Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:02 22.05.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Жълта кръвна солнови  
Автор boriszarkov (непознат )
Публикувано22.04.10 15:47



Здравейте, господа !
Имам един малък химически въпрос към разбиращите тази наука.- възможно ли е получаването на жълта кръвна сол от червена такава като изходния продукт да е сравнително чист.

Дълго рових в нета за подобна методика но безуспешно.Тогава започнах да експериментирам.

За да получа жълта кръвна сол , се налага да понижа степента на окисление на комплексообразуващото желязо , това означава че трябва да го редуцирам , мушнах една желязна тел ( без цинково покритие и ецната ) в разтвор на калев ферицианид получих бавен процес на синьо оцветяване на разтвора което си обяснявам с формирането на Fе(K3[Fe(CN)6])3 където комплексообразуващото желязо е във втора валентност което съединение е от рода на персийското синьо. Това съединение е подходящо за получаване на жълтата кръвна сол но ме притеснява познатия бадемов аромат който придоби разтвора подобен мирис не вещае много добро.

Моля посъветвайте ме как да действам , възможен ли е по- прост начин за получаване на ЖКС от ЧКС ?

Поздрави!



Тема Re: Жълта кръвна солнови [re: boriszarkov]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано22.04.10 16:35



Г-не, не обиждай клубните госпожи и госпожици - малко са и не пишат често, но ги има:)
Дълго си ровил из нета, но вероятно на неподоходящия език.
Като написах ferric cyanide reduction веднага изкочи като един от първите резултати това:



Аскорбиновата киселина (вит. Ц) е умерен редуктор - в неутрална среда почти колкото водорода. Пробвай с нея - циановодород няма да се образува.


----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: Жълта кръвна солнови [re: boriszarkov]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.04.10 22:37



Абе някъде съм чел, че може да хапнеш фероцианид, въпреки че връзката е комплексна е толкова здрава, че солната киселина в стомашния сок не може да освободи цианид! Даже го ползвали като противоотрова?




А прехода жълта <-> червена ставал с ултравиолет. Простоя напечи на слънце

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Жълта кръвна солнови [re: Exhemus]  
Автор boriszarkov (непознат )
Публикувано22.04.10 23:27



С извинение към дамите химици ,

Благодаря за идеите , предполагам че първо ще извлека малко витаминец от жълтите хапченца и после ще го окислявам , ще се опитам да отделя ЖКС от супата с кристализация като се има впредвид доста по-голямата разтворимост на аскорбиновата киселина.

УВ е добър начин за избиване на електрони ,но тъй като системата се стреми към равновесие би следвало да се отдели и нещо друго , което силно ме тревожи понеже от такова съединение не би излязло нещо добро.

Моля за изразяването на реакциите с хим. уравнения да понауча нещо ново.

Благодаря за бързите отговори!



Тема Re: отрова или ненови [re: Exhemus]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано23.04.10 00:36



В книжката, която отвреме-навреме цитирам тук и съм мъкнал през безбройни квартири - "Неорганична химия" 2ч. на Генов-Манева (С. 1993г.) съм си отбелязал с червен химикал в Проложение II (Тривиални наименования):
стр. 452:
Жълта кръвна сол - K4[Fe(CN)6] - неотрова
стр. 454:
Червена кръвна сол - K3[Fe(CN)6] - отрова!!!


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re:по- скоро ненови [re: Linjack]  
Автор boriszarkov (непознат )
Публикувано23.04.10 02:13



Как е възмножно нещо което се нарича "кръвна сол" да е отровно .?
Че е по- отровна ,по-отровна е но около 2 пъти.

Летална доза за
ЧКС = 2,970 г / кг
ЖКС = 6,4 г / кг
за сравнение
KCN = 5 mg / kg

Което значи че ако един човек е решил да умре трябва да хапне едно 210 г ЧКС.(то и 210 грама парвак да удари и е готов)


А за синтеза на ЖКС ми се струва най- логично да смеся еквимоларни количества КОН , ЧКС и 1/2 аскорбинова киселина и оттам да изкарам окислената форма на аскорбата, да така и ще направя , ще ви уведомя за резултата.

