Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:59 21.06.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Направа на домашна химическа лабораториянови  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано18.10.11 01:16



Имам план да направя съвместно с един приятел домашна лаборатория (химия, физика, физокохимия, техническа), най-вече химическа. Възпитаници сме на ХТМУ.

І. В лабораторията на упражненията (по органична химия), често се насищаше с органични пари, поради многото установки и недобрата климатизиация - този проблем искам да бъде сведен до минимум, т.е. да няма присъствие, застояване на изпрарения. Нещото, което най-много ме притеснява е къде ще отиват отведените пари?

ІІ. Другото, което не сме решили все още е в каква насока ще работим. Засега имаме като идея една стара краста - ракето-моделизъм, иначе основни химически реакции, синтези - базови химически реакции. Тук искам да попитам за ръководства по лабораторни упр-я (органична химия, обща/неорганична химия) - с по-подробни обяснения около процесите, които стават и защо се случват, а не просто описание на операции и нужни реагенти.

Лично аз имам намарения да уча магистратура в областа на органичната химия (синтез, анализ, нови материали, полимери, алтернативни горива, източници на енергия).

ІІІ. Къде мога да видя технически изисквания за химическа лаборатория, условия за безопасност, технически изисквания, ергономия и т.н.? Масата задължително ли трябва да е с плочки? Хидрофобен шперлат ще свърши ли работа?


ІV. Възможните помещения са:
1. голямо мазе с два малки прозореца, южно, опция за В и К, но парите от камината не знам къде може да се отвеждат, комина е в другия край.
2. малко мазе;
3. остъклен балкон;
Блока е 4етажен, на 3тия етаж сме. Единия вариант е на балкона, но съседа отгоре ще е проблем, а за да изкарам тръба до покрива трябва да избивам тухлена стена и тръба 3м, която може да привлече внимание на някой инспектор... Ако бях на 4тия етаж проблема е решен,но...
В отдушника мисля, че няма да е добър вариант, но мазето ми се пада в близост до (под) банята, т.е. отдушника е близо, но трябва да се копае в тавана на мазето...

V. Относно оборудването.
На прима виста - разполагаме с колби, цилиндри, чаши, епруветки, час. стъкла, 2-3 хладника, една делителна фуния, контактни и спиртни термометри, хаван, бъркалка с нагревател, спиртна лампа, везна от 15лв с точност 1г. От някои стъклени съдове имаме в повече (склонен съм на замяна).

Каква везна ще ни трябва (няма да правим анализи) - с точност 0.1грам предполагам, имаме налична с точност 1грам, която едва ли ще ни послужи.

Без какво оборудване няма да можем (камина, чешма, маса, статив, очила, престилки...). Видях как вървят цените и засега някои неща са непосилни за закупуване. Може ли някои от тях да са "направи сам", например ексикатор, водна помпа (ако прокараме водата, ще е решен проблема но...)? Виждам, че доста от оборудването се "пластмасифицирало", което е добре от фин. гледна точка.

Някаква идея откъде може да се набави лабораторно оборудване втора употреба или извън употреба (периодична подмяна или съкращение)? Има ли такава част от оборудването, която периодично се подменя поради някакви изисквания и би могло да ни свърши работа?

ІV. Другото което ме притеснява са реактивите. Минималните количества обикновено са 1л/кг. Имаме няколко вида, но са със изтекъл срок, което не знам дали трябва да ни притеснява?!

Как ви се струва начинанието, осъществимо ли е и какви средства ще са нужни? Какви проблеми могат да възникнат, разрешено ли е такова нещо по принцип?

Благодаря



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: alkor1]  
Автор Ivan Iliev (непознат )
Публикувано18.10.11 13:03



