Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:44 23.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Ханука или...нови  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано21.12.11 23:52



ХАНУКА и "РОЖДЕСТВО"

Йоан 10:22-23
"И настъпи в Йерусалим 'Празникът на освещението на храма'. Беше зима; И ходеше Исус в Соломоновия трем (колонада) на храма."

Хаг Ханука самеах! Честит празник на светлината! Осем дни се празнува празникът, който се нарича в Словото: "Освещение на Храма" - събитие от 164 г. пр. Хр., което отбелязва победата на макавеите над гръцките войски и Антиох IV Епифан ("видимият бог", в случая - Зевс).
Пророк Даниел (8 и 11гл.) пророкува за тези събития с точност до дни.
Но по-важна е връзката на Ханука с Исус. На този празник, в продължение на 8 дни, всяка вечер, върху свещник с 8+1 разклонения (Ханукия), се запалва по една нова свещ, като първият ден се пали една, на втория ден - 2, а на 8-ия - 8 свещи. По средата на този свещник обаче има една по-високо издигната свещ, която се нарича ШАМАШ (Слуга, Служител), която винаги се пали първа и от която се запалват всички останали. Този "Шамаш" е символ на Месията Йешуа, Който "дойде, за да служи и за да даде живота си откуп за мнозина" (Матей 20:28).

Исус дойде на Земята, за да освети Храма Си (Себе Си - Йон 2:21 и 17:19) и за да бъдем осветени и ние чрез Него/Истината! А Истината е една и тя е:

"Аз дойдох като светлина на света, за да не остане в тъмнина никой, който вярва в Мене." Йоан 12:46
"АЗ СЪМ СВЕТЛИНАТА НА СВЕТА... Който Ме следва няма да върви в тъмнина!"
Йоан 8:12
Исая 66:17
Ония, които се освещават и очистват за да отиват в градините след една ашера в средата, Като ядат свинско месо и гнусотии и мишки, Те всички ще загинат, казва Господ.

Ап. Павел пише в 1 Коринтяни 6:19:
Или не знаете, че вашето тяло е храм на Светия Дух, който е във вас, когото имате от Бога? И вие не сте свои си...

Ще си позволя да направя връзка между днешните християни и А.Епифан (по-скоро Епиман /луд/), който през 168 г. пр. Хр. издига статуя на Зевс в Божия Храм и принася свинско на светия олтар.

Та, помислих си, че в наши дни някои се кланят не само на някакъв си измислен дядо Коледа (Коледо е демон-божество, което излиза от бездната по това време - на Сатурналиите, за да върши злини на хората), ами и принасят в Храма (телата си!) печени прасенца УЖ по повод на Рождество! - ЧИЕ Рождество, моля???
Йешуа (Исус) като юдеин не е близвал дори некашерна (нечиста) храна (месо), а повечето християни днес дори се хвалят със свободата си да ядат всичко! Но Йоан пише:
"Който казва, че пребъдва в Него, сам е длъжен да ходи, както е ходил Христос."
1 Йоаново 2:6
И как е ХОДИЛ нашия Господ Йешуа?
- На пиянски сбирки с биричка и мезенце ли? Или се е натъпквал след някакви си измислени "пости" със свинско на езическите празници, в чест на демоните !?
И доколко е чист Храмът днес, който би трябвало да са нашите тела!? Мнозина ми отговарят, че нямала значение датата. А Истината за вас има ли значение!



Тема Re: Ханука или...нови [re: simha]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано22.12.11 10:30



Или се е натъпквал след някакви си измислени "пости" със свинско на езическите празници, в чест на демоните !?



Какви демони, бря! По нашите географски ширини, настъпи ли зимата, открай време народецът е оцелявал с месце и сланинка. Един хамбар жито докъде ще стигне, ако имаш-нямаш 100 декара ниви и 20-30 души челяд за изхранване?

Съвсем изтрещяхте.



Тема Re: Ханука или...нови [re: simha]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано22.12.11 10:51



На какъв е език Епифан значи "видимият бог", понеже на гръцки не е.
На какъв език ШАМАШ значи Слуга, Служител, понеже на еврейски не е.

Коя митология има демон-божество наречено "Коледо"?

От кога на християните им е забранено да ядат свинско. Защото в Деяния, във видението на Петър ясно се посочва, че Бог не различава между чисти и нечисти и меса. Ако може, да се посочи годината, и Съборът.

