Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:06 30.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Христианство - евреи???  
Автор Oro (коректен)
Публикувано04.05.02 01:43



Не пиша в този клуб освен превода от една книга "Световните религии",
който се появява на части периодично и се надявам, че помага на хората да си разширят кръгозора.
Аз се смятам за православен християнин и доста пъти съм "изял с кориците Библията" и много други книги. До колкото ми е известно евреите
са тези, които са разпънали Христос невинен и Той ги е проклел за това.

От друга страна по странно стечение на обстоятелствата /историците да търсят причината..../ България е извършила геройска постъпка от световно значение...спасявайки хиляди евреи от газовите камери...

От трета страна Израел и евреите по никакъв начин до ден днешен не са показали никакво чувство за благодарност към българския народ. Въпросът е: Какво добро са видяли българите от евреите? Може би най-богатата страна на света владееща световния капитал и управляваща света.....когато напр. Зееви купи българската авиолиния какво се получи?
Невероятна експлоатация на българите и заебаване с заплати и....кражби от....бедните българи......Отвратително!!!
Аз живея в Норвегия и следвам конфликта от медиите тук. Норвегия е изцяло на страната на Палестина.
Израел няма нужда от помощ имайки най-модерното оръжие на света избивайки бедните жени и деца и палестинци, на които им окупираха земите още през 1965 год. и не им разрешават да си направят самостоятелна държава. И ги принудиха да си жертвуват живота в самоубийствени акции.....Това не е терор!!! Терорът е от евреите !!!! Цялото прогресивно човечество трябва да се вдигне и НАЛОЖИ НА ИЗРАЕЛ ДА СПАЗВА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ЗАКОНИ ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА.....да напуснат незабавно всички окупирани земи и признаят на Палестина независимост. В момента в църквата, където се е родил Христос се укриват хора очаквайки единствената закрила - от Бога. Но евреите обстрелват и снайперисти убиха хора вътре в църковния двор.....Това е безпрецедентен случай в историята на християнството.
Г-н модераторчето, което пише теми в защита на евреите трябва да се стегне малко.....и да се осъзнае. Ако е християнин....

Подкрепете окупираните и поробените. Не окупатора Израел и терора над палестинския народ. !!!

" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано04.05.02 06:25



Виж Оро(некоректен).Първо си много смешен да казваш,че Аз се смятам за православен християнин и доста пъти съм "изял с кориците Библията" и много други книги. До колкото ми е известно евреите
са тези, които са разпънали Христос невинен и Той ги е проклел за това.

Ти като си я ял тая библия,защо преди това не взе да я прочетеш бе Оро?Къде прочете ,че Христос е проклел евреите бе,православни християнино?
И после вече търсим благодарност от евреите затова,че не сме ги избили?Ех,Оро,ами нормално е да не ги избиваме,просто сме постъпили правилно.Сега трябва да ни плащат ли,че не сме ги избили,ето ви българи пари,че не ни избихте....Ами нашата администрация Оро в Македония,Беломорието и Тимошко натоварва на конските вагони 12000 евреи,май трябва да си удържат от помощите заради тях малко,айде въпрос на изчисления,ще го сметнете там с норвежците
Ами Оро ти като следиш конфликта от Норвегия как се справяш с езика бе момче,че като чета какви ги пишеш,май за някой друг конфликт си слушал от норвежците.Какво се е случило 1965,че оттогова евреите са накарали арабите да се самоубиват?Ти къде се вижда с цяла Норвегия,та разбра,че е на страната на арабите?Тия където са убити в църковния двор със свещички ли са били в ръце ,или с калашници и картечници и какво са правели в църковния двор,на литургия ли са отивали,или са се връщали?
Оро в Норвегия сигурно е било много студено зимата,грижи се за себе си повече бе момче!



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано04.05.02 12:51



Чифутите са най-опасната секта на Земята; те са точно като вампирите - не дават, а вземат. В която и държава да се настанят се стремят да я изсмучат финансово. Те са слугите на Златния телец. "Християнчета" като Водния дух, 2405, апостол и други - има ги тук в изобилие, със своето невежество и "християнски" фататизъм служат именно на чифутската секта. Ако искаш информация от първа ръка за чифутско-ционистките деяния и същност прочети на Benjamin Freedman статиите и изказванията. България вече достатъчно си изпати - 45 години социализъм, който е чифутско творение и съветниците на Живков и теоретиците на комунизма бяха евреи; после доразсипването на страната ни от евреите Луканов, Божков, Михайлова и т.н. То продължава и сега.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
Автор sofiia (непознат )
Публикувано04.05.02 13:36



да опитаме с това:
щом си чел много книги, надявам се те да са покривали и по широка тематика от официалната догма. да кажем простичко - история, археология, социо-науки.
и така - в римското общество изобщо не е било необходимо наместниците да се допитват до народа преди да се произнесат по накое осъждане - дали пък римляните не се "допитват" до евреите по съвсем друга причина, дали пък римляните не разпънаха исус, дали пък не е било по-важно друг да носи вината, за да може новозародилото се христианско учение да има и най-малък шанс да просъществува, а не да бъде стъпкано, както се е случило с много други секти, възникнали по онова време като разновидности на йеховизма и потънали в забрава през вековете.
не се подвеждай - аз съм дълбоко вярваща, но когато срещнеш определени хора в живота си, проглеждаш. когато преминеш през определени събития, се отваряш за раздличното.
когато четеш стари извори в стари преписи - в "оригинални" преписи, които не са претърпяли деформациите на времето, "обработката" от страна на официалната догма, "пресяването" за пред очите на миряните, започваш да гледаш на всичко по различен начин и най-вече започваш да вярваш по различен начин.
20 години вече живея сред арамейски текстове - повярвай ми в началото е смущаващо, после облекчаващо и най-сетне става просто част от твоя живот.
може би нещата не са толкова прости, колкото ти се иска да бъдат. няма само бяло и само черно.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: бълrapин]  
Автор sofiia (непознат )
Публикувано04.05.02 13:42



горкото изсмукано и доразсипано българче - сега по главичката ли очакваш да те погали някой.
да си виждал мързелив еврейн, драги - аз не - а съм ги виждала доста ама доста много - а мързеливи други - ей за жалост и българи - бол.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: 24O5]  
Автор Jordan_13 (член)
Публикувано04.05.02 15:01



В новозаетите (стари наши земи) - Македония, Беломорска Тракия и т.н., макар и заети от наши войски, те си остават на прякото подчинение на Райха до свършването на войната - ние нямаме реална юрисдикция върху тях, иначе и тези 12 000 евреи щяха да бъдат спасени - ако тези земи бяха веднага станали част от българската държава, а не просто окупирани територии в хода на войната.

Тъй де... Няма защо да искаме пари от евреите. Имаме си достатъчно национално богатство неразработено, от което можем да си изкараме необходимите капитали.





Тема заблудинови [re: sofiia]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано04.05.02 15:04



Не знам в какво си "дълбоко вярваща", но в това, че си дълбоко заблудена съм сигурен; и ще ти кажа, че съм срещал достатъчно лицемерни и коварни чифути в живота си. Иначе нищо не е черно и бяло, само че някои черни неща не могат да се правят на бели. А това, че много българи са мързеливи и искат малко да работят, а много да получават е вярно.



Тема само вметвамнови [re: Jordan_13]  
Автор odolam ()
Публикувано04.05.02 15:31



окупираните през войната територии от България, са били наистина под юрисдикцията на Райха, но това не обяснява защо конвоите с 12000 евреи са били платени от българския бюджет и защо е бил осигурен ескорт от бг полиция нали?

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: само вметвамнови [re: odolam]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано04.05.02 19:29



абе направо администрацията си е била българска да си го кажем,просто не е имало договор,който да оформя окончателно българското управление.За окупация е трудно да говорим,отговорността си е наша.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: бълrapин]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано04.05.02 19:31



Та ще кажеш ли накрая защо реши ,че Михаилова да речем е еврейка.Иначе си пиши ,не пречиш



Тема евреи в Българиянови [re: 24O5]  
Авторcвeдyщ (Нерегистриран)
Публикувано04.05.02 21:21



освен споменатите по-горе още някои вкл. и Н. Михайлова; С. Станишев, В. Краус, Г. Пирински, Ст. Тодоров, С. Софиянски (сменял си е името няколко пъти), Ф. Димитров... още искаш ли?



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: 24O5]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано04.05.02 23:38



