Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:45 17.05.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Тема Колоиден разтвор или какво?нови  
Автор Grifi (непознат )
Публикувано09.03.11 13:32



Здравейте, имам следното питане:
възможно ли е по химичен път калаено-оловен прибой да бъде направен на прах или колоиден р-р, и дали може да се постигне в домашни условия и как?

В електрониката се използва спояваща паста, която представлява фини частици припой + колофон. Чудно ми е защо цената на готовата паста е 20 пъти стойността на суровините



моля за мнения по темата...



Тема Re: Колоиден разтвор или какво? [re: Grifi]  
Автор stid (минаващ)
Публикувано09.03.11 14:16



Да се разпраши по химичен път оловно-калаена сплав ми се струва неправилна постановка на въпроса.
В една стара книга по практическа любитлеска химия, в параграфа "Поялни пасти", е даден следният метод за получаване на калаен прах: "стопен калай се стрива в горещ хаван докато застине". Мисля, има смисъл да се опита с готов припой.
Мога да ви дам малко калаен прах за проби, стига да можем да се срещнем, живея в София.
Поздрави!



Тема Re: Колоиден разтвор или какво?нови [re: stid]  
Автор Grifi (непознат )
Публикувано09.03.11 15:02



мерси за отговора, от София съм, не търся готов прах, имам калай
...да се стрие на прах звучи просто, ще пробвам.
Четох някъде, че калая при ниска температура ставал на прах. (Копчетата на униформите на Наполеоновата армия били от калай и станали на прах през зимата.) Това вярно ли е и при каква температура.
По отделно колоиден разтвор на олово и калай може ли да се получи?



Тема Re: Колоиден разтвор или какво?нови [re: Grifi]  
Автор stid (минаващ)
Публикувано09.03.11 18:37



"Четох някъде, че калая при ниска температура ставал на прах."
Това явление е известно като "калаена чума". Мисля, че алотропното превръщане на калая започва бавно при около -12. Процесът протича бързо, достатъчно, за да се получава калаен прах, при доста по-ниска температура, около -50.

Редактирано от stid на 09.03.11 18:41.



Тема Re: Колоиден разтвор или какво?нови [re: stid]  
Автор Grifi (непознат )
Публикувано10.03.11 13:39



Това е много добра новина


Смятам да направя следния експеримент: да охладя до възможно най-ниска температура калаено оловен (63/37%) припой и да видя дали ще се трансформира / изкристализира.

Смятам да използвам хладилник, полупроводников 12v/60w пелтиев елемент на радиатор с вентилатор, комп. захранване, мултицет с термометър / термодвойка.

Очаквам като резултат калая в припоя и покрай него оловото да станат на прах или поне на ситни зрънца.

Други предложения или забележки ?



Тема Re: Колоиден разтвор или какво?нови [re: Grifi]  
Автор Arctur (минаващ)
Публикувано10.03.11 20:06



Трябва ти калай, не сплав. Можеш да си приготвиш хладилна смес в домашни
условия. Например, ако смесиш калциев двухлорид с натрошен лед или сняг
в съотношение 1:2,38 температурата на сместа ще спадне до криохидратната точка, която в случая е минус 55 градуса по Целзий. Същата температура може да се постигне и при смесване на ферихлорид с лед или сняг с в съотношение 1:2 или натриев ацетат с лед или сняг в съотношение 1:2,38.

Редактирано от Arctur на 10.03.11 21:33.



Тема Re: Колоиден разтвор или какво?нови [re: Grifi]  
Автор potr (ентусиаст)
Публикувано18.03.11 22:34



Нема да стане пич, оловото блокира тоя процес. И мултицета нема ти помогне






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.