А ако има някой, който още се съмнява, да ми се обади да му врътна една скара, та да разбере къде е благодатта.



Тема Re: Ханука или...нови [re: drago1]  
Автор TEO72 (непознат)
Публикувано22.12.11 17:59



Не е коректно да се дава видението на Петър като доказателство, че християните могат да ядат всичко. Ако е така, би ли се хранил с пържени мухи, хлебарки, сушени скорпиони, варени бели червеи и печени змии, които още мърдат и всякакви други гадости, които се предлагат по сергиите в Азия или в Африка. Във видението Бог показва на Петър, че не трябва да счита езичниците за нечисти. Няма нищо общо с промяна на някакви диетични правила. Ако имаше някаква промяна в правилата за християните, Христос или някой апостол щеше да го спомене. Сега ако искаш да приведеш като доказателство текста от 1Кор. 10:25, че можем да ядем всичко от месарницата просто разгледай контекста и ще видиш, че там става въпрос за спорове около идоложертвено, а не за диетични правила и закони. Когато човек се храни със свинско обижда своя създател и заявява, че знае по-добре от твореца кое е добро за нас и кое е вредно.



Тема Ханука или...нови [re: TEO72]  
Автор MъглишeвМодератор (Демодератор)
Публикувано22.12.11 18:22



Ти остави свинското на нас, простаците, а кой сърди Бога ще видим като умрем.

Коля и беся



Тема Re: Ханука или...нови [re: TEO72]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано22.12.11 18:48



Петър изпитва неприязън във видението по линията разрешено/неразрешено. Разбира се, традиционното религиозно се наслагва като културен белег и априори влияе на вкуса.
Имам приятели виетнамци (с елитна професия), които ми споделиха за определени храни които употребяват, и които били много вкусни. Което за нашия европейски тертип изглежда доста отблъскващо. Но пък който европеец се престрашавал да ги опита, се изказвал добре за тях.
Мисля, че ако съм мисионер до разни екзотични места бих свикнал на някои работи на тамошната кухня. Едва ли на всички. Все пак се казва "яжте каквото ви сложат" Лука 10:8
И как ще отидеш на нивото на хората, които искаш да спасиш, ако не се храниш заедно с тях? Исус се смири и яде и пи с такива като нас.

А това "Когато човек се храни със свинско обижда своя създател" намирисва на съботянщина, или на някакво подобно сектантство. Няма такова нещо, поне в Християнството. Исус отмахна ритуалния закон, а с видението на Петър се препотвърждава и хранителния сегмент (което, пренесено, значи, че Бог вече не различава между евреи и други, що се отнася до приемане). Ако имаше нужда от подобно правило, щеше да се постанови и на Събора от 15:20 Деяния.

А ако ще се придържаме към Стария завет, още по-важно е да се обрежем и да правим жертвоприношения на животни. За да не вземем да обидим Създателя.

Важно е да се разбира същността на Новия Завет. После всичко се подрежда.



Тема Re: Ханука или...нови [re: simha]  
Автор xenox ()
Публикувано22.12.11 19:19



Заглавието "Ханука или..." е добро, но на мястото на точките трябва да се сложи Рождество, а не Коледа.

Ханука е еврейски празник, ознаменуващ военна победа.
Рождество е християнски празник, на който се чества рождението на Спасителя, което тези, дето празнуват Ханука не са съгласни, че се е случило. така че да кажеш "връзката с Исус" не е правилно - Исус според евреите не е Христос, Месията, а някакъв самозванец.

Християните би трябвало да помнят Ханука и победата на евреите като необходима, за да се роди Спасителя, но е по-подходящо да се празнува Рождество.

Коледа, особено в днешната и противно комерсиализирана форма, наистина не е хубав празник. Иначе в християнизираните стари български обичаи няма нищо лошо - всичко, което Църквата е запазила е хубаво и позитивно. това, че някой злоупотребява с него не е причина да се сложи кръст на цялата работа.



Тема Re: Ханука или...нови [re: simha]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.12.11 22:07



Празникът така или иначе е днес - 22 дек., зимното слънцестоене. Всичко останало са производни и откраднати неща, но изместени, за да не личи ачик-ачик откъде са взети.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Така е - даже Го обвинили:нови [re: drago1]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано22.12.11 23:09



Дойде Син Човеческий, Който яде и пие, а казват: ето човек много_ядец и винопиец, приятел на митари и грешници. И премъдростта биде оправдана от своите чеда. [Мат., 11:19]




Тема Господ не е ли Ходатаят на Н О В Завет ?нови [re: simha]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано22.12.11 23:11



В отговор на:

А Истината за вас има ли значение!