Чакай сега малко да се изяснят някои положения:
1. Езикът и поведението ти са твърде арогантни и брутални, за да могат да се причислят към категорията "казвам си мнението" защото ти не правиш това. И то към човек за когото си нямаш и хабер кой е и що е. За човек, който изобщо не те е нападнал или обидил с нищо лично тебе. ! Това е много важен момент преди да продължим нататъка.!!!
2. Батко ти/чичо/ дядо Оро когато бе кръстен в православната вяра като бебе - това става по времето, когато ТИ, който нямаш дори доблест да се регистрираш, а нападаш "анонимно" не си бил още в ташаците на баща си !....Хм, защо ли? Защото баща ти още не бе влязъл в пубертета, за да
може да се възпроизвежда.
Колко пъти Оро е "изял с корицата" - което е израз за прочитане отново и отново Библията - това не е твоя работа и няма да ти давам отчет по темата.
3."И после вече търсим благодарност от евреите затова,че не сме ги избили?Ех,Оро,ами нормално е да не ги избиваме,просто сме постъпили правилно."
Въпросът не е в това НИЕ БЪЛГАРИТЕ ДА ГИ ИЗБИЕМ а в това ДА ГИ ЕКСТРАДИРАМЕ за ГЕРМАНИЯ. Отказът на цар Борис да го стори т.е. да изпълни заповедта от Райха - му коства живота. А това е много висока цена за едно добро на една нация направено за друга. От цяла Европа бяха депортирани евреи за германските концлагери без никаква съпротива от страна на правителствата. Но не и в България.
4."Ами Оро ти като следиш конфликта от Норвегия как се справяш с езика бе момче,че като чета какви ги пишеш,май за някой друг конфликт си слушал от норвежците.Какво се е случило 1965,че оттогова евреите са накарали арабите да се самоубиват?Ти къде се вижда с цяла Норвегия,та разбра,че е на страната на арабите?"
Ето ти отговорите:
Когато внучетата ми ме наричат "момче" ми става доста смешно....Батко ти/чичо/дядо Оро живее в Норвегия от 22 год. Не месеци!!! Години!!! Освен,че владее този език си служи и с още 6 езика. Обиколил е света поне 3 пъти и това, което Оро знае и може....би трябвало да те направи по-скромен и по-любезен. Но....
през 1965 год Израел окупира палестински и ливански територии с военна сила против съгласието на останалия свят. Тази окупация продължава и до днес защото капиталите на американските евреи командват американските президенти да поддържат Израел.
А "къде се виждАх с цяла Норвегия?" питаш. Чрез новините и масамедиите тук петленце-бройлерче. Норвегия е прочута в света като омиротворителна нация в световни конфликти и войни. Защото води неутрална политика /макар, че е член на НАТО / норвежците са адски свободолюбив народ и една от най-богатите нации в света, защото откриха нефт в северно море и печелят като луди от него. Освен това са си организирали живота и търговията /главно риба, имат една огромна търговска флота също/ и от там просто тече река от пари...всеки миг. А са само около 4 мил. народ. Това ги прави независими от света и с право да си казват мнението свободно. И думата им се слуша по света.
Именно тук в Осло се подписа преди няколко години един трактат-споразумение м/у Израел и Палестина и дори Арафат и Рабин получиха нобелови награди за мир и много милиони долари. Но еврейски екстремисти утрепаха зверски своя Рабин, както направиха с Христос, защото не искат мир - а война. Защото са лакоми за територии, защото са окупатори и терористи. Снощи гледах по ТВ един голям рок концерт в Трондхайм тук в знак на солидарност с палестинския народ и борбата му за независима държава. Обадиха се на Арафат по тлф. и от думите му много хора се разплакаха. Има един норвежец, който като представител на ООН и шеф на наблюдателите в Бетлеем се изказа възмутен против масовото унищожение на стотици палестинци в ...../забравих в момента името на града/ където показаха по ТВ, че не са оставили камък в/у камък евреите. И евреите моментално пожелаха неговото отзоваване - "Как смееш да ни критикуваш ти?" Но човека е известен със своята дейност и получи подкрепата на прогресивните сили в света и ръководството на ООН. Дори след като Буш им каза да се изтеглят и Пауел беше там и го повтори и Кофи Анан разпореди да отиде общоевропейска делегация и да направи разследвания за военните престъпления на Израел........те отказаха да се подчинят на всяко едно международно решение и резолюция.....Е-е-еее....

Но това няма да продължава вечно.....запиши си го. Шарон отдавна трябваше да бъде изправен на международен военен съд. ....С пари и военна сила всичко не може да се купи и постигне.....
5."Тия където са убити в църковния двор със свещички ли са били
в ръце ,или с калашници и картечници и какво са правели в църковния двор,на литургия ли са отивали,или са се връщали?

Църквата в която се е родил Христос е СВЕТИНЯ за целия християнски свят. Около 200 души потърсили убежище там от касапите-евреи, за да не ги избият не са отишли там, за да водят престрелки - а за да се спасят от смърт. Това, че за евреите тази светиня не значи нищо не е нещо ново. Обстрелваха древните порти на църквата....и стрелят вътре по хората и не дават на никого да припари и донесе храна и на много монаси и др. там. Евреите имат страшно точни закони и ги спазват стриктно. Бедата е само в това - че те не лъжат, не крадат, не убиват......само свои. Само евреи. А целия останал свят - там не важат тези закони. Как ти звучи, а?
И накрая да те попитам пак: КАКВО ДОБРО СА ВИДЯЛИ БЪЛГАРИТЕ ОТ ЕВРЕИТЕ, ЧЕ ДА ИЗПИТВАТ СИМПАТИИ КЪМ ТЯХ.???


Хайде върви пикай и лягай да спиш и.....друг път не бързай да нападаш
напълно непознати хора....само защото не мислят като тебе. нито аз очаквам да почнеш да мислиш като мен сега. Всичко е базирано на 2 неща: ЖО - жизнен опит и информация.

P.S. Понеже намекна нещо за писането ми на български:
Запомни, че запетаята и точката се поставят плътно след думата,
но следващата дума се отделя с една буква дистанция ! Разбра ли сега!!!


" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано05.05.02 04:04



Първо искам да кажа, че доста успешно схващам какво казваш.
Второ искам да попитам - Какво общо има това с християнството??
Това, че евретие са божия народ според библията никъде не ги
опази от това Бог самия да ги вразумява по доста остър начин.
Аз няма да си затварям очите за глупостите на евреите само защото
съм християнка. Но от друга страна твоята позиция ми се вижда
също толкова екстремна. И палестинците и евреите са виновни за всичко, което става там. Палеситнците сами избират имиджа си на "жертви" защото това им е единствения коз. Освен това Израел не са си я взели тая земя сами, а им я дадоха големите сили. Така се случва обикновено след войни.
Та не знам кой крив, кой прав, но със сигурност знам само едно и то е,
че не може да се обобщава, че всички евреи са лоши или че всички палестинци са добри(или обратното), заради това какви глупости правят политиците им. Хората са хора, а политиката е нещо много мръсно в което нито чест, нито човечност, нито справедливост, най-малко религия имат място.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: бълrapин]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано05.05.02 04:19



Екстремизма няма да ти помогне на "отварянето на очите"
И вземи си попрегледай историята и комунистическата идеология и
виж кой е направил следващата чистка на евреи в Източна Европа
след Нацитата. Късмет. Апък ние тука ристиените със замазаните очи,
дето се давим във вярата си ще оцелеем все някак, стига да не ни
докопа такава злоба като вашата.. Неофашизма явно е все още много жив.
Не ви ли прави впечатление, че всичките "гадняри и мръсници" на света
са политици или богаташи, изобщо такива, които имат власт. Защо трябва да се лае срещу цяла нация?

П.П. Имайки предвид отнушението на повечето хора писали по тая
тема държа да отбележа, че това не е про-еврейско изказване, а
анти-екстремистко!



Тема заблудинови [re: мaлkaтa]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано05.05.02 10:08



Девойче, ако схващаше "успешно", както казваш, това, което е написано по-горе нямаше да задаваш тези въпросчета и да пуснеш тези постинги. Но това не е само до "схващане", а и до познаване на задкулисната история на човечеството и на това, което му викат "холокост" и за това как "големите сили са дали тази земя на Израел". Това, дето казваш, че евреите са "божи народ" показва още веднъж заблуждението в което се намираш не само ти, но и, между впрочем, много "християни". Ако ми остане време довечера късно и ако те интересува може да ти напиша нещо по въпроса, макар че има литература достоверна, колкото искаш. От самите евреи между впрочем. Само да има кой да чете и освен това да си използва сивото вещество, за да мисли и да вижда с него това, което става по света.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: мaлkaтa]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано05.05.02 14:35



Христос възкресе!

"Второ искам да попитам - Какво общо има това с християнството??"
И нищо и всичко! Поводът за темата ми бе една тема на модератора тук, че трябвало да поддържаме евреите???? В този клуб? Модератора??? И аз просто си казвам мнението, че не трябва, че няма причинада поддържаме агресивната роля на Израел като окупатор и терорист в тази война. Че трябва да вземем неутрално и справедливо отношение към конфликта. Защото нищо добро не сме видяли до днес от Израел в историческа переспектива.

"Това, че евретие са божия народ според библията никъде не ги
опази от това Бог самия да ги вразумява по доста остър начин. "

Знам, че това го пише някъде в Библията и.....това е повода за войната. Защото евреите си фантазират, че са богоизбран народ. "Богоизбран" за какво? За да са правоимащи във всяка ситуация? За да владеят световните капитали ли? За да налагат своята религия ли? За да спазват божиите закони само към своя народ, а към света да не ги хващат никакви закони и ред? Това ли е? Аз лично не вярвам в никакво твърдение за "богоизбран народ", защото това означава автоматично дискриминация на всички други народи....А те....вярвай ми са много. Ама наистина много са по света. И сега все повече се оформя общосветовнен съд с общоприети закони и норми за права и задължения на всяка нация. Без богоизбрани нации. Какво може да си позволи едно правителство към друга държава и какво не! Шарон отлетя за Щатите да се пени и ръкомаха, но .....само гледай как света ще го вразуми и ще си изтегли войските от всички окупирани територии още от 1965г. и как палестинците ще си имат своя държава и ще настъпи мир най-сетне. Имай предвид че целия арабски свят е голяма сила и упражняват натиск над USA да погледнат трезво и справедливо на конфликта, а не да слушат "еврейския капитал" Този номер: "Абе вие /светът/ си взимайте решения - ние ще си правим каквото си искаме!" няма да минава повече.
И палестинците и евреите са виновни за всичко, което става там. Палеситнците сами избират имиджа си на "жертви" защото това им е единствения коз. Освен това Израел не са си я взели тая земя сами, а им я дадоха големите сили.
Така се случва обикновено след войни.

