Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:19 19.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Тема Синтез на аминокиселининови  
Автор TheMadChemist (непознат )
Публикувано30.04.16 00:33



Здравейте! Някой знае ли дали може да се синтезират аминокиселини в домашни условия ? Знам един начин на синтезиране, но не знам как точно се прави. Става въпрос за най-простата аминокиселина - глицин, която може да се получи от оцетна киселина, през която се пропуска хлор и след това амоняк. Въпросът ми е как точно и при какви условия може да се получи това вещество и дали може да се консумира в чист вид.





Тема Re: Синтез на аминокиселининови [re: TheMadChemist]  
Автор JacqМодератор (...)
Публикувано03.05.16 18:50



Това ми беше кандидат-студентският въпрос пред мнооого (16) години. Задачката, на хартия, е проста. На практика е нужен и малко катализатор за първата стъпка. А продуктът накрая обаче ще амониев глицинат, който може да се третира с натриев хидроксид до отделяна не амоняка, с последваща неутрализация и прекистализация.

Обаче дори и да получиш чист продукт с постоянна температура на декомпозиция не бих се навил да го косумирам. А и глицинът, като най-простата аминокиселина, не е незаминима аминокиселина или нещо подобно. За какъв дявол ти е да го синтезираш...

Плюс първата стъпка изиксва газообразен хлор и катализатор. Хлорът лесно ще го получиш, ама в домашни условия ще се обгазиш за едното нищо. Катализаторът е прекурсор за наркотични в-ва и не е достъпен без разрешително.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Синтез на аминокиселининови [re: Jacq]  
Автор TheMadChemist (непознат )
Публикувано07.05.16 21:54



Благодаря за отговора! Химията много ме влече и си правя опити у дома...имам доста вещества но малко стъклария, за жалост...както и да е. Този път реших да направя нещо по-''сложничко'' (все пак съм още на 16).
Въпросният катализатор да не би да е ''Hg.Al - Aluminium amalgam'' (не знам как се превежда на български, би трябвало да е нещо като ''Алуминев меркурат'') ?



Тема Re: Синтез на аминокиселининови [re: TheMadChemist]  
Автор JacqМодератор (...)
Публикувано08.05.16 07:36



По въпроса за металните сплави - те не са наименуват като бинарни съединения с прилагателните имена за включените метала. Например бронзът е медно-калаена сплав. Живачните сплави имат специално название: амалгама. Така живачно-алуминиевата сплав се нарича алуминиева амалгама. Но въпросният катализатор не е това, а оцетен анхидрид.

Интересна химия в домашни условия и без особено много разтворители или специална апаратура могат да бъдат неорганичните пигменти. Аз не съм силен експерименталист. Ако желаеш да работиш с по-сериозни опити гледай да се докопаш до добро оборудване и химическа камина (например в кабинета по химия след училище. ако имаш благосклонен/на учител/ка)... или поне много добре проветрено помещение.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Jacq на 08.05.16 07:37.



Тема Re: Синтез на аминокиселининови [re: Jacq]  
Автор TheMadChemist (непознат )
Публикувано08.05.16 12:25



Благодаря за информацията! Помогна ми доста !
А имам още едни въпрос - дали мога да концентрирам оцетна киселина в домашни усровия, като изпаря водата от оцета например ? Не мисля, че оцетната киселина ще сублимира или нещо подобно, но все пак да питам.

П.С. Мисля, че учителите по химия биха ми дали нещичко ако поискам...поне заради заслугите ми по химия...



Тема Re: Синтез на аминокиселини [re: TheMadChemist]  
Автор JacqМодератор (...)
Публикувано08.05.16 22:03



Оцетната киселина има по-ниска, но близка летливост с водата [1]. Това означава, че в парите над оцета има повече вода отколкото в течността, но простата дестилация не е добра идея. В такива случаи се ползва ректификация - постъпателна дестилация [2]:

[1]http://www.ddbst.com/en/EED/VLE/VLE%20Acetic%20acid%3BWater.php
[2]например: http://www.ludastrast.com/1044107710891090108010831072109410801103-1080-108810771082109010801092108010821072109410801103.html


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Jacq на 08.05.16 22:08.



Тема Re: Синтез на аминокиселининови [re: Jacq]  
Автор TheMadChemist (непознат )
Публикувано11.05.16 13:25



Благодаря много !




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.