Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:40 25.06.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Извличане на злато...нови  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано12.02.10 23:14



Става въпрос за рамки от часовници, които имат златно покритие. Казаха ми че става отделянето на златото като ги залея с концентрирна азотна киселина, която ще разяде всичко освен златото.

Някой пробвал ли го е това и дали има и други начини?
Благодаря предварително на помогналите!!!



Тема Re: Извличане на злато...нови [re: savi_9O]  
Автор potr (член)
Публикувано13.02.10 09:54



А моля моля) А от къде си сигурен че тва е злато?



Тема Re: Извличане на злато...нови [re: potr]  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано13.02.10 09:59



Ами на старите механични часовници рамките имат златно покритие - много тънко. Пък и то си пише с химичния знак за злато - Au.



Тема Re: Извличане на злато...нови [re: savi_9O]  
Автор Alkoholok (degustator)
Публикувано13.02.10 10:25



Ами никак не е тънко, има и по 20 микрона. Бедна ти е фантазията по още колко неща има злато ( и не само злато ).

Това което си го чул за азотната става ( нооооооо, не е точно както си го представяш- топиш разтваря се като захарче и събираш златото ). Азотната к-на не е от най-приятните за работа ( дими гадно, прави мнооооо готини изгаряния, като в най-добрия случай само ще ти пожълтеят пръстите).

В началото доста материал ще похабиш преди да свикнеш ако няма кой да ти покаже.

Естествено има и други методи ( с разтвори на цианиди , примерно ), много по елегантни, ноооооооо почети малко от дебелите книги вместо да питаш по форуми.



Тема Re: Извличане на злато...нови [re: Alkoholok]  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано13.02.10 11:25



Ами аз търсих в нета, но няма много инфоза това. Може да ми кажеш накратко по колко злато мога да добивам.Аз съм наясно с химията, защото съм завършил такава специалност - Технологичен и микробиологичен контрол в ХВП.
Лаборант един вид по храните.
Така че имам някой реактиви и доста стъклария в къщи. Малка лабораторийка все едно


Само ми трябва точно инфо как да си извлеказлатото и от какви други неща мога също да извлека.
Благодаря предварително!



Тема Re: Извличане на злато...нови [re: savi_9O]  
Автор Alkoholok (degustator)
Публикувано13.02.10 12:28



Е аз затова написах "дебелите книги" а не "нета", давам ти примерна задача, покритието е 20микрона, рамката тежи 20грама, а площта е 20квадратни сантиметра.
Въпроса е колко злато ( в грамове ) ще извлечеш от нея, при добив 80%, и колко азотна к-на 50% ще ти трябва, ако приемем че основния метал е месинг

Ако можеш да си сметнеш това, имаш шанс с малко четене и метода на пробите и грешките да изкараш нещо.

Ако не можеш, тогава намираш някой като " Хидразинчо" който се занимава с това и го убеждаваш да те научи ( как ще го убедиш незнам ).

Но никой няма да ти го даде сдъвкано наготово, и да почнеш да правиш кинти по лесния начин. Просто ще е прекалено хубаво за да е истина



Тема Re: Извличане на злато...нови [re: Alkoholok]  
Автор savi_9O (ентусиаст)
Публикувано13.02.10 17:56



Окс, благодаря все пак за инфото.



Тема Re: Извличане на злато...нови [re: savi_9O]  
Автор potr (член)
Публикувано13.02.10 19:20



Пич, Златото е толкоз малко че не си струва усилията. Даже и да успееш да го отделиш, ще е колкото песъчинка.( Виж, ако намериш златна жилка - обади се!


Редактирано от potr на 13.02.10 19:22.



Тема Re: Извличане на злато...нови [re: potr]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано13.02.10 20:33



Що бе - ако е добивът ти е 30 микролитра и има маса 600 микрограма, от стотина часовника можеш да извлечеш 60-на милиграма.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Извличане на злато...нови [re: linjack]  
Автор sten1234 (непознат )
Публикувано14.02.10 20:43



Аз съм го правил. Става. Но трябва да ползваш много разредена азотна киселина. Ако е концентрирана процеса протича много бурно, златното покритие се раздробява на прах, който не можеш да събереш. Прави се така: Заливаш рамките от часовници с малко вода да ги покрие. Добавяш малко (няколко милилитра) конц. азотна киселина и оставяш съда на балкона - нали не искаш да дишаш азотни окиси. Процеса започва бавно с отделяне на мехурчета газ, а разтвора се оцветява в синьо от нитратите. Това може да продължи часове, зависи от температурата. Процеса протича дори и при температури около нулата. Когато скоростта на реакцията падне - откриваш го визуално по скоростта с която се отделят мехурчетата добавяш още киселина. И така периодично през няколко часа добавяш киселина, докато остане само златната люспа с форма на часовник, но куха. Това може да продължи няколко дни. От една рамка (но от руски часовник) излиза около 100 мг. злато. Заб. Ако разтвора започне да кипи и се отделят бурно азотни окиси (червенокафяви) значи си прибавил много киселина, златото ще се разпраши и ще плува върху повърхността на разтвора. Няма как да го събереш. Отива в канала. Успех.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.