Окупираната територия на Газа през 60-те си е окупирана територия и за нея се говори на запад като "окупирана" и до днес. Израел я окупира с военна сила и се настани там. Запада си затрая.... Вместо преговори те започнаха масово строителство на жилища за евреи в окупираната територия. Което показа, че нямат намерение да я освободят. Не са еднакво виновни евреи и палестинци. Евреите се борят за окупираната чужда територия а палестинците - за да си я върнат. Израел е всред страните с най-модерно въоръжение - палестинците са бедни и гладни. Те нямат друг изход и оръжие освен "камикадзе" метода, за да привлекат световното внимание и получат помощ. Гледам градчето Женин по ТВ.....направо е сринато с булдозери от евреите. Това са тяхните методи. И те на са "божествени". И Бог не ги харесва!!! Можеш да си сигурна в това.
Та не знам кой крив, кой прав, но със сигурност знам само едно и то е, че не може да се обобщава, че всички евреи са лоши или че всички палестинци са добри(или обратното), заради това какви глупости правят политиците им. Хората са хора, а политиката е нещо много мръсно в което нито чест, нито човечност, нито справедливост, най-малко религия имат място.

До тук всичко казано се отнасяше до политиката на Израел а не до "богоизбрания народ еврейски". Но ти ми кажи - не е ли целия конфликт базиран на религиозни догми и вярвания ???? Същите, които попречиха на евреите да познаят, е Христос е Божи пратенник. Догми и вярвания. Фанатизъм......

" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано05.05.02 19:39



Е,вече те познавам по -добре,доста добре съм те преценил.
Иначе съм се регистрирал,можеш да общуваш с мен на бележки на същия ник.



Тема Re: евреи в Българиянови [re: cвeдyщ]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано05.05.02 19:42



Ами не искам да публикуваш телефонния указател,а да ми кажете откъде знаете,че Михайлова,Димитров и другите споменати са евреи.А-а да и Софиянски,ако обичате



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано05.05.02 19:52



Наистина възкръсна!


"Аз лично не вярвам в никакво твърдение за "богоизбран народ", защото това означава автоматично дискриминация на всички други народи...."
тук спорите с библията и Бог, не с мен. Помислете. Може ли да вярваш избирателно? Вярата е сляпа, не защото ние трябва да сме безмозъчни същества, които не разсъждават трезво, а защото някои неща са прекалено голями за нашия ум. И на Господ се вярва безрезервно и -да- сляпо! Иначе не е вяра, а компромис.
Пак казвам, че аз не подкрепям евреите сляпо и за всичко.
"Но ти ми кажи - не е ли целия конфликт базиран на религиозни догми и вярвания ???? Същите, които попречиха на евреите да познаят, е Христос е Божи пратенник. Догми и вярвания. Фанатизъм......"
Не, не е целия конфликт базиран на религиозни догми и вярвания. Всеки политически конфликт е базиран на едно единствено нещо и то е пари и властта, която идва с тях. Както и по времето когато еврейските духовници не разпознаха Христос, защо?-защото се почувстваха застрашени, че ще им вземе властта и влиянието. Затова беше всичко тогава, за това е всичко и сега. Запада, ако нямаше изгода, нямаше да подкрепя Израел. А те ако бяха сами срещу целия свят не знам дали ситуацията щеше да е същата. Така че вината е във всичките "големи сили", които си мълчат, толерират, затварят си очите, или пък съвсем нагло и безсрамно казват "Ние сме най-силни и за това ще правите както кажем" Ето за това ми е думата на мен. Религията е само коза на политиците с който манипулират хората да застанат на тяхна страна. Можеби конфликта за хората да има религиозна същност. Но оправниците им, тези които наистина дирижират нещата мисля е ясно, че не са от най-набожните хора
Всичко, което се показва по медиите е до голяма степен манипулация, отново.
Но.. всеки си избира на кой да вярва и кой да го манипулира..

Редактирано от мaлkaтa на 05.05.02 19:54.



Тема Re: заблудинови [re: бълrapин]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано05.05.02 19:58



Преди да ме поставяте в категорията "християни" (в кавички) се боя,
че ще трябва с нещо да се обосновете, защото празните приказки не
са много убедителни. Но това не е важно. А относно вашите писания
вече казах каквото имаше за казване. Политически, исторически и
морално некоректни. Това е само мнение, на което имам право, както
и вие на вашето.



Тема Re: заблудинови [re: мaлkaтa]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано05.05.02 22:52



Разбира се, твое право е да си останеш в заблуда.



Тема спорове и манипулациинови [re: мaлkaтa]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано05.05.02 23:01



Няма никакъв спор с Бог и библия. Библията, както всяка религиозна книга, е сбор от писания, в които са преплетени мъдрости с митове, измислици и символизъм. Нямам време да ти обяснявам как е писана и колко пъти преправяна и т.н. Но хора като тебе, които не виждат по-далеч от носа си, извинявай че ти го казвам, приемат всичко за чиста монета. Ето това е сериозен проблем. На кого мислиш, че вярваш като вярваш на всичко, написано в библията? На Бога? Не - вярваш преди всичко на левитските манипулативни писания. В библията има много несъответствия и едва ли има и едно нещо, което да е с историческа стойност! Но както писах по-горе, имаш право да си останеш със заблудите и да си вярваш в каквото искаш. Така ви манипулират и ще продължават да го правят.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: мaлkaтa]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано06.05.02 00:52



Този път си съвсем права за политиците и манипулациите на народите.
Те много ловко използуват религиозните убеждения на масите - за да раздухват конфликти /както балканския/ и извличат облаги.

Колкото до Библията, ще ти кажа едно мое лично становище /може и друг да го е казал преди мен, но не съм го преписал/

Бог каза: "Няма да имаш други богове освен мен." И хората си направиха "бог" от Библията.

А що се отнася до безрезервната 100% вяра в Бога....ще ти кажа, че
Това е абсолютно най-трудната задача за един човек!!! Защо?
Защото имаме на лице най-мощния, най-бързия, най-изобретателния конкурент на Бога....Това е нашия " цар Ум насъщни", който неуморно произвежда......какво ли не....Едва когато спре неговия вечен бяг - човек може да изпита контакта с Бога в себе си директно. И знае, че това е Истински контакт с Истинския Бог а не....заместители разни и ментета.


Това последното ти го казвам не от книги и писания ....а от личен опит.

" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: спорове и манипулациинови [re: бълrapин]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано06.05.02 02:13



Това разбира се може да го каже само един човек, който нищо
не знае за Библията. Дори по-невярващи хора от вас са наясно с
фактите, а те са, че Библията в исторически план е абсолютно
акоратна и доказана(ОТ НАУКАТА)(:царе, години, география, т.н.)! Това го знаем всички, вярващи и невярващи. А това, че аз вярвам не ме прави сляпа за истината, тъкмо обратното. И не се срамувам никак от това, че не ме е страх да вярвам в Бог безрезервно, без да го успорвам и без да се страхувам вечно, че някой се опитва да ме манипулира чрез вярата ми.
Очевидно спора е безмислен. Във вашия стил няма да ви отговоря.
Пожелавам ви само всичко най.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано06.05.02 02:36



Добре не е ли иронично?:
"Бог каза: "Няма да имаш други богове освен мен." И хората си направиха "бог" от Библията."
Ако не вярвате в Библията как може да я цитирате като божието
слово? Или пък ако вярвате как може да вярвате само частите,
които са ви изгодни или пък, които според логиката ви и съвместно
с ума, за който говорите ви се струват реалистични?
Вярно е, че не сме съвършенни и е трудно да се вярва безрезервно,
когато животът те учи да изпитваш всичко и да поставяш под съмнение
всичко, ..но нали точно към това ни казва Исус да се стремим..да
станем като него. Разбира се, че никога няма да станем дори близко
до съвършени, като Бог, но чистото сърце и стремежа към добро е
това, което се брои. А те с безрезервна вяра се постигат...колкото и да не се вързва тази житейска философия с "днешния ден". Това е същността на християнството и аз не виждам как някой може да се нарича християнин и да си измисля собствена житейска философия. Или можеби глупости говоря?

(Това е за всеки който го прочете)
В тоя клуб досега видях: антисимитизъм, неофашизъм, атеизъм, вулгарност, нетолерантност, и обикновена злоба. Клуб Християнство-много подходящо място за спорове и нападки???



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 09:04



ами явно не желаеш да си пишем на бележки,тогава продължаваме тук.
Пропускам моментите с просташките ти подмятания и карам по същество.
През 1965 година не знам Израел да е окупирал територии.Мисля ,че говориш за седемдневната война,но тя е от 1967 година.Освен това Израел не може да окупира палестински територии,защото те са овладяни предвидливо от Йордания,още през 1948 година.Разбирам,че ти е приятно да си мислиш неща от рода Оро знае много,Оро много просветен,Оро много умен,но този тип мислене е по-подходящ за 3 годишен човек,та е нормално да объркам възрастта ти.
После за това ,че си ял много пъти кориците на Библията,това е една от елементарните лъжи с която примитивни хора се пъчат често-не ми отговори къде прочете за това,че Христос е проклел евреите,после казваш на Малката,че май имаше нещо такова,че евреите са народ на Бог,ами не е лошо,че не си чел Библията,това е отлична преспектива да я прочетеш все пак,ако ти остане време от писане на книги по религия де.
После казваш,че нашия избор бил не да ги избиваме или не ,а да ги екстрадираме евреите или не.Много си проницателен бе прадядо,за къде сме щяли да ги екстрадираме,за Баден-баден,или за ски-курорт в австрийските Алпи?Значи,ако едни пълноправни граждани на една страна бъдат натоварени на конски вагони за газовите камери,това не е убийство?Браво дядо!Значи ,ако приемем,че цар Борис е отровен,което е много спорно,това е твърде голяма цена за един народ,къде -къде е по-малка цена да се избият 62000 души,пак повтарям с пълни права като българи,плащащи всички данъци и изпълняващи всички повинности и задължения като граждани на България!!!!
После ти благодаря за супер работите дето ми казваш за Норвегия,това го пише в учебника по география за 5 клас,радвам се,че ако не друго,него поне си прочел.
Не се изненадвам,че човек като тебе може гледайки всяка вечер един и същи кадър с разрушени къщи в Дженин,да реши ,че целия лагер е съборен,та това е целта на въртящите кадъра.
Иначе манипулациите са толкова жестоки,че няма да се изненадам,ако Шарон бъде съден,това не значи,че в подобен ход ще има нещо смислено и справедливо.
Значи викаш,терористите в храма си спасяват живота там,ма ти си много зле с мисленето,значи това да си въоръжен,да водиш безсмислени сражения и после като закъсаш,да окупираш един храм,разчитайки на цивилизованноста на противника ти не е оскверняване на храма,а това,че армията ги чака отвън вече е ужасно престъпление.Ами не мислиш ли ,че те са избягали в храма,точно ,за да манипулират хората като теб бе оро.
Накрая пак завършваш маниашки,ами не ти е лесно,личи ти,толкова години с човек като тебе,мъчително е.....



