Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:53 15.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема маркиране на вода - с какво?нови  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано21.10.09 22:13



Здравейте! Имам една полезна идея и ми трябва помощ. Има ли характерен химикал, с който да мога да маркирам вода и след събиране на проба да мога по съотвеетния начин да правя проверка на пробата?
Примерно груб пример е използването на багрило като мастило или тонер за принтер или онова зеленото лекарство... но както ще видите по-долу със зелена вода ще изкарам акъла на хората. А и ще се боядиса всичко наоколо :)
Ето и историята - из блока ни тече вода. Събрал съм една чаша за да направя някакъв анализ и да проверя дали е канална или прясна. Но не мога да съм сигурен в резултата, тъй като все пак разтворът се е филтрирал през бетон или поне през микро процеп покрай тръба. Има две тръби за питейна вода и две за мръсна. Вероятно става дума за питейна вода.
За целите на разследването откъде тече реших да маркирам водата в различни точки и в различни моменти. Примерно да маркирам водата на съседния вход и да чакам да видя дали у нас тече от там. После моге да маркирам нашата тръба, след това ако нищо не излезе, да огледам за възможни "резервоари" на вода като разни ниши и да маркирам и тях.
Достъп до обема на тръбите за питейна вода има ако се спре главен кран и се натика маркера през някоя от чешмите. Със засмукването, характерно за спряла вода у дома.
Благодаря предварително!



Тема Re: маркиране на вода - с какво?нови [re: galuni]  
Автор ivanov- (непознат )
Публикувано21.10.09 23:12



Мисля, че можеш да маркираш водата с калиев перманганат. Дано да съм ти бил от полза.



Тема Re: маркиране на вода - с какво? [re: ivanov-]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано22.10.09 00:18



В какъв смисъл s калиев перманганат- да стане тъмночервена вода, или съвсем малко и да търся следи с анализ и чувствителен химикал?
С червено ще уплаша някои от хората на възраст из блока. Ако може да е невидимо и не-силно отровно нещо е по-добре.
Всъщност дали няма калиево разтворимо съединение да натикам в тръбите, и после май беше сравнително лесно да се търсят следи от него - нали може да се оцвети силно?



Тема Re: маркиране на вода - с какво?нови [re: galuni]  
Автор Mamut4o (новак)
Публикувано22.10.09 11:40



Ти химик ли си или любител експериментатор? Щото казваш че ще направиш анализ на чашата която си събрал.



Тема Re: маркиране на вода - с какво?нови [re: Mamut4o]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано22.10.09 13:10



Нито любител, нито експериментатор в тази ситуация. Ще направя анализ днес или утре в ВиК Варна.
Но проследяването на теча с маркер си остава следващата стъпка. Колеги на работа са ползвали такова нещо, но сега не съм на същото място и в същия край на света.
у дома мога да направя елементарни операции като смесване на разтвори, филтриране през филтърна хартия,... но това не помага за почти нищо.
Да припомня, говорим за тръбата за питейна вода в обитаем жилищен блок.

Редактирано от galuni на 22.10.09 13:11.



Тема Re: маркиране на вода - с какво?нови [re: ivanov-]  
Автор potr (непознат )
Публикувано22.10.09 19:14



...С флуоресцин от чичо доктор. Но все пак най-лесно е да видиш от къде тече тази вода.



Тема Re: маркиране на вода - с какво?нови [re: potr]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано22.10.09 21:32



Най-трудно е да се види откъде тече водата. Трябва да се разбие около 15 метра бетонна кутия около тръбата за питейна вода, и 4 скрити в бетона връзки на едната тръба за мръсна вода и други 4 за другата аналогична. Скритите връзки са в плочата на сградата. Вероятно след половината разбиване ще излезе проблемът - но си остава безмислено.
Ако се знае коя от трите заподозрени тръби е е малко по-добре, може да се каже.
Флуроесцинът какво е? Има ли някаква връзка със зеления цвят, гранофорин и забраната за използването на последния? Ако и твоята идея е да боядисам водата, не струва. Търся с какво да я маркирам. Да внеса известно количество невидим и безвреден за инсталацията химикал, който да се открива сравнително лесно. Примерно калиеви йоне не се ли откриват лесно? Освен това са силно нехарактерни за питейната вода. Но не знам в какъв вид да ги ползвам и дали не са активни към желязото. Да не би да се отложат по стените на тръбата, преди да са изтекли навън.



Тема Re: маркиране на вода - с какво?нови [re: galuni]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано22.10.09 21:50



Химическото маркиране ми изглежда сложно - все пак ти сам казваш, че водата се филтрува през бетона. Имам две идеи, но и двете не са особено лесно изпълними - маркиране с радиоактивен изотоп - струва скъпо, но е по-безопасно, отколкото звучи... или сканинране на стенат с екограф(?) или рентгенови лъчи.

И понеже не съм особено много направи-си-сам за нещо, което не знам - мисля, че бих потърсил консултация със стройтелен инженер. Но това решение също може да се окаже скъпо.

Попитай при инженерите в професионалните клубове.

----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 22.10.09 21:52.



Тема Re: маркиране на вода - с какво?нови [re: linjack]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано22.10.09 22:32



Строителната мисъл се нуждае от търсеният от мен метод, за да се избегне "строителният" вариант. Все си мисля, че анализ за следи от нещо няма да е особено невъзможен и скъп в някоя от многото лаборатории из Варна. Но това за радиоактивните изотопи е добра идея. Дозиметър се намира лесно, сега остава да хакнеме радиация във водата. Освен да си направя рентгенова снимка с пълни джобове със захар или сол и после да сипя в тръбата...
Добре де, нали се правят анализи на зеленчуци за нитрати? Ако там хващат някакви разлики в части от промил нитрати, защо да не става с водата? Готов разтвор за анализ...
Май трябваше да попитам първо къде има действащи лаборатории и там а ми кажат с какво да маркирам. В индустрията има микромаркери, колегите ги ползват - но не ми етрябвало до сега. Примерно оцветените горива - те не са толкова цветни, колкото силно са маркирани. Твърди се, че хващат маркирано гориво и когато е разредено 100 пъти.



Тема Re: маркиране на вода - с какво?нови [re: galuni]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано22.10.09 23:01



Проблемът със следите, е че напълно възможно такива следи да се намират в бетона или дори да реагират с металобетонната структура.

Захарта и солта няма да станат особено радиоактивни само от една рентгенова снимка - те ще се йонизират, но няма да имат остатъчна радиоактивност. Аз си мислех за вода, обогатена на K-40 или тритий. А строителните инженери може и да знаят методи за проследяване на течове без разбиване на бетонната конструкция.


----
бял подпис на бяло поле



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.