Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:56 22.05.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Нитрозилхлориднови  
Автор Thunder_st (Nerd)
Публикувано29.03.10 14:20



Имам въпрос. При какви условия протича реакцията на присъединяване на хлор към азотен оксид NO и какъв е механизмът? Търсих в учебниците, но не открих нещо съществено, само някакви общи приказки за съединението

Благодаря предварително!



Тема Re: Нитрозилхлориднови [re: Thunder_st]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано29.03.10 16:06



Е, та, как мина олимпиадата? Малко инфо няма да е лошо. Догодина хората пак може да питат.

За нитрозилхлорида - ако нищо друго не е казано, а само, че може да се почули от двата газа, то може да се подразбират обичайни усовия, т.е. стайна температура.

Относно механизма: и аз погледнах набързо - не пише сместа да се облъчва с УВ свелтина, но самият азотен монооксид е молекула-радикал, поради което бих заложил на верижно-радикаловия механизъм.
Това е на прима виста, ти си големият специалист сега - ако човек не се занимава с органична химия, като мен, от както е завършил, не можеш да очакваш да изпада в тънскоти като SN1 и прочее...
Но пак - изглежда на радикалова реакция.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Нитрозилхлориднови [re: Thunder_st]  
Автор To_get_rid ()
Публикувано29.03.10 18:22



Това е от един руски сайт:
За да се получи Нитрозилхлорид трябва да се смесят газове NO и Cl2 в Т-образна тръба, към единия край на която е съединена дълга стъклена тръба, запълнена с активен въглен. Предварително въглена трябва да се обезводни, като се нагрее в поток от азот и после се охлади във вакуум. Температурата е около 40 – 50 С и трябва да се поддържа в тези граници, т.к. в противен случай добива се влошава.
Двата газа се вкарват бавно, а образувалият се нитрозилхлорид се пуска за охлаждане – напр. U образна тръба, потопена в разтвор на лед и морска сол.
Може и така: NaCl + NOHSO4 → NOCl + NaHSO4



Тема Re: Нитрозилхлориднови [re: To_get_rid]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано29.03.10 19:14



Това е технология на получаването и, въпреки че е важна, не означава същото като "условия" на реакцията.
Технологията е оптимизиран процес, а условията са тези, при които реакцията ще протече...

Леко ме притеснява изискването за поддържане на темп. 40-50 градуса. Как става това - на водна баня е лееко рисково.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Нитрозилхлориднови [re: linjack]  
Автор Thunder_st (Nerd)
Публикувано29.03.10 19:47



Аз продължавам да си мисля, че облъчването със светлина помага, защото при него броя на радикалите се увеличава и (тук вече изобщо не съм наясно) това мисля ускорява процеса. Иначе, че е верижно-радикалов е почти сигурно (въпреки че бая спорове имаше в неделя на обсъждането

)



Тема Re: Нитрозилхлориднови [re: Thunder_st]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано29.03.10 20:06



Хлорът *е* слаб елетктрофил, чрез педизвикано поляризиране, примерно под действие на Люисова киселна, но в най-добрият случай ще имаш смесен механизъм...
Значи с такива задчки ви занимаваха - хитреци.
Облъчването може да не е добра идея, защото самият продукт не е много стабилно вещество.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 29.03.10 20:08.



Тема Re: Нитрозилхлориднови [re: linjack]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано29.03.10 20:11



ПП: По учебниците може да пише светлина (хаш-ни), но става въпрос за естествена светлина, която съдържа УВ, а най-добре УВ източник, та затова и споменах, че продуктът може да е нестабилен.

ППП: Други задачки-закачки?


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 29.03.10 20:13.



Тема Re: Нитрозилхлориднови [re: linjack]  
Автор Thunder_st (Nerd)
Публикувано29.03.10 20:15



Всъщност задачата не беше главно за това, ставаше дума за този синтез и трябваше да открием порядъка на реакцията спрямо всеки реагент. И от факта, че степенните показатели в уравнението за скоростта не отговарят на стехиометричните коефиценти трябваше да заключим, че реакцията е със сложен механизъм. Само дето аз се изхитрих и писах, че е с верижно-радикалов механизъм и се чудех дали съм прав :D

PS: Надявам се да имам време да кача задачите от олимпиадата ... но надали ще е скоро защото искат доста писане, а като се заредят национално състезание, лагер-школа, менделеевска олимпиадa

Редактирано от Thunder_st на 29.03.10 20:20.



Тема Re: Нитрозилхлорид [re: Thunder_st]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано29.03.10 20:27



Ами честито. Ходи и се прославяй!


----
бял подпис на бяло поле


Тема Ами Алуминиев нитрид [re: linjack]  
Автор potr (член)
Публикувано03.04.10 11:23



Как се получава?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.