Тема Re: само вметвамнови [re: 24O5]  
Авторodolam (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 12:13



да бе аз знаех още като пишех "окупация" че не е точната дума, ама то е сигурно защото веднъж за малко не изядох пердаха в един македонски автобус на път за България и може би затова казвам "окупация" - сърбизираха ме набързо. :-)



Тема спорове и манипулациинови [re: мaлkaтa]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 12:28



"Дори по-невярващи хора от вас са наясно с фактите, а те са, че Библията в исторически план е абсолютно акоратна и доказана(ОТ НАУКАТА)(:царе, години, география, т.н.)! Това го знаем всички, вярващи и невярващи."
Направо ме разсмя. Това е пълна глупост дето си го написала. Вярващи и невярващи - огромната част имам предвид, приемат на сляпа вяра това, което им се дава и никога, ама никога не се сещат, че нещата може да не са такива, каквито им се описват! Само че аз не приемам на гола вяра и проучвам. Вземи прочети малко история (НАУКА с други думи). Има литература и изследвания по въпроса колкото искаш. Библията е пълна със символизъм и митове и тук-таме по някоя реално съществувала личност, на която обаче се приписват деяния, които не е извършила! Виж какво пише доц. Бончо Асенов в книгата си "Религиите и сектите в България", издадена 2002 г.: "Основните свидетелства за живота и мисията на основателя на християнството Иисус Христос, изложени в новозаветните разкази на четиримата евангелисти Матей, Марко, Лука и Йоан, НЯМАТ ИСТОРИЧЕСКА СТОЙНОСТ." (!) Мога да ти препоръчам няколко книги от чуждестранни автори: "Blasphemous rumours" - Andrew Boyd; "The Gods of Eden" - William Bradley; "The Origin and Evolution of religion" - Albert Churchward; "The Deadly Deception" - Jim Bradley; "Forgery in Christianity" - Joseph Wheless.
А ти си вярвай в когото искаш, все ми е тая.



Тема Re: спорове и манипулациинови [re: бълrapин]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 18:12



Ами той Бончо Асенов цял живот се е борил срещу "религиозните предразсъдъци" като офицер от държавна сигурност,ръководейки именно антирелигиозния отдел,та страшно обективен източник имаш,така се добиват супер-задълбочени знания,браво на теб!



Тема Re: спорове и манипулациинови [re: 24O5]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 21:04



Е, добре тогава, чуждестранните автори не са от бившето ДС. А може би са пък от ЦРУ или КГБ?! Това по никакъв начин не променя факта, че библията е пълна със символизъм и митове и тук-таме по някоя реално съществувала личност, на която се приписват деяния, които не е извършила! Всеки сам избира в какво да вярва. Аз нямам намерение да ви променям вярата, а ви давам възможност да се замислите над някои неща.



Тема Re: спорове и манипулациинови [re: 24O5]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 21:07



А светът страда именно от религиозните предразсъдъци. Всеки ден. Независимо дали ще бъдат наречени християнски, православни, католически, мюсюлмански, мормонски, юдейски и т.н. Или не си съгласен? Или твоето не са предразсъдъци, а вяра в истинското?



Тема Re: спорове и манипулациинови [re: бълrapин]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 22:23



Съгласен съм за предразсъдъците.При по-дълбок прочит обаче се вижда,че са неизбежни, в смисъл да речем,че човек има едни вкусове,предпочитания и разбирания,които са се създали по ирационални пътища в личността,следствие от възпитание,някакво преживяване,неосъзнато рационално,или просто от начина по който се е обличала майка ти и т.н.В този
смисъл дали сме атеисти или вярващи не е позицията,която ни лишава или добавя предразсъдъци.
но това,което мога да кажа съвсем сериозно е ,че вярата в Христос е нещо което по-скоро умъртвява естествено развилата се личност(с нейните предразсъдъци:-)),т.е Христос не ни угажда на нашите вкусове,а в много отношения ги променя.И всичко това става от общуването с една жива личност,защото това не са неща които човек прави , за да удовлетвори себе си,а защото вижда,че такъв е Христос,който ни е пленил и привлякъл със своята личност,такъв какъвто е,не какъвто си го представяме,или какъвто бихме желали да бъде.



Тема предразсъдъцинови [re: 24O5]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 22:53



Мисля, че малко неясно се изказваш. А защо вярата ти в Христос да не е предразсъдък? Само защото ти го приемаш за "жива" личност и защото са ти казвали, че е такава и си го чел някъде, така ли? Или просто вярваш в това? Ами ако за теб Иисус Христос е жива личност, точно толкова за хиндуиста жива личност е Кришна или Вишну или Шива и т.н., или за мохамеданина - Мохамед и т.н. Каква е разликата?! Или ще ми отговориш, че те вярват ирационално, а пък ти рационално и че Христос е истинския, а пък другите са илюзия?! Това е смешно. Вярата е тази, която върши чудеса, силата на твоята вяра, а не точно в какво ти вярваш! Във всички религии е имало светци и извършващи чудеса. Такива е имало и сред невярващите. Е, защо тогава твоят Христос да е нещо различно от това, в което другите вярват?! Бог е един, но хората са си го присвоили под различни имена и искат да се чувстват изключително привилегировани. Ето това е много сериозен предразсъдък.



Тема Re: предразсъдъцинови [re: бълrapин]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 23:35



За мохамеданите Мохамед не е личност,с която общуват.
Ето виждаш ли това ,че постави Христос(в който християните вярват,че е Божий син) и Мохамед(за когото мохамеданите вярват,че е пророк и пазят косите му ,веждите му и други части по джамии и музеи) си е проява на предразсъдък от твоя страна.Пак ти казвам,че предразсъдъците са неизбежни,но все пак,когато човек се отрича от себе си ,той се отрича и от предразсъдъците си,докато когато изхожда от собствената си личност като мерило за истината е твърде вероятно да робува именно на предразсъдъците си



Тема Re: предразсъдъцинови [re: 24O5]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано06.05.02 23:52



Аз вече ти написах някои неща, но ти като че ли изобщо не ги четеш. Аз пък смятам, че е предразсъдък от твоя страна (и не само от твоя) да твърдиш, че Иисус бил Божи син, а всички други - не. Ами чии синове са тогава?! Ами ти какъв си? Не си ли Божие чадо?!



Тема За заблудените - ...нови [re: Oro]  
Автор D.J.R.B. (антиДЕМОНОкрат)
Публикувано07.05.02 00:07



... гус'ин Модератор и гус'ин Ден за посещението на Наместника на Божия Син - 2405.

Виждащите очи по цял свят са насочени към Ерусалим и внимателно наблюдават как САЩ бие Ирак, заради Израел. Какво толкова има в Израел и Ерусалим? Злато ли, нефт ли, плодородна земя ли?
Преди около 2000 години, предвождайки тържествена процесия, Исус се спря на Елеонския хълм (около 2 км. северозападно от Ерусалим) при влизането Си в ерусалим (Мат. 21:1). Последните лъчи на залязващото слънце огряваха храма и откриваха величествена гледка. Храмът, гордостта на Израил (Езек. 24:21), бе сърцето на Ерусалим. Той бе свидетел на Божието присъствие и носешев себе си завета между Небето и Земята. Първият храм, осветен 1000 години преди идването на Исус, пазеше ковчега с плочите на Завета, съдържащи десетте заповеди, условието и мярката за спасение и вечен живот. Този храм бе разрушен от Навуходоносор, поради непослушание и възстановен отново, за да бъде осветен с личното присъствие на Божия Син. Храмът и Христос, отражението и образът, застанаха лице срещу лице (Йоан 2:19). Свещениците разпънаха Образа и с това решиха участта на отражението Му – обрекоха храма на разруха! От същото място около 36 г. след това император Тит наблюдаваше храма. Великолепната постройка, в която и Рим бе дарил средства, го накара да издаде заповед да не посягат на храма. Но Тит бе безсилен пред пророческите думи, изречени от Исус за храма: “Няма да остане тук камък на камък, който да не бъде сринат” (Мат. 24:2). Независимо от заповедта, войниците подпалиха храма, а жаждата за златото му, го разруши до основи. Остана само една стена, за която днес се вярва, че е част от него. “Стената на плача” подхранва носталгията по нещо невъзвратимо. Защото “Бог не обитава в ръкотворни храмове, нито Му е нужно служение от човешки ръце...” (Деян. 17:24).

Тогава къде остават обещанията в Библията за възстановяване на Израел, Ерусалим и храма?! Не сме ли свидетели, че Израел връща земите си, Ерусалим се гради, за да бъде съграден и храма? Да, но не чрез Бога! Защото истинският Ханаан ще дойде след претопяването на земята, новият Ерусалим се гради на небето, а вечният храм са сърцата, в които служи Исус и храмът на небето, където е наш Първосвещеник.

