Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:07 05.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?" нови  
Автор Mлaд eж (зелен)
Публикувано17.09.03 14:39



Здравейте, скъпи приятели

Предоставям на нашето и вашето внимание нещо за размисъл.

Из ПОСЛАНИЕТО НА СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛА ДО РИМЛЯНИ

Да внимаваме:

"Ако Бог е за нас, кой ще е против нас ? Оня, Който и собствения Си Син не пощади, а Го отдаде за всички ни, как няма да ни подари с Него и в с и ч к о? Кой ще обвини избраниците Божии? Бог е, Който ги оправдава." (8:31-33)

_______________

Апостол Павел казва, че Оня, (Бог Отец) Чийто любов към нас (хората) е толкова голяма, че " и собствения Си Син не пощади, а Го отдаде за всички ни".

Може ли някоя твар, да разбере величината на тази Любов ? Очевидно - не.

Апостолът възкликва: как, тогава, щом Бог толкова ни обича, че заради нас отдаде в жертва най-скъпото - Единородният Си Син, - как тогава “няма да ни подари с Него и в с и ч к о?”

В Царството Христово Неговите приятели светиите, сходните с образа Му, съцаруват в едно с Него, с Царя (2Тим., 2:12). Как тогава тия, които са Го молили още тук, на Земята, няма да Го молят и там, на Небето ? Как няма да Го молят за нас, грешните човеци застъпвайки от любов към нас, както са правили това тук, на Земята.

Още в Стария Завет Сам Господ откровява, че пред Христос Ходатая могат да ходатайстват светите праведници:

Твоят праотец съгреши, и твоите ходатаи отстъпиха от Мене.” (Ис. 43:27)

. . .

"Оня, Който и собствения Си Син не пощади, а Го отдаде за всички ни,
как няма да ни подари с Него и в с и ч к о ?"

И тъй, как мислите скъпи приятели: Бог, Който от любов към нас " и собствения Си Син не пощади, а Го отдаде за всички ни" - дали е забранил на светиите, които съцаруват и с е г а в едно със Сина Божий и Цар, да ходатайстват за нас пред Него - Единственият Ходатай между Бога и човеците - Човекът Христос Иисус ? Ако някъде в Писанието има някъде такава забрана, моля, посочете.

. . .

"Ако Бог е за нас, кой ще е против нас ?"


____________________________________
"Любовта никога не отпада"

Редактирано от Mлaд eж на 17.09.03 15:05.



Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?"нови [re: Mлaд eж]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано17.09.03 15:32



Тъй като виждам един нестихващ интерес към ходатайството на безтелесните, ето нещо за размисъл.

Сянката на служението на ходатайството беше това, което първосвещенника е правил веднъж в година в пресвятото място в храма. И тъй като Исус бе издигнат до положение именно на Първосвещенник, то Той и никой друг (както и по времето на сянката) няма право да ходатайства за народа си, под страх от смъртно наказание - дори по времето на сянката и първосвещенника можеше да умре по време на ходатайството си. Всичко това идва да ни покаже, че за да ходатайстваш пред Бога по смисъла вложен в старозаветното служение и разкрит ясно при новозаветното служение, се изисква да си първосвещенник.
От друга страна, кой друг би могъл да ходатайства пред Бога за хората в плът на земята, освен онзи който е застанал пред Бога в плът на Небето? Само гласа на този, който има плът в небето би се зачитал за валидно застъпничество, поради истинността на свидетелството му (понеже има плът). А знаем кой е първия плътски плод от човеците пред Бога.

Но ако трябва да говорим за ходатайство пред ходатая (по смисъла на служение) - това не само, че няма сянка във старозаветното служение (поне доколкото ми е известно), но и виждаме как Исус ни учи да не просим от Него, а директно от Отец (в името на Исус).

И така има три важни фактора в ходатайството пред Бога:
1. Необходимо е да си първосвещеник (а не само свещенник).
2. Необходимо е да си с подобно естество като тези, за които ходатайстваш.
3. Ходатайството ти трябва да е директно пред Отец.

