Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:20 18.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Бисмутов субнитратнови  
Автор Huk4O (Странстващ.....)
Публикувано31.01.10 22:37



Можете ли да ми дадете някаква информация за съединението?В интернет не откривам почти нищо освен най-общи физични св-ва.Говоря и английски,така че сурова информация на съответния език не е проблем.Интересувам се предимно от химични свойства.Може ли да се редуцира до някоя по проста бисмутова сол да речем хлорид или нитрат?Знам че в медицината се ползва поради адстрингентното и антиацидното си действие,но информацията ми свършва дотук.Благодаря предварително.



Тема Re: Бисмутов субнитрат [re: Huk4O]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано01.02.10 00:27



С малко фантазия можеш да го превърнеш в други соли на бисмута - в силно кисела среда ще се благоприятства получаването на аквакомплекси, в слабокисела - бисмутил йони (BiO+), а в неутрална до умерено алкална - хидроксокомплекси; в силно алкална ще се утаи хидроксидът.

Например, субнитратът е нитрат, утаен от алкален разтвор, затова има и хидроксидини групи - подкисли го с азтона киселина, изпари при умерена температура, охлади и филтрувай за да получиш бисмутил нитрат (BiONO3).

Ако накалиш солта може да се получи и бисмутов триоксид:
"Bismuth trioxide is commercially made from bismuth subnitrate. The latter is produced by dissolving bismuth in hot nitric acid. Addition of excess sodium hydroxide followed by continuous heating of the mixture precipitates bismuth(III) oxide as a heavy yellow powder. Also, the trioxide can be prepared by ignition of bismuth hydroxide. "
После прави каквото си искаш с него.

Какво точно желеш да получиш?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Бисмутов субнитратнови [re: linjack]  
Автор Huk4O (Странстващ.....)
Публикувано01.02.10 13:19



Бахти....ти винаги имаш всички отговори.Досега не съм видял да има зададен въпрос на който да не можеш да отговориш.Попринцип искам да получа нитрата и по-точно да опитам смеси от руски сайт за изготвяне на луминофор.Рецептите са следните:
За виолетов цвят:
1.CaCO3(20g),MgCO3(1.2g),Na2SO4(1g),K2SO4(1g),S(6g),C12H22O11(1g),Bi(NO3)(1ml 0.5% p-p) се загрява (разтвор) 45мин. при 750-800*С
За зелен цвят:
2.CaCO3(20g),Na2SO4,Na2B4O7(0.8g),S(6g),C12H22O11(0.8g),Bi(NO3)(1ml 0.5% p-p) се загрява (разтвор) 15min. при 800-900*С



Тема Re: Бисмутов субнитратнови [re: Huk4O]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано01.02.10 15:50



А, не по всички въпроси - по електрохимия, по органична химия обикновено си мълча. По физикохимия, неорганична химия и някои аспекти на биохимията - отговарям.

По въпроса - точно такъв бисмутов мононитрат: Bi(NO3) не може да се получи стабилен, теоретично - може. По-вероятно е да са имали предвид бисмутил нитрат (BiO(NO3)) или бусмутов нитрат (Bi(NO3)3).

Ако работиш със субнитрата, дори не е необходимо да го превърнеш в някоя от горните соли - достатъчно е да видиш колко процента бисмут има. След това преизчисли колко процентен трябва да е неговия разтвор за да бъде с еднаква концентрация като 0.5% бисмутов нитрат. Ако не се разтваря във вода добави на капки разредена азотна киселина докато се разтвори.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Бисмутов субнитратнови [re: linjack]  
Автор wolfenstein (минаващ)
Публикувано01.02.10 15:55



Аз преди време се бях навил да ги правя тези луминифори ,но не ми позволиха да използвам пещите - така че ако се получи пиши ,че ми стана интересно


пп: трябва да пробвам в тигел на котлон или газова горелка дали ще се получи



Тема Re: Бисмутов субнитратнови [re: wolfenstein]  
Автор stid (минаващ)
Публикувано02.02.10 15:05



Една идея: чушкопек чудесно може да се ползва като тиглова пещ вероятно до около 900С (че някъде твърдят и по-високи температури). Удобно е да се пусне през теристорен регулатор на мощността (продават се евтини набори за сглобяване) - така може да се поддържат различни температури.



Тема Апропонови [re: Huk4O]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано03.02.10 06:40



Връзката в профила ти (http://chemybg.hit.bg) не е ли копие на бившата страничка на нашия приятел Мунклъб? От много години не я бях виждал.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Апропонови [re: linjack]  
Автор Изyмeн (Магистър)
Публикувано03.02.10 13:59



Я, интересно...



Не беше страничка, а сайт, освен това още си го има , само дето в момента го разработва друг човек и то доста добре.

Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: Бисмутов субнитратнови [re: Huk4O]  
Автор Huk4O (Странстващ.....)
Публикувано03.02.10 20:53



Да,това беше заместител на Муунклуб когато го нямаше за известен период от време.Просто събрах наличната информация и я направих html.Всъщност съжалявам,че го направих без да попитам.



Тема Re: Бисмутов субнитратнови [re: Huk4O]  
Автор wolfenstein (минаващ)
Публикувано03.02.10 21:02



Хубаво си го направил ,но земи да махнеш тоя огнен тапет че много напряга очите като се чете






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.