След разпадането на Турската империя, Великобритания не допусна Палестина и Ерусалим да паднат в чужду ръце, защото главата на ционизма е в Англия и САЩ. От 1920 г. Палестина е английска колония. На 14.05.1948 г. бе образуван Израел по решение на ООН от 27.11.1947 г. Англия отстъпи Палестина, за да се създадат държавите Израел и Палестина. Досега палестинска държава няма и едва ли ще има, по-скоро палестинците ще изчезнат като народ. Израелската държава се радва на световните капитали, които примамиха евреите от цял свят и роби, които да я строят. “В 1950 г. въпреки резолюцията на ООН, израелските власти обявиха Ерусалим за столица на Израел. В резултат на Израелската агресия в 1967 г. беше превзета източната част на Ерусалим. В 1980 г. израелският парламент провъзгласи ерусалим за “неделима” столица на Изрел. Съветът за безопасност към ООН обяви това решение за недействително. Официалният език – иврит. Държавна религия – юдаизъм (в Изрел са издадени закони, които ограничават религиозната свобода. Забранява се свободното проповядане на други религии, особено на християнската, под заплаха от строги наказания. Това цели да спре разгласяването на настоящата истина за Израел. Официалните християнски религии, одобрени от държавата, не са опасни за сатана...). Само тук СЦ може да построи храм, не защото няма пари за друго място, той е богат да купи всяка държава, но само на хълма Мория е свещеното място, обещано за храма.

За съжаление това е свещено място и на още две световни религии – мюсюлмани и християни. Авраам е праотец по плът на евреи и мюсюлмани, и по дух – на християните. Нито една от тези религии, на никаква цена няма да отстъпи този хълм. “Всяка една от тях бе представена в Кемп Дейвид по време на мирните преговори от 1978 г. Египетският ръководител Садат бе мюсюлманин, израелският министър-председател – евреин, а американският президент – представител на християнството... Картър си спомня, че садат имал голямо желание за духовен диалог. Често арабският политик споменавал за плановете си да построи храм на планината Синай, така че вярващи от трите религии да се събират на общи богослужения. Садат изразил задоволството си, че мюсюлмани, евреи и християни произлизат от Авраам. Картър пише, че Бегин изглеждал някак си смутен от тези думи (Д. Вандеман, “Армагедон”, стр. 28). Ционизмът няма да позволи да има арабско вмешателство при строежа на храма (Виж Ездра 4: 2, 3). А по-голямата част от световното християнство вижда в събирането на евреите в Израел и желанието им да построят храм изпълнение на пророчеството.

Но дали е така? Бог ли събира евреите? Бог ли воюва за нови територии? Бог ли иска да построи храм в Ерусалим? Бог ли иска световно царство със столица Ерусалим?... Исус или Сатана? Друга сила няма! Никога, никога, никога това не може да бъде дело на Христос, защото: (следва)



ХРИСТОС ВОЗКРЕСЕ!



Тема Re: само вметвамнови [re: odolam]  
Автор Jordan_13 (член)
Публикувано07.05.02 00:33



Тези територии исторически са си наши без всякакво съмнение и оспорване.
И думата окупация съвсем не е точна. То си е възвръщане на изконното историческо право тези територии да са част от нашата държава.
Но какво да правим като ги загубихме като територии през 1913 и след това през 18 г, не без помощта на така наречените Велики сили или по-точно на Световните пладнешки разбойници.

Каквото и да се пише за тези 12 000 души, едно е ясно - ние сме съюзници на Райха и като такива мога да ви кажа, че това с ескорта на полицията и парите от бюджета е най-малкото, с което сме се отървали по отношение изпълнението на съюзническите си задължения в този аспект.
Това, че сме им били съюзници (на Райха) в някои отношения е изиграло даже положителна роля в спасяването на евреите от нашите земи, защото като окупирани пък нямаше да можем да спасим нито един!




Тема Re: само вметвамнови [re: odolam]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано07.05.02 16:49



Макетата ке те тепат,ние че те биеме,оправяй се нанекаде:-)



Тема Re: За заблудените - ...нови [re: D.J.R.B.]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано07.05.02 22:19





" Open your mind for the Beauty inside "


Тема "Това го кажи на приятеля си!"нови [re: 24O5]  
Автор D.J.R.B. (антиДЕМОНОкрат)
Публикувано08.05.02 00:01



"Ride the sky..."



Тема Re: "Това го кажи на приятеля си!"нови [re: D.J.R.B.]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано08.05.02 00:06



Пак си много тайнствен,не мога да схвана намека



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: мaлkaтa]  
Автор Paмбo Aмaдeyc (Balkan boy)
Публикувано08.05.02 10:03



"...тук спорите с библията и Бог, не с мен"

В такъв случай защо ще вярвам в една расистка книга и в един расистки бог - бог, който фаворитизира едни хора за сметка на други?

Be Wise As Serpents


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Paмбo Aмaдeyc]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано08.05.02 13:15



Проблема идва от това,че априори приемаш евреите като исторически развила се нация,както всички останали.библията обаче казва,че Израел не е нация,в обичайния смисъл на думата,а потомство на един човек,излязъл от света,за да следва Бог.В този смисъл Израел е смисъла си,когато е в мир с Бог,а не се държи просто като нация.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: 24O5]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано08.05.02 13:52



Пак ти е неясна мисълта. Няма "избрани"; има самоизбрали се манипулатори.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: бълrapин]  
Автор sofiia (непознат )
Публикувано08.05.02 14:11



tschudia vi se zaschto taka lekovato si igraete s bibliiata. ili ne tschetete vnimatelno, ili talkuvate izbiratelno.

stariiat zavet e bozhiiat zakon, a toj stapva naj-napred na ideiata za bogoizbraniia narod, na kogoto e obeschtana i DADENA obetovanata zemia.

vsitschki nie, ako ne sme evrei, sme samo posledovateli, no ne i tschada avraamovi i isaakovi.

i vi savetvam da ne se nachvarliate varchu men s drebni zlostni dumitschki, a da se argumentirate seriozno - za predpotschitane mi namerete prorotscheski slova ili mi tzitirajte zaveta, za da mi dokazhete, tsche ima i druga istina.

pak da spomena, za kojto ne e pomni - po stetschenie na profesionalnoto si razvitie vetsche 20 godini rabotia s "originalni" aramejski i staroevrejski tekstove, a naposledak i s malko starogradski prepisi na evangeliiata. taka tsche ako schte se "borim", neka da e na ravna noga.

uspech v podgotovkata!



Тема Re: само вметвамнови [re: 24O5]  
Автор odolam ()
Публикувано08.05.02 16:14



они сакаха да ме тепат ма я си затулих устата и они се умириха

ма га им велам, ке самуил си е наш цар, брее как са разлютиха брееей.

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: sofiia]  
Автор odolam ()
Публикувано08.05.02 16:24



не ми е съвсем ясно каква позиция застъпваш. за да изясним това ето няколко въпроса
1. Явно за теб Израел е избрания от Бога народ-етнос, в какво се сътои неговото избраничество според теб?
2. Земята е била дадена (небезусловно), но и отнемана нееднократно от Израел, спомняш ли си причините?
3. Тези причини отсъстват ли днес?

поздрави

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Към всички Християнинови [re: sofiia]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано08.05.02 16:28



Много сме обстойни, знаещи и логични. Всеки един от нас защитава достойно собствената си позиция на знаещ и можещ човек.
Въпреки, че сме такива света е крив?
Другите ли са лоши или света? Другите! Света!
Защото всеки от нас тук е прав за себе си?
Какво не виждаме всъщност:

“Да имам пророчески дар и да зная всички тайни, да имам пълно познание за всички неща и такава силна вяра, че и планини да премествам - щом любов нямам, нищо не съм. И да раздам всичкия си имот, да предам и тялото си на изгаряне - щом любов нямам, нищо ме не ползва”

Това е моя отговор и съм благодарен, че е написано и в книга и че ми е дадено такова разбиране.
Съвсем логично обяснение за нашата обърканост и нещата около нас!



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: 24O5]  
Автор odolam ()
Публикувано08.05.02 16:44



"В този смисъл Израел е смисъла си,когато е в мир с Бог,а не се държи просто като нация."

много ми хареса.

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Paмбo Aмaдeyc]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано09.05.02 00:16



Ти естествено ще вярваш в каквото решиш. Вярата е съзнателен акт, който, обаче, не винаги може да се рационализира по начина по който ти се опитваш да го направиш.
"В такъв случай защо ще вярвам в една расистка книга и в един расистки бог - бог, който фаворитизира едни хора за сметка на други?"
Бог не "фаворитизира" никой! Изразът "избран народ" не означава, че теб и мен Бог ни обича по-малко, защото не сме евреи.
Гледаш на нещата от материалната им страна, а същинското им значение съвсем не е материално. Няма да претендирам, че знам и разбирам всичко, защото не е така, но познавам Бог достатъчно, за да не го успорвам, да не го обвинявам. Осъзнавам, че съм само човек и не всичко е разбираемо за мен,..не всичко ни е във възможностите. За това, обаче, имаме дух и душа, за да можем по някакъв начин да се приближим до Него. А Той е добър и справедлив.
И ти много добре знаеш, че го има!
И ако за миг поне се пребориш с човешкото си "аз", с всичката гордост и рационалност, която мозъка ти произвежда, ще видиш колко е невярно това, което си написал. Защото аз не искам да вярвам, че си толкова арогантно самовглабен, че да си мислиш, че можеш да съдиш Бог и да си въобразяваш, че рационално по човешки можеш да го разбереш! Не беше ли Той, който ти даде живота и свободната воля да правиш с него каквото пожелаеш? Не беше ли Той, който те спаси, когато беше на ръба? Това все пак трябва да значи нещо дори и за теб.. Никога не забравяй и не се съмнявай, че Бог те обича не по-малко от всички други, тоест - безкрайно, така както ние хората никога в човешкия си живот няма да можем да осъзнаем. Но не..ти за това не мислиш. Сега си възмутен и ядосан и вдигаш юмрук към небето! Помисли дали няма капка истина в това, което казвам. И още знай, че човек от думите си се осъжда и от думите си се оправдава.
А що се отнася до Евреите, не виждам с какво са превилегировани пред нас, след като от страна на Бог имаме всичко, което и те..свободна воля, Божията любов и милост, спасение. И ако не си сигурен, че разбираш точно за какво става въпрос - не съди!



