Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:02 16.05.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема "Защита на функционална група"нови  
Автор gazcvbnx (непознат )
Публикувано03.03.10 23:46



Какво означава "защита" на някоя функционала група ? да речем амино група, мислч, че конкретно за нея срещнах това понятие в една задача и не можах да го схвана. Някой може ли да ме просвети ?

Ако може да ми дадете няколко примера за такава "защита"...



Тема Re: "Защита на функционална група"нови [re: gazcvbnx]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано04.03.10 03:59



Нека имаш вещество с няколко активни групи и искаш да измениш само една от тях, но необходимият реагент взаимодейства с повече от една от активните групи - и при реакция няма да получиш желаното вещество, а нещо съвсем друго.

За да се справиш с този проблем "защитаваш" групите, които не трябва да взаимодействат - като ги преобразуваш в някое прозиводно, което няма да реагира в последващите реакции, но лесно може да се превърне обратно в началната група след края на останлите синтези.

Виж и тук:




----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: "Защита на функционална група"нови [re: gazcvbnx]  
Автор gazcvbnx (непознат )
Публикувано06.03.10 13:18



Вероятно ще ходя на 3-тия кръг на олимпиадата по Химия ( на областния кръг бях 2ри) и сега разглеждам различни неща по Химия , обаче идея си нямам какво може да ми е полезно, така че каквото науча все е файда :) Ще разгледам този линк в Уикипедиа видях, че има защита не само на амино групата :) мерси за помощта



Тема Re: "Защита на функционална група"нови [re: gazcvbnx]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано06.03.10 20:48



Браво. Аз не си спомням да е имало нужда да се знаят защитни реакции за националния кръг. Ако има някакъв преход, просто трябва да внимаваш в какви реакции влизат всички функционални групи.
Представи си, че от п-толуидин (п-метиланилин) искаш да получиш парааминобензоена киселина (ПАБК). Е, няма как да стане директно... Трябва да помислиш за алтернативен път или какво ще правиш с п-нитробензоената киселана за да получиш ПАБК.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 06.03.10 20:49.



Тема Re: "Защита на функционална група"нови [re: linjack]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано07.03.10 02:23



аз мисля, че може да стане и без защита, но с няколко допълнителни стъпки, но по-долу давам връзка към получаването на киселината в три стъпки от паратолуидин чрез защита. Преди да отвориш линка, пробвай се сам:




----
бял подпис на бяло поле

Тема Re: "Защита на функционална група"нови [re: linjack]  
Автор NQ_7O (free)
Публикувано07.03.10 09:49



Ако няма твърдото условия да имаш р-толуидин, а да се излезне от толуол (бензен) например, то може и без да се прави амина първо, а от р-нитро-толуен се отива до р-нитробензоената киселина, която с мека редукция направо си става ПАБК. Карбоксилната група се редуцира доста по-трудно от нитро групата. И споко, няма реагира сама със себе си.



Тема Re: "Защита на функционална група"нови [re: gazcvbnx]  
Автор gazcvbnx (непознат )
Публикувано07.03.10 12:38



Нещо не ми отваря линка, обаче аз измислих следното... взаимодействие на п-толуидина с органична киселина (оцетна)... получава се пептид....след това окислявам продукта с перманганат и се получава киселина (метиловата група, пряко свързана с ароматното ядро се окислява) и след хидролиза в кисела среда би трябвало да се получи ПАБК и оцетна киселина :)

Сигурно нета се е скапал сега го отвори :) Налучкал съм метода, само че там използват оцетен анхидрид. Защо при органичната синтеза се предпочита анхидрида? Оцетната киселина защо не е подходяща?

Редактирано от gazcvbnx на 07.03.10 12:51.



Тема Re: "Защита на функционална група"нови [re: gazcvbnx]  
Автор NQ_7O (free)
Публикувано07.03.10 16:01



С оцетна киселина просто няма да се получи реакцията! Работи се или с анхидрид, или с ацилхлорид. Реакцията е обратима, затова анхидрида е в излишък и "хваща" отделената вода.



Тема Пептид или амид?нови [re: gazcvbnx]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано07.03.10 17:10



На олимпиадата, а и на кандидат-студентските изпити, на терминологията се гледа много сериозно.
Връзката -CO-N< се нарича амидна, пептидната връзка е частен случай на амидната - когато става върпос за реакция между две алфа-аминокиселини. Тя има вида -CO-NH-, но не всички такива врзъки са пептидни.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: "Защита на функционална група"нови [re: gazcvbnx]  
Автор gazcvbnx (непознат )
Публикувано09.03.10 14:45



Искам да попитам някой съфорумец дали знае какви практически задачи се дават на националния кръг на олимпиадата ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.