Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:24 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Всемогъщ ли е Бог?нови  
Автор Levent Muncho (фукльо)
Публикувано28.06.03 12:35



Здравейте,
от десет години насам ме мъчи един въпрос - всемогъщ ли е Бог?

Може ли Бог да направи толкова голяма костенурка, че да не може после сам да я повдигне?

Ако не може да я направи - всемогъщ ли е?
А ако не може после да я повдигне - всемогъщ ли е?


Моля ви за точни и ясни отговори, за да рарешим този въпрос заедно, а не за увъртания и неясни цитати.



Тема Re: Всемогъщ ли е Бог?нови [re: Levent Muncho]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано28.06.03 12:51



Кой е този, който пита?
Умът ти.
Това не е духът ти, висшия ти Аз, на него не му трябва да повдига костенурки.





Тема Re: Всемогъщ ли е Бог?нови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор Levent Muncho (фукльо)
Публикувано28.06.03 12:58



Даваш ми идея да се откажа от ума си ли?
Да си направя лоботомия за да престана да мисля и да остане само духът в тялото?

Редактирано от Levent Muncho на 28.06.03 13:00.



Тема Re: Всемогъщ ли е Бог?нови [re: Levent Muncho]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано28.06.03 13:16



Грешно си ме разбрал.
Важно е да правиш разлика - коя част от теб каква функция има. Логическото мислене трябва да води до правилни изводи. Тогава виждаш истината. Всеки неправилен извод е лъжливо знание.





Тема Re: Всемогъщ ли е Бог?нови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор Levent Muncho (фукльо)
Публикувано28.06.03 17:37



Нищо не разбрах от отговора ти. Много засукано, много мъгляво. Явно те смущава костенурката.
Но в случая, тя е само една метафора.
За да е по-лесно.
Нищо не се променя в същността на въпроса, ако бъде зададен така - може ли Бог да сътвори една безкрайна Вселена, която не може самият той да обходи?
Може ли Бог да сътвори сингулярност (място, където цялата материя на Вселената е събрана в една точка, времето не тече, законите на Природата не важат и няма място за Бог. Физиците смятат, че сингулярността е началото преди Големия взрив)

Та проблемът не е точно в костенурката, ами в Бога.
Противоречието си го има със или без костенурки.



Тема Re: Всемогъщ ли е Бог?нови [re: Levent Muncho]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано28.06.03 18:18



Нищо не се променя в същността на въпроса, ако бъде зададен така - може ли Бог да сътвори една безкрайна Вселена, която не може самият той да обходи?

Моята представа за БОГ не е като твоята - моят БОГ не обхожда, защото Е ЦЯЛОТО, квантовото поле и ние сме свързани с висшия си АЗ със Създателя.





Тема Re: Всемогъщ ли е Бог?нови [re: Levent Muncho]  
Автор KABИ (kavisat@hotmail)
Публикувано28.06.03 20:35



Мисля си , че проблемът е в нашата програмираност-ние буквално блокираме,ако трябва да си представим безкрайността.Защото мозъкът ни е устроен да приема винаги нещата с някакви пространствени и времеви параметри.И когато тези параметри липсват-Не можем да възприемаме адекватно нещата.Например-каво е безкрайна вселена?Какво е безкрайно време?Какво е безкрайно малко и голямо?Мисълта ни все иска някаква граница,за да си изясни нещата.Ако няма граница-няма яснота,а нещо непознаваемо.Едни го приемат за Бог,други за природа.Креационистите престават да мислят,давайки прерогативите за това на Бог.А еволюционистите си измислят понятия голям взрив,начало,за да могат да имат база за работа.И не си задават много неудобни въпроси...

То, Времето,лети,не спира,.....и нещо в нас си чезне и отмира....


Тема Re: Всемогъщ ли е Бог?нови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор KABИ (kavisat@hotmail)
Публикувано28.06.03 20:43



А задаваш ли си въпроса,че ЦЯЛО е нещо ограничено в рамките на някакво количество и време.А ти знаеш ли какво е това количество?Съмнявам се,че с нашите мозъци,ограничени и като капацитет,и като време,не ще да е възможно да опознаем света.А и ъпгрейд не ще ни помогне...

Ние не можем да опознаем Бог,ако е безкраен,защото не сме в състояние да го обхванем.А ако е краен,т.е. има някакви параметри в пространство и време-то той е краен-но тогава не е всемогъщ и можем да се сравняваме и съизмеряме с него.Не че искам,но...просто биха се обезсмислили много от религиозните писания.

То, Времето,лети,не спира,.....и нещо в нас си чезне и отмира....


Тема Що задаваш тъпи въпроси?!?!нови [re: Levent Muncho]  
Автор Dark Knight (Fallen Lord)
Публикувано28.06.03 23:08



То е очевАдно, че няма Бог!!!

"...молят за живот, плачат, не знаят,
че във черно са толкоз красиви..."


Тема Re: Всемогъщ ли е Бог?нови [re: KABИ]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано29.06.03 00:02



Привет, драго ми е да те видя

Не, не си представям Нищо ОГРАНИЧЕНО, нямам инженерна мисъл и това ме освобождава от категории-измерители. :)))

Средновековния суфи-мистик Джабар всеки път, когато бил запитван за Върховното, започвал да говори безсмислици, с което искал да покаже, че не може да се изрази с думи.

В книгата си "Духовни съвети за будисти и християни" Далай Лама казва:

"Няма да говоря по въпроса дали има Създател или няма. Това е твърде сложно, още повече, че според мен е извън нашите възприятия. Най-добре е всеки да следва своето убеждение. Важното е човек да практикува, да прилага убежденията си сериозно и искрено.

Японските бизнесмени пък имат следната максима:

И бизнес да правиш, слушай сърцето си. Има ли този път сърце, пътят е добър. Няма ли, той е безполезен.

Не можем да опознаем БОГ_ЦЯЛОТО_ВСЕВИШНИЯ_АБСОЛЮТА_СЪЗДАТЕЛЯ_като_искаш_го_наречи.

НАШЕТО СЪЗНАНИЕ, което психолозите делят на Съзнание - Подсъзнание - Колективно несъзнавано е твърде слабо проучено. Казват, че човек ползва средно 5 % от капацитета си. А до 95 % ???






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.