Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:29 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Въпрос относно Библиятанови  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано12.09.02 11:41



Какво е отношението на Библията и на християнската догма като цяло към лихварството?
Грях ли е то?

I'll try alone
Make destiny my own


Тема нека поясним [re: Boby_]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано12.09.02 11:51



Грях ли е да даваш пари назаем срещу лихва ?
Мисля че Тома Аквински беше писал по повод 'справедливата лихва'....

Ad astra per aspera


Тема Re: Въпрос относно Библиятанови [re: Boby_]  
Автор odolam ()
Публикувано12.09.02 12:05



доста отрицателно, мисля.

"даром сте приели даром давайте"



"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Въпрос относно Библиятанови [re: odolam]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано12.09.02 12:33



И понеже свойството да се натрупват е едно от основните свойства на парите според съвременната икономическа теория, а от това свойство и от свойството им да са приносители на стойност почти директно следва понятието за лихва като цена на парите, то значи ли това, че според Библията парите са неморални и всъщност са зло като концепция?
Според мен да.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Re: Въпрос относно Библиятанови [re: Boby_]  
Автор Ravenlord (тъп и красив)
Публикувано12.09.02 13:06



Ако имате излишни парички да ви дам номер на банкова сметка?

Редактирано от Boдeн дyx на 14.09.02 09:52.



Тема Re: Въпрос относно Библиятанови [re: Ravenlord]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано12.09.02 13:32



Има известна разлика между това да осъзнаваш греховността на нещо и да се откажеш от него. Това би възпрепятствало някои вярващи да последват съвета ти.
Но понеже аз съм атеист, това не важи за мен. Тъй че дай номер на банкова сметка. Ако искаш, дай си номера на дебитната карта и пинкода, а аз ще ти внеса паричките. Става ли?
btw Независимо в какво вярва човек и вярва ли изобщо, е крайно неетично (според най-широко разпространената в момента етика) да се подиграваш на религиозните убеждения на останалите.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Re: Въпрос относно Библиятанови [re: Boby_]  
Автор odolam ()
Публикувано12.09.02 15:20



всичко зависи от употребата, която правим. не мисля че е същностно присъщо на парите да носят лихва. ами ако аз не искам д ми дадат лихва, те моментално си губят това свойство нали? значи аз определям какви ще бъдат парите. лихвата е плод не на парите а на човешкото сърце и финансовата система на света, който човека си е организирал. парите не са зло, особено за онзи който е закъсал и аз му давам пет лева. ние християните можем да счупим финансовите правила на този свят с любовта си.

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Въпрос относно Библиятанови [re: odolam]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано12.09.02 15:28



Парите са това, за което се използват, но не само.
По същата логика можем да приемем, че ако използваме печалбата, спечелена с измама, за благочестиви цели, това ни оправдава.

I'll try alone
Make destiny my own


Тема Re: Въпрос относно Библиятанови [re: Boby_]  
Автор odolam ()
Публикувано12.09.02 15:32



откога можем да сравняваме парите (като битие) с печалба спечелена нечестно (като морална употреба на това битие) ? то е като да сравняваме словото и псувнята (гнусното слово) - да набедим ли словото, щото някой не го употребява правилно?

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Въпрос относно Библиятанови [re: odolam]  
Автор Boby_ (King of the sky)
Публикувано12.09.02 15:37



Не е така. Парите по определение носят в себе си концепцията за печалбата. Също както по презумпция един пистолет е предназначен да убива. Ако зачукаш пирон с него, това не го прави по-малко смъртоносен.

I'll try alone
Make destiny my own



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.