Тема Продължениетонови [re: Oro]  
Автор D.J.R.B. (антиДЕМОНОкрат)
Публикувано09.05.02 06:55



Никога, никога, никога това не може да бъде дело на Христос, защото:

1. Исус ще се върне към тях “като отнеме греховете им” (Римл. 11:26). А това ще бъде когато Го приемат отново. Това е основният грях на Израил. Едва след това ще бъдат подкрепени от Небето. И днес като четат Словото, още чакат Месия. Понеже покривало на неверие “лежи на сърцето им”. Но когато се обърнат към Господа, покривалото се снема (2 Кор. 3: 15, 16). Затова Той сега не ги води;
2. Евреите още търсят царство на тази замърсена от греха земя, за да царуват. Като народ не приеха духовното царство, което Исус им предложи до Своето втори идване: “А няма да дойде забелязано, и няма да кажат: ето тук е, или там е. Понеже ето, царството Божие вътре във вас е” (Лука 17: 20, 21). А на Пилат заяви: “Моето царство не е от този свят... сега царството Ми не е оттук” (Йоан 18:36). Едва след второто Му пришествие и след милениума, когато претопи земята и обнови небето, тогава победителите над греха ще я наследят;
3. Храмът днес е тялото, семейството и църквата (царството). Защото Бог не обитава вече в ръкотворни храмове”. Исус каза: “РАзрушете тоя храм и за три дни ще го въздигна... Той казваше за храма на тялото Си” (Йоан 2: 19, 21; Кол. 2:9; Евр. 8:2; 1 Кор. 3:16; 12:27). А Исая вика на евреите след първото идване на Христа: “Небето е Мой престол... де е мястото на моя покой” (Ис. 66: 1, 3, 4).
4. Каква жертва ще се принася, когато тя вече е принесена? Защото храмът ще се строи с тази цел: възстановяване на жертвите и службите в храма (Виж Дан. 9:27; Лука 22:19; Евр. 10:5-7).
5. Бог ръководеше Израил във войните от Стария Завет до цар Седекия. В Новия Завет Исус каза на Петър: “Върни ножа на мястото му, защото всички, които се залавят за нож, от нож ще погинат” (Мат. 26:52). Нито Исус, нито апостолите воюваха с оръжие, иначе Рим и Пилат щяха да бъдат победени (Йоан 18:36). Оръжието на Новия Завет, с което воюват чадата е духовно – словото, молитвата, вярата, любовта... А възмездието те са оставили на Господа, Който воюва вместо тях. Защото е писано: “На мене оставете възмездието...” и другаде: “ако те плесне някой по дясната буза, обърни му и другата”... “защото нашата борба не е срещу кръв и плът, а против началствата, против властите, против светоуправниците на тъмнината от тоя век, против поднебесните духове на злобата...” (Мат. 5: 38, 40; Ефес. 6:12-18). Чадата на Бога ще трошат “като глинени съдове” (Откр. 2:27) врага си чрез меча на Духа – Словото. А бОг ще троши след тях и физически всеки съд от глина (човек), дръзнал да вдигне ръка срещу Неговия помазаник или Словото Му!

Кръв, кръв, невинна кръв тече по улиците на Ерусалим, за да полее основите на храма! Сатана примамва евреите в Ерусалим, Сатана воюва за нови територии, Сатана иска да построи храм и световна империя... Защо не строи, какво още му пречи?

Пречи Омаровата джамия (Ал Акса), построена на мястото на храма. Ерусалим е свещен град за мюсюлманите, а джамията е третото място за поклонение след Мека и Медина. Докато евреите се молят за храм, мюсюлманите се молят на Аллах да им запази джамията. Тя е ябълката на раздора. Щом бъде разрушена ще пламне конфликта между мюсюлмани и евреи. Тази война е пророкувана в Даниил.




Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: мaлkaтa]  
Авторбълrapин (Нерегистриран)
Публикувано09.05.02 20:47



А ти ако можеш да се пребориш със заблудите, които са в ума ти, ще погледнеш от дръг ъгъл на нещата



Тема Re: Браво!нови [re: мaлkaтa]  
Автор Kaka_MaЙя (кака)
Публикувано09.05.02 22:12



Малката, може само да се поучим от теб - това, което си писала в темите си по темата е най-точното и смислено нещо сред цялята тази словесна помия.
Дерзай - и нека Бог те благославя и ти дава вдъхновение, за да ни радваш по-често с твоите теми!

Кака, дето мамата си трака!


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: бълrapин]  
Автор 24O5 (непознат )
Публикувано09.05.02 22:13



Ма ти взе да се взимаш много на сериозно



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: 24O5]  
Автор Paмбo Aмaдeyc (Balkan boy)
Публикувано10.05.02 10:40



Това означава ли, че ние сме потомци на Израел?

Be Wise As Serpents


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Paмбo Aмaдeyc]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано10.05.02 11:44



Означава,че онези които са в Христа са потомство на Авраам по дух.Това не означава,че нацията Израел не съществува,разбира се.За нея има едно чудесно обещание от Бог,че цялата нация ще се обърне към Бог и ще бъде избавена.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: 24O5]  
Автор D.J.R.B. (антиДЕМОНОкрат)
Публикувано10.05.02 13:34



Ние сме потомци на Авраам и по плът, защото той е имал и други жени. Например потомците на Авраам от Хетура са се заселили в източните земи, откъдето идат прабългарите.
Християните са пък потомци на Авраам по дух - духовен Израил. Като казваш целия Израил, това означава, само онези, които са истинския Израил - остатък от остатъка. Това уточнение е много важно, защото много хора се заблуждават, че ей така, всички днешни евреи ще се спасят (обърнат).
Писано е, не всички, които са от Израиля са Израил, един верен остатък ще се спаси. Остатакът всъщност е целия верен, истински Израил. Тук няма противоречие. Но трябва да се обясни! Задължително трябва.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: D.J.R.B.]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано10.05.02 14:32



ако искаш да уточним само безспорните неща.Защото спорните неща като това,че прабългарите са потомци на Авраам от Хетура няма как да ги знаеме.
А като смесваме спорните с безспорните ставаме като братята от другия клуб които говорят словото+(яйца,мощи,икони,зайчета и т.н,но винаги + нещо си)
И аз не мисля,че всички днешни евреи ще се обърнат,но апостол Павел счита,че във времето в което ще се обръщат ще бъдат вече всичките



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: 24O5]  
Автор D.J.R.B. (антиДЕМОНОкрат)
Публикувано10.05.02 18:35



Всичките... и пак зависи, кои точно. Защото и днес всички се наричат евреи, но не всички за Израил. По въпроса, че християните са потомци на Авраам по дух имаме съгласие, така ли? Тогава защо да не можем да говорим за плътски Израил (евреите) и духовен Израил (християните)?!
Кои според теб са потомците на Яфет? Да си чувал нещо за Рос, Мосох и Тувал?



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: D.J.R.B.]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано10.05.02 21:40



Да,можем да говорим,това е преобраза на апостол Павел от посланието на Павел до галатяните.С уточнението,че Израел по плът не носи никакъв негативен смисъл,дори напротив,върху тях стои едно велико обещание.
Ами да кажи ми кои са потомците на Яфет,чел съм за Рос,Мосох и Тувал,това което е писано в пророците....



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: 24O5]  
Авторantey (Нерегистриран)
Публикувано11.05.02 11:09



Ot kakvo 6te bude izbavena?



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: antey]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано11.05.02 12:00



Ot vragovete i tarseshti mast i kravoprolitie i predi vsichko ot grehovete i i zabludata kojato darji Izrael dalech ot mira s Bog



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
АвторOптимиcт (Нерегистриран)
Публикувано17.06.02 00:20



Напълно подкрепям мнението ти,че евреите са изгубили благословението си поради поведението си и продължават да го губят с арогантното си поведение!
Поздрав в Христа! Който нож вади. . .



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oптимиcт]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано17.06.02 02:10



Днес научих от новините, че евреите почнали строеж на 300км. стена за да се опазят от самоубийците-бомби. На окупираната от тях палестинска територия - против всички международни закони и споразумения.
Многото пари - развалят морала...

" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oптимиcт]  
Автор odolam ()
Публикувано17.06.02 12:42



какво означава "изгубили благословението си" в светлината на това - "Отхвърлил ли е Бог людете, които е предузнал? Да не бъде!". обясни.

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема стиганови [re: Oro]  
Автор odolam ()
Публикувано17.06.02 12:52



ок ок евреите нямали морал. ок ! а арабите имат ли?

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Oro]  
АвторObiknoven (Нерегистриран)
Публикувано17.06.02 19:03



Oro, korektni manipulatore,

Naistina mnogo korektno manipulirash foruma.
Ti nikoga ne si 4el Bibliata, a i edva li shte ia pro4etesh.
Vsi4ki iskreni hristiani znaem, 4e Bibliata e (neoficialno) "zabraneno" 4etivo v pravoslavnite hramove. To vaobshte ne znam dali ima ezi4eski hramove po sveta, kydeto da 4etat Bibliata. Ako slu4aino niakoi pravoslaven jrets 4ete na ceremonii evangelieto, toi mnogo staratelno 4ete (pee) taka, 4e nikoi nishto da ne moje da razbere. Tova e mnogo dobre otraboteno. Tova, koeto se 4ete tam sa jitia na svetci i kakvo li ne oshte, koeto iavno ili neiavno izdiga 4oveka na miastoto na Boga.

