Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:45 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Бог не съществуванови [re: gego]  
Авторoдoлaм (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 13:11



значи приемаш че е възможно да си разисквал досега и дори сега да си говориш с умствено мъртъв човек? чудя се дали като обида да го приемам или като изтъкване на какво ти можеш .
този, който познава Бог и живее според каквото Бог иска от него е жив. всеки друг е мъртъв. Ако Бог е извор на живота, непознаването на Бог означава че нямаш връзка с извора, с водата, с живота. Просто е. Ако нямаш връзка с живота как можеш да го разбереш? Никой нищо не подменя, просто Исус има смелостта да заявява невероятните си претенции. Или е прав или е луд. Всеки който му е повярвал обаче и Го е послушал от сърце не прилича на луд човек (макар и мнозина луди и мъртви да казват че е луд или че се е заровил).

Първо е вярата, после е разбирането. Звучи като самоубийство за ума, но не е. Просто не е. Ако не ми повярваш, няма да разбереш казвам аз, казва и Той. Просто защото Той не иска ние, неговите деца създания да му държим сметка, понеже нещо не разбираме. Иска да Му се доверим. Това Той цени. После като истински баща Той обяснява.

Но обясненията Му често не са отговори на въпросите ни. Те са подмяна на въпросите с истински. Или в най-добрия случай подмяна на цялото сърце.

Последното е истинския Път.



Тема Re: Бог не съществуванови [re: oдoлaм]  
Авторgego (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 14:25



Хе, поговори си малко с mmm, той има доста крайни възгледи, например дали реалността съществува изобщо и т.н. :)

Колкото до "жив", както виждаш, това е пълна подмяна на съдържанието му. Не може едно понятие да се преопределя с друго съдържание. Нещо както "енергия"-та в окултизма - подвежда че има нещо общо с енергията във физиката, и от там нататък всеки си говори на различен език и си доказва свои истини.

Котките живи ли са или не? По какво се отличават от камъка?



Тема Re: Бог не съществуванови [re: gego]  
Авторoдoлaм (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 14:44



не бих казал подмяна, не бих казал и преформулиране. бих казал откровение. истината е, че след Исус нищо не е същото. Той просто е открил неща, които ние не знаем. Няма срамно в това да не знаеш. Срамно е да си поканен да отидеш някъде за да научиш нещо, което не знаеш и ти да не отидеш, а после да коментираш ставалото там. Така не става.
котката е жива. И мойта котка вкъщи също е жива. спрямо нея камъкът е мъртъв. питай хамил защо. аз не се пробвам да го обясня.
спрямо мен, мойта котка е мъртва, също колкото и ти. и сега дюшеш - аз също умрях преди време, и сега живея друг (вид) живот. Бях мъртъв, но се мислех за жив, после умрях и станах жив. Наистина ли е сложен за теб ребуса? Знам, че можеш повече.



Тема Re: Бог не съществуванови [re: oдoлaм]  
Авторgego (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 15:35



Излишно усложняване.

Има си определение на "жив". Айде, дори и да не го знаем, а някой да го снася отгоре. Макар че снесеното както е в случая се отнася за друго състояние, което се обозначава със същата дума. Това аз наричам подмяна на понятията.

Та според това определение е ясно що е жив и що е мъртъв. Няма никакво "спрямо". Или отговаряш на параметрите на определението, или не. Това е както при "полу-бременна жена" - или е бременна, или не, спрямо каквото и да се погледне.



Тема Re: Бог не съществуванови [re: gego]  
Авторoдoлaм (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 16:49



"Няма никакво "спрямо". "

знам, че това е изходната ти презумпция. А ако има?

нищо не усложнявам. за мен нещата са безкрайно прости. аз съм вътре в тях. плувам в тях. потопен съм в тях. те за мен са самата реалност. не мнение. не философия. не се напъвам. за мен е екзистенциално доказано и ясно каква е разликата между жив и мъртъв човек встрани от плоското "на площад Славейков/в Орландовци". и ти добре знаеш за какво говоря. защо наричаш усложняване, това за което много добре се досещаш? Аз апелирам към опростяване. това съм правил винаги. Няма подмяна на понятията. Има откровение за същите понятия. Кой ти каза, че твоите понятия са правилни? Може пък да имат нужда от преработка?

