Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:36 24.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Какво може да предизвика взривнови  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано26.12.09 22:56



на ацетиленова бутилка? По време на работа (заваряване). И кислородната и ацитиленовата бутилка са били с възвратни клапани. Взривила се е ацетиленовата бутилка. Много ви моля, ако знаете да ми отговорите. Става въпрос за инцидент с мой близък на работа в чужбина.



Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: kurkudup]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано27.12.09 02:07



Разбирам нуждата Ви да търсите отгов на въпроса си, но за съжаление информацията, която давате, е много оскъдна. По принцип, ацителеновите ботилки не трябва да избухват, ако се спазват правилата за работа с тях.

Вризвът е показателен за неправилна употреба или използване на неизправно оборудване. Точно къде е вината е невъзможно да се каже без изследване на обстоятелствата около самия инцидент. Една от най-вероятните причини за взрив може да бъде използването на неизправен газов редуктор с течлив възвратен клапан, но има и други възможности като директно нагряване на ацителеновата бутилка, препълване с ацителен, мощен удър и т.н.

Искрено се надявам вашият близък да не е пострадал (значително), но се опасявам, че подобна експлозия може да бъде много унищожителна.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: linjack]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано27.12.09 14:49



Благодаря! Пострадал е друг човек, за което много съжалявам. Брат ми е трябвало да бъде на негово място, но по това време е бил болен и изпратили младото момче. Сега той живее с чувството на вина. Не може сам за себе си да намери причина за случилото се и ме помоли да питам някой химик. Ще му предам вашия отговор и ако има още неща, които да ми каже, отново ще питам.



Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: kurkudup]  
Автор rosenmarinov (непознат )
Публикувано27.12.09 16:01



аз работя в строителството
наи вероятно е възвратен клапан на които не са обърнали внимание(проверява се) оборудването когато се работи с опасни машини и материали това е работа на експерти които по принцип проверяват според работното натоварване и времето за съхранение
ако всичко е било наред вероятноста да стане инцидент е нищожна
аз съм заварявал едно време със старите открити с карабит където са много по опасни и защото ни беше страх ги проверявахме по 2-3пъти на ден(научих се от зор как става)
брат ти не е виновен
кажи му че не тои е правил бутилките и клапаните
изчакаи експертите да дадат мнение(предполагам има разследване)



Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: rosenmarinov]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано27.12.09 19:21



Брат ми е изненадан от факта, че имало експертиза, но не са дали отговор. Въпросът му е: " каква би била вероятната причина за експлозия на ацетиленова бутилка, напълнена до около 25 бара неподложена на нагряване, като при експлозията няма следи от пламък, или осаждване"



Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: rosenmarinov]  
Автор kurkudup (сресана рошла)
Публикувано27.12.09 19:25



При експлозията имало само мощна взривна вълна.



Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: kurkudup]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано27.12.09 22:27



Ако разбирате английски запознайте се с това:
http://www.blueshield.ca/en/docs/pdf/marketOffers/metalFabrication/AcetyleneBestPractices_Large_E.pdf
http://www.hse.gov.uk/pubns/indg327.pdf

Бутилката е под високо налягане, което означава че е била с разтворител - хексан. Това изисква допълнително подсигуряване - да не се черпа повече от 1/7 от номиналния обем на ацитилена на бутилката на час, т.к. хексанът може да се изветри и ацетиленът под високо налягане да стане нестабилен. Но това надали се е случило - щеше да има сажди. За да се избегне преупотреба на ацетилен, при необходимост от висок добив се ползват няколо бутилки с газов колеткор.

Ако изключим проблеми с налягането, остават възвратният клапън и аресторът. Всъщност, бутилката имала ли е арестор (гасител) за обратен пламък - поставя се веднага след редуктора (редуцир-вентил)?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: kurkudup]  
Автор rosenmarinov (непознат )
Публикувано28.12.09 12:00



без огън и сажди????
ако имаш или можеш да намериш снимки имам приятел които е полковник в пожарната и се занимава с разследване на пожари и др. инциденти.



Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: linjack]  
Автор potr (минаващ)
Публикувано28.12.09 17:41



...ясен както винаги. Човека може би има предвид че отвън е нямало сажди, вътре със сигурност е имало. И естествено че налягане може да причини взрив на ацетилена. Това го знае всеки химик! Не бях чувал обаче да го държат в хексан.



Тема Re: Какво може да предизвика взривнови [re: potr]  
Автор hidrazin4o (ентусиаст)
Публикувано28.12.09 17:59



Държат го разтворен.Дали в ацетилен или хексан не знам.Знам само че ако не е разтворен и се опиташ да го наверш в бутилка при над 0,2МРа става хубаво бум.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.