A ti si tipi4en slu4ai, kato se vazveli4avash kolko mnogo si 4el, t.e "ial s koricite" - kato tsarkovna mishka. To naistina vas osven za iadene na 4uzhdia hliab i viarnost kam momentnoto pravitelstvo, za drugo ne vi biva.

Ako beshe 4el Bibliata pone vednaj, niamashe da napishesh nito edna ot tezi gluposti deto si napisal tuka.

Pyrvo, Bibliata ne razdelia horata na etni4eski princip pod edin znamenatel, zashtoto vsi4ki 4oveci sa ot edna kryv i ot edin Bog (Deyania 17glava) i ednakvo zli kogato sa bez Hristos. No vseki shte otgovaria za svoite si grehove i za svoia si jivot. Taka 4e predi da sydish evreite bi triabvalo pyrvo da osydish sebe si i pone da se pokaesh za sobstvenite si grehove. Ottuk zapo4va Hristianstvoto.

Vtoro, vtorata goliama zapoved na Hristos e "Obi4ai blizhnia si kakto sebe si". I Slovoto kazva, 4e ako niakoi ne obi4a blizhnia si, a kazva 4e obi4a Boga, e lyjec. Kakto "obi4ash" evreite, koito nishto ne sa ti napravili, logi4no e 4e taka obi4ash i Boga.

Treto, evreite sled Vyzkresenieto na Hristos, ne sa ve4e nishto po-razli4no ot vseki ostanal narod. Pavel pishe mnogo iasno, 4e cyrkvata e istinskiat Izrail i tezi, koito sa obriazani po syrce, ne po plyt, sa istinskite yudei, hora ot vseki narod, ot vsi4ki plemena i ot vsi4ki ezici.

Treto, fizi4eskite evrei "iadoha poparata" kakto nikoi drug narod, zashtoto ot 70-ta godina do 1948 g dyrjavata im beshe zali4ena ot sveta.

4etvyrto, ako si posledovatelen, kakto gi obviniavash 4e sa razpynali Hristos, niama li da gi reabilitirash pone za tova, 4e pak te raznesoha blagovestieto na Isus Hristos po cialata togavashna zemia, i pak te zapo4naha da davat geroi4ni jertvi za Hrista?

Peto, Shtom kato obviniavash evreite pod obsht znamenatel, zna4i sydish i vsi4ki my4enici ot tiah, koito sa si dali jivota, vremeto i silite za blagovestieto - zapo4vaiki ot Stefan pyrvata jertva, Petar, Pavel, Iakov i stotici hiliadi sled tiah?

Tova li e i oficialnata pozicia na Pravoslavnoto ezi4estvo: odobriavane na samoubiistvenite atentati i omraza kym edin blagodaren i blagorazpolojen kym nas bulgarite narod, koito e sred vragove i pritesnen ot vsi4ki strani i ubiicite palestinci ne ubivat kogo da e a specialno nevinni grajdani, t.e. kadeto ima pove4e sabrani hora na edno miasto, a tova zna4i mirni grajdani, jeni, deca, starci. Shtom Pravoslavieto go odobriava tova, zna4i i tuk mojem da o4akvame ot vas niakoi den kamikadzeta???

Ti si neadekvaten za tuk, zashtoto tozi forum e "Hristianstvo", a ne "Ezi4estvo".
Bydi dobyr ezi4nik i se mahni ako niamash kakvo smisleno da kajesh.



Тема Re: Христианство - евреи???нови [re: Obiknoven]  
Автор odolam ()
Публикувано18.06.02 12:08



здрасти обикновен,
нашия приятел оро не е православен само исках да ти кажа. той е обикновен езотерик.
колкото до израел и неговата задача занапред препоръчвам ти това на бг -


и това на английски


и друго - както някой беше добре казал, нека в клуба не правим апологетика, а евангелизиране - целта не е да оборим хора като оро или 'апостолчо', а да им покажем Исус - или послушали или не послушали ... няма да спечелим като ги гоним от тук ...

поздрави

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18

Тема Apologetikataнови [re: odolam]  
АвторObiknoven (Нерегистриран)
Публикувано18.06.02 13:22



Zdravei, Odolam!

Ne iskam da gonia Oro ili koito i da e, no ot zloslovene bez argumenti niama smisyl i forumyt stava bezsmislena govorilnia.
Vizhdam 4e si iskren hristianin. V4era 4etoh malko ot tvoia sait, svideelstvata za poviarvaneto i t.n.

Mejdu drugoto ti kakvo mislish za Apologetikata?
Kakyv e smisylyt ot neia, ima li ili niama smisyl?
T.e. Imash li preimushtestvo ako ia izpolzvash, a syshto ne e li blagovestieto nepylnocenno ako se otkazvash ot neia?

Pozdravi



Тема Re: Apologetikataнови [re: Obiknoven]  
Автор odolam ()
Публикувано18.06.02 16:22



форумът отдавна е безсмислена говорилня, като християнството въобще. тук- таме се повдигат интересни теми и се проявява искреност.
апологетика не е = на благовестие. според мен апологетиката е дело на философски настроените души. от апологетика трудно може някой от слушателите да повярва . пример - защитата на Павел пред Фест. от евангелизиране могат много да повярват - пример - Павел в Коринт казвайки "реших да не знам между вас друго освен Христа и то разпнат".
в отделни случаи когато те води Духа може да дадеш някой убедителен аргумент от апологетичен характер, но съм изпитал в живота си че само чистото евангелие пленява волята на слушателите.

поздрави

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Apologetikataнови [re: odolam]  
АвторObiknoven (Нерегистриран)
Публикувано19.06.02 01:03



Odolam, blagodaria ti za mnenieto.

Da kaja i moito mnenie,
Nedostatyk e, 4e e mnogo dylgo, no ina4e niama da moga da obiasnia argumentite si.

1. Syglasen sym 4e blagovestie i apologetika sa razli4ni neshta. Oba4e apologetikata e 4ast ot blagovestieto. A i dvete sa neobhodimi i nito ednoto ne e za izhvyrliane.

2. Ne sym syglasen 4e apologetikata e samo za filosofski nastroenite dushi.
Smiatam, 4e vseki hristianin e dlyjen da byde i apologet na svoiata viara. Ezi4nicite sa apologeti v svoite si religii, poniakoga te sa sposobni da napraviat 4rez logikata za smiah edin hristianin, ako toi ne e naiasno sys svoite silni strani i tehnite slabi strani, i kato rezultat: ezi4nikyt se ukrepiava oshte pove4e v nepravilnata viara; hristianinyt i tezi koito slushat otstrani - razkolebani v hristianskata logika. Da ne byde!

3. Syglasen sym absolutno 4e apologetikata ne moje da dovede sama po sebe si 4ovek vyv viarata

4. Vypros: a 4oveshkoto blagovestie samo po sebe si moje li da dovede niakogo vyv viarata??? Zadavam otgovor. Pri pravilno zadaden vypros nikoi niama da sbyrka, 4e edinstveno Bog moje po svoiata vyrhovna volia da dovede niakogo do Hrista. Ako shte i 10 4oveka ednovremenno da blagovestvat ciala godina. Ako Bog e opredelil drugo, to rezultata shte e nula.

Togava izliza 4e nito apologetikata, nito blagovestieto mogat da dovejdat hora vyv viarata - SAMI PO SEBE SI. I sled kato Bog ne iska ot nas bezsmisleni neshta, ne zna4i li tova 4e ne triabva da pravim nito ednoto nito drugoto?

Da ne byde! Prodyljavam vryzkata po-natatyk:

5. Blagovestieto na praktika, izvadeno ot religioznia kontekst, predstavliava neshto kato zaiaviavane na dve neshta: pyrvo prisydata-fakt i posle vyzmojnostta za opravdanie - "Ti si prestypnik sreshtu Boga, zaslujavash smyrt, no yuridi4eski ima na4in da bydesh spasen; nakazanieto e izvyrsheno vyrhu drug (Hristos), po zakona ti mojesh da bydesh opravdan ... ako poviarvash... i se pokaesh i t.n."
Taka poslanikyt-blagovestitel OT BOJIE IME PYRVO OSYJDA GRESHNIKA, VTORO PREDLAGA SPASENIETO i kazva "izberi jivota"- opravdanieto 4rez viara.

6. Ako edno blagovestie ne sydyrja osyjdane na momentnoto systoianie na griah, to ve4e ne e blagovestie, to stava klub po interesi. Poslanieto ve4e e pogreshno i ne vyrshi prednazna4enieto si. Za da predlojiish Spasenie, predi tova triabva da e imalo Osyjdenie. Mojesh li da pomilvash niakogo ako ne e osyden? Pylna divotia. Ami toi shte te s4ita za shizofrenik.

Apologetikata imenno, ako e pravilno izpolzvana, pomaga na greshnika da razbere, 4e e oplel koncite i 4e e osyden, zashtoto po vsi4ki frontove vliza v kompromis s logikata si, samo i samo da si ostane "svoboden" da pravi kakvoto mu haresva i da ne se pokori na Boga.