Поради защо не обърнеш този въпрос към теб.


Редактирано от Ежко на 22.12.11 23:18.



Тема Re: Ханука или...нови [re: TEO72]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.12.11 13:53



Защо свинското да е "нечисто" ? - нима не ядеш пилешко ?



Тема Re: Така е - даже Го обвинили:нови [re: Ежко]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.12.11 14:07



Каква е връзката с постинга на "колегата" ?



Тема Ако старозаветничим, не сме христовинови [re: hadjiyata]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано23.12.11 14:18



Господ е Ходатай на Нов Завет, това казва и "колегата". Ако старозаветничим, бидейки призвани да бъдем новозаветни, се пе противим на Бога.Това е.

Но нека проследим какво точно се случва на този старозаветен празник

[10:24] Тогава иудеите Го заобиколиха и Му казваха: докога ще измъчваш душите ни? Ако си Ти Христос, кажи ни открито.
[10:25] Иисус им отговори: казах ви, ала не вярвате; делата, които Аз върша в името на Моя Отец, те свидетелствуват за Мене.
[10:26] Но вие не вярвате, понеже не сте от Моите овци, както ви рекох.
[10:27] Моите овци слушат гласа Ми, и Аз ги познавам, и те вървят подире Ми,
[10:28] и Аз им давам живот вечен; и те няма да погинат вовеки; и никой не ще ги грабне от ръката Ми.



Редактирано от Ежко на 23.12.11 14:21.



Тема Re: Ханука или...нови [re: TEO72]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано23.12.11 21:56



Приемам това становище.



Тема Ханука или...нови [re: *abi*]  
Автор MъглишeвМодератор (Демодератор)
Публикувано23.12.11 21:59



А прасенце хапваш ли?

Коля и беся



Тема Разгледах контекста, както каза. Е ?нови [re: TEO72]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано23.12.11 22:35



[10:25] Всичко, що се продава на месарницата, яжте без никакво издирване за спокойна съвест;
[10:26] защото "Господня е земята и онова, що я изпълня".
[10:27] Ако някой от неверните ви покани, и вие поискате да отидете, яжте в с и ч к о, що ви сложат, без никакво издирване за спокойна съвест.
[10:28] Но, а к о някой ви каже: това е идолска жертва, не яжте - заради оногова, който ви е обадил, и заради съвестта; защото Господня е земята и онова, що я изпълня.

В отговор на:

Сега ако искаш да приведеш като доказателство текста от 1Кор. 10:25, че можем да ядем всичко от месарницата просто разгледай контекста и ще видиш, че там става въпрос за спорове около идоложертвено, а не за диетични правила и закони. Когато човек се храни със свинско обижда своя създател . . .




това тълкувание е тенденциозно, а заключението ти е глупотевица - меко, казано.



Редактирано от Ежко на 23.12.11 22:37.



Тема Re: Господ не е ли Ходатаят на Н О В Завет ?нови [re: Ежко]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано25.12.11 01:15



Йоан 14:24
Който не Ме люби не пази думите Ми; и учението, което слушате, не е Мое, а на Отца, Който Ме е пратил.

Истината е в Словото, а който Го отрича, ще си понесе последствията.

Има два завета - един плътски, който премина и един ДУХОВЕН, който не отменя нищо вечновалидно!
Отпаднаха единствено плътските постановления за жертвите и обредите, които в БПЦ само преминаха в нови обреди и церемонии - поклонения на мощи и кости, целуване на икони, минаване под масата, обикаляне на масата от младоженците, целуване на ръце и разни "свети" предмети... и въобще поклонение на [...]

А Духът и Истината липсват в тези неща!

Поповете "освещават" (???) днес за ПАРИ и показно какво ли не - от апартаменти, хотели, кафенета, офиси и военни самолети ... до кръчми и бизнес-центрове, банки... т.е. ВСИЧКО материално, откъдето пада парата.

Та такива ли ще ми говорят за истина и благочестие!?

---------

Бел. мод. Изобщо няма да търпя да обиждаш нечия религия. "Боклуците", за които говориш така невъздържано, са светини за мнозина клубари.

