Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:40 01.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема платината  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано01.04.10 23:36



С кои си качества платината е такъв универсален катализатор?

.. а никелът е нейно бледо подобие



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано01.04.10 23:49



..а паладий??

Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!


Тема Re: платинатанови [re: goshko147]  
Автор mario13 (любопитко)
Публикувано02.04.10 10:56



може би кристалната решетка...незнам



НоВа грУпА - *X i m i k a l i c A*

Тема Re: платинатанови [re: mario13]  
Автор potr (член)
Публикувано02.04.10 11:05



Ами много се краде и за това лъжат че им трябва за катализатор.

Иначе може би задържа добре веществата и за туй.)



Тема Re: платинатанови [re: potr]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано02.04.10 14:35



Аз мисля ,че Менделеевата таблица може да ни даде отговора.

Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!


Тема Re: платинатанови [re: goshko147]  
Автор potr (член)
Публикувано03.04.10 21:52



...тц. Питах я, мълчи(



Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано05.04.10 10:40



Както верояно се досещаш, каталитичната активност се обуславя от много фактори. Разбира се, най-основна е електронната структура, защото тя опрделя почти всички останали свойства. И действително волфрамовият карбид, който е изоелектронен на платината, е относително добър катализатор.

Но, това е много симплистично обяснение - свръхчистите метали имат ралзично катализационно отнасяне, дори легиране с незначителни примеси може да промени селективността и активността на даден катализатор значително, а методът на приготвяне е на катализатора е вероятно най-важният практически фактор. Опитай се да си направиш водороден електрод с парче гладка, чистичка платина. Ще стане, ама йок.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор ivkootbs (ПРОФЕСОРА)
Публикувано07.04.10 00:48



В какъв смисъл е "универсален" катализатор?!? За много и различни реакции си има определени катализатори, които дават оптималната селективност и конверсия по целевия продукт. Вярно, че платината си е скъпо удоволствие, ама ако с нея можеше да се проведе всяка реакция (С ДОСТАТЪЧНО ВИСОК ДОБИВ НА ЖЕЛАНИЯ ПРОДУКТ), кой би ти обръщал внимание на горепосоченото неудобство.



Тема Re: платинатанови [re: ivkootbs]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано07.04.10 03:03



Селективност и актиновст... не конверсия. При равна селективност, конверсията в целевия продукт не се определя от избора на катализатор, равновесието зависи само от температурата.
Разбира се има трикове, които позоволяват повишен добив - особено в случаи с екзотермични реакции. Например, работи се при по-висока температуратура в условия далеч от равновесното, евентуално с катализатор, който е по-стабилен при повишената температура, след което се преминава към по-ниска температура, за достигане на близък до теоретичния добив.

Платината, освен че е много скъпа (околк 2х колкото златото), е и много оскъдна - големи залежи има само в ЮАР и в много по-малка степен, в Русия.
Освен това е много чувствителна към серни съединения. Всичко това прави платината нежелан катализатор за многотонажни продукти с ниска добавена стойност. За лабораторията и някои специфични нискотонажни продукти е подходяща, за широката индустрията - не е!

Само за пример - в света няма достатъчно платина за да тръгнат всички коли с нискотемпературни горивни елементи; добави високата й цена и ще разбереш защо коли с PEMFC не са тръгнали в последните 30 години, нито някога ще тръгнат, а Ballard загуби 98% от пазарната си стойност в последните десет години:




----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: платинатанови [re: linjack]  
Автор potr (член)
Публикувано08.04.10 00:48



Това да не са елементи при които горенето на водород дава ток?



Тема Re: платинатанови [re: potr]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано08.04.10 00:56



Да, но не съвсем - горенето е процес, протичащ с отделяне на топлина и светлина. В горивните клетки, окислителят и горивото са разделени имено за да не протече горивен процес - електроните минават от горивото към окислителя през електрическа верига и така енергията на изгаряне се оползотворява като електроенергия. Теоретичната ефективност е над 85%, а практическата 40-70+, в зависимост от конкретната технология.

Проблемът е, че рекацията протича бавно и има нужда от катализатор или повишена температура. И двата варианта имат своите +ве и -си, повече тук:




----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: платинатанови [re: linjack]  
Автор potr (член)
Публикувано10.04.10 13:49



Знам ги аз тия. Теоретично са интересни, но ич не са практични.) Много по-прост и евтин би бил един Въглеродно-цинков акумулатор с ИаС1.



Тема Re: платинатанови [re: potr]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано10.04.10 15:40



Защо така теоретичните данни се разминават от практическите?

Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!


Тема Re: платинатанови [re: goshko147]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано10.04.10 15:48



Е, че кога теоретичната ефективност е равна на праткическата? Колко е теоретичната ефективност на машината на Карно? А колко е реалната ефективност на машината на Ренкин* или на дизелов ДВГ?

Теоретичната ефективност се изчислява за процес протичащ безкрайно бавно с квазиравновестни процеси. В практиката такива процеси няма.
кпд(реално)<кпд(теоретично)<1.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Ето защо:нови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано11.04.10 15:36



Висока термична, механична и химическа устойчивост.

По химическа устойчивост тя отстъпва съвсем малко на златото, но по термична устойчивост и физическа твърдост е далеч по-добра.

С други думи - тя е добра НАКОВАЛНЯ за за химически вещества.

Има и други добри наковални, но химически се излагат.


Добър съм!





Тема Re: Ето защо:нови [re: enarei]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано11.04.10 16:53



Понякога от дърветата не се вижда гората. Не се бях замислял за твоята гледна точка.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Ето защо:нови [re: linjack]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано11.04.10 18:18



Нещата при покритието на соплата на ракетните двигатели са сходни.

Там, за да не "потрошат"(стопят) наковалнята бързите чукове, материалите трябва да са специални. За съжаление или не - твърдите материали на Земята, не издържат дори на върховите химически постигнати температури.

От друга страна, ако охлаждаш "наковалнята", чуковете не отскачат - губиш импулс за ракетата.
Понеже не се синтезират сложи вещества, може да се направи известен компромис с химическата пасивност.



Тема Re: Ето защо:нови [re: enarei]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.04.10 01:05



За твое учудване наковалнята е от мек бакър 1мм





А температурата е -239 -:- -150 С , въпреки че по средата е над 3200 С

Чалъми
инак не става

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Ето защо:нови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано13.04.10 07:00



Погледни тази картинка, ама в долната част, не в горната:



Така е - без чалъми не става.



Тема Re: Ето защо:нови [re: enarei]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.04.10 08:35



Ха сметни колко е температурата в долната част, при положение че разширението е 50 - 80 пъти?



Налягането пада 100 - 200 пъти. Значи температурата е по-ниска от ауспуха на кола.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: платинатанови [re: linjack]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.04.10 08:39



Какво значи изоелектронен?

Дай нещо по-евтино от волфрама. Например олово?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Ето защо:нови [re: enarei]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.04.10 08:46



Това отстъпване на златото сигурно е ключово


Дали малко по-голямо отстъпване няма да е по-добро?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Ето защо:нови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано13.04.10 09:08



Разсмиваш ме.

Горе се атомизират пропелантите и се осъществяват химическите връзки.
Пулсиращите молекулки даже не "коват" директно по медта.
Долу отскачат от "наковалнята", за да отдадат пулсационната си енергия.



Тема Re: Ето защо:нови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано13.04.10 09:10



Прах от съвсеем мънички диаманти също е катализатор.





Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано13.04.10 19:51



Предполагам си чувал за теорията на валентните връзки - електроните запълват свободни атомни орбитали, за да образуват локални сигма, пи или делта връзки. Самите атомни орбитали може да хибридизират, с което се обясняват различните молекулни геоеметрии.
Е, та по тази теория, в молекулния WC, външният електронен слой на волфрама има същия брой електрони като външния електронен слой на платината.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: платинатанови [re: linjack]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано16.04.10 19:58



Ясно



Физиците твърдят, че използват думата орбитала, само заради приемственост.
Иначе квантовата теория дава само облаци на вероятността и не се интересува как се движат електроните и като се преплитат облаците не се ли блъскат електроните

Да, като го докарва на изоелектронност, получава ли се същата активност?
Все пак С-то се пречка, а и орбиталите са напънати?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор linjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано16.04.10 20:35



Изоелектронност има само когато броят на електроните във външния слой е еднакъв и типът на връзката е същият. Само типът на връзката се запазва, електронната плътност ще се отнася подобно, но няма да е напълно същата.

В химията, изоелектронността е удобно приближение - без да се правят големи сметки - с молив и лист хартия могат да се предвидят някои основни свойства за дадено вещество Х, ако се знае, че е изоелектронно на в-вото У.
Примери за изоелетронност:
CO/ CN-/ NO+ /N2
C/BN - в две различни конфигурации
C6H6/B3N3H6
и др.


----
бял подпис на бяло поле<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от linjack на 16.04.10 20:38.</EM></FONT></P>

Редактирано от linjack на 16.04.10 20:42.



Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор ivkootbs (ПРОФЕСОРА)
Публикувано20.04.10 19:51



Аз като човек, който използва платината като катализатор в практически провеждана реакция мога до голяма степен да обясня, защо аджеба тая платина е толкова добър катализатор.

Понеже почти всички химични реакции протичат при сравнително високи температури (над 400 градуса), образуването на кокс по повърхността на катализаторите е неминуемо.

Всички благородни метали (Rh, Ru, Pt, Pd, Ir, Ag, Au) притежават уникалното качество да инхибират (възпрепятстват) или по-скоро да редуцират в много голяма степен образуването на кокс. Същия този кокс е една от основните причини за деактивацията на даден катализатор.

Друго уникално качество на благородните метали като катализатори се състои в тяхната изключителна активност по отношение на катализираните от тях реакции.

Именно тяхната много голяма стабилност и постоянна във времето активност ги прави много надежни катализатори и/или промотори (подобрители) на катализатори, съставени от преходен, неблагороден метал, нанесен на някакъв носител (най-разпространения е гама-диалуминиев триоксид).

Количествата благородни метали, които се използват като промотори са в граници 0,5% - 1%, тъй като те са си безбожно скъпи. Ако не се лъжа платината е около 3 пъти по-скъпа от златото.

Е те това са качествата на платината и всички останали благородни метали, които ги правят толкова добри катализатори.



Тема Re: платинатанови [re: ivkootbs]  
Автор navy7O_bg (новак)
Публикувано21.04.10 22:40



Яко доказателство!!! Ивко от Бургас, ти си за академик, професор е много меко!
А бе пишман-химици, защо не попрочетете поне малко за катализата???
Никъде не прочетох за активираща енергия, равновесие, и прочие фундаменти на химическите реакции?
Катализаторите има основно свойство да намаляват активиращата енергия на дадена реакция.
Използва се не само гъбеста платина (със силно развита повърхност), но и PtO2:
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Adams'_catalyst[/url]
Те имат свойството да "рахлабват" ковалентите връзки в реагентите, образувайки междинни съединения, така да намаляват активиращата енергия за дадена реакция и по-бързо достигане на хим равновесие.
Ивко от Бургас, трябва да си чел литература до 1950, каквато се преподава в ХТИ Бургас явно, за да пишеш такива глупости. Кой ще ти разреши да харчиш пари за 400 градуса? Каталитичният крекинг на нефта е познат от сигурно 100 години!
Кокс, Боже мой, тъпня!!!
А бе хвани си скъсай дипломата от техникума!!!



Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор navy7O_bg (новак)
Публикувано21.04.10 22:43



Най-вероятно (защото не съм експерт) - образува междинни комплекси, които са с по-ниска енергия от реагентите, но с по-висока от крайните продукти.
Всяка реакция протича в посока намаляване на общата енергия, но е необходима активираща енергия, за да се осъществи.
Всички катализатори намаляват активиращата енергия на хим реакции.
Каталитичните отрови (инхибитори на катализаторите) се свързват необратимо с катализатора и така го блокират.



Тема Re: платинатанови [re: navy7O_bg]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано22.04.10 02:37



Прав си - това е добре познат модел за хетерогенна катализа, но той не обяснява защо точно платината е добър катализатор за толкова много реакции.

Желязото, медта, кобалта - също са катализатори, но с много по-тясно приложение. Защо?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: платинатанови [re: navy7O_bg]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.04.10 22:15



Намаляване на активиращата енергия е първо свойство на катализатора, затова не се коментира


Много метали го правят, ама платината е най-добра заради нещо друго?

Може би механизъмът не е с образуване на междинни съединения, а с абсорбиране и обездвижване на реагентите по повърхността и. Сигурно те получават също и подходяща взаимна ориентация. При тез условия се увеличава вероятността за тунелен преход през потенциалната бариера?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано24.04.10 22:44



Кой изотоп на платината се използва , понеже има няколко които са стабилни.
http://en.wikipedia.org/wiki/Table_of_nuclides_(complete)

Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!

Редактирано от goshko147 на 24.04.10 22:44.