7. Apologetikata ima dvoina funkcia:
a) Ako oponenta si dyrji na svoeto i ne priema, togava lesno i byrzo da go dovedesh do logi4eski absurd sys sobstvenite mu argumenti. Vsiaka posledovatelna logika neizbejno vodi do Boga. Ako napravish tova uspeshno, ti si smyl4al oponenta i si go postavil v Dolinata na Reshenieto - da ima samo dva vyzmojni alternativni otgovora: 1.Da priznae 4e negovata logika vodi do absurd i da se pokae; 2. Da kaje "Dobre, prav si, no na men pyk taka mi haresva i iskam da pravia kakvoto si znam". A tova e pylen uspeh na apologeta (pokaianieto edinstveno Bog go dava ne zaradi dela a po blagodat). Dori i da otkaje da se pokae, ti ve4e imash rezultat 4erno na bialo: zapushil si ustata na edin ot vragovete na Hristianstvoto i toi pove4e niama da posmee da atakuva otkrito i shte si podviva opashkata.
A i imame zapoved ot Pavel da zapushvame ustite na koravovratnite 4oveci, v edno ot poslaniata.

b) vtorata funkcia na Apologetikata e nazidavane na samite sebe si - dvoina polojitelna obratna vryzka: Kolkoto pove4e rastesh v apologetikata, tolkova pove4e samiat ti razbirash po-dobbre i logi4eski nepoklatim stavash vyv viarata i vizhdash kolko nelogi4ni sa vsi4ki ostanali religii.
A tova te utvyrjdava vyv viarata. 4eti Luter i Kalvin (imame gi ve4e na bulgarski) da vidish kakvi silni apologeti sa i kak zapushvat ustata na oponentite si 4rez jeliazna logika i razrushavane na tehnite argumenti.

Argumentite na vragovete ni vinagi se klatiat. Apologrtikata e za da im pomognem da se sgromoliasat, ta dano horata se obyrnat kym Boga, a Negovata milost trae do veka.

8. Estestveno, apologetika niama da e neobhodima ako oponentyt e smiren i vednaga e gotov da slusha za Hristos i da priema.

Blagodaria vi za tyrpenieto.



Тема Re: Apologetikataнови [re: Obiknoven]  
Автор odolam ()
Публикувано20.06.02 12:02



здравей обикновен,
темата която повдигаме е наистина интересна. апологетиката е наистина нещо много вълнуващо, но ми се струва, че преди да кажем, че тя е част от благовестието (твоята точка 1) трябва да дефинираме какво точно е библейската апологетика, за да я разграничим от онова, което по-късно са направили от нея или от това, което днес приемаме с лесна ръка, че е Божия апологетика. Апологетика съществува и в новия завет и ако трябва да я търсим някъде то естествено най-напред е да погледнем в Деяния на Апостолите. Там първи апологет е Петър на петдесятница - всички фактори за апологетика (защита на вярата) бяха на лице - имаше колизия между група вярващи и група хулители, тогава Петър вдъхновен от Святия Дух говори в защита на случващото се, като основна част от защитата му е основана, не върху факта, че е "едва третия час на деня" (9 ч. сутринта) - типично апологетически, логически аргумент - а на писанията - "това е пророкуваното от ..." и т.н.
Друг голям апологет в Деяния е разбира се Павел - Деян 18.4 говори за старанието му да убеждава юдеите в Коринт, а 26 глава представя защитата му пред Фест, което е в действителност защита на вярата. В Деян 26 която може да е глава-учебник за всеки апологет се съдържа един интересен и показателен стих, който е обобщителен за цялото свидетелстване-благовестие-апологетика от страна на Павел. Този стих е 22 -
"Но с помощта, която получих от Бога, стоя до тоя ден та свидетелствам и пред скромен и пред високопоставен, без да говоря нищо друго освен това, което пророците и Моисей са говорили, че щеше да бъде"
т.е. всяка апологетика, благовестие или свидетелство при Павел беше основано и черпеше своята логика в писанията. затова в Атина му се смяха най-накрая, защото говореше с друг аршин, защото си позволи да борави с тяхната логика само до известен момент, но знаеше, че с мъдри думи се изкривява смисъла на Кръста (1Кор. 1.17) и затова им сервира накрая нещата както ги казва Библията (само да вметна, че Библията не започва с доказване на Бога, а с думите "в началото Бог .." и прочее, затова Езекиил казва "или повярвали или неповярвали, защото са бунтовен дом"). Според същия този Павел благовестието (което спасява) е по необходимост глупост за този свят, защото Бог избра глупавото и не може да се докаже с мъдрите и разумни аргументи на светската логика, но призовава към един друг вид логика, която от своя страна е смешна за конвенционалната логика и търпи критика по всички правила на логичното мислене, защото Бог благоволи да спаси онзи който повярва в тази "глупост", а не онзи който се убеди в нейната правота, защото нашият ум би могъл да се убеди едва след като бъде просветлен чрез вяра ...
има и още един апологет в Деяния, на който искам да се спра - Аполос. Деян 18.28 казва - "защото силно опровергаваше юдеите, и то публично, като доказваше от писанието, че Исус е Христос". Как го доказваше? От писанието. На което всеки днес би могъл да каже "как се доказва нещо чрез самото него?" и с право. Познатата ни логика не признава подобни доказателства, а именно от типа "вярно е защото Бог каза че е вярно", ама какво е вярно, кой Бог, и кой ти каза, че Той го казва и ти как го чу, са все възможни възражения, колкото беше възможен и въпросът на Пилат "Що е истина?" стоейки пред Лицето на Истината...
с други думи Библейското разбиране за апологетика е "доказване чрез писанията" и съответно стореното от Тома Аквински е стъпка назад. Бих ти препоръчал една много хубава книга на Паскал - "Мисли". Той е много добър апологет и има благоразумието да се връща винаги в Писанията.

По твоята точка 2 - според теб в Атина Павел изложи ли се? Дали не говори логично? Дали не можеше още малко да ги доубеди без да споменава за някакъв си възкресен човек? Защо го направи?

По точка 4 - въпросът ти е реторичен но и подвеждащ. Казваш "4oveshkoto blagovestie", но ние не говорим за това благовестие, а за истинското, както не говорим за мнима апологетика, а за истинска. в този смисъл истинското благовестие е и в известна степен защита на вярата, т.е. апологетика, и е здраво основано в Писанията, като логика.

по 5 и 6 точки съм съгласен.

с това не съм
"Apologetikata imenno, ako e pravilno izpolzvana, pomaga na greshnika da razbere, 4e e oplel koncite i 4e e osyden" - защо апологетиката (защитата на вярата демек), а не простичкото благовестие (което в основата си не е защита на вярата, а споделяне на вярата с някого) да не прави това което описваш?
и с това
"zashtoto po vsi4ki frontove vliza v kompromis s logikata si, samo i samo da si ostane "svoboden" - той не влиза в компромис със своята логика, а с твоята т.е. Божията ! Бъди внимателен с това. Ние не оборваме тяхната логика с тяхната логика, а представяме на вниманието им една съвсем различна логика! Нещо коренно ново, което пленява !

с повечето от 7 точка не съм съгласен. например - "da go dovedesh do logi4eski absurd sys sobstvenite mu argumenti. Vsiaka posledovatelna logika neizbejno vodi do Boga" - това не е съвсем сигурно както вече казах. Всичко зависи от това на каква логическа основа се стъпва в началото. Всякаква логика трябваше да накара Евреите да приемат Исус от Назарет като Христос, но не го приеха, именно защото важните избори се правят не с логика, а със сърце, а тяхното беше закоравяло - затова, колкото и логичен да си с твоята Божествена логика, ако насреща си имаш кораво сърце, повярвай ми - ще срещнеш друга логика и няма да си победил с аргументите си (при все че така ще си мислиш), защото ние "пленяваме всеки ум да се покорява на Христа", но първо "със сърце човек вярва и с уста прави изповед и се спасява".
Когато казваш, че Павел ни е заповядал "da zapushvame ustite na koravovratnite 4oveci, v edno ot poslaniata" не си конкретен и правиш лоша апологетика . За затулване на устата се говори в Рим 3.19, където е затулена устата на целия свят, защото законът осъжда всички (много логично няма що!), в Тит 1.11 където наистина Павел иска да се затулят устата на някои хора които са описани в същия стих и в 1 Петрово 2.15 където устата на невежите и глупави човеци бива затулена когато "вие" казва Петър "вършите добро", което е в съгласие с думите на Павел и в Тит 1.8,9,10 където добрият презвитер опровергава със здравото учение (не логика) противоречащите, но най-вече със своя живот ! Не с думи се запушват устите !

струва ми се любовта е най-голямата мъдрост и отваря всички врати, като покорява и смазва всяка логика. тя е някак си един превъзходен път, начин да победим. Лутер и Калвин, приятелю, за жалост са били безмилостни хора, макар и страшни апологети ...

лично аз обичам да споря, обичам да търся слабото място на опонента си и прочее, но съм се убедил от опит, че най-добър резултат дава простичкото благовестие за Исус Христос разпнатия ...

твой

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Apologetikataнови [re: odolam]  
АвторObiknoven (Нерегистриран)
Публикувано21.06.02 00:32



Radvam se na dylgia komentar.

V momenta sym mnogo zaet, tezi niakolko dni po 13-14 chasa rabota, no se nadiavam v blizkite dni da se poosvobodia i da go pro4eta vnimatelno na spokoistvie i sys sigurnost shte ima kakvo da komentirame.

Aide 4ao zasega



Тема Re: Apologetikataнови [re: odolam]  
АвторObiknoven (Нерегистриран)
Публикувано30.06.02 15:31



Zdravei Odolam,

Mnogo sym zaet i naistina ne mi ostavashe vreme da otgovoria, no mi minava edna druga misal: Nali niamash nishto protiv da otvorim nova tema - "Apologetika"? Zashtoto to si e to4no druga, syvsem razli4na ot tazi "Hristianstvo i evrei". Po tozi na4in i pove4e hora shte mogat da vzemat otnoshenie. Tuk mai nikoi ve4e ne u4astva kato gledam datite na vklu4vaniata. Nie sme edinstveni.

Ako niamash nishto protiv napravo moga da napravia novo zaglavie "Apologetika" kym "Hristianstvo" i tam da prodylja s moia otgovor - prodyljenie na tvoia komentar?

Kakvo shte kajesh?



Тема Re: Apologetikataнови [re: Obiknoven]  
Автор odolam ()
Публикувано01.07.02 11:36



съгласен съм

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.