Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:34 28.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Шистов газнови  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано15.01.12 07:25



Някой има ли представа що за чудо е това и що разни прородозащитници пак вдигат шум? Мен ме съмнява, че малоумниците за пореден път са се хванали за погрешна идея, вместо за нещо полезно, тъй като поразпитах Гугъл и той ми каза, че като цяло добивът на шистов газ не е кой знае колко опасен. Посетих и сайтовете на тия, дето вдигат целия шум и открих, че изобщо не са наясно с въпроса.





Тема Re: Шистов газнови [re: Изyмeн]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано15.01.12 14:48



Нещо не е наред, ама кое...? и аз се питам

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Шистов газнови [re: Изyмeн]  
Автор TCNQ ()
Публикувано16.01.12 21:52



В интерес на истината не е никак опасен, и по този начин би се разбил монопола на Газпром; обаче!!! Като всеки технологичен процес изисква много разходи за измервания и контрол и като знаем как в нашата Татковина такива се погазват и прескачат, икономисват... така че по-добре да няма или да се натиснат така институциите, че да няма мърдане от нещата по-горе; според мен бъдещето на българската икономика е биоземеделието и всички негови производни. Хем ще трябва да се наеме повече работна ръка, и то неквалифицирана.



Тема Re: Шистов газнови [re: TCNQ]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано17.01.12 15:57



Забрави, че има "био" земеделие. Аз лично се занимавах доста време със земеделие и пак с това може да се занимавам, но за да се произведе "био" продукт, цената трябва да е десеторна, а най-вероятно нищо няма да излезе. Ако не се унищожават вредителите - няма как да се получи качествен продукт. А тия вредители не се унищожават лесно.



Тема Дай да помислимнови [re: TCNQ]  
Автор ivori (лубопитен)
Публикувано17.01.12 19:40



Добруджа и Лудогорието на времето преди 200-300 години са били покрити с буйни гори. Изсичането започва от турците по идея на английските им приятели .Необходим им е бил дървен материал и дървени въглища които се били основния отоплителен материал в Цариград.Затова и първата ЖП линия в османската империя е строена Рус...е – Варна .В едно копие на средновековна карта (оригнала е в Ватикана)има означени няколко пристанища в Добруджа. В течение на стотина години климата се е променил значително ,корабът Радецки в правил туристически рейдове по последната плавателна река на Добруджа.
Сега положението е безводна Добруджа .Водоизточниците са малко и без стопанско значение.преди 30-40 години всички населени места бяха на воден режим .Включително и гр. Разград .Вода има и то в големи количества но е на дълбочина 100-200 и повече метра .При извършеното мащабно геоложко проучване 60-70г в Лудогорието и Добруджа част от извършените сондажи са предадени на ВК .Технологично горната част от сондажа е с по голям диаметър и от дълбокия няколко хиляди метра последните 80-160 метра се ползват за водоснабдяване .възможно ли е ползван няколко десетки години сондаж да се запуши „долната „ му част така че при повишено налягане или при интензивно гозоотделене да не се замърси горния водоносен слой ?
Система ДУНАВ или как се водоснабдяват Разград околните села и Попово.
Освен от месни водоизточници и дълбоки сондажи основно е система ДУНАВ.
Дълбоките подпочвени води попили стотици години в безводна Добруджа бавно се движат в посока Дунав има едно място на брега на Дунав където те излизат на плитко Бабово и там е изградена система от „мустакати „ кладенци ренеи и с помощта на 5 помпени станции водата се изпомпва на стотина километра и Разград не е на воден режим .Уникална и много скъпа система .
Специалистите от "Шеврон" обясниха, че вероятното находище на шистов газ се намира в близост до българо-румънската граница на североизток, като прогнозният му капацитет е около 25 млрд. куб. метра газ. Годишната консумация на газ в България е малко над 3 млрд. куб. метра. Компанията ще проучва територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна. Теренът е с размер 4398 кв. км. и по предварителни данни има залежи на около 1 трлн. куб. метра газ.
Искам да запитам след извличането на газа с какво се запълва пространството .Нали няма да ми обяснявате че първоначално ползвали „малко” вода а после после .
После най вероятно (е в тази област не съм специалист но мога да мисля) нахлува вода за да запъни празното пространство в нацепените шисти , Сега една елементарна задача от 7ми клас ако 1м3 вода замества 1м3 газ тогава 1 трлн. куб. метра газ. На площт 4398 кв. км прави обезводняване 227 литра на квадратен метър има ли в Добруджа толкова вода май под земята има ама после горе няма да остане нищо .Е ще бъде една хубава пустиня



Тема Re: Дай да помислимнови [re: ivori]  
Автор TCNQ ()
Публикувано19.01.12 23:23



казал(а) си го сам(а) - не си специалист и всичкото писано е всуе. Показваш явно незнание какво е разбиване на шистата. Какво да го говорим? Безсмислено.



Тема Re: Шистов газнови [re: Изyмeн]  
Автор TCNQ ()
Публикувано19.01.12 23:25



Няма да забравя, защото всяка година изкарвам от 40 кв м по 100 кг био домати. Лично. Вредителите се унищожават ръчно, да, трудно е, но се унищожават. Иначе как ще са всички ниви преди 500 години? Айде моля! Изумявай се още.



Тема Re: Шистов газнови [re: TCNQ]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано20.01.12 05:32



Аз пък съм гледал 20 декара ябълки и 6 декара лозе. Прибави към това и стотина череши, 6 декара зеленчуци + 500 квадрата двор. С работата са се занимавали 4 човека, с изключение на времето, когато се берат ябълките. Та с тия 40 квадрата ще ме впечатлиш не повече, отколкото ако кажеш, че гледаш 20 домата в саксии като цветя.



Тема Re: Шистов газнови [re: Изyмeн]  
Автор TCNQ ()
Публикувано20.01.12 10:52



Ето ти намаляване на безработицата


Разликата в цената на масовото и био производството се рентира. А и търсенето на био се увеличава.



Тема Re: Шистов газнови [re: TCNQ]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано20.01.12 10:55



хайде не си мерете зеленчуковата продукция, темата е друга...

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.