Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:25 27.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Тема Никелова вана-проблемнови  
Автор sa6o800-211635 (непознат )
Публикувано22.03.13 19:17



Здравейте химици. Нов съм във форума, но като се зачетох и видях, че има доста мой колеги и се регистрирах.
Имам проблем с никелова вана за блестящо никелиране. Проблема е, че до сега ползвах селенов двуокис за бляскообразувател и нямах проблеми. Обаче при последната добавка нещо се обърка и ваната излезе от режим. Предполагам, че селеновия двуокис дето добавих е стар и проблема идва от него. Как мога да го премахна от разтвора? Селективното пречистване и обработка с водороден прекис и въглен не даде резултат. Напластяването е много мътно и на места има тъмни ивици. Признаците ме навеждат на органично замърсяване. Имате ли някакви идеи как да махна селеновия двуокис от ваната или да си извадя никеловия сулфат чист. Ваната е с никелов сулфат, натриев хлорид, борна к-на, захарин и селенов двуокис. Благодаря предварително



Тема Re: Никелова вана-проблемнови [re: sa6o800-211635]  
Автор mendeleevm (непознат )
Публикувано23.03.13 14:37



1. ЛЕСЕН НАЧИН:
Изхвърляш електролита, почистваш, правиш нов и продължаваш. Ако си Т.П.К. дигаш цената към клиентите, и се измъкваш с Кризата и Международното положение.
2. МЪЧЕН, НО ДАВАЩ ЗНАНИЯ НАЧИН:
Предполагам, че електролитът е кисел, рН < 7, и селеновия |V оксид е разтворим до селениста киселина. Вътре нямаш окислители за да се окисли селена до селенова киселина (сещай се по хим формули със сериста и сярна киселини). В зависимост колко е добавката на селеновия оксид в електролита, виж разтворимостта му по таблици, и плюс това ,че имаш йони на D- елемент виж с отделна проба как Ni йони реагират със селенистата киселина. Ако пада утайка, без да сменяш рН средата на електролита, и в случай, че реакцията ти е положителна, филтруваш, няколко пъти електролита си, пробваш с някаква качествена и по-чувствителна аналитична реакция за присъствие или отсъствие в прецеда ти. За количествено определяне - комплексонометрия или апаратури - в БАН имат, и те са гладни.
Виж и в нет-а какво дават за възможните химикали, които биха се образували.

Хайде успехи!



Тема Re: Никелова вана-проблемнови [re: mendeleevm]  
Автор sa6o800-211635 (непознат )
Публикувано23.03.13 17:17



Благодаря. Ще пробвам пак да подкиселя електролита до ПХ-3-3,5 па да видим. Май ще отивам на варянт 1, което е лош за мен

, все пак става въпрос за половин тонна вана.



Тема Re: Никелова вана-проблемнови [re: sa6o800-211635]  
Автор Alkoholok (degustator)
Публикувано28.06.13 14:16



Като гледам от кога е проблема сигурно вече е решен, но да дам своята лепта и аз



Предположението за органика и селенов окис не могат да бъдат свързани. Органиката не дава тъмни ивици, те са типични за металните замърсявания.
Използването на селенов (кадмиев) окис за блясъко образувател е крайно глупаво нещо и е напълно безсмислено.
Селективното почистване би трябвало да даде резултат ако просто си предозирал окиса.
Обработката я направи с калиев перманганат и после с активен въглен



Тема Re: Никелова вана-проблемнови [re: sa6o800-211635]  
Автор Бaй Cтaвpи (разтриващ)
Публикувано14.07.13 13:17



....ако си същия сашко за който си мисля...още в начлото ти казах че тия неща не стават в гараж






Тема Re: Никелова вана-проблем [re: Бaй Cтaвpи]  
Автор Alkoholok (degustator)
Публикувано16.07.13 18:50



А сега ако можеш и да обясниш защо да не стават в гараж



Тема Re: Никелова вана-проблемнови [re: sa6o800-211635]  
Автор bdimov (новак)
Публикувано18.08.13 00:54



Аз да питам че ми стана интересно.
Ако предположим че въпросната вана е в гараж как стоят нещата с разрешителните? ( това пак ако предположим че човека работи на "светло" ). Слушал съм че ако всичко трябва да е законно то изискванията към галваничните цехове са доста сериозни или може би са били само празни приказки.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.