Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Okrilenнови [re: Bepa]  
АвторChovek (Нерегистриран)
Публикувано13.08.02 17:41



He-He-He, shte stane chovek ot mene vikash...s edin lek napqn.

Tova obache ne mi pomaga da ubedia tuka edna blizka v neobhodimostta ot religia i prinadlejnost kqm opredelen vid socialna grupa, kakvato sa pravoslavnite hristiani. Ne sa mi silni dovodite pqk i tia ne e v sqstoianie, koeto da i pozvoli da razbere kakvo iskam da i kaja. Shte go ostavim mai na lichnia primer kato decata. Ne pipai kotlona shtoto e opasno, no Pencho ne viarva i sledvashtoto neshto e da otide i da si zalepi liceto na kotlona za proba. Eto edni takiva mi ti raboti.

Niakqde biah chel che Bog ni e dal razum, s koito da preceniavame koe e dobro i koe e losho za nas. Ot tuk natatqk ot nas zavisi da se oblagorodim chrez viara v Boga ili da si propileem jivota s glavoblqskanici koia kqshta da si kupim i koia kola e po-hubava. (obratnata teoria mi se iztqkva kato dovod protiv religiata, a imenno propileem jivota s religia, vmesto da si sednem na d-to i da zarabotim za dve kqshti s dve brezi otpred).

Spodeliash li edno takova mnenie za razuma ili e napqlno bezpochveno?

Vesel den.



Тема Re: Okrilenнови [re: Chovek]  
Автор Bepa (вдъхновяваща)
Публикувано13.08.02 18:03



:-) Вземи се регистрирай друже :-) ако искаш.
Ще ми се да видя доводите ти :-) дали можеш да убедиш един .. уж духовен човек като мен .. за нуждата ми от религия. :-).

А за (раз)умът... има и други мнения за него :_))) че хората му отдават незаслужено голяма почит. Ако си достатъчно умел, можеш да се възползваш от способността му да си доизфантазирва това което иска да разбере.. и да го изпързаляш.

Едно от правилата на магьосника е: (не се хващай за думата магьосник)
"Хората са глупави. Те вярват на това което им се иска да е истина, или това което се страхуват че може да е истина. :-) трябва само да ... изкажеш страховете или желанията им на глас :-))"

Освен колите и къщите и вярата в бога... има още много вселени :-) в които можеш да обитава умът ти. :-) не се ограничавай само с материализма и християнството :-)))))))))))))

Поздравче
Вяра



Тема Вера, не съм сигурен, че те разбирам.нови [re: Bepa]  
Автор Ив4o (член)
Публикувано13.08.02 18:19



Въпросът е наистина основателен. Ако Христос никога не е въскръсвал, тогава християнството е просто една лъжа. Както казва ап. Павел: "Ако Христос не е бил възкресен, тогава нашата проповед е празна и вашата вяра е също празна." (1 Кор. 15:14) Ако християнството е още живо, то е защото е основано на факти, които никой до сега не е опровергал, въпреки многото противници, които Христовото учение е имало, особено по времето на самия Христос. Ако тези факти не бяха истинни, много лесно всичко щеше да бъде сринато.

Цитатът, който даваш:
"Религията няма да умре. Тя не се базира на фактите, а на нуждата на хората да вярват. Докато я има тази нужда, ще има вярващи и църкви. Дори и да им покажем неоспорими доказателства за това че тялото е на христос, те няма да ни повярват"
ми звучи като подигравка с Христос и Неговото учение. Всъщност, може ли да има вяра без факти? (Въпросът е достатъчно общ, може да се дискутира и извън този контекст.) Вярата винаги има обект и добра е онази вяра, чийто обект е истинен. Вярата на християните се основава на Бог - на откровението, което Той е дал за Себе Си и на това, което Той е извършил за спасението на хората. Всички тези събития са исторически достоверни. Ако не бяха, нашата вяра би била не само безполезна, но и вредна за нас самите.