Мъглишев

Редактирано от Mъглишeв на 25.12.11 10:54.



Тема Re: Господ не е ли Ходатаят на Н О В Завет ?нови [re: simha]  
Автор loverrock ()
Публикувано25.12.11 01:22



МазелТоф



domino dancing

Тема Re: Господ не е ли Ходатаят на Н О В Завет ?нови [re: loverrock]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано25.12.11 01:46



Казва се ""Мазал тов".



Тема Re: Ханука или... [re: drago1]  
Автор simha (пчеличката)
Публикувано25.12.11 01:47



Драго, уважавам познанията ти по старогръцки и староеврейски, но вече проверих написаното: "Tetradrachm of Antiochus IV. Reverse shows the Greek inscription "Basileus Antiochus, God Manifest, Bearer of Victory". Доколкото ми е известно "епифания" е богоявление, което на места е преведено на английски като видимия бог, което е все едно.
A.E. е бил известен с това, че когато е сложил статуята на Зевс в Йерусалимския Храм, той самият се е считал за видимият образ на Зевс. Но враговете му са го наричали "Епиман" - луд, какъвто си е бил.



По отношение на цитатите от Петър за плщеницата не си прав - няма връзка с яденето на месо и никога, нито един от апостолите не е ял нечисто (некашерно) такова. Изобщо не се налагам, а искам да уточним истината.

Редактирано от simha на 25.12.11 01:49.



Тема Re: Коледни размисли и предчувствиянови [re: simha]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.12.11 10:08



Боя се, че ако с теб бяхме родени не в една съвременна светска страна, придържаща се към масонската ценностна система, а в една средновековна "истинска" християнска страна, и ти, и аз имахме голям шанс да бъдем осъдени на мъчителна смърт от Светата Христова Църква като злостни и непоправими еретици.



Днес обаче палачинката се обърна и общественият рейтинг на тези вече доста самодискредитирали се "христови" църкви спада все повече и повече. Сега тези уникални духовни бизнес организации с някога славно минало се борят просто за своето оцеляване като социален фактор.

Няма да се учудя, ако един ден и великата и могъща все още днес Римокатолическа църква внезапно рухне пред очите ни и се разпадне, подобно на доскоро също така великия, могъщ и въоръжен до зъби Съветски съюз.

Но най-напред май ще се разпадне Европейския съюз...

И то много преди да приемат проспериращата Турция в него и преди да са изгонили нас и Румъния от него, както предлагат холандците.



Поздравявам всички тук с един безобиден и симпатичен коледен виц:

Отива Дядо Коледа при психиатъра и казва:
- Докторе, помогнете! Не вярвам в себе си.


Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 25.12.11 10:09.



Тема Re: Ханука или...нови [re: simha]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано25.12.11 11:48



Даже и "богоявление" не значи думата, а просто - явление, отличаване. Няма корена "тео" в думата, за да може да се свързва с бог по някакъв начин.

След Христа от съчетанието на "епифания теу", което значи явление на Бога, или вече "богоявление", поради честата употреба, може да остава само "епифания" в религиозен контекст, като "теу" се подразбира.

Но въпросният Антиох 4 е далеч преди Христа, и там "Епифанис" трябва да се превежда като "блестящ", "виден", "изтъкнат".

А въпросното видение на Петър, макар и да е основно целево и символно направено да се разбере, че Бог в приемането Си не прави разлика между евреи и езичници, използва образна фигура, в която то е сравнено как ние вече (да) не правим разлика между т.н. чиста и нечиста храна. И делейки храните, ние все едно ще потвърждаваме че Бог дели хората (по отношение на приемане говоря).

И това е твърде очевидно за Петър, за който хранителният подбор досега е бил нарицателен за деленето на хората в очите на Бога на евреи и неевреи.

Бог можеше да изпрати и друго видение - например двама човека, еврей и езичник, върху които да се спуска от Небето мантия на слава, която да обгърне двамата. И достатъчно ясно щеше да значи.

Но - има видение на животни, и изрична заповед "заколи и яж".

Това идва още ведъж да подчертае премахването на ритуалния закон, от който хранителните правила са съществена част.

В Новия Завет има един единствен поставен от Христа ритуал - Господната вечеря.

