Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:05 28.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Питеен водопровод от меднови  
Автор Ivo_Angelov (непознат )
Публикувано08.08.13 15:50



Здравейте,

имам следното питане:
правя цялостен ремонт на апартамент в тухлен блок (последен етаж) и съответно ще подменям ВиК инсталацията. Понеже съм фен на естествените материали, искам да подменя металните тръби пак с метални. Спрял съм се на мед и имам няколко въпроса:

1. Четох, че има меки, полутвърди и твърди медни тръби. Кои са подходящи за водопровода в апартамента?

2. От какъв материал да е връзката между металната тръба, по която идва чистата вода от долния етаж и моята медна тръба? Четох, че медта се свързва само с мед, но в случая трябва да се свърже с друг метал (поцинкована тръба). Четох за месинг или бронз. Искам да сложа по-качествен материал, затова предполагам частта трябва да е бронзова, но ако има някаква друга възможност, кажете. В тази връзка какъв трябва да е припоя, а също и какъв флюс да ползвам?

2а.Как стои въпроса с бойлера - ако студената вода минава през медна тръба, за да влезе в бойлера, какъв трябва да е водосъдържателя му с оглед на това да не протече реакция между медната тръба и водосъдържателя на бойлера? Същото да попитам и за пералня, съдомиялна и смесителни батерии. Има ли опасност от протичане на някаква електрохимична реакция?

3.Изолация - достатъчно ли е тръбите да се изолират с филцова лента? Те ще бъдат в тухлен зид и ще се измажат. С какъв материал е добре да се измажат или кое не трябва да се ползва при замазването им?

4.Аз съм от Варна, но кажете ми надеждни доставчици на тръби, флюсове, припои и т.н. дори да не са представени във Варна.

Благодаря предварително за вниманието!
Иво Ангелов



Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: Ivo_Angelov]  
Автор nenasiten69 (непознат )
Публикувано08.08.13 23:30



здравей, приятел виж тук и ако не можеш да си свършиш работа, напиши два-три реда на чичко гугъл за всичко което ти е като проблем, за мен той е по добър в изпълняването на желания от дядо мраз и дядо коледа взети заедно.... поздрави от мен ...


http://www.bg-maistor.com/produkti/category/96/%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B8-%D1%81%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B8/%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%B1%D0%B8-%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%B8



Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: Ivo_Angelov]  
Автор amaral5 (непознат)
Публикувано09.08.13 14:07



Аз не бих слагал медни тръби за питейна вода. В медни съдове знам, че не се готви,а се калайдисват щото иначе храната става отровна,а ти си тръгнал да пиеш от медна тръба. Кво имаш против пластмасовите гъвкави тръби? Ако толкова държиш си сложи железни но е голяма играчка напасването им понеже желязото е твурдо и трябва точност до милиметър. Именно за това пластмасовите са идеални.



Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: amaral5]  
Автор Ivo_Angelov (непознат )
Публикувано09.08.13 14:27



Просто съм фен на естествените материали. Затова предпочитам тръбите да са метални. Знам, че има и неръждавейка като вариант, но не знам дали има достатъчно дълъг опит с тях, за да се правят изводи.

Иначе за медните тръби има и други мнения, затова искам да събера колкото се може по-обширна информация.

Колега от форумите спомена за посребряване на медните тръби. Някой може ли да каже дали това може да стане по начин, който да е подходящ за питейно ползване на тръбите (в смисъл самата обработка по посребряването?



Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: amaral5]  
Автор croesus ()
Публикувано09.08.13 15:18



Защо в медни съдове храната става отровна?



Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: croesus]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано09.08.13 16:42



oрганични киселини в храни, млечни продукти, месни....
май образуват лесно разтворими медни соли, които са отровни.

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: hladnika]  
Автор Ivo_Angelov (непознат )
Публикувано12.08.13 13:57



Вижте тази връзка за калайдисани медни тръби:

http://www.kme.com/en/copatin

Какво ще кажете за такъв вариант?



Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: Ivo_Angelov]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано12.08.13 14:02



мдам, калайдисаното предпазва точно от това, но не съм сигурен как ще се повлияе от топла/гореща вода...
а и цената предполагам също ще ....
аз лично бих сложил пвц или друго подобно пластмасово, пък след 30-40 години ще му мисля пак, евентуално.

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: hladnika]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано12.08.13 21:34



Ще се повлияе от топла/гореща водя както и калайдисаните съдове - никак. За разлика например от полипропиленовите тръби. Някои не издържат и 5-10 години. Виждал съм цепнати и напукани здраво. Пък за след 30-40 години...


Ей тук може да видиш снимки на "хубави" полипропиленови тръби. Някъде имаше и още и ако ги намеря ще ги постна.



Тема Re: Питеен водопровод от меднови [re: Ivo_Angelov]  
Автор amaral5 (новак)
Публикувано13.08.13 16:47



Просто съм фен на естествените материали. Затова предпочитам тръбите да са метални.
Аз не знам някъде в природата да се подритват естествени метални тръби -почва се от огнения ад на взрива на ядрения реактор на свръхнова, че едни ядрени превръщания, че милиарди години вулкани, киселини, основи ,налягания и тем подобни естествени но доста опасни реакции и чак тогава стигаме до рудата която пак след доста отровни реакции става на метал. Някои съединения особенно на цветните метали са доста отровни. Знам, че римляните са ползвали оловни тръби заради лесното топене и т.н. -е по-късно открили, че се натрупва и олово ама не от това са измрели:-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.