Възможно е да не те разбирам правилно, за което извинявай, но като казваш, че "А .. ако нужда има :-) тогава ще се намери как да бъде удовлетворена", на мен ми звучи като чи ли нуждата е по-важна от начина, по който ще бъде удовлетворена, с което не съм съгласен. Причината за тази нужда е обективно съществуващият Бог, а не е обратното.

Бог също е и Този, Който обръща сърцата на хората към Себе Си и ние бихме могли да бъдем добри или лоши инструменти в Неговата ръка (дал ни е тази свобода) в зависимост от това доколко сме Му покорни. Ако не позволяваме на Христос да променя живота ни, т.е. ако не живеем според Неговите заповеди, хората с които общуваме не биха се докоснали до Неговата Личност чрез нас. А ако не се докоснат до Нещо Реално, тогава никакви логически доводи не биха имали силата да ги обърнат от себе си към Бога.



Тема Re: Вера, не съм сигурен, че те разбирам.нови [re: Ив4o]  
Автор Bepa (вдъхновяваща)
Публикувано13.08.02 18:41



Цитатът е от филм. Не го казвам като висша истина. Той е просто различен поглед върху религията и вярата.

"Всъщност, може ли да има вяра без факти?"

Когато има факти, тогава вяра не е нужна. Убеждаваш се сам, че това е еди как си. Макар че фактите сами по себе си .. могат да бъдат изопачавани така че не бива да им се прдоверяваме.

"Ако не бяха, нашата вяра би била не само безполезна, но и вредна за нас самите. "
Ами .. може и да е вредна. Това че не забелязваш вредата не значи че нея я няма. Може да я няма наистина или просто ти да нямаш желания да я осъзнаеш и видиш .. и да живееш с идеята че я няма.

"Причината за тази нужда е обективно съществуващият Бог, а не е обратното." - това че са ти казали че е така не означава че е непременно така. Не можеш да кажеш със сигурност КАК е. Аз също не мога, но поне не приемам като единствено вярна едната и да отхвърлям другата възможност.

Нямам намерение да подкопавам вярата ти. Но едностранчивостта на мисленето довежда до фанатизъм.
Хубаво е да подлагаш на кръстосан анализ това което мислиш че знаеш и разбираш, и това което ти се преподава или проповядва.
Най-малкото ще разбереш повече.

Знам че начинът ми на осмисляне на нещата е много странен и чудноват, но ... се надявам да ме разбереш. Ако имаш още питания :-) казвай.

Поздрав
Вяра



Тема Re: Вера, не съм сигурен, че те разбирам.нови [re: Bepa]  
Автор Ив4o (член)
Публикувано15.08.02 17:38



Вера,
Това, че би могла да подкопаеш вярата ми е последното нещо, за което би трябвало да се тревожиш . Всъщност, ако ти би могла да я подкопаеш, тя просто ще се окаже празна, за какво ми е тогава? Но доколкото вярата ми в Бог се основава на факти - както исторически, така и от личния ми живот - би могла да я подкопаеш ако би могла да промениш тези факти. Би могла да ме накараш да спра да вярвам в нещо, в което имам всички основания да вярвам, единствено ако успееш хитро и съзнателно да ме подведеш. Но сега ми се иска да говорим за истината, а не за изамата.

Казваш:

"Хубаво е да подлагаш на кръстосан анализ това което мислиш че знаеш и разбираш, и това което ти се преподава или проповядва."

И аз съм напълно съгласен с това. Обаче какво означава това изречение за самата теб ако, както казваш, "когато има факти, тогава вяра не е нужна"? Каква полза би имала ти от такъв анализ ако не допускаш, че истината, която би трябвало да отличиш от лъжата е реален факт? Какво приемаш за истина тогава? Това, което на теб ти се иска ли?

Човек може да мъдрува и да филосовства и да постигне умението това, което каже да звучи наистина умно и красиво, ако щеш. Това зависи единствено от това доколко е изтънчен умът му - в логика и начин на изразяване. Това, което не зависи от него обаче е истината. И ако тя отсъства, всичко което казва не е нищо повече една добра обвивка на едно НИЩО.

