Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:11 18.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 10% разтвор на солна киселинанови  
Автор eksperiment4e (непознат )
Публикувано02.07.09 12:04



Здравейте, имам нужда от 10% разтвор на солна киселина, но за съжаление не открих за продажба. Намерих само 36% разтвор и купих бутилка от 1л. Ще съм благодарен ако някой ми каже как да направя 10% разтвор или да ме опъти към някоя лаборатория, където се извършват такива услуги.

Благодаря предварително





Тема Re: 10% разтвор на солна киселинанови [re: eksperiment4e]  
Автор Arctur (новак)
Публикувано02.07.09 14:48



Необходимото количество вода за разреждане може да се
определи по формулата:

V = Vk* pk*((Ck/C) - 1) където:

V - необходимият обем вода за разреждане [ml]
Vk - взетият обем от неразредената киселина [ml]
pk - плътността на неразредената киселина [g/ml]
Ck - концентрацията на неразредената киселина [%]
C - концентрацията, която желаем да получим [%]

Пример:

Нека да вземем 100 ml 36 % - на солна киселина и да определим с
какъв обем вода трябва да я разредим, за получим солна киселина
с концентрация 10%. О съответния справочник виждаме, че солна
киселина с концентрация 36% има плътност р = 1.179 g/ml. Вече
имаме всички необходими данни и можем да заместим буквените
означения във формулата с тях:

V = 100*1.179*((36/10)-1) = 306.54 ml

За да спазим правилото за разреждане на киселини, към предвари-
телно приготвени 306.54 ml вода наливаме 100 ml 36 %-на солна
киселина и получаваме 405.4 ml 10 %-на солна киселина. Веднага
се вижда, че сумата от двата обема не е равна на крайния, но това
не е грешка. Крайният обем е получен, като общото тегло на 10 %-
ния разтвор, което е 306.54 + 117.9 = 424.44 g, го разделим на
неговата плътност, взета от същия справочник, която е 1.047 g/ml.
Причината да се появи разликата най-вероятно е, че разреждането
е съпроводено от контракция на обема макар, че не е изключено
тя да идва и от ограничената точност на плътностите.



Тема Re: 10% разтвор на солна киселинанови [re: Arctur]  
Автор studetn (новак)
Публикувано02.07.09 16:23



В дадения случай не се получава, защото смяташ неправилно. А иначе си прав - обемът при смесване на две течности може да се отличава от сумата на началните обеми.
За съжаление сега нямам време да обсъждам нито сметките ти, нито гореописания феномен, така че - до утре:)



Тема За експериментченови [re: eksperiment4e]  
Автор Mamut4o (непознат )
Публикувано02.07.09 17:45



Би трябвало да забранят продажбата на химикали на малоумници като теб.
Ти си заплаха за обществото.Жалко че нямам власт.



Тема Re: 10% разтвор на солна киселинанови [re: eksperiment4e]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано02.07.09 19:51



За какво ти е тази 10%-на солна к-на?

В зависимост от нуждите можеш да направиш приблизително 10%-на киселиа по описания начин, но ще получиш към 11-12% к-на, защото процентите на киселината са масови, а не обемни. За правилни сметки ти трябва плътностите на разтворите - вземат се от таблици.

90% съм сигурен, че в клуба вече е обсъждан подобен проблем.

А, и да - много важно - солната киселина е отрова - отделя силно разяждащ газ - хлороводород. Ако не искаш да свършиш с белодробен оток, особено ако боравиш с големи обеми, гледай да работиш на открито.

Свързано с горното - концентрираната киселина е приблизително 36%-на, понеже се ответря с времето. Точната концентрация може да се определи, но за теб това би било непосилно.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: За експериментченови [re: Mamut4o]  
Автор eksperiment4e (непознат )
Публикувано03.07.09 00:28



Мамутчо, ако исках да съм заплаха за обществото нямаше изобщо да ми е необходимо разреждане на солна киселина - логично, нали? И второ - пределно ясно съм описал , че се нуждая или от напътствия как мога да си направя такъв разтвор или от информация къде могат да го направят. Чети по внимателно!!!

Ако не можеш да помогнеш по - добре си успокой нервите някъде и изобщо не се намесвай в темата!!!



Тема Re: 10% разтвор на солна киселинанови [re: linjack]  
Автор eksperiment4e (непознат )
Публикувано03.07.09 00:42



Разтвора ми трябва за тестване на почви. Просто трябва да сипя 50 мл. на разронена пръст. Това е. Известно ми е, че солната киселина е изключително опасна и предпочитам някой компетентен да направи разтвора ( естествено срещу заплащане от моя страна), но не знам къде се извършват такива услуги. Затова писах във форума за помощ. И ако не намеря инфо - остава да опитам сам след като съм взел предпазни мерки.



Тема Re: 10% разтвор на солна киселина [re: eksperiment4e]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано03.07.09 00:54



Добре, че няма власт наистина. Щото тя солната киселина и сега масово се продава и използва от хора, дето даже не знаят, че я ползват, а да не говорим колко по-опасни неща се продават.

Кислолът е разредена солна киселина, но е невъзможно да се определи концентрацията. По принцип опасна е само концентрираната киселина и то не чак толкова, стига да не се залееш много или да не се надишаш (доста неприятно е, по-зле и от амоняк). При спазване на елементарни мерки за безопасност - не е особено опасна и всеки може да я разреди. Правило за разреждане: киселината се налива бавно и на тънка струя във водата при непрекъснато разбъркване.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: 10% разтвор на солна киселинанови [re: Изyмeн]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано03.07.09 05:02



Ако се работи с големи количества - например литър и нагоре - ще се отдели достатъчно хлороводород за да се натровиш.

Към питащия - ако се досещам правилно, целите да определите качествено карбонатите в почвата - солната киселина ще ги разложи до хлориди и въглероден диоксид, който отеделя шум мехурчета при изтилитането си.

Ако това е целта - не ви трябва точно 10%-на киселина, приблизителна концентрация ще свърши работа.
Примерно, за 100 грама 10%-на к-на вземете 28 грама (или около 24 мл.) концентрирана киселина и я добавете внимателно на тънка струйка и пре непрекъснато разбъркване към 72 милилитра вода. Полученият разтвор ще има обем около 95мл.
За по-удобно можете да добавите 25мл киселина в 75мл вода. Този разтвор ще бъде около 99мл.


Ако не можете да намерите лабораторна камина с добра тяга, работете навън - на проветливо място и под навес; или под кухенски шрим*. Не се навеждайте над сместа, не дишайте изпаренията и работете с малки обеми.

*Ако е от нераждавейка и е сравнително чист и сух.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: 10% разтвор на солна киселинанови [re: studetn]  
Автор Arctur (новак)
Публикувано03.07.09 18:35



"В дадения случай не се получава, защото смяташ неправилно."

Сметнал съм вярно. Ти като мислиш обратното, да беше показал
верните сметки. А, щях да забравя - ти си много зает човек.
Времето ти стига,колкото да кажеш, че нещо не е верно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.