Поздрави!



Тема Провалитетнови [re: boriszarkov]  
Автор boriszarkov (непознат )
Публикувано24.04.10 00:41



Мушнах ЧКС с 1/2 аскорбинова веднага разтвора се оцвети в жълтичко но се усещаше бавно освобождаване на газ навярно HCN заключих че съм получил съединение K3H[Fe(CN)6] което бавно се разлага и бързо мушнах суха калиева основа към разтвора което доведе до бурно отделяне на газ отворих всички прозорци врати евакоирах мазето и така и не разбрах какво се получи.

Но според мен следното :

2K3[Fe(CN)6] + 2 H (от аскорб.) --> 2 K3H[Fe(CN)6] + C6H606 (окислен аскорбат)
K3H[Fe(CN)6] Жълто поради фероцианидните комплекси , но с времето се разлага


И сега
K3H[Fe(CN)6] + КОН ---> K4[Fe(CN)6] + H2o

АМА НЕ - отдели се мощно газ и аз се уплаших и избягах ....

Това ме убеди да си поръчам кило ЖКС и да не се занимавам с експерименти от този характер!!!!!

Моля обяснете моята издънка в името на науката !
Дали не е от екзотермичното разтваряне на твърдата КОН или от повърхостта аналогично на захар в газирано? ... защо ако се е отделил НСN не се е свързал с калиевата като киселина и основа - толкова слаба киселина ли е? Условията са перфектни за отделяне на HCN с оглед на аскорбиновата като антиоксидант.



Тема Re: Провалитетнови [re: boriszarkov]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано24.04.10 07:41



Мога да се сетя поне за няколко начина, по които си можел да предотвартиш провалитета.
Първо - подсигури се - добавяш аскорбиновата кислелина на капки, и следиш реакцията. Тук и аз съм виновен - казах, че аскорбиновата к-на е със сила подобна на водорода в неутрална среда, но не уточних, че трябва да поддържаш неутралната среда.

После не ми е ясно защо суха калиева основа - може самата течност просто да е кипнала. Спомням си един случай - по грешка - работа късно вечер - пуснах два милилитра конц. амоняк в конична колбичка малко сярна киселина на дъното. Чу се фъс и се изпари моментално - но беше под камината, та си останах само с уплаха.

Ти вчера не каза ли, че ще работиш със смес от аскорбинова к-на и калиева основа, защо не го направи поне така?


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Linjack на 24.04.10 07:52.



Тема Re: Провалитетнови [re: Linjack]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано24.04.10 07:51



Вторият вариант би включвал по-добре обмислено оборудване.

Дву- или три-гърлена колба. Две от грълата са с пробити тапи - от едната гърло подаваш титранта - аскорбинова к-на през делителна фуния. От другото гърло имаш стъклена тръбичка и маркуче, което да отнася евентуалните газове към разтвор на NaHCO3. Ако има трето гърло, то стои затапено. Капка по капка докато цветът не се стабилизира. Накрая неутрализираш с една капка еквимолярна калиева основа. Ще получиш алкализиран разтвор, от който можеш да отделиш солта чрез прекристализация.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Провалитет [re: Linjack]  
Автор boriszarkov (непознат )
Публикувано24.04.10 17:49



Не мой разтовари HCN със сода , най- добре се неутрализира с перхидролче до HOCN. Или дъ бест през запалена горелка.

Тъй като цианофератния комплекс е много стабилен не съм очаквал нещо подобно. Но те хората са казали че опасните химикали не са за всеки.

Сега тея пинизи дето ми ги говориш за тригърлена колба ..., по-скоро буркан с три дупки на капачката

.

Веднага след като ми мине уплаха възобновявам проекта.


В мензурката имаше останала жълта пихтиеста утайка., цвета на разтвора беше кафеникав.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.