Независимо от това, Църквата е овластена да издава конкретни правила. Пример за това е Първият Събор в Йерусалим, в който се посочва да не се яде идоложертвено, удушено, с кръв и т.н. Всичко това, разбира се, е от еврейската традиция, но няма заповед свързана с видовете меса, които да се употребяват. Защото вече това изискване е отпаднало.

И няма исторически сведения за хранителни отклонения през вековете в посока на еврейското правило.



Тема Re: Ханука или...нови [re: Mъглишeв]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.12.11 12:15



Дълго време не. После пак не. От скоро пак не.


Проблемът е, че не намирам добро телешко в София, а не мога да карам само на пиле, пиле, пиле, пиле (въпреки, че общо взето това правя).
А имам нужда от червено месо. Усещам си организма.
Налагам си дисциплина.
Даже все се каня да намеря месарница за "чисто месо" (в Солун има). Не може да няма и в София и тази тема ме подсети, че наистина е крайно време...
----------------------

Пчеличке, има ли месарница за чисто месо някъде? Все се канех да те питам...



Тема Re: Ханука или...нови [re: *abi*]  
Автор MъглишeвМодератор (Демодератор)
Публикувано25.12.11 12:24



Добро телешко, наистина добро, продава един сириец на име Азиз в месарница "Азизи" на "Пиротска", недалеч от "Ботев". Чисто е, мирише свежо, цените му са нормални, а може да бъде и с хубави подправки. Човекът понякога има козе и овче. В месарницата му правят дори сандвичи, така че човек може да опита месото на място.

Коля и беся



Тема Re: Ханука или...нови [re: drago1]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.12.11 12:25



Но - има видение на животни, и изрична заповед "заколи и яж".

Това идва още ведъж да подчертае премахването на ритуалния закон, от който хранителните правила са съществена част


Не схващам как от това извеждаш, че правилото за безболезнено колене е отпаднало...

И е всеизвестен факт, че в името на просилитизма (ключов пункт за несъгласието на свещеническия клир) са кълцали и щавели закона както намерят за добре, като естествено не са и посмели да пипнат 10-те, защото те важат и за езичниците на 2/3...
Отлчен пример за щавенето и извъртането са Павловите, според публиката, проведи.



Тема Re: Разгледах контекста, както каза. Е ?нови [re: Ежко]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.12.11 12:36



Поредното доказателство за компромиси в името на просилитизма, само и само бързо да зарибим публиката...

33 както и аз угождавам на всички във всичко, като търся не своята си полза, но ползата на мнозина, за да се спасят.





Тема Re: Ханука или...нови [re: *abi*]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано25.12.11 19:44



Нищо не разбрах.

Какво значи "правило за безболезнено колене"? Защото както и да се коли, все си боли.

Кои са тези лоши хора, които кълцат и щавят закона?

Какво значи 10 заповеди, които да важат за езичниците на 2/3 ?



Тема Re: Коледни размисли и предчувствиянови [re: Aлekc]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано25.12.11 19:47



По-добре Християнство в каквато и да му е форма, отколкото масонство.

Ако ти си масон, какво общо имаш с Христа?



Тема Re: Ханука или...нови [re: drago1]  
Автор *abi*Модератор (eLgreco)
Публикувано25.12.11 20:46



1.Зачем причинять животным страдания?

Мудрецы задают вопрос о том, что как же можно причинять такие страдания животным, - ведь это запрещено Торой? Говорится на это, что действительно, Тора дает такой запрет, но он действует только тогда, когда в этом нет нужды или пользы для человека. Тора не запрещает зарезать животное и есть его мясо. Правда, законы зарезания животного, которые нам даны, на самом деле, учитывают, чтобы страдания животного были сведены к крайнему минимуму. Но человеку запрещено мучить животное только в том случае, если это не диктуется человеческой потребностью. Например, если требуется для спасения человека изо всех сил хлестать осла, чтобы он тянул по-больше, то на это нет запрета. В этом случае необходимо было вывести евреев из страшного заблуждения, что для успеха военной победы можно полагаться на силу коня и колесницы. Это дело было настолько важным, что из-за этого было велено подрубать ноги коням. Единственное объяснение, которое цитирует Радак, состоит именно в том, что такое малоприятное действие было необходимо для того, чтобы евреев вывести из этого страшного идолопоклонского заблуждения, что военная сила измеряется силой конницы, на которую можно положиться.

2. Апостолите и всичките им последователи след това.

