Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:21 22.09.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Тема Формамид  
Автор chichati (непознат )
Публикувано29.06.10 16:36



Здравейте.
Понеже ми трябва формамид реших да го получа по този начин:
HCOOH + NH 3 → HCOONH 4
HCOONH 4 → HCONH 2 + H 2 O
Проблема е в амоняка. Имам амонячна вода направо нея ли да я смеся с мравчената киселина или трябва да се одели от нея амоняка ?
Знам че амонячната вода е с основен характер и затова питам за да не се получи
някаква друга химична реакция.
А за разлагането знам, че става под деиствието на топлина, но нищо повече.
Благодаря ви предварително!
П.П. Формамида не ми е нужен за синтез са наркотици :)



Тема Re: Формамиднови [re: chichati]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано29.06.10 18:33



Имай пред вид, че не съм органик и не съм работил с тази реакция, но доколкото мравчената киселина е със средана сила, полученият амониев формиат ще е склонен да хидролизира, т.е. ще имаш нисък добив на формиат, ако работиш с водни разтвори.

Освен това, на втория етап трябва да дехидратираш солта до формамид: ако имаш твърде много вода, процесът може да се удължи ненужно: можеш първо да кристализираш солта, а чак след това да е я дехидратираш, но това включва допълнителен процес и намаля още повече добива.

Накарая: самото накаляване няма да ти даде само формамид - нужно е получената смес да се дестилира.

За това си мисля, че най-добре е да се работи с безводна киселина и газ-амонякв облодънна колба на водно-ледена баня и всичко да се случи в една колба. Полученият формиат, после може да се нагрее на маслена баня и да се отдестилира първо вода, а после формамид.

Оборудването, така както си го мисля, включва: двугърлена дестилационна колба, прав хладник, контейнер за дестилата, камина, защото амонякът ще бъде в много голям излишък,


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Формамиднови [re: Linjack]  
Автор chichati (непознат )
Публикувано29.06.10 20:03



Поради това, че ми е по удобно(липсва ми обурудване) ще работя с водни разтвори след като е възможно.
Значи мравчената киселина е 85%, а амонячната вода си е 25%.
От тук следват 3 нови въпроса:
1- Съотношението мравчена киселина/амонячна вода трябва според мен да е 1/3.
Така ли е на практика?
2- Ще има ли взаимодействие между мравчената киселина и NH4OH и ако да в какво количество и какво ще се получи?
3- След като получа амониев формиат и вода след изпарение на водата ще ми остане като бял прах амониевия формиат нали така?



Тема Re: Формамиднови [re: chichati]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано29.06.10 20:31



хъм? и все пак за какво ти трябва, ако не е за амфетамини?
Опасявам се, че без дистелация няма как да се получи - самото обезводняване ще даде много продукти, от които трябва да се прочисти формамида...
Това - ако нямаш дестилационна инсталация, въобще не се захващай.


----
бял подпис на бяло поле


Тема ми ако пробва с ДМФ?нови [re: Linjack]  
Автор potr (член)
Публикувано29.06.10 20:47







Тема Re: Формамиднови [re: Linjack]  
Автор chichati (непознат )
Публикувано29.06.10 21:20



Ем диситилационна апаратура нямам - но то мога да си направя то ще е на практика един мини казан за ракия само че в кондензатора за охлаждане ще използвам лед.
Първо ще пробвам се пак с разтвори други ден да вида какво ще се получи.
А формамида ще ползвам за направата на калиев цианид.



Тема Re: Формамиднови [re: chichati]  
Автор devil_mey_kry ()
Публикувано30.06.10 02:56



Има и по-лесни начини за получаването на цианид .



Тема Да бе!нови [re: chichati]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано30.06.10 08:33



Златотърсач, а?

Чакай малко, че става страшно. Ако прегрееш формиата докато получаваш формамида, може и да се отдели циановодород - и ще си покойник. Докато го помиришеш, докато се усетиш, вече ще е късно.
Ако пък си мислиш, че от формамида можеш да получиш цианкалий като просто го взаимодействаш с калиев цианид, много се лъжеш - ще се хидролизира. Реакцията не протича така, а ти нямаш оборудването да я проведеш правилно...

За къде си тръгнал без знания и оборудване? Това не са играчки. Дори амонякът може да те вкара в гроба, ако не знаеш какво правиш.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Да бе!нови [re: Linjack]  
Автор potr (ентусиаст)
Публикувано05.07.10 23:47



А откъде ще търси Злато?






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.