Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:20 23.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Тема Теми свързани с алтернативни източници на енергиянови  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано25.06.12 23:50



Здравейте,

Опитвам се да избера магистратура максимално близка до интересите ми и образуванието.
Всяка една тема, която засяга алтернативните източници на енергия (генериране, преобразуване, съхранение, използване) и има потенциал - би ме заинтригувала :) Физиката също ме привлича, но ще трябва да се концентрирам с нещо в химията (ако е близко до физиката - ще е супер). Освен алт. източници на енергия ето още някои области, които предизвикват интерес у мен: фазови превръщания, термодинамични явления, специфични физични/химични явления и ефекти, процеси и апарати, енергийна ефективност, топлинни процеси, електрохимия, водородни технологии.
Интересувам се от всички области, теми, подразделения, ниши, тайни местенца на науката - химия, за да мога да видя какво може да се направи. По какъв начин мога да се запозная с тях?
Идеята ми дойде преди време, когато попаднах на Пътеводител в науката (т1 и т2 Алманах Биология и Физика).

Гледах двутомните учебници по неорганична и органична химия, но в тях са засегнати само основните стълбове в дадените дялове на химията.
Например за топлинен елементи не бях чувал (учил съм специалност Органични химични технологии).
Също така - източници за новини в областта на аларнативните източници на енергия.

Единия вариант е да се занимавам с нещо по-рядко (което ме вълнува) – научно-изследователско, а другия, да се насоча към нещо по-масово (и по-небудещо възхита у мен) като например литиво-йонни и др батерии, които ще се търсят все повече с навлизането на електромобилите, но там няма какво да се изобрети, а по-скоро само се подобрява. Гледам да има реализация и в БГ (на запад всичко е добре дошло), затова сигурно ще ме насочите към втория вариант.

Редактирано от alkor1 на 25.06.12 23:51.



Тема Re: Теми свързани с алтернативни източници на енергиянови [re: alkor1]  
Автор TCNQ ()
Публикувано28.06.12 10:35



Мисля си, че литиево-йонните батерии са на изживяване, използват се вече суперкондензатори за целта.
Енергията на бъдещето е или ТЯС, слънчева или от океаните.



Тема Re: Теми свързани с алтернативни източници на енергиянови [re: alkor1]  
Автор P. - koвaчa (Magentusiast)
Публикувано28.06.12 12:37



цената на литиевия там бромид е яка а не идеите ми .попринцип Л.бр. поглъща жадно водата като се отделя голямо количество топлина от която пък водата се загрява и се изпарява и може да върти обикновена парна машина ако се кондензира след това водата и се нагрее с ток литиевия бромид той пак поглъща водата и все едно зареждаш акумулаторно с много голям коефициент на ефективност.-може би кажи речи 99.99% заразлика от оловния акумулатор при които от 10 киловата вложени в зареждането , 4 отиват на вятъра.
но няма да е с литиев бромид 130 евро е килограма направо невъзможна сума.
то на тоя принцип мога и с други средства да загрявам вода да речем с негасена вар и ще получа далеч по висока температура и налягания.както и да е варианта отпада. скъп е.



Тема Re: Теми свързани с алтернативни източници на енергия [re: P. - koвaчa]  
Автор wolfensteins ()
Публикувано28.06.12 14:44



- Ето виж това - има интересни лекции



Тема Re: Теми свързани с алтернативни източници на енергиянови [re: TCNQ]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано29.06.12 09:49



както суперкап така и ЛЙБ имат своя пазарен дял, който ще нараства. Нови системи като литий - въздух, литий - вода в момента са в "окото" на изследователите и ще се борят за своето място.

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Теми свързани с алтернативни източници на енергиянови [re: hladnika]  
Автор TCNQ ()
Публикувано03.07.12 13:01



Доколкото знам, лития не е евтин, а и тези батерии са тежички, та затова така мисля, но ти си в научните кръгове, така че знаеш повече.
Те и ЛЕД - дисплеите много се доработват, и имат и ще имат пазарен дял, но това не означава, че ОЛЕД технологията няма ще ги закрие до 5-10 години.



Тема Re: Теми свързани с алтернативни източници на енергиянови [re: TCNQ]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано03.07.12 22:51



оловото е още по тежко ;)
Един колега работещ в дюрасел УСА сподели че всички фирми занимаващи се с оловни откриват и литиева част, и стартерни има вече литиеви.
скъп или евтин е според зависи...
ЛЕД ОЛЕД не са ми сила, си мисля че холографията е посоката за следващите 20 години



*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Теми свързани с алтернативни източници на енергиянови [re: hladnika]  
Автор P. - koвaчa (Magentusiast)
Публикувано10.10.12 16:32



correct:)))



Тема Re: Теми свързани с алтернативни източници на енергиянови [re: alkor1]  
Автор P. - koвaчa (Magentusiast)
Публикувано31.12.12 21:28



ЗДравей:)))
Честита Коледа и Весела Нова година на теби на всички тук
Аз не знам кое е онова дето ще бъде най ползвано и рекламирано в будещето като акумулаторна енергия но за себе си бих се спрял на тези с фазово превръщане Литиев хидрид , Литиев Бромид , дори ако щеш най обикновен хексатидрен . това са перфектните акумулатори когато става дума за гигантска енергоемкост , простота на обслужване и трайност някои фазови акумулатори са направо на порядъци по енергоемкост какъвто и да е електроакумулатор например алуминиевия окис ако се не лъжа верно при 1000 градуса мам е направокато за ракета мизерните 30 ватчаса на махвика и оловния акумулатор или днес високо котираните 300 ватчаса на литиевия акумулатор са си чиста бездна пред веществата които аз четох за удачни за акумуатор с фазов преход. Отделно че 50 кубикова парна машина може да развие невероятните 45 конски сили така че .. според мен бъдещето е на топлинните машини и на термодинамичните цикли без значение дори и Ренкин.Това е мое мнение .Знам че по химически начин може да се постигне много но пък въпроса там опира до цената.Разлагания с сребро водороден прекис може да е интересен но не и икономически нито и като лесна технология нито безопасна.
Все пак науката се развива ни сигуро ще има изненади, но за обозримото бъдеще и за средно статистическо грамотен потреител фазовите акумулатори съчетани с някой термодинамичен цикъл си остават като най реализуеми




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.