Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:46 24.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: Изyмeн]  
Автор LinjackМодератор (...)
Публикувано22.10.10 15:46



Изумени, никакъв "силикон" не е имало в тази смеска, най ми е било "силиций".
Бива ли така да превеждаш с кратката си - ти си преводач, все пак - при това с химическе интереси.

Функо - не ти ли казаха вече да се разровиш в патентната литература - защо не отговори на тази идея? Знаеш ли езици - ако да - информация много - ако не ....

Ето го въпросния патент:




----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: Linjack]  
Автор fuko_ (казуален )()
Публикувано22.10.10 18:55



Уважаеми Линжак, за съжаление не зная английски език, а и защо според вас този език е станал най популярен, ? когато в лето господне 681 Хан Исперих е основал велика българия, тези морски плъхове англичаните, хабер си си нямали от държавност, тогава техните жалки единични кралства , са били бити и унижавани от викинги , римляни ! готи и прочеее , индоевропеидни племена! както и да е , не ги знам тия англичани но аз съм българин и се гордея с това!



Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: fuko_]  
Автор LinjackМодератор (...)
Публикувано22.10.10 19:17



Драги, Фуко - аз чета и превеждам от четири езика + български и се гордея с това:–)


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Linjack на 22.10.10 19:18.



Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: fuko_]  
Автор stid (минаващ)
Публикувано22.10.10 20:08



>когато в лето господне 681 Хан Исперих е основал велика българия, тези морски плъхове...
Остави тази патетика на вътрешната пропаганда - меко казано е неуместна, особено ако се вземе под внимание жалкото културно и особено морално състояние на съвременното население на България.
По същество: все пак става дума за търговския продукт "силикон". В случая горивото е изработено със свръзка "неутрален силикон". Аз съм работил и със силикон, вече загубил способността си да се втвърдява - пак се получава, съставът може да се набие до необходимата плътност и здравина. Вероятно може да се ползва и ацетатен силикон - не си спомням, май е ползван.
Една любопитна и важна подробност относно съставите с окислител АН - някои от пробите горива, и не само при мен, се разлагат при стоене, в един случай след месец, в друг след година и няколко месеца, с отделяне на азотни окиси. Това може да е опасно! Не успяхме да установим какви са причините - влага, метални примеси от мелещите елементи на топковата мелница...?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от stid на 22.10.10 22:21.</EM></FONT></P>

Редактирано от stid на 22.10.10 22:21.



Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: Linjack]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано23.10.10 08:30



Нека не се обиждаме на преводачески способности, аз съм филолог, говоря цял куп езици и съм учил теория на превода. Та ако смяташ, че не мога да превеждам от български на български - грешиш.

Ето и част от оригиналния текст:
"...обикновен ANSIAL 60/20/20, който гори стабилно със скорост 1,4-1,6мм/с (стълбче с бронировка от хартия и "хартиено тиксо"). Вярно компонентите са много добре изсушени и смесени... добавих неутрален силикон марка "Ceresit - Hause & construction neutral"."

60 процента амониев нитрат, 20% алуминий и 20% силикон.

Това е от форума на ракетомоделистите. Клиповете, които показах са с това гориво, а друго подобно е MANSIAL - с добавка от магнезий.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: Изyмeн]  
Автор fuko_ (казуален )()
Публикувано23.10.10 10:52



Благодаря ти премъдрий





Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: Linjack]  
Автор fuko_ (казуален )()
Публикувано23.10.10 10:54



Е немогат всички да са като тебе ,

многознаещи!



Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: stid]  
Автор fuko_ (казуален )()
Публикувано23.10.10 10:56



Незабравяй че българите сме 4 ако се не лъжа, по интелигентност в света!



Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: fuko_]  
Автор LinjackМодератор (...)
Публикувано23.10.10 16:46



Придържай се към темата вместо да говориш небивалици.
И си търси източници на цитатите - "чел бил някъде", "българите сме били"... Къде си чел, кой е казал това за българите?
Ако не знаеш дори и руски и си караш само с българския - ами жалко за тебе - имаш достъп до една незначителна частичка от интернета и информацията в него. Но тогава не ми давай акъл и недей да си измисляш факти и статистики.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: силикон?! Ей!нови [re: Изyмeн]  
Автор LinjackМодератор (...)
Публикувано23.10.10 16:49



Е като си учил теория на превода, трябва да ти е ясно, че част от работата на преводача е да се опитва да създаде ясни преводи. Грешката силикон-силиций е една от най-честите при превеждането на химически текстове от непрофесионални преводачи. А и патентът, който съм цитирал по-горе говори за силиций.


----
бял подпис на бяло поле



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.