Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:03 25.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Етерични масла  
Автор bdimov (новак)
Публикувано12.12.14 23:04



Здравейте,
Зачетох се тази вечер на тема етерични масла и се оказа че масло от : теменужка, ябълков цвят, люляк, момина сълза, диня, праскова, липа, лотос, магнолия, кайсия, кокос, манго, банан, киви, ягоди, не съществуват. Та се породи в мен въпроса > защо не може да се извлече от тези цветове масло/аромат?
Като махнем за момент проблема с цената и количеството суровина, къде е проблема в извличането на макар и минимални количества етерично масло.





Тема Re: Етерични масланови [re: bdimov]  
Автор TCNQ ()
Публикувано14.12.14 15:42



Доста объркан ми се вижда въпроса. Как така етерично масло от плод?
Освен това аромата и неговите съставки може да не са стабилни на дестилация с водна пара, или чисто и просто извлека да е със съществено различен и неприятен мирис.
Съществено нещо и количеството и качеството на суровината, което не може да се пренебрегне.
От всички изброени мисля, че наистина е странно единствено за липсата на масло от липа, донякъде на люляк.
Аромата на теменужките се дължи на алфа и бета йононите.
Момината сълза има стотици видове аромати като нота, Lily of the valey. Плодът на момината сълза е токсичен.
Съвсме по друг начин стои въпроса с абсолю.



Тема Re: Етерични масланови [re: TCNQ]  
Автор varban (:^))
Публикувано04.03.15 10:09



TCNQ> От всички изброени мисля, че наистина е странно единствено за липсата на масло от липа, донякъде на люляк

Правилно ти е странно, щото има :)
През 2000 година в Българска Роза - Севтополис произведоха някакво количество липово масло, щото се намери клиент да го поръча :) Подробности не помня - аз бях админ.
От люляк също е възможно получаване на различни препарати.

В любителски условия най-често се използва анфльораж (екстракция с твърди мазнини), ама в лабораторни и промишлени условия може и трябва да се използват други техники.

TCNQ> Освен това аромата и неговите съставки може да не са стабилни на дестилация с водна пара, или чисто и просто извлека да е със съществено различен и неприятен мирис.

А, това - да. Не знам, на какво миришеше липовото масло, ама водите направо си смърдяха :) Аз затова и знам - попитах един технолог, дали не е смесил битово-фекалната канализация с технологичната, и той каза, че варят липово масло, та затова.

Работата може и да е в концентрацията - по време на розова кампания мирисът на рози около инсталацията е толкова силен и плътен, че не може да се нарече аромат. Обонянието направо превключва обхватите и те праща в неприятната зона. Нормална реакция на организма на химическа атака - иска ти се да напуснеш загазованата зона :)

Редактирано от varban на 04.03.15 10:09.



Тема Re: Етерични масланови [re: bdimov]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано05.03.15 01:59



Ъъъъ... кой казва че няма натурален аромат от люляк? Масло не, но аромат - да.
Ето даже един достъпен за домашна употреба начин на извличане:


Само дето тая от клипа се бърка - това дето прави е извличане на аромат с инфузия.
Даже (по спомени) ароматът от люляк е или първия или поне един от първите синтетично синтезирани аромати.
А в "Севтополис" навремето извличаха аромати с хексан. Даже по кризите с бензина един приятел ми беше уредил от там известно количество за колата.
Мешах го с бензин ама пак лапаше маслото като ламя. И от ауспуха миришеше на теменужки. Напълно сериозно.
Сега не знам какви техники използват там. Една сравнително съвременна техника е екстракцията с втечнени газове - например въглероден двуокис.



Тема Re: Етерични масланови [re: hidrazin4o]  
Автор varban (:^))
Публикувано06.03.15 16:00



hidrazin4o> Сега не знам какви техники използват там.

Никакви.
Българска Роза - Севтополис отдавна стана фармацевтичен завод и ако правеше някакво масло, то чисто по инерция и на ишлеме. А отскоро БР-С престана да съществува като самостоятелно предприятие и е част от Софарма. Така че има вероятност през тази година да няма кампания.

hidrazin4o> Една сравнително съвременна техника е екстракцията с втечнени газове - например въглероден двуокис.

Не е втечнен, нито газообразен, а свръхкритичен. То това му е интересното на въглеродния двуокис - че критичните параметри не са кой знае какви зверски.
32 градуса и 80 атмосфери на входа и си готов - гарантирана свръхкритика.



Тема Re: Етерични масланови [re: varban]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано06.03.15 17:53



Е добре де. Не е баш течен ама има свойствата на течност.

Приятно гледане.

Иначе не знам какво става в Севтополис макар и да минавам покрай него много често.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.