Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:28 22.05.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Вечер на химията в ПУнови  
Автор Fire_Fury (Огнен)
Публикувано03.04.10 19:27



Само преди седмица две се проведе вечер на химията в Пловдивския университет. Вижте този линк

. Знам, че някои от вас също са правили такива вечери, къде успешни, къде по-неуспешни. Аз лично съм правил като ученик две вечери. За първата нямам много спомени, но втората съм описал - вижте .

Опишете и вашия опит.





Тема Re: Вечер на химията в ПУнови [re: Fire_Fury]  
Автор potr (член)
Публикувано03.04.10 21:36



Мойте вечери всичките са на Химията, Но основно се поемат разни вещества





Тема Re: Вечер на химията в ПУнови [re: Fire_Fury]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано04.04.10 23:07



хубава идея, но защо масите и престилките на участниците са така нацапани??? По масата разсипан бял прахоляк... демонстраторите за първи път ли хващат стъклария?



Тема Re: Вечер на химията в ПУнови [re: Fire_Fury]  
Автор To_get_rid ()
Публикувано05.04.10 10:13



Пазите ли книжката с описанието на опитите от "Млад химик"?

Като ученик, точно на една вечер на химията бях забъркал предварително класическия разтвор от амоняк и йод, филтриране, сушене и после ... гърмежи



За димката от вестник и амониева селитра в двора на училището ме викаха при директора
За ракетата от станиол и ситно нарязани парчета от тогавашните ученически триъгълници (целолуид) - пак при директора
За търкането на монета от 5 стотинки с живак, след което заприлича на 50 ст -пак ...

Редактирано от To_get_rid на 05.04.10 10:18.



Тема Re: Вечер на химията в ПУнови [re: To_get_rid]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано05.04.10 10:17



Монетата с живак или с луминофора на счупена луминисцентна лампа?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Вечер на химията в ПУнови [re: selski_tarikat]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано05.04.10 10:21



Каза ми веднъж асистентката по НХ - Николова - "Не е срашно да има малко петна по престилката - нека се вижда, че сте химик. Вземете малко салицилова киселина - работи за почти всякаква неорганика."


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Вечер на химията в ПУ [re: potr]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано05.04.10 10:24



Мислиш ли, че не ти личи:)
Между другото - напомням ти, че вече беше отрязан веднъж от колегата, но пак си почнал да се правши на интересен. Нищо лошо, но поне да се придържаше към темите.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Книжката на Юнный химикнови [re: To_get_rid]  
Автор Fire_Fury (Огнен)
Публикувано05.04.10 16:15



съм я потурчил някъде, но описаните от теб неща са ми много познати.

Както казват "Да (пре)откриеш колелото" - купувам йодна тинктура и амонячен разтвор от аптеката с идеята да неутрализирам алкохола (NH4OCH2CH3 !!!), понеже толкова и разбирах тогава от химия. И наистина се получи тъмнокафяво вещество, което филтрувах и изсуших. Като прегънах хартийката то експлоадира. ... След ден разбрах от по-големите, че това е известно - NI3.

Димки правихме всякакви - най-вече от триъгълници, но тази от амониева силитра е върхът. Но имам и още една история. В пансиона на НМГ-то на тогавашния бул. "Толбухин" (сега май Васил Левски?) пичовете от физическата паралелка ми гепиха един голям триъгълник и ни го направиха на димка в нашта стая - където сме 4 новобранци химици (9 клас). Аз тогава се сетих за една моя стара идея и отидох до Александър Невски и купих тамян. В станиол сложих тамян и калиев перманганат. И одимих цялата сграда - тази отляво беше за момчетата. След месец след още едно провинение ме изгониха от общежитието...



Тема Re: Книжката на Юнный химикнови [re: Fire_Fury]  
Автор lodkarq ()
Публикувано15.04.10 01:40



Аз, съм си правил нещо подобно със HCl + KMnO4





Тема Re: Книжката на Юнный химикнови [re: lodkarq]  
Автор linjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано15.04.10 04:11



Ти си получил бойното отровно вещество хлор. Съвсем не е "нещо подобно" на това, което е получил Файър Фюри.


----
бял подпис на бяло поле



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.