Когато искам да направя подарък на някого, аз не подценявам начина, по който ще го опаковам, защото бих могъл така да му доставя по-голама радост. Но опаковката, сама по себе си, няма никаква стойност, ако кутията е празна. Аз не мога да му кажа: "Ето, подарявам ти часовник! Вярвай в това! И не отваряй кутията, за да не развалиш вярата си!"

Редактирано от Ив4o на 15.08.02 17:39.



Тема Относно ИСТИНАТАнови [re: Ив4o]  
Автор Bepa (вдъхновяваща)
Публикувано15.08.02 17:57



Един баща завързал очите на синовете си ... и ги накарал да изкъпят един слон. Единият къпал краката, другият тялото, третият опашката.
После ги попитал "Какво беше онова нещо което къпахте?"
Единият казал: големи обли колни
вторият: местещи се стени
третият: въже

И ... се скарали кои от тях казва истината. За малко да стигне и до бой работата.

КЪДЕ тук се крие ИСТИНАТА?

Кръстосаният анализ за мен е ... когато нещо ти се струва истина, никога НИКОГА да не си позволяваш да мислиш че това е единствената възможна истина.

Както има факти които затвърждават вярата ти, така има и факти които я подкопават. От теб зависи на кои факти даваш око и ухо и на кои не.

Пък и дефиницията на факт е много просторна.

Чувала съм факти от рода: "Падна ми книга на главата и се отвори на еди си коя си страница и там прочетох еди си какво си ... Ето ..духа ми говори. "

Хубав факт! :-)

Ако виждаш бога само в образа на Христос :-) добре. Но следването на думата, ще те направи фарисеин.


Поздрави
Вяра



Тема Re: Относно ИСТИНАТАнови [re: Bepa]  
Автор Ив4o (член)
Публикувано16.08.02 12:48



И какво са къпали, според теб? Дебели обли клони, местещи се стени, или въже? Къпали са слон, разбира се. Това е фактът и това е истината. Тя не зависи от това кой как я тълкува. Проблемът на тези хора е, че въпреки своята слепота поставят себе си като авторитет за истината. Не е много по-различно и мисленето на тези, които толерантно убеждават другите, че е все едно за тях дали мият дебели дървета, местещи се стени или въже. Достатъчно е да "повярват" в това, което на тях им харесва. Но това не е вяра, това са фантазии.

Откъде идва това мислене? Не е ли от допускането, че няма кой да ти каже каква въщност е истината? Т.е. нежелание да погледнеш вън от севе си. Това не е много по-различно от това да поставиш себе си за авторитет.

Толкова хора с ентусиазъм говорят за любов. Но ако човек не желае да погледне вън от себе си, как може да обича? Ако ти "вярваш", че човекът, когото обичаш е такъв, какъвто на теб ти харесва да вярваш, а той не е, тогава КОГО всъщност обичаш?

Когато човек е сляп и осъзнава това, има главно две възможности.
1) Да не прави нищо, защото опасността да се нарани е РЕАЛНА.
2) Да се довери на някого, който вижда.
В първия случай вяра не е нужна. Човек може да прекара живота си във фантазии. Във втория случай вярата е жизненоважна. И от огромно значение е на кого именно се доверяваш. Ако обектът на вярата няма значение, това не е вяра.



Тема Съгласявам се относнонови [re: Ив4o]  
Автор Bepa (вдъхновяваща)
Публикувано16.08.02 21:04



"И от огромно значение е на кого именно се доверяваш. Ако обектът на вярата няма значение, това не е вяра."

Ако синовете се бяха опитали да напаснат парчетата, може би биха стигнали до идеята че са къпали слон.

За тебе е очевадно, че това е слон, защото си виждал слон и знаеш какво той представлява. (примерно).
В духовната област нямаш почти никакво виждане, освен това което чуваш и на което вярваш. (Или поне виждането ти е достатъчко закърняло за да не можеш да разчиташ на него)

Доверието на някого :-))) е хубаво нещо и коварен капан.
За теб възможностите са две, от които обаче е приемлива само едната (доколкото разбрах).
Т.е. Ти фактически не правиш избор та било то и измежду тези две възможности.