3. Заповеди сыновей Ноаха
Как мы уже говорили, заповеди Торы даны евреям, так как Тора дарована еврейскому народу. В то же время среди 613 заповедей есть и обязательные для всего человечества.Традиция выделяет,прежде всего, семь таких заповедей:

Не поклоняться идолам.
Не проклинать Б-га.
Не убивать.
Не развратничать.
Не красть.
Создавать справедливые суды.
Не есть мясо, взятое у еще живого животного.

Заповеди эти называются шева мицвот бней Ноах () - "семь заповедей детей Ноаха", так как "дети Ноаха" (в русских переводах - Ноя) - это собирательный образ всего человечества.

Итак, всего 7 заповедей - из 613 ! В этом и состоит причина того, что еврейская традиция запрещает убеждать или уговаривать нееврея сделать гиюр - перейти в еврейство. Более того: если даже человек сам обращается к евреям и говорит: "хочу стать евреем", традиция обязывает евреев объяснить ему, что Тора не требует, чтобы все люди в мире стали евреями. Нееврей может выполнять всего 7 заповедей и быть абсолютным праведником. Если же он перейдет в еврейство - ему придется выполнять, как любому еврею, все 613 заповедей, а не 7. Таким образом, переход в еврейство не только не дает особые "права", но и ставит перед человеком новые обязанности. Тот, кто хочет стать евреем должен понимать, что быть евреем трудно, и ему следует хорошо подумать, готов ли он принять на себя эти обязанности.

---------------
Забой скота и птицы (шхита) и кошерование мяса

Законы кашрута распространяются также и на процесс забоя животного. Чтобы мясо было полностью кошерным, оно должно отвечать нескольким требованиям:
1.Должно использоваться мясо только кошерных животных, перечисленных выше.
2.Животное должно быть зарезано в соответствии со всеми требованиями Галахи. Этот процесс называется шхита (ивр. квалифицированный резник — шо(й)хет) Животному перерезают артерии, и оно должно умереть от множественной потери крови.[11]

Существуют также специальные законы ритуальной подготовки ножа, которым будет зарезано животное — как затачивать нож, проверять, чтобы на нём не было ни малейшей щербинки и т. п.; законы о том, где и как резать. Мясо зарезанных надлежащим образом животных, здоровье которых было непоправимо повреждено, некошерно.

Что касается ножа для шхиты, его лезвие должно быть не только очень острым, но и абсолютно гладким — такое лезвие лучше проникает в тело. Для такой заточки используется целый набор камней, от крупнозернистых до мелкозернистых. Ножи и камни, которыми пользуется резник, стоят немалых денег. Только процесс заточки ножа может занять несколько часов. Нож проверяют, проводя им по ногтю, и если при этом чувствуется хотя бы малейшая зазубрина — нож непригоден для шхиты. Галаха также отмечает, что чем выше уровень страха перед Небом у человека, тем более сосредоточенно он будет проверять нож. Поэтому есть обычай, что резник не только проверяет нож сам, но и дает его на проверку местному раввину.

Поскольку работа резника требует точности действий, старый или больной человек не имеет права заниматься шхитой. В связи с этим в прошлом, когда община обычно имела только одного резника, нередко возникали разногласия между раввином и резником. Например, если в общину приезжал новый молодой раввин, то бывало, что престарелый и всеми уважаемый резник, который на самом деле был уже непригоден для этой ответственной работы, отказывался расставаться с прибыльной должностью и мог настроить всю общину против раввина. В XIX веке рабби Шломо Клугер вёл активную борьбу с этим явлением в Галиции и соседних странах. В одной из таких историй, произошедшей в Бердичеве в 1843 году, он даже подвергался угрозам жизни со стороны хозяев местной скотобойни. Он также постановил, что община обязана иметь пенсионный фонд для обеспечения резника, который уже не способен выполнять свою работу.

Тора запрещает употреблять в пищу кровь. Поэтому мясо замачивают в воде комнатной температуры, а затем помещают на специальную доску для соления и посыпают крупной солью. Соль впитывает кровь. После этого мясо тщательно промывают.

Шо(й)хет обычно много лет учится в ешиве, чтобы получить общие знания еврейских законов. Затем он проходит специальный курс для резников, длящийся около года и завершающийся экзаменом. Только после этого он получает право делать шхиту. Законы о шхите и проверке туши животного на кошерность весьма многочисленны и сложны, поэтому лишь человек, который досконально их изучил и получил соответствующий диплом, имеет право заниматься этим ремеслом.