Тема Re: платинатанови [re: goshko147]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано24.04.10 23:54



?!
я пак. Прочети моля те статията за химичните елементи - състав и т.н.
Специфичните изотопи се разделят много трудно и се използват само за много частни приложения - в биохимията и медицината, ядрената технология и др.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: платинатанови [re: Linjack]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано25.04.10 01:13



Е аз за тези частните питам и не само, значи се използват?!
погледни тук.. http://en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_platinum
и тук.. http://en.wikipedia.org/wiki/Platinum
Isotopes
Platinum has six naturally occurring isotopes: 190Pt, 192Pt, 194Pt, 195Pt, 196Pt, and 198Pt. The most abundant of these is 195Pt, comprising 33.83% of all platinum. 190Pt is the least abundant at only .01%. Of the naturally occurring isotopes, only 190Pt is unstable, though it decays with a half-life of 6.5 &#215; 1011 years. 198Pt undergoes alpha decay, but because its half-life is estimated as being greater than 3.2 &#215; 1014 years, it is considered stable. Platinum also has 31 synthetic isotopes ranging in atomic mass from 166 to 202, making the total number of known isotopes 37. The least stable of these is 166Pt with a half-life of 300 µs, while the most stable is 193Pt with a half-life of 50 years. Most of platinum's isotopes decay by some combination of beta decay and alpha decay. 188Pt, 191Pt, and 193Pt decay primarily by electron capture. 190Pt and 198Pt have double beta decay paths.


Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!

Редактирано от goshko147 на 25.04.10 01:29.



Тема Re: платинатанови [re: goshko147]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано25.04.10 01:24



доколкото знам в катализата не се ползват специфични изотопи. Така наречният изотопен ефект - промяна във физичните свойства и активността на дадено вещество поради различен изотопен състав - се наблюдава при най-леките елементи - водород, хелий.

Радиоактивни изотопи се използват за маркиране, ядрени реакции, лечение на някои видове рак. Oт нерадиоаквните самостоятелно практическо приложение имат май само следните: H-1 H-2, He-3, He-4, Li-6, Li-7, C-12, C-13 (за ЯМР), O-16, O-18, F-19(ЯМР).


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: платинатанови [re: Linjack]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано25.04.10 01:33



Благодаря за отговора ,но ставаше въпрос специално за платината. Аз си поправих горното мнение! Има ли значение кой от стабилните изотопи на платината ще се използва като катализатор.

Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!


Тема Re: платинатанови [re: goshko147]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано25.04.10 02:18



След всичко това, което написах - ти как мислиш? Защо?
Държа да ми отговориш.

А тези въпроси са риторични, но си ги задай на себе си:
Разбра ли какво означава понятието "изотопен ефект", почете ли както ти казах?

Омръзна ми да се питат въпроси без да се мисли, без да се чете - ей така - просто за да се пита.
Какъв е смисълът?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: платинатанови [re: Linjack]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано25.04.10 13:26



Знам какво е химичен елемент. Питам ,защото в статията за платината пише ,че има няколко естествени изотопа. Които се срещат свободно в природата. И платина с масово число 195 е само 34% от всичката платина на Земята. Не е например както при водорода Т2О естествено в природата да е само един килограм на цялата планета. И понеже пише ,че тези изотопи на платината са стабилни.



Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!

Тема Re: платинатанови [re: goshko147]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано25.04.10 15:34



Добре, няколко стабилни - почти всички елементи имат повече от един стабилен изотоп и са смес от тях, но ти имаш ли представа как се разделят различните изотопи - изотопният ефект е толкова миниатюрен за всичко по-тежко от хелия, и може би - лития, че такова разделяне е изключително тежка и енергоемка процедура. Сигурно си чувал за урановите центрофуги - те чрез тях може да се постигне постепенно обогатяване на UF6 на по-лекия U-235 в горната част на центрофугата.
За неядрени приложения, изотопите не се разделят в техниката. Само в много частни случаи - изброени по-горе има смисъл от подобно разделяне, но по-често дори се синтезират.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: платинатанови [re: Linjack]  
Автор ivkootbs (ПРОФЕСОРА)
Публикувано25.04.10 20:42



тоя със дето имато му е със синьо да чете внимателно какво му пиша.
Чети бе маймуно - за хора, разбиращи от катализа изобщо не е нужно за обръщам внимание на активираща енергия и т.н. то си се подразбира.
освен това едно нещо няма да е катализатор ако не намалява активиращата енергия - поне в 99% случаи това е работата на катализатора.
въпроса беше защо платината е толкова добър катализатор.
ти знаеш ли, че реагентите при екзотермичните реакции (такива, които протичат с отделяне на топлина) предварително до доста високи температури и с единствената цел да може да започне реакцията. изобщо запознат ли си с влиянието на температура и налягане върху посоката на протичане на реакцията. запозват ли си с влиянието на броя молове, с които участват реагентите и продуктите върху посоката на реакцията.
за един каталитик като мен е обидно да говоря за неща, които би трябвало да се знаят от хора, дръзнали да пишат за катализа.
ти едва ли разбираш нещо от катализа - освен ако не си ги изкарал тия неща за активиращата енергия от гугъла.
аз вече обясних защо платината е толкова добър катализатор и нямам намерение да обяснявам на недоносчета като теб подробности около даден каталитичен процес.



