Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:55 30.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Въпрос към химицитенови  
Автор Стефан (новак)
Публикувано03.12.12 14:06



При работа с машини за електролитно надписване на метал в някои фирми ползват немски електролит на който не е посочен състава. На бутилката има следния знак: червен квадрат с черен Х и отдолу надпис "Reizend irritant". При проба с лакмусова хартия тя се оцвети червено т.е. в електролита има киселина. Аз намерих в стари руски книги рецепта за електролит, който се прави от воден разтвор на натриев нитрит, натриев нитрат и нишадър в различно отношение. Електролитът работи добре и лакмусовата хартия показва неутрален състав.
Въпросът ми е: Безвреден ли е за употреба този електролит и ако го предложа за работа какво означение трябва да се сложи на бутилката? Трябва ли да имам някакво разрешително или сертификат за да мога да го произвеждам и продавам?



Тема Re: Въпрос към химицитенови [re: Стефан]  
Автор vuglevodorod ((engineer))
Публикувано03.12.12 15:50



Зависи какво ще напластяваш и с какъв метал?
Помедняване, позинковане, позлатяване, никлеиране,...,....
Всички тези процеси могат да бъдат чисто химични или пък електрохимични.
Повечето електролити са кисели (така, че лакума нищо не говори тук)
А самото нанасяне на метала е многоетапен процес - много важна за качеството на крайното покритие е предварителната подготовка - химическо почистване, награпяване (байцване), химично метализиране, често комбинирано с електрохимично метализиране.



Тема Re: Въпрос към химицитенови [re: vuglevodorod]  
Автор Стефан (новак)
Публикувано03.12.12 17:17



Става въпрос за електрохимично надписване на метал.
Това, че повечето електролити са кисели означава ли, че съдържат киселина и са вредни?



Тема Re: Въпрос към химицитенови [re: Стефан]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано03.12.12 21:02



Не само киселините са вредни.
Като не разбираш, не се захващай! или си намери някой разбиращ.

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Въпрос към химиците [re: hladnika]  
Автор Стефан (новак)
Публикувано04.12.12 11:42



Нали за това питам тука - да намеря някой разбиращ. Твоя отговор можеш да го поставиш на всеки, който пита нещо в този клуб. Ако искаш да си говорим за жени или футбол

.
Въпросът ми беше много простичък: До каква степен са вредни съставките от споменатата руска рецепта за електролит и в опаковката трябва ли да има обозначение за вредност? Защото ги купувам от магазина в торбички и на тях няма такова обозначение. Не знам дали точно към химиците трябваше да отправя този въпрос или към медиците.



Тема Re: Въпрос към химицитенови [re: Стефан]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано04.12.12 14:07



Токова ли е трудно?




Единствената опасна съставка е нитритът, който е отровен. За него трябва да има череп с кокали на опаковката. Дори и дихидроген монооксидът (ДХМО) от рецептата няма да ти създаде много проблеми.
Обаче за пускане на пазара не мога да ти дам отговор. Вероятно ако трябва да спазиш всички, закони, закончета, наши и европейски директиви и т.н.т. не можеш се пребори.



Тема Re: Въпрос към химицитенови [re: Стефан]  
Автор vuglevodorod ((engineer))
Публикувано04.12.12 18:13



Нещо явно аз не мога да разбера...или не си задавам правилно въпроса.

Какво имаш в предвид надписване на метал? За да направиш това първо трябва да отпечаташ изображението на този надпис върху метала. Останалата част от него (метала) да защитиш с химическо инертно вещество, което няма да позволи всестранно напластяване на метала, а само върху надписа.
А с веществата, които си споменал не ми е ясно как ще стане това. Те са т.нар. добавки към електролита, които регулират кинетиката на процеса, не са основната част, т.е с тях не можеш да постигнеш целта си.

Съвет - не се заемай с неща, за които нямаш необходимите знания.
С експерименталната химията трудно боравят и част от химиците дори.



Тема Re: Въпрос към химицитенови [re: hidrazin4o]  
Автор Стефан (новак)
Публикувано05.12.12 18:30



Много благодаря за линка, който ми написа. Не знаех къде да търся, а то било в сайта на Химснаб-Пловдив.
Разбрах, че натриевия нитрит е опасен, но в електролита който ползвам има 5 гр. на литър вода и за да се отрови човек трябва да изпие един литър електролит. При работа с машинките за надписване разхода на електролит е няколко капки на час. Като прочетох колко много се употребява в промишлеността мисля, че не е проблем да се ползва и в моя случай. Немския електролит, за който писах, се доставя без никакви документи и разрешителни, а при работа с него се усеща изпарение като от киселина и дразни очите. Защо тогава българска фирма да не може да предлага по-малко вреден електролит? Аз ще пробвам рецептата без нитрит и ако не влияе на качеството на работа няма да го слагам. Другите съставки разбрах, че не са вредни.



Тема Re: Въпрос към химицитенови [re: vuglevodorod]  
Автор Стефан (новак)
Публикувано05.12.12 19:20



За принципа на работа на машинките за надписване на метал ще ти стане ясно, ако познаваш как се работи ситопечат. Имаме шаблон с надписа, който трябва да се отпечата върху метала. Там, където са знаците шаблона пропуска течност /при ситопечата пропуска боя, в електрохимичното надписване пропуска електролит/. Когато се постави шаблона върху метала на мястото на надписване върху него се притиска една маркираша глава, на която има специален графитен филц, напоен с електролит. През главата протича 6 V ток, който е малко по-специален /импулсен, насечен/ и той чрез електролита разяжда и почерня метала. Така се получава надпис. Извинявам се, че не мога да обясня по добре, но за този, който не е виждал лроцеса ще е малко трудно да разбере. Ако искаш виж тук [image]http://vbox7.com/play:af8c5971dd [/image] един любителски запис как работя с такава ръчна машинка.
С електролита, направен по руската рецепта се получиха много добри резултати. Разбирам, че ме предупреждаваш за възможност от злополуки с хим. вещества, но аз не правя експерименти и не се занимавам с експериментална химия - ползвам готова и изпитана стара руска рецепта.



Тема Re: Въпрос към химицитенови [re: Стефан]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано05.12.12 19:41



Няма нещо дето не е вредно. Всичко зависи от дозата. Предполагам и аз и ти
сме изяли достатъчно голямо количество натриев нитрит. Все пак спада към
хранителните добавки под името Е250.


Натриевият нитрат пък е хранителна добавка Е251 - за запазване червения цвят на месото.
Амониевия хлорид навремето се ползваше при възпалено гърло (нишадър).

Успех ! И ако ми потрябва надписване на длелезо ще те търся.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.