Специалист, проверяющий тушу предназначенного в пищу животного, называется машгиах (ивр. надзирающий). Машгиах обследует тушу, чтобы установить, есть ли признаки болезни (а именно гемофилии), по которым мясо считается трефным. Существуют и другие профессии, связанные с кашрутом, например менакер (ивр.— человек, очищающий заднюю часть туши от запрещённых в пищу жил.

Редактирано от *abi* на 25.12.11 20:49.



Тема Re: Коледни размисли и предчувствиянови [re: drago1]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано26.12.11 00:37



Не, не съм масон, и нямам никакво намерение да ставам тепърва такъв.

Но затова пък, което е много по-важно, основателите на Съединените щати до един са били масони.

Масони са били и почти всички следващи американски президенти с редки изключения.

И същевременно всички тези достопочтени братя-масони са били и образцови християни-протестанти.







За съжаление две от основните илюстрации в постинга ми вече ги няма.



Ето го впрочем Върховният бог, на когото се кланят не само американските масони, но и преобладаващата част от човечеството:




Виден масон е бил още първият президент на САЩ Джордж Вашингтон.



Washington as a Freemason



Седемнадесетият президент на САЩ Андрю Джонсън (1865-1869) също е бил виден масон.






Лична заслуга за първите в историята на човечеството ядрени бомардировки над мирни градове, има, както знаем, видният американски масон Хари Труман (1884-1972), по-известен на света като 33-ия президент на САЩ.

Японците ще го запомнят завинаги като човека, лично отговорен за атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки - може би най-голямото и жестоко военно престъпление в досегашната история на човечеството.

Но за своите братя-масони той е ненадминат морален образец...



Президентът на САЩ Хари Труман като масон 33 степен



И накрая още един американски президент-масон, наш съвременник:




Джордж Буш-младши, по това време губернатор на Тексас, сред събратя масони.

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Коледни размисли и предчувствиянови [re: Aлekc]  
Автор xenox ()
Публикувано26.12.11 11:35



Ако бяхте живели по времето на Иван Александър жидовстващата пчела щеше свободно да си хули християнството по улиците на Търново заедно с другите си еврейски дружки.

Ти можеше да си монах, свещеник и дори епископ, спорещ с паламити и варлаамити и да имаш цяла сюрия последователи алексити или, ако ти се отвори парашута, да си адамит и да си вееш оная работа по площадите. разбира се на твоята възраст най-вероятно отдавна щеше да си умрял.

За твое успокоение - аз също нямаше да доживея твоята възраст. Да се радваме, че живеем в едни по-добри времена макар и не по изложените от теб причини!

Всъщност - времето на Иван Александър не се различава от сегашното - всеки си вярва каквото ще и обществото се разпада, останало без устои. Никакви антиеретични събори не помагат. А исляма си чака за пореден път да му отворим вратата.



Тема Re: Коледни размисли и предчувствиянови [re: xenox]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано26.12.11 13:49



Честно казано, перспективата да живея още дълго, не ме радва особено.

Все пак, всичко с мярка.

Но, както някога са казали трезвите и мъдри евреи:

"Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее, и не по своя воля умира."

Във всеки случай, поне вече съм готов във всеки един момент с ведро и непоклатимо упование да стъпя завинаги на „другия бряг”, без каквато и да е възможност за връщане назад.



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Коледни размисли и предчувствиянови [re: Aлekc]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано26.12.11 20:51



Предпочитам пасторът ми да е член на ДС, отколкото на масонска ложа.

Защото на ДС поне са ясни намеренията.



Тема Re: Коледни размисли и предчувствиянови [re: drago1]  
Автор TEO72 (непознат)
Публикувано26.12.11 21:34



Много често ДС и масонството са взаимно свързани и преплетени. Така че не е много ясно кое е по-лошо за един пастор - принадлежност към ДС или към ложата.



Наскоро мой познат се върна от Канада и беше ужасен от това, че пасторът на местна баптистка църква е бил масон. Дори се гордеел с това, а църковните членове не го смятали за нещо ненормално и нередно.



Тема Re: Коледни размисли и предчувствиянови [re: TEO72]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано26.12.11 21:58



Даа, много интересен и поучителен материал си ни предложил за четене.



Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.