1-3 имат "уловки", които може да се коментират, но сега няма да го направя.

От отговора на устата си човек изпитва радост, И дума на време казана, колко е добра!


Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?"нови [re: lvoBG]  
Автор Mлaд eж (зелен)
Публикувано18.09.03 08:21



Здравей, Иво

Постингът ми е единствено за размисъл.

Самата постановка, която представяш, че ходатайството на светиите трябва да бъде в чина на свещенослужението е погрешна. Христос е Първосвещеник в Църквата Си, но е и Цар в Царството Си. Светиите са се удостоили да бъдат в Царството Небесно, съцарувайки в едно с Него. (2Тим., 2:12).

В книга Откровение ясно и недвусмислено е казано, че праведните човеци общуват с Христа Ходатая в Царството Му. И това не са хора в плът и кръв, а безплътни човешки души:

“А когато сне петия печат, в и д я х под жертвеника д у ш и т е на закланите за словото Божие и за свидетелството, що имаха; и викаха с висок глас, думайки: докога, Владико Светий и Истинний, не ще съдиш и не ще отмъстяваш за нашата кръв на ония, които живеят на земята? (6:9-10).

Свети Йоан Богослов е бил удостоен да види невидимото за човешкото око, включително и човешки души. Знайно е, че плътското се вижда с плътските очи, а духовното се вижда с духовното зрение. Последното е безценен дар от Светаго Духа.

Казано е, че Единственият Ходатай между Бога и човеците е Човекът Христос Иисус (1Тим., 2:5). Очевидно е, че светиите не са застъпници, като Ходатая Христос. В този смисъл мисля, че не правиш следната изключително важна разлика, а тя е, че Христос е Ходатай по природа, а света Богородица и светиите са ходатаи по благодат и то само и единствено пред Единствения Ходатай между Бога и човеците Човекът Христос Иисус. Той е Ходатай по същество и по изкупителните Си заслуги, а светиите ходатайстват за нас, подражавайки на великата Му любов към нас, грешниците.

Нека повторим (или почетвъртим и попетим), че ние не боготворим и не трябва да боготворим Христовите приятели, които са в едно с Него на Небето. Ние никого не поставяме и не трябва да поставяме на мястото на Господ Иисус Христос - единственият наш Спасител, Изкупител и Ходатай, както и Единствен Глава на Църквата - Нейн Първосвещеник и Владика. Ние само следваме думите на Христос, който е казал на Своите Апостоли, а чрез тях - и на всички Свои избрани и техни наследници:

"Който приема вас, Мене приема, а който приема Мене, приема Тогова, Който Ме е пратил" (Мат. 10:40).

Ние приемаме светите Апостоли за ж и в и не само преди 2 000 години, но живи и с е г а, според истините думи на Самия Христос: "Който вярва в Мене, и да умре, ще живее ." “ И всеки, който живее и вярва в Мене, няма да умре вовеки.
Нещо по-вече – всички тия царуват (с е г а) и ще царуват в едно с Него вовеки веков. (2Тим., 2:12, Откр., 22:5)

Стоейки пред Божия престол заедно с Божията Майка те се молят за нас и всички, изпълнени с Дух Светий, са в едно с Христа Бога.




________

"Оня, Който и собствения Си Син не пощади, а Го отдаде за всички ни,
как няма да ни подари с Него и в с и ч к о ?"

Светиите имат всичко в Царството Христово и съдържанието на това всичко се изпълва с думата любов. Поради любов към нас грешните човеци Бог отдаде Своя Единороден Син в жертва. Поради любов към нас грешните Христос Ходатайства за нас пред Бога. И пак поради любов към нас немощните и грешните, светиите се молят на Христос, застъпвайки се за нас.
Защото няма нищо по-голямо и което да стои по-високо от любовта. Защото Сам Бог е Любов.


____________________________________
"Любовта никога не отпада"
- "дори" и на Небето.

Редактирано от Mлaд eж на 18.09.03 08:49.



Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?"нови [re: Mлaд eж]  
Автор Mлaд€ж (зелен)
Публикувано10.10.03 10:46



"И ако само през този живот се надяваме на Христа, ние сме най-окаяни от всички човеци. Но ето, Христос възкръсна от мъртви и за умрелите стана начатък ." [1Кор., 15:19-20]

____________________________________
"Любовта никога не отпада"


Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?"нови [re: Mлaд eж]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано10.10.03 12:21



само дето в откровение не е споменато за кое време става въпрос.ако нещо от откровение се е изпълнило,то имаш право да го даваш за пример,ако още не се е изпълнило-това не е доказателство.а,и още нещо.не се моли повече на иисус.молисе на "светийте",като почнеш с "бог-о-родица" и стигнеш до последния,ще ти мине живота.после ще видим има ли полза или не.ние ще караме на сигурно.



Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?"нови [re: Mлaд€ж]  
Автор Bloodsigned (влюбен)
Публикувано11.10.03 01:39



Писанието казва че заради кръвта на Иисус имаме право да извкаме към Бога "ТАТКО!"

Ако Христос понесе смъртта на кръста заради мен, ако той доброволно даде живота си, за да имам живот аз, към кого да се обърна за подкрепа пред Него. Кой по-добре от Него ме разбира? Кой най-много ми съчувства? Кой може да е като Него?

На кого да се доверя, че да ходатайства пред този, който ме обикна толкова, че даде живота си за мен? А нужно ли е?

Всички апостоли, светии, мъченици и вобще праведници на небето са ми светъл пример. Но ходатаи, към които да се обръщам за помощ? НИКОГА!!! Не и сравнени с Христос. И ако не са като Него, защо да се обръщам към тях? Ако не са умрели за мен, какви ходатаи могат да бъдат тогава?
Нали "Той наистина понесе печалта ни и с болестите ни се натовари"
Няма по-голям от Него и същевременно по-близък. Не мога да си представя друг.

Йоан 3:16


Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?"нови [re: дядoБлaro]  
Автор Mлaд€ж (зелен)
Публикувано11.10.03 08:27



" не се моли повече на иисус.молисе на "светийте",като почнеш с "бог-о-родица" и стигнеш до последния,ще ти мине живота.после ще видим има ли полза или не.ние ще караме на сигурно."

Здравей, дядо Благо

Тези думи дори и ангел от небето да ми ги възвести, дори и най-светия "светия" да ми ги каже, пак няма да ги приема, неже ли да изпълня. Дори и най-благият дядо Благо да се изправи срещу мен и да ми заповядва с подобни слова, не ще се подчиня.



. . .

Един съвсем приятелски съвет относно писането с малки букви:
Ако си позволяваш да пишеш всичко с малки букви, то "поне" когато упоменаваш Името на Господа, вложи малко усилие върху бутоните на клавиатурата (ако не другаде) за да Го напишеш подобаващо.




____________________________________
"Любовта никога не отпада"

Редактирано от Mлaд€ж на 11.10.03 08:34.



Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?"нови [re: Bloodsigned]  
Автор Mлaд€ж (зелен)
Публикувано11.10.03 08:51



Кога е ставало въпрос, че някой някъде може да се сравнява с Несравнимият. Въобще не иде реч за това, че да правиш подобни изказвания.

Светителите са Христови приятели - ако Той Сам е пожелал да ги уважава, то ние, тогава, с кого сме, ако не желаем да ги почитаме и уважаваме. Господ Иисус Христос дотолкова ги уважава, че им дава властта да съцаруват в едно с Него в Царството Му. Тогава - как няма Той да се вслушва в просбите им, в желанията им, въобще във всичко, което те Му говорят. Да не би да си мислиш, че праведниците в Царството Му стоят в безмълвие, подобно на риби в аквариум. Та нали всички те са Ж И В И разумни същества, приятелю, и което е по-важното Ж И В И за Бога. Защото за мнозина, явно те отдавна са умрели, сякаш са някакви митични герои от древността. Ако за теб светите Апостоли не са живи и сега, то тогава какво да говорим.