Тема Re: платината *Редактирано*нови [re: ivkootbs]  
Автор ivkootbs (ПРОФЕСОРА)
Публикувано25.04.10 20:49




отлагането на кокс по повърхността на даден катализатор е една от основните причини за дозактивирането му - ПИШЕ ВЪВ ВСИЧКИ ОЧЕБНИЦИ ЗА ГИМНАЗИСТИ.
ДРУГА ПРИЧИНА ЗА НАМАЛЯВАНЕ АКТИВНОСТТА НА КАТАЛИЗАТОРА Е ОКРУПНЯВАНЕ НА АКТИВНИТЕ МАТАЛНИ ЧАСТИЦИ.
ДРУГА ПРИЧИНА Е МНОГО СИЛНОТО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА АКТИВНИЯ МЕТАЛ С НОСИТЕЛЯ, ВЪРХУ КОЙТО Е ПОСТАВЕН.
МОГА ДА ТИ ИЗРЕЖДАМ ПРИЧИНИ ЦЯЛ ДЕН, САМО ДЕТО ТРЯБВА ДА ТИ ГРЪМНЕ ГЛАВАТА ДОКАТО ГИ РАЗБЕРЕШ.
СЕДНАМ НЯКАКЪВ ДА МИ ПИШЕ ЗА КАТАЛИЗА - АЗ ТОВА РАБОТЯ ОТ 10 ГОДИНИ БЕ, АЛАНКООЛУ.
ПОНЕ КАТО ПИШЕШ НЕЩО, ВИЖ ПЪРВО КАКВА Е ТЕМАТА, ПОСЛЕ ОТВОРИ 10 УЧЕБНИКА - ПРОВЕРИ ДАЛИ ТОВА, КОЕТО СИ ПРОЧЕЛ НЕ Е ВЯРНО И ТОГАВА ЧАК ПОЧВАЙ ДА ПИШЕШ НА НАС ЗНАЕЩИТЕ ПО ВЪПРОСИТЕ ЗА КАТАЛИЗА С БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ.



ЯСНО ЛИ ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!

Редактирано от Linjack на 25.04.10 21:01.



Тема Re:Г-не професоре...нови [re: ivkootbs]  
Автор LinjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано25.04.10 21:12



Следващият пост само с големи букви ще бъде изтрит. Сега е само побелен.
А аз не разбрах - по-горното съобщение за мен ли беше или за Нейви.

Каталитик, като вас би трябвало да знае, че равновесието на реакцията не зависи от катализатора...
А относно закоксоването - в химията на петрола е ясно, но как ще обясните каталитичната деактивация в ТнВ. Например, окислението на амоняк върху Pt/Rh катализатор. Или в "Асен Златаров" вие не работите с неорганични в-ва?
Дори и в петрохимията, освен закокосоване, важни фактори за декативацията на катализаторите, доколкото знам, са миграцията на активните центрове, каталитично отравяне, рекристализация и прочее.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Linjack на 25.04.10 21:19.



Тема Re: платината *Редактирано*нови [re: ivkootbs]  
Автор goshko147 (любопитен)
Публикувано25.04.10 21:46



10 години кфо са?! Много ли ги разбираш нещата? Като се караш , на тебе ЯСНО ЛИ ТИ Е ВСИЧКО?

Трима души пазят тайна когато двамата са умрели!


Тема Re: платинатанови [re: ivkootbs]  
Автор TCNQ ()
Публикувано26.04.10 15:58



Ето ме и със зелено. Не съм казвал, че съм експерт в областта, прочети внимателно! И не се изхвърлям като теб! Просто знам ужасно много, за да знам, че почти нищо незнам.
Излез, моля те, от среднокомпромисното си образование в хти Бургас, и се запознай с модерната органична химия. Има каталитични системи за стереоизомерни форми. Повечето модерни каталитични системи са, при които реакциите протичат при стайна температура. И са катализирани от платина или нейни съединения. Не говорим за грубата петрохимия.
Паладий (нула) например е много по-добър газоабсорбер от платина, но е страшно скъп и много активен.
Има системи с родий и други редкоземни елементи. Също много по-скъпи от платината.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.