Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:08 13.06.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Електролиза на воден разтвор на NaOHнови  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано30.01.16 13:23



Здравейте. Разработвам допотопна постановка за електролиза за добиване на водород с експериментални цели. Държа да го уточня тъй като напоследък са много модерни тези шашми при които искат да си карат колите едва ли не само на водород или поне смятат че им спада разхода на гориво като вкарват браунов газ в смукателния колектор. В случая изобщо не става въпрос за търсене на свободната енергия или икономия.
Та за електроди си набавих тръбички от нисковъглеродна неръждаема стомана 316L (18% Cr /10% Ni). Тествах първо за електролит воден разтвор на NaHCO3. При около 2-4% разтвор получавам задоволителна проводимост но анода започна да ръждясва и то доста бързо. Разтвора придоби кафяв цвят после се оформи утайката от ръжда. Викам си това няма да го бъде така. Бях чувал че в алкална среда неръждаемата стомана уж не ръждясвала пък и съм чувал че за електролит в такива случаи се ползва натриева или калиева основа. Реших да пробвам с натриева основа, че така или иначе имам налично известно количество ЧЗА но не възлагах твърде големи надежди че нещо ще е по-разлино все пак атомния кислород не прощава. С 1% разтвор получих нужната ми проводимост и за огромно мое учудване установих че след същото време при същия ток при който с натриевия бикарбонат тръбичката беше ръждясала, тук няма никакви следи от корозия дори при внимателно оглеждане от близо няма никакви следи дори до къде е била потопена в разтвора. разтвора също бистър като сълза. Останах много изненадан и доволен тъй като до сега всичките ми опити за електролиза са свършвали с разядени аноди.
Сега основния ми въпрос тъй като електрохимията не я познавам толкова добре (инженер по електроника съм) искам да Ви попитам какво се случва с водния разтвор на натриева основа при електролиза? Интересува ме какви ще са резултатните съединения в разтвора след електролиза. Естествено водата се разпада на два водородни атома и един кислороден, но какво се случва с натриевия хидроксид. Като такъв ли ще се запази в разтвора или ще премине в други съединения (не се сещам какво друго би се получило). И същевременно като след продължителна електролиза спадне нивото на електролита от изпарение и разпад на водата каква е правилната методика за допълване с дестилирана вода, или отново с 1% разтвор на натриев хидроксид за да се запази относително концентрацията на електролита? То не че не може да се установи и опитно по проводимостта това нещо де.
Иначе в конструктивно отношение постановката е наистина много допотопна, за момента още не е и реализирана в окончателния й вид мисля си за варианта с U видна тръба затворена отгоре където електродите са потопени в електролита и двата газа се събират в горната част на тръбата от където по тръбички ще излизат предполагам в друга U тръба с вода за изравняване на наляганията от двете страни а и за пречистване на водорода от водни пари минавайки през студена вода. Постановката ще е силно неефективна поради това че се удължава много пътя на йоните и за същия ток и добив на същото количество водород ще трябва по-високо напрежение което единствено ще топли електролита но за момента не съм готов да конструирам т.нар. сухи клетки с мембрана от някакъв йонно пропусклив материал където ще могат да се добавят и неутрални пластини и ефективността и добива със сигурност ще се увеличат значително. Но за момента ми се иска да получа по-простичка и лесна за изпълнение постановка в която и ще бъда по-сигурен в чистотата на водорода (при любителските постановки с мембраната дори при поддържане на еднакво налягане от двете страни съм чувал че има смесване на газовете в известна степен).
Та във връзка с описаната вече постановка и използван електролит искам да попитам дали е разумно да се използва PVC тръба? Четох че уж PVC има добра устойчивост на натриев хидроксид но все пак тук температурата вероятно ще се повиши до към 40 градуса макар че предвиждам охлаждане на електролита. Също така ще бъде ли безопасно съхранението на електролита във въпросната тръба от PVC продължително време (месеци)? Имал съм лош опит със съхранение на 3% разтвор на натриев хидроксид в PET бутилка, и то се чудя защо не съм прочел че този материал е крайно неподходящ за тази цел. В случая може би по-добре от PVC е полипропилен или полиетилен с висока плътност, но не ми идва на ум от къде мога да си набавя такива тръби за изработката на постановката.
Благодаря много за внимението и отделенот време! Димитър.

Тролеите напред!


Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOHнови [re: Origo]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано30.01.16 14:19



качил съм ти една статия, която може и да ти е от полза, то не че в нета няма ресурси де.
не съм в кондиция за смислен отговор, сори ;)



*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател

Редактирано от hladnika на 30.01.16 21:06.



Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOHнови [re: hladnika]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано30.01.16 14:55



Иска ми разрешение за да го изтегля, не съм работил с тази платформа. Дали трябва да се логна в някакъв мой акаунт на гугъл драйв за да го дръпна?

Тролеите напред!


Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOHнови [re: Origo]  
Автор stid (минаващ)
Публикувано10.02.16 23:50



Полипропиленовите тръби не са ли тривиален материал? А графитен анод не е ли подходящ за твоите цели? Може би пък ще ерозира при работа, т.е. графита ще се явява консуматив. С интерес бих чел за работата ти – мислил съм за проста клетка, газовете от която да подавам към високотемпературна малка горелка.



Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOHнови [re: stid]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано15.02.16 16:05



Пробвах с графитен анод, резултатите са твърде незадоволителни. Ясно е че анода попринцип винаги е консуматив, но просто с графита се отделя изключително много боклук за кратко време работа. С неръждаема стомана 316L в разтвор на натриева основа експериментите показаха нулева корозия или каквато и да било видима с просто око промяна на анода същите тези експерименти които показаха тежка деградация на графита. Така че материала на електродите и електролита са уточнени вече, сега обаче конструкцията на клетката търпи развитие. Тъй като първоначалния замисъл с U - видната тръба се доказа експериментално че ще дава прекалено ниска ефективност и добив, сега се замислям за друга конструкция. В търсене съм на решение, основно уплътняващ материал устойчив на натриева основа и концепция за сглобяването на цялата клетка.

Тролеите напред!


Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOHнови [re: Origo]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано15.02.16 21:48



внимавай с водорода!
сериозно е, не си играй :)

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOHнови [re: Origo]  
Автор hidrazin4o (ветеран)
Публикувано15.02.16 22:09



Ся последно, двата газа ще ги делиш ли?



Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOH [re: hidrazin4o]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано20.02.16 21:16



Ще ги деля в клетката, то няма шанс да ги разделя след това, поне не с общо достъпни методи. А смес между кислород и водород не ми трябва по никакъв начин. Просто обмислям използване на мембрана от много фин плат за ситопечат да кажем така че електродите да са по-близо един до друг и пътя на йоните да е кратък.
Иначе съм запознат с рисковете които крие водорода, даже обмислях да направя устройство за измерване на концентрацията му, обаче в момента нямам източник от където да закупя датчика.

Тролеите напред!

Редактирано от Origo на 20.02.16 21:18.



Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOHнови [re: Origo]  
Автор hidrazin4o (ветеран)
Публикувано20.02.16 23:54



Е, разбира се че после нямат разделяне. Иначе ще получиш гъзът на Бай Браун.


Заеби рисковете от водорода. Не ти трябва и да му мериш концентрацията.
Просто ти трябва (евентуално) вентилация.
Е то по-леко от него няма - веднага си бяга нагоре и навън.
И защо ти е тоя водород и то точно от електролиза?
Ако е за опити и демонстрации се получава лесно от химически реакции.
След сушене е идеален за целта, а понякога даже може и да не се суши.



Тема Re: Електролиза на воден разтвор на NaOHнови [re: hidrazin4o]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано21.02.16 11:22



Ами за различни експериментални цели ми трябва, основно експерименти с горене и някои левитационни експерименти. Попринцип знам че става и по химичен път например с натриева основа и алуминий. Електролизата е оновно да не си правя сметка на количеството макар че в случая наистина не е най-лесния вариант и в крайна сметка цената на единица обем може да се окаже по-висока с електролиза. Абе и за самата занимавка за изработката на електролизната клетка също си е някакво удоволствие.
Иначе принципно на открито мисля да правя експериментите та смятам че няма да стигна до там да се взривя.
Гъзът на бай Браун не ме вълнува - прекалено взривоопасен е, горенето му е рисковано защото гори и в маркучите и всичко където се намира, все пак си има окислителя в себе си в точното съотношение. Освен това не е достатъно лек, по-лек е от въздуха но не достатъчно - няма да се получат добре експериментите с летенето.

Тролеите напред!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.