяма сила трябва да се приложи за задвижването му. Масата тежест е свойството, върху което действа земното притегляне. Априори няма причина те да са еквивалентни, еднакви. Само че са. Класическата физика го е установила, без да може да го обясни.

Но за Айнщайн тази еквивалентност, на която никой не е обръщал внимание, не може да бъде просто съвпадение. Той разбира, че притеглянето е също "относително", че е еквивалентно на което и да е ускорено движение.

Така през 1907 година Айнщайн изгражда двете колони, върху които почива теорията за всеобщата относителност: принципът на еквивалентността (между притегляне и ускорение) и принципът на всеобщата относителност. Но изграждането на теорията е бавно и поетапно. През 1911 година Айнщайн прекъсва работата си и в продължение на 3 години изучава притеглянето. Но гравитацията вече няма нищо общо с притегателната сила на Нютон. Дори не е сила в истинския смисъл на думата. Превърнала се в чисто геометрично понятие, гравитацията е едно изкривяване на единството пространство-време. И отново понятията променят смисъла си. Единството пространство-време вече не е някаква непроменлива, статична рамка, независима от явленията, които протичат в нея. То е "гъвкаво", моделирано от материята, която съдържа. Една звезда например "дълбае" временно-пространствения континуум и принуждава близките до нея предмети (планетите, но също и светлината) да следват криви траектории, следващи нейното изкривяване.

Новата теория вече налага замяната на класическата евклидова геометрия с нова, геометрия на кривите гъвкави пространства. През 1912 година Айнщайн се запознава със сложни математически методи, необходими за изграждането на уравнения, които да свържат масата и кривините на това "гъвкаво" време-пространство.

Теорията е готова през 1916 година, но най-смайващото й последствие се проявява едва година по-късно: раждането на модерната космология. Защото според теорията за всеобщата относителност цялата Вселена трябва да бъде обект на науката и може да бъде определена с уравнения. Теорията на Айнщайн е също и основата на цяла астрофизика на относителното, изпълнена с какви ли не тела, като пулсари и черни дупки, чудовищни маси, нарушаващи целостта на единството пространство-време. Почти век след появата й благодарение на сателитите и инструменти, позволяващи наблюдения на най-отдалечените кътчета на Вселената, теорията за всеобщата относителност е по-жива и плодовита отвсякога. Проверена със зашеметяваща точност, досега тя никога не ни е подвеждала.

Най-общо двете теории се представят така:
- Теорията за ограничената или специалната относителност постановява, че времето за два предмета, които се преместват един спрямо друг, е различно. Това се пояснява от "парадокса на близнаците" в следния, въображаем опит:
единият от тях остава на Земята, докато другият се отправя на междузвездно пътешествие. Неговият кораб отлита от планетата ни, след което се ускорява приблизително до скоростта на светлината (300 000 км/с). Една година по-късно корабът се обръща обратно и след още една година се завръща в точката, от която е тръгнал. Всъщност, пътешественикът се е разходил из звездите за 2 години. Но при своето завръщане той установява, че неговият брат-близнак е остарял с 50 години...

- Теорията за всеобщата (общата) относителност постановява, че всяка маса изкривява пространството, също както билярдна топка върху опъната покривка. Едно от следствията на Общата относителност бе откриването на черните дупки: небесни тела, които са толкова плътни, че пропадат в самите себе си. И така се превръщат в точковидни обекти, "пространствено-времеви сингулярности", в които гравитационното поле е безкрайно голямо.


Следователно Айнщайн мисли че бог съществува! Не знам със сигурност, ама игурно е така.



Тема Re: Божи закон [re: Teatime]  
Автор Teatime (непознат )
Публикувано28.06.04 00:40



Нарушава и собствените си закони. Казва "Не убивай", а е направил хората смъртни.



Тема Re: Божи закон [re: Teatime]  
Автор cuddly ()
Публикувано28.06.04 09:40



грехът убива, а хората сами си го избират...



Тема Re: Божи законнови [re: Teatime]  
Автор Neon (dharma)
Публикувано28.06.04 10:38



все едно бог е нещо различно от физиката (не че се изчерпва с този дял на човешки интереси)

How to Create a mess: The illusion of Creation excluding Archangels.


Тема Re: Божи закон [re: cuddly]  
АвторTeatime (Нерегистриран)
Публикувано28.06.04 11:31



Добре, аз ще те бутна в пропаст и после ще обвиня гравитацията.



Тема Re: Божи закон [re: Teatime]  
Автор Bloodsigned (влюбен)
Публикувано28.06.04 11:40



г) Физиката е дял от науката, а ти си част но необразованото младо поколение, на нещастна българия.
д) дори аз не се подчинаявам на Физиката.
е) Виж, физичните закони, за друга работа. Бог е измислил физичните закони, за да ни е забавно. За да можем да скачаме "Бънджи" и за да може топката да се търкаля по игрището и футболистите да тичкат след нея.
ж) Бог не се подчинява на физичните закони. Те се подчиняват на Бог.

Редактирано от Bloodsigned на 28.06.04 12:16.



Тема Re: [re: Bloodsigned]  
Автор Bиливap (кибермагьосница)
Публикувано28.06.04 11:44



Нали не го мислиш сериозно?

Снайперистка, touched by an angel :)


Тема Re: [re: Bиливap]  
Автор Neon ()
Публикувано28.06.04 12:18



естествено, че връзката е обратната
да мислиш, че физиката е подчинила духа, означава да сменяш местата на архетипите, което не е добре за развитието ти

How to Create a mess: The illusion of Creation excluding Archangels.


Тема Re: [re: Bиливap]  
Автор Bloodsigned (влюбен)
Публикувано28.06.04 12:22



Не го мисля.
Вярвам го....

Точно, както ти, си уверена в нещо друго.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.