Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:53 28.09.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Марс  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано03.11.10 00:10



По повод идеята на НАСА да изпрати мисия на Марс се размислих какви ще са шансовете на човечеството да направи тази планета малко по-поносима за живот (да я "тераформира"), така че поне в някои области от нея да няма нужда да се ходи със скафандър по повърхността или да виреят поне примитивни растения.

Ето приблизително какви ресурси, ще са най-достъпни да бъдещите колонизатори по данни от Уикипедия:
1. Цялата повърхност е покрита със солиден слой много фино разпрашени Fe2O3 и FeO(OH)·nH2O. Оттам червения цвят на планетата. В същия прах се намират и значими количества хлорни и серни соли, като например натриев хлорид.
2. Основните минерали в кората са лимонит - (Mg, Fe)2SiO4, пироксен - (Ca,Na,Fe)(Cr,Al,Fe)(Si,Al)2O6 и фелдшпат - KAlSi3O8 - NaAlSi3O8 - CaAl2Si2O8.
3. По-рядко срещащите се са


4. Има около полярните шапки големи количества вода и въглероден диоксид в твърдо състояние. Марс е много студен, облаците там са от твърд CO2
5. Атмосферата е около 1% от земната като атмосферно налягане и е 95% CO2, 3% азот, 1% аргон.

ph индекса на повърхността е 8,3.

Може ли от такива вещества, чрез използване на енергия естествено, да се освободи голямо количество газ, за да стане атмосферното налягане по-приемливо.



Тема Re: Марснови [re: croesus]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано03.11.10 08:28



Атмосферното налягане е най-малкият проблем на Марс. Общо взето липсва достатъчно енергия там.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Марснови [re: Изyмeн]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано03.11.10 23:49



Енергията е проблем на пръв поглед, но на втори е обратното.
1. Фотоволтаична клетка на повърхността на Марс генерира повече енергия, отколкото същата на повърхността на Земята.
2. Всички двигатели с външно и вътрешно горене са с по-висок КПД при ниско атмосферно налягане.
3. За извършването на механични дейности на Марс е нужна (много) по-малко енергия, отколкото на Земята заради g, което там е 5 m/s и липсата на гъста атмосфера. Някои от тези карамелени ракети, които ги има в Ютуб, ако бъдат изстреляни от Марс ще станат директно негови изкуствени спътници.



Все пак за понижаване на албедото на Марс и оттам затоплянето на повърхността му се сещам, че може да се редуцира Fe2O3, който е червен, до Fe3O4, който е черен.
3Fe2O3 + H2 = 2Fe3O4 + H2O
2H2O = 2H2 + O2
Първата реакция става при 300-400 градуса целзий, а втората е електролиза, като крайният резултат е освобождаване на кислород, като водородът се рециклира.
Вместо водород може да се ползва CO, като се получи CO2 като изходен продукт, но не знам дали има лесен начин за превръщането на CO2 в CO.



Тема Re: Марснови [re: croesus]  
Автор potr (ентусиаст)
Публикувано06.11.10 18:05



Естествено може, но Марс е твърде лека за да ги задържи.



Тема Re: Марснови [re: croesus]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано06.11.10 21:11



Еее, че той е готов обитаем!
Всички тез вещества са много подходящи. и лесни за преобразуване. Ако се задоволим с атмосфера под капак всичко е реализуемо още сега. Имаме желязо за конструкции, стъкло. Възможни са пластмаси.
Депозити от железни окиси тук на земята има в резултат от бактериално окисление

, какво ли е било на Марс? Ако бяха от тектонична дейност щяха да са на едри кристали не на прах?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Малко офнови [re: Exhemus]  
Автор LinjackМодератор (...)
Публикувано06.11.10 21:45



Дисертацията ми беше свързана с биологичното окиселние на желязото. Единият от изпитващите ми беше биолог и попита точно това - кога аджаба са се появили от еволюционна гледна точка желязоокисляващите бактерии. Аз знам, че за тяхното действие е нужен кислрод, така че казах - след фотосинтезата, но не знаех за този Грейт Оксидейшън Ивент, че човекът ми каза.

Допуска се, че наличието на джарозит/ярозит (железен минерал, обикновено с биогенен произход) може да е индикация за по-ранно развитие на живот на планетата: единственият остатък от някога съществувлала биосфера, с кислородна фотосинтеза. Но, джарозити могат да се получат и неорганично, още по-лесно това става с железно-оксидините руди - лемонити, хематит, магнетит. Затова и самото наличие на джарозити и железно-оксидини руди не е сигурно доказателство...
Имам една позната - която си прави докторантурата по планетарни науки - в област, която може да се нарече космическата микробиогеология: сега за сега изследва вертикалния профил на микробиологичните общностти в местности в канадската тундра, където са паднал метеорити. Все още не са намерили доказателство за панспермия, но откриват други интересни явления.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Linjack на 06.11.10 21:45.



Тема Re: Малко офнови [re: Linjack]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано07.11.10 12:20



Разкажи за тези интересни явления , които е открила. С белия си подпис на бялото поле.



Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!

Тема Re: Малко офнови [re: goshko147]  
Автор LinjackМодератор (...)
Публикувано07.11.10 16:25



Че в месностите, където са падали метеорити, в замръзналата тундра, микробните култури се различават значително под метеорита и наоколо. Но са земни, инвазни култури, а не извънземни.

Повече не знам - не е моята област.

Подобно изследване, с пустинен метеорит - където няма такова деление, можеш да намериш тук:
http://ssed.gsfc.nasa.gov/gunther/gunther/benzeraraetal2006.pdf


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Марснови [re: potr]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано07.11.10 18:16



Марс е лек, за да поддържа 100 kP атмосферно налягане, но ако съществува атмосфера на слънчевия вятър ще са му нужни милиони години, за да я отнесе в космоса. На Еверест атмосферното налягане е около 30 kP и тренирани алпинисти могат да дишат спокойно там и да извършват тежка физическа работа. Останалите просто трябва да имат кислородна маска, за да вършат същото. Кислородна маска е нещо коренно различно от скафандър.



Тема Re: Малко офнови [re: Linjack]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано07.11.10 18:29



Между другото, понеже почти всичко на Марс е някакъв вид оксид, то потенциалните колонисти дори от добива на метали и други вещества ще освобождават в атмосферата кислород. Той има ниска температура на кипене и няма да се втечни или замръзне като CO2.

Ето какво измислих за желязото (понеже в началото няма да имат въглерод на разположение):

Fe2O3 + 3 H2SO4 = Fe2(SO4)3 + 3 H2O
Fe2(SO4)3 + 3 H2O = 2 Fe + 3 H2SO4 + 1.5 O2

Второто е електролиза, нетно се освобождава кислород, а сярната киселина се рециклира. Мисля, че се нарича хидрометалургичен процес.



Редактирано от croesus на 07.11.10 18:31.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.