А.. може би възможностите са много повече от тези двете.

Апропо .. ако както мислиш че се доверяваш на Бога, ти се доверяваш всъщност И на хора, които твърдят че познават Бога (поне по-добре от теб).
А ... от известно време се научих да разграничавам .. .това да говориш за нещо от това да вършиш нещото и от това да го познаваш наистина.


Пък .. и какво лошо виждаш в нараняването. То е учител. Помага те да осъзнаеш къде да не стъпваш и къде не. Направлява те.
Болката е ориентир за лекарите.
Не може ли да бъде ориентир и за теб.

Които те лишават от нараняването ... те лишават от ориентира... и наистина си като изгубен и ... "разбираш" че единственият ти шанс е да следваш някой който знае откъде да те преведе невредим.

"Който изгуби живота си ще го намери... "
Който не се страхува да се гмурне в болката... дори да изгуби "живота" си :-) ... намира нещо ;-) което Бог е оставил за него.

:-)
Поздрави
Вера



Тема Re: Molia za sqvetнови [re: Chovek]  
Автор Joni (непознат )
Публикувано16.08.02 21:47



Православната вяра е едно от най-красивите неща, които съществуват. Но тя никога не трябва да бъде налагана агресивно, а това да се опитваш да убедиш някого, който не вярва също може да бъде прието от него за агресия. В резултат се появява обратна реакция-събеседникът ти вече е предубеден опонент и с нищо не можеш да го убедиш да повярва,защото той е изградил в себе си защитен механизъм срещу твоята агресия.
В такъв случай единственото нещо, което може да се направи е да се молим за съответния човек, и да се стремим нашата проповед да бъде с дела, а не с думи.



Редактирано от Joni на 16.08.02 21:57.



Тема Re: Molia za sqvetнови [re: Chovek]  
АвторCTAH (Нерегистриран)
Публикувано17.08.02 09:26



Moga da razdelqotgovora si na 2 chasti

1: Otnosno sashtestvuvaneto na Bog , ima tochno tolkova dokazatelstva za sashtestvuvaneto Mu kolkoto i dokazatelstva che Go nqma , 50%/50% vsichko ostanalo e vapros na vqra ,zavisi v kakvo shte izbere da vqrva chovek . A Bog se otkriva pred horata po 3 nachina (1) v satvorenieto - vsichko koeto ni zaobikalq e sazdadeno ot Bog v savarshen red ot zvezdite na nebeto do posledniq fizichen zakon /makoo trudno e da se povqrva che vsichkoto tova e plod na sluchaina eksplozia/ (2) chrez Bojieto slovo , zapisano v Bibliqta ot avtori vduhnoveno ot Svetiq Duh / Az sam alfata i omegata ; Putq istinata i jivota i etc/ (3) Svruh estestven chrez chudesa znameniq iztseleniq sunishta i etc / malko veroqtno da ti se poqvi v gorqshta kapina no chudesa oshte stavat /
Taka che Suzdatelq e predostavil dostatachno material za gledane i mislene za che da moje vseki da stigne do istinata i da q razbere v kraq na kraishtata "Tursete i shte namerite "

2: Otnosno tova kak da obedish nqkoi v sushtestvuvaneto na Bog tova ne e tvoq rabota :o) Ot teb se iska samo da kajesh istinata i da zanesesh do choveka Blagata vest za Spasenieto a vsichko ostanalo e v Bojiite ratse ,Isus kazva i murtvite da vaskrustnat pak nqma da povqrvat .
No vse pak ako tursish dokazatelstva za sashtestvuvaneto na Bog koito da pokajesh na horata okolo teb tursi gi v TVOIA jivot , kakvo bog e napravil za teb , kak e pomognal , kakvo e promenil , tova e nai-silnoto ti orujie , vsichko pisano i vsichko obeshtano moje da se othvurli kato babeni devitini no lichnoto to prijevqvane s Bog nikoga !!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.