Исус ни провокира. Той е перфектният провокатор. Той не винаги е обяснител, но винаги е провокатор. Моя разговор с теб прилича на този -

"Исус в отговор му рече: Истина, истина ти казвам, ако не се роди някой отгоре, не може да види Божието царство. Никодим Му казва: Как може стар човек да се роди? може ли втори път да влезе в утробата на майка си и да се роди? Исус отговори: Истина, истина ти казвам, ако не се роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство. Роденото от плътта е плът, а роденото от Духа е дух. Не се чуди, че ти рекох: трябва да се родите отгоре"

исус говори за реалност, която е Друга. Той е Другият. той не отговори на Никодим, само му каза, че "роденото от Духа било дух" - това отговор ли е или подигравка в случая? не само е отговор, но е и път. Не можеш да разбереш обясненията му, но според Него можеш поне да не се учудваш.

разбирането става с преживяване.



Тема Re: Бог не съществуванови [re: gego]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано10.09.03 16:57



Бих желал да се включа в дългия ви диалог. Понеже темата е за съществуването на Бога и гледам, че разисквате що е това да си жив/мъртъв, ето какво мога да отговоря.

Съществува дълбока пропаст между човека и Бога. Тя е както умствена, така и емоционална. Именно заради невъзможността да я премине, човек е склонен да смята, че е сам и че няма Бог - както умствено, така и емоционално. Чували ли сте думите "Бог е мъртъв" вероятно. Когато Писанието говори за смърт/живот, често има в предвид именно наличието/липсата на връзка със съответно живия/мъртвия.
Писанието учи, че никакво човешко усилие (умствено или емоционално) не би могло да доведе до въстановяването на тази връзка (преминаването през тази пропаст, разделяща човека от Бога). Дори възкресението на Христос не беше дело на човека Христос, а дело на Божия Дух. Но това възкресение донесе изходния път прокаран от Бога, по който човек може да се върне при Него. Затова говори одолам, когато говори за получения мир. Такъв мир получава всеки, който е приел Христос като пътя към Бога - мир, в смисъл на успокоение и почивка, понеже вече няма нужда да се хвърлят сили да се търси и обясни Бога, понеже е намерен.

Тъй и ти сега, gego, няма да намериш този мир, докато не приемеш Христос. Това не значи, че спираш да мислиш като Го приемеш, напротив, означава че умът ще заработи на още по-големи обороти и с по-голямо КПД, понеже големия проблем за него ще е вече решен...

Поздрав

От отговора на устата си човек изпитва радост, И дума на време казана, колко е добра!


Тема Re: Бог не съществуванови [re: oдoлaм]  
Авторgego (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 17:51



Ами аз стоя на мнението, че откровение за установено понятие е подмяна - поставяне на друг смисъл, понякога противоположен на общоприетото. Защото понятията се приемат от всички за да се разбират хората помежду си. По-късната подмяна може да бъде извършена само с една цел - да се обособи някаква група, която другите да не разбират. По-далечната цел не знам, но подозирам.

Просто християнсото понятие за "живот" описва някакво съвсем друго свойство, но претендира да замести утвърдено понятие. Тука няма място за преживяване.

А в смисъла на живота като връзка с Бога, котката е мъртва, просто защото не може да възприеме Исус като спасител. Но излез на улицата и попитай как изглежда мъртва котка - ще ти обяснят. Не е ли това две различни понятия с еднакво име? Целта май споменах по-горе.



Тема Re: Бог не съществуванови [re: gego]  
Авторodolam (Нерегистриран)
Публикувано10.09.03 18:02



добре.

аз все пак мисля че ти разбра за какво става дума.

успех



Тема Re: Бог не съществуванови [re: Peaлиcт]  
Автор alkor1 (минаващ)
Публикувано22.12.06 17:10



Дайте доказателства за Бог ...
Според мен Христианството доста издиша ,пример:
След каро Мойсей слиза от планината (не я помня) с плочите с 10 божи заповеди ,казва на хората който е със против златния телец да застане зад мен а който е за .... хората които са със зл. телец ги заличават .има още доста примери ,но няма смисъл с този опровергавам святата вода ненапита на тази религия ,да не говорим за католизма и инквизицията.





Тема Re: Бог не съществуванови [re: alkor1]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано22.12.06 17:12



това с телеца и последвалия го религиозен геноцид се отнася за юдаизма, а не за християнството.



Facta, non verba!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.