Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:24 01.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: платинатанови [re: linjack]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.04.10 08:39



Какво значи изоелектронен?

Дай нещо по-евтино от волфрама. Например олово?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Ето защо:нови [re: enarei]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.04.10 08:46



Това отстъпване на златото сигурно е ключово


Дали малко по-голямо отстъпване няма да е по-добро?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Ето защо:нови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано13.04.10 09:08



Разсмиваш ме.

Горе се атомизират пропелантите и се осъществяват химическите връзки.
Пулсиращите молекулки даже не "коват" директно по медта.
Долу отскачат от "наковалнята", за да отдадат пулсационната си енергия.



Тема Re: Ето защо:нови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано13.04.10 09:10



Прах от съвсеем мънички диаманти също е катализатор.





Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано13.04.10 19:51



Предполагам си чувал за теорията на валентните връзки - електроните запълват свободни атомни орбитали, за да образуват локални сигма, пи или делта връзки. Самите атомни орбитали може да хибридизират, с което се обясняват различните молекулни геоеметрии.
Е, та по тази теория, в молекулния WC, външният електронен слой на волфрама има същия брой електрони като външния електронен слой на платината.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: платинатанови [re: linjack]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано16.04.10 19:58



Ясно



Физиците твърдят, че използват думата орбитала, само заради приемственост.
Иначе квантовата теория дава само облаци на вероятността и не се интересува как се движат електроните и като се преплитат облаците не се ли блъскат електроните

Да, като го докарва на изоелектронност, получава ли се същата активност?
Все пак С-то се пречка, а и орбиталите са напънати?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор linjackМодератор ('lɪndʒ)
Публикувано16.04.10 20:35



Изоелектронност има само когато броят на електроните във външния слой е еднакъв и типът на връзката е същият. Само типът на връзката се запазва, електронната плътност ще се отнася подобно, но няма да е напълно същата.

В химията, изоелектронността е удобно приближение - без да се правят големи сметки - с молив и лист хартия могат да се предвидят някои основни свойства за дадено вещество Х, ако се знае, че е изоелектронно на в-вото У.
Примери за изоелетронност:
CO/ CN-/ NO+ /N2
C/BN - в две различни конфигурации
C6H6/B3N3H6
и др.


----
бял подпис на бяло поле<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от linjack на 16.04.10 20:38.</EM></FONT></P>

Редактирано от linjack на 16.04.10 20:42.



Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор ivkootbs (ПРОФЕСОРА)
Публикувано20.04.10 19:51



Аз като човек, който използва платината като катализатор в практически провеждана реакция мога до голяма степен да обясня, защо аджеба тая платина е толкова добър катализатор.

Понеже почти всички химични реакции протичат при сравнително високи температури (над 400 градуса), образуването на кокс по повърхността на катализаторите е неминуемо.

Всички благородни метали (Rh, Ru, Pt, Pd, Ir, Ag, Au) притежават уникалното качество да инхибират (възпрепятстват) или по-скоро да редуцират в много голяма степен образуването на кокс. Същия този кокс е една от основните причини за деактивацията на даден катализатор.

Друго уникално качество на благородните метали като катализатори се състои в тяхната изключителна активност по отношение на катализираните от тях реакции.

Именно тяхната много голяма стабилност и постоянна във времето активност ги прави много надежни катализатори и/или промотори (подобрители) на катализатори, съставени от преходен, неблагороден метал, нанесен на някакъв носител (най-разпространения е гама-диалуминиев триоксид).

Количествата благородни метали, които се използват като промотори са в граници 0,5% - 1%, тъй като те са си безбожно скъпи. Ако не се лъжа платината е около 3 пъти по-скъпа от златото.

Е те това са качествата на платината и всички останали благородни метали, които ги правят толкова добри катализатори.



Тема Re: платинатанови [re: ivkootbs]  
Автор navy7O_bg (новак)
Публикувано21.04.10 22:40



Яко доказателство!!! Ивко от Бургас, ти си за академик, професор е много меко!
А бе пишман-химици, защо не попрочетете поне малко за катализата???
Никъде не прочетох за активираща енергия, равновесие, и прочие фундаменти на химическите реакции?
Катализаторите има основно свойство да намаляват активиращата енергия на дадена реакция.
Използва се не само гъбеста платина (със силно развита повърхност), но и PtO2:
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Adams'_catalyst[/url]
Те имат свойството да "рахлабват" ковалентите връзки в реагентите, образувайки междинни съединения, така да намаляват активиращата енергия за дадена реакция и по-бързо достигане на хим равновесие.
Ивко от Бургас, трябва да си чел литература до 1950, каквато се преподава в ХТИ Бургас явно, за да пишеш такива глупости. Кой ще ти разреши да харчиш пари за 400 градуса? Каталитичният крекинг на нефта е познат от сигурно 100 години!
Кокс, Боже мой, тъпня!!!
А бе хвани си скъсай дипломата от техникума!!!



Тема Re: платинатанови [re: Exhemus]  
Автор navy7O_bg (новак)
Публикувано21.04.10 22:43



Най-вероятно (защото не съм експерт) - образува междинни комплекси, които са с по-ниска енергия от реагентите, но с по-висока от крайните продукти.
Всяка реакция протича в посока намаляване на общата енергия, но е необходима активираща енергия, за да се осъществи.
Всички катализатори намаляват активиращата енергия на хим реакции.
Каталитичните отрови (инхибитори на катализаторите) се свързват необратимо с катализатора и така го блокират.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.