Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:08 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Каква е разликата между Вегетарианството и Постите  
Автор shockwave (дама)
Публикувано13.11.01 19:00



Защото Вегетарианството е стил на живот, начин за изчистване на отровите от организма на човека. Особено от така нареченте "трупни" отрови, съдържащи се в месото.

Храната, която се ползва е лесно смилаема, дава много енергия - плодове и зеленчуци, зърнени храни, семена, ядки, мляко, мед, чай и др.

Знаете, че Постите не са ми стил и затова най-добронамерено, за обща култура питам в какво се изразяват?



@=>=>=


Тема Re: Каква е разликата между Вегетарианството и Поститенови [re: shockwave]  
АвторMУЛE (Нерегистриран)
Публикувано13.11.01 21:57




Вегетарианството е начин на живот, но, като такова, не е духовно оцветено.
Когато вегетарианството е и духовно оцветено, СТАВА ПОСТ.
Козите и кравите и някои хора, са вегетарианци, но това не е осъзнато.
А когао вегетарианството е осъзнато...ТО СТАВА ПОСТ.
Осъзнатия ПОСТ- довежда автоматически до вегетарианство...



Тема Re: Каква е разликата между Вегетарианството и Поститенови [re: MУЛE]  
Автор shockwave (дама)
Публикувано13.11.01 23:58



Замислих се по този въпрос, защото за мен Поста има религиозен привкус. През останалото време ядат животни, а по време на поста се пречистват?
За да посрещнат чисти Христос на рождеството му. Не е ли така?

Йогите са вегетарианци. Но това не означава автоматически, че правят ПОСТ и са православни християни. Те са в непрекъснат Пост, по смисъла на религията, са непрекъснато пречистени.



@=>=>=


Тема Re: Каква е разликата между Вегетарианството и Поститенови [re: shockwave]  
Автор ayтcaйдep ()
Публикувано14.11.01 00:02



дали не пропускаш думите.....вглеждай се в тях....
случайно ли е че зад една и съща дума има два символични товара........



Тема Re: Каква е разликата между Вегетарианството и Поститенови [re: shockwave]  
АвторMУЛE (Нерегистриран)
Публикувано14.11.01 07:13




Да бъдеш в ПОСТ, означава да си съзнателен за това, което става около теб и в теб.
"Будни бъдете"- казва Иисс, стойте на поста си, ЗАЩОТО ЩЕ ВИ ПРОВЕРЯ."Ще дойда като крадец в ноща"...и ще изпитам съзнанието ви....усмихва се той
.
Мулето е в постоянен пост.
То не е йога, не е християнин, нито мосюлманин, индуист или нещо си там.
ПРечистнатето за което пишеш накрая, е също и честене на огледалото , на УМА...чрез който наблюдаваш света около теб....той не трябва да бъде прашен....
Бъди в пост....



Тема Re: Каква е разликата между Вегетарианството и Поститенови [re: MУЛE]  
Авторpимa (Нерегистриран)
Публикувано14.11.01 11:48



Кога почват постите тази година- в православниа календар пише от 14, а ми казаха, че тази година е на 13.11.Как е всъщност?



Тема Re: Каква е разликата между Вегетарианството и Поститенови [re: MУЛE]  
Автор shockwave (дама)
Публикувано14.11.01 12:06



В ПОСТ съм, Будна съм и се наблюдавам.



@=>=>=


Тема Re: Каква е разликата между Вегетарианството и Поститенови [re: pимa]  
Автор Cвeтпeн ()
Публикувано14.11.01 18:39



Рождественвският (Коледният) пост започва н а14 ноември. Тъй като 13 е сряда, а срядй и петък се пости всяка седмица, затова заговезни (последният блажен ден) са н а12, а на 13 вече се пости.
В друга година, когато 14 е, например във вторник, постът започва оттогава, а 13 е блажен ден (заговезни).



Тема Re: Каква е разликата между Вегетарианството и Поститенови [re: shockwave]  
Автор Cвeтпeн ()
Публикувано14.11.01 19:09



Постите са начин човек да се освободи от греховете си и да стане по-възвисен в духовно отношение. Те нямат нищо общо с вегетарианството, в този смисъл, в който то се разбира в твоето мнение. Храната, сама по себе си, не влияе върху душата на човека, тя храни само тялото му. въздържането от определени видове храна е средство, човек да почувства по-особено душевно настроение в определени периоди от годината - подготовката за определени християнски празници (Възкресение, Рождество, Св. апостоли Петър и Павел, Успение на св.Богородица). Освен това, православните християни постят в сряда и петък всяка седмица, а също и в дните на Въздигане на Св. Кръст (14 септември), Обезглавяване на св. Иоан Кръстител (29 август), навечерието на Богоявление (5 януари), независимо в какъв ден се случват те.
Постът има няколко степени:
най-строгият пост (нестия) се състои в пълно въздържане от храна за известно време;
по-облекчен е постът с приемане само на суха храна, която не е готвена (ксерофагия);
още по-облекчен е постът с приемане на готвена храна, която не съдържа животински продукти (това е подобно на вегетарианстнвото, но се спазва само за определено време);
още по-облекчена от предишната е постът с употреба и на риба;
най-облекченият пост е с приемане и на млечна храна (лактофагия) и въздържане само от месо.
Тези пости са определни за различни времена от годината, а също - и с оглед на здравословното състояние и ревността на постещия.
Децата до 7 години не постят - за тя х се приема, че нямат още грехове, поради своята несъзнателност, а също - техният организъм се изгражда и е вредно те дълго да не приемат белтъчна храна, вкл. - месо, което е нужно за изграждане на клетките, особено на мозъка.
хората, които са болни, спазват предписания от лекаря хранителен режим и постят толкова, колкото това е възможно, без да се уврежда здравословното им състояние.
Когато здрав човек се подготвя за приемане на Св.Причастие, спазва строг пост (ксерофагия) поне една седмица преди причастието. Всички здрави хриситяни спазват строг пост през първата и последната седмица на Великия пост, първата и последната седмица на Рождественския (Коледния ) пост; през поста преди Успение Богородично (1-15 август); 14 септември, 29 август, 5 януари
За поста има много писано, но трябва да се потърси. В Интернет не зная точно как е , трябва да се потърси.



Тема Благодаря ти, Светпен!нови [re: Cвeтпeн]  
Автор shockwave (дама)
Публикувано15.11.01 11:51



Много ми беше интересно, човек цял живот се учи, обогатява духа си.

Дори сега ми дойде една идея. В българската народопсихология е заложена традицията да се почитат имената на хората. Много от тях са свързани със светци, изобразени като икони и присъстващи в православния календар.
Например, знам че наскоро е св. Екатерина, но не знам защо се почита името й. Мисля, че ще бъде интересно не само за мен, да пускате теми във връзка с тези празници, като разказвате и с какво е свързано святото име.



@=>=>=



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.