"който се отмята от вас, от Мене се отмята; а който се отмята от Мене, отмята се от Оногова, Който Ме е пратил" [Лука, 10:16]

____________________________________
"Любовта никога не отпада"

Редактирано от Mлaд€ж на 11.10.03 08:55.



Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?"нови [re: Mлaд€ж]  
Автор Bloodsigned (влюбен)
Публикувано11.10.03 11:03



Ето че пак спорим за глупости.
Имам една приятелка, която завърши Богословския факултет на Великотърновския университет, която застъпва мнението че можем да се обръщаме към починалите в Христа светии, да се молят заедно с нас, по същия начин, по който се обръщаме към братята и сестрите в Христа за това.
Логиката й е същата, като твоята - тези хора - Праведниците в Царството Му, са толкова част от църквата, колкото ти и аз.
Аз съм съгласен с нея. както и с теб - те наистина са част от църквата, но аз не съм сигурен че трябва да се обръщам към тях.
А не съм сигурен, защото нищо не ми дава сигурност по този въпрос.
Или за да съм по ясен - СИГУРЕН СЪМ ЧЕ СА ЧАСТ ОТ ЦЪРКВАТА
но ... НЕ МИСЛЯ ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ОБРЪЩАМЕ КЪМ ТЯХ.

Те са облака от свидетели, за които говори апостола, но това също не значи че трябва да се объщаме към тях. Може би те наистина се молят за нас, но това също не може да ме убеди да се обръщам към тях.
Аз съм уверен че Божии ангели ина навсякъде около нас, но този на когото аз знам че трябва да разчитам е Господ Исус Христос.

При все това, аз нямам намерение да споря за тези неща. Убеждението, което имаш за тези неща имай го за себе си, но защо това да става спор между нас?

Дали се обръщаш към починалите в Христа или не, не е въпрос, от който зависи спасението на безсмъртната ти душа. Повече ме тревожи например дали не възприемаш иконите като идоли, но и за това нямам право да те съдя, ако Господ те приема.

Йоан 3:16


Тема Re: ". . . как няма да ни подари с Него и всичко?" [re: Bloodsigned]  
Автор Mлaд€ж (зелен)
Публикувано11.10.03 13:47



Ти казваш: “Аз това. . .”, “аз онова. . .”, изхождайки от твоята си позиция. Твоята приятелка богословка не е защитила някаква своя си логика, както се опитваш погрешно да ни убедиш, а защитава истините на Църквата. Когато всеки повярвал, започне да си тълкува Богооткровените истини както му е удобно, то се ражда протестантизма, еретизма, разцеплението – накратко, раждат се полуистини, които са лъжа. Стига се в същност дотам, че един протестант може да говори и да вярва в Христос, а с делата си да показва точно обратното. Защото непочитането на Христовите приятели, каквито са светиите, какво означава, ако не дело на непочитане на Самия наш Господ Иисус Христос, слава Нему сега и винаги и вовеки веков. Амин.
Не го казвам Аз, а Сам Христос говори - "който се отмята от вас, от Мене се отмята".


Що се отнася до иконопочитането, то е част от Църковното свето предание , и тук достатъчно много се е говорило и по тази тема.
. . .

П.П. Не влизам тук, за да споря, приятелю, нито пък да се самоизтъквам, макар, че и това е възможно да правя. Когато на 7-я Вселенски Събор Църквата е утвърдила иконопочитането като догмат на вярата, то аз и "хал-хабер" съм си нямал от това. Ето, след толкоз векове и аз съм се пръкнал на тая Земя - и какво, да взема да споря, че отците на Църквата не били прави, и да приема, че са прави някои други, които дори не се и опитват да бъдат в Църквата, а все умуват ли, умуват. Е, нека си умуват колкото си искат, от това Луната няма да обърне другото си лице, та да могат да я видят цялата. Но и дори и да я видят цялата, пак няма добре да са я видели. Защото за да се види Луната по-добре, човек трябва да се доближи по-вече до нея.

____________________________________
"Любовта никога не отпада"

Редактирано от Mлaд€ж на 11.10.03 15:13.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.