I. Вие в ХТМУ не сте ли учили: „Транспортна, климатична и вентилационна техника”?
Може с малко творчество и една стара прахосмукачка да си направите една добра вентилационна или аспирационна система. Можете да използвате голямото мазе с прозорци или остъкления балкон и просто да префасонирате част от прозоречното стъкло и оттам да изкарате изхода на прахосмукачката. Ако имате място можете, и да си направите камина .
II. Е сега ме би. Нямате ли достъп до градската библиотека? Там сигурно има доста ръководства по химия. Аз лично имам сканирано едно ръководство на Коларов по НХ. С кафява корица. Много неща са обяснени.
III. Хидрофобния шперплат можеш да го боядисаш с авто боя. Сигурно има някакви изисквания за ергономия, но гледайте да вие удобно. Влизал съм в доста лаборатории и съм забелязал, че плотовете никога не са еднакви(по височина), но като, че ли старите лаборатории – с плочки по ми харесват.
IV. Везна с точност 0.1 грам ви стига. Можете да използвате противогаз вместо очила или щит за лице. Имаше една книга „Направи сам” предназначена за самоделни химици като теб. Потърси я в антикварните книжарници или градската библиотека.
Водните помпи от най-простия тип не вярвам да са много скъпи. Ексикатор и други неща можете да импровизирате, ако нямате средства за закупуване.
V. Ако позволява - можете да дестилирате или прекристализирате реактивите, няма страшно.
Стига да не правите амфети.

Пожелавам ви успех!



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: alkor1]  
Автор vuglevodorod ((engineer))
Публикувано18.10.11 17:46



Да не вземете да се изпотровите, че покрай вас и съседите ви. Незнам защо като прочетох за самоделната лаборатория и аз сетих за амфетамини.



Ръководство за лабораторни упр. по органична химия - Данчо Даналев, Николай Калоянов, Любомир Везенков, Емилия Найденова - ХТМУ - София, евтино е (5 - 6 лв) Мн е добро и е доста скорошно.

по неорганична химия на същият университет - Венета Първанова и др., също ново и нескъпо, понеже не се сещам за другите автори ( а в момента немога и да проверя) ще добавя, че е кафяво на цвят, да го познаеш по-лесно.



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: alkor1]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано18.10.11 18:54



херцичка ли ще синтезираш?



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: vuglevodorod]  
Автор wolfensteins ()
Публикувано18.10.11 18:59



Можеш за 20-30 лв да си вземеш от аукрото ел везна с точност 0,01 и ако имаш бюрета ,може и някой количествени анализи да врътнеш (е с не голяма точност , ориентировъчни)
Ако знаеш ае и ре ,има добри ръководства в нета
Аз съм студент по медицина ,и съм поизоставил "лабораторията" ,нооо скоро мисля да почвам пак (ако ми остане време де

)
Ако искаш ,дай някакъв контакт на лс



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: alkor1]  
Автор TCNQ ()
Публикувано18.10.11 19:17



Лошо няма, ако бяхме 1900 година. Само че сме 2011, края.
Бизнес-идеята обаче е колкото ти е образованието - баклаварска. Никой няма да ви търси, просто защото незнаете какво и как да направите, нито имате и грам идея и най-вече ПАРИ, за да го направите.
За такова нещо се искат поне половин млн лева, за 2-3 читави апарата. Задължително HPLC, за да делите смесите, газ-хроматограф пожелателно, MS и/или IR също задължително.
Аматьоризма ви ще предизвика смях у всички, по-добре аз, виртуалния да ви го кажа, отколкото реално да се забиете.
Забрави, за твое/ваше добро.



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: TCNQ]  
Автор Ivan Iliev (непознат )
Публикувано18.10.11 19:58



Еее, и аз искам такава лаборатория, ама нито мога да си го позволя, нито пък ще ми трябва особено. А пък и лабораторията, щом е домашна и аматьорска, стига да се стегне добре пак бива :)
И на хората сигурно ще им трябва за амфети - технологията и условията, макар и примитивни пак ще дадат резултат.



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: TCNQ]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано18.10.11 20:02



Не мисля че идеята им е лоша.Не е задължително да работиш с най-новата и скъпа апаратура, за да напрявиш нещо.А и по този начин ще се научт да са по-изобретателни и находчиви.Лично аз не виждам нищо смешно.
Смешни са онези аматьори с празните гумени глави дето носят сини екипи и играят като през 1900 година.По-смешни са само тези дето ги гледат.


Между другото това се отнася и за другите цветове де.Аз лично нямам време да си губя времето с малоумен спорт за малоумни фенове!



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: hidrazin4o]  
Автор TCNQ ()
Публикувано18.10.11 20:10



нищо не си казал, освен, че си незаинтересован за нищо, което пак е нищо.



Тема Re: Направа на домашна химическа лабораториянови [re: Ivan Iliev]  
Автор TCNQ ()
Публикувано18.10.11 20:11



"Едно е да искаш, друго - да можеш, трето и четвърто - да го направиш!"
"Мъжки времена", Григор Вачков.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.