Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:16 18.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема простички и ефектни опитинови  
Автор tourist (непознат )
Публикувано17.03.09 19:47



Здравейте.В момента съм десети клас и много са ми интересни практическите часове по химия, когато г-жата ни показва различни химични реакции.Та един френд ми подари една мерителна колба и колба ерленмайер с широко гърло.Та до сега само съм си направил оцет със сода бикарбонат.Интересно ми е според вас какви други такива безопасни и интересни опити(да става там някаква реакция пък...) мога да правя с неща използвани в бита.И също да ви питам какви други реактиви мога да си взема, но да не се намират много трудно.Нещо от сорта на калиев перманганат.Дето се казва във всяка аптека го има, и е възможно да ми го дадат на мен(тъй като съм под 18).Въпроса е лесно достъпни(аграрни аптеки и нормални аптеки и да не са опасни.Идеята ми не е да правя разни опасни реактиви и да се занимавам с пиротехника и прочие.Искам просто да мога да изразявам простички, безопасни реакции.Да си направя нещо като малка, домашналабораторийка. Видях един сайт на една фирма, която се занимава с лабораторно обурудване.И там епруветките ми се сториха евтини(около 30 ст. без ддс) и мисля да си купя, защото не може само с 2 съда. :)
Мерси предварително :)



Тема простичкo и ефектнoнови [re: tourist]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано18.03.09 00:45



и кратко Ч Е Т Е Н Е



*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: простички и ефектни опитинови [re: tourist]  
Автор studetn (непознат )
Публикувано18.03.09 08:55



Хмм...

В аграрните аптеки:
1. CuSO4*5 H2O (меден сулфат)
2. Ca(OH)2 (вар)
3. KNO3 (калиева селитра) - не съм сигурен, че просто така ще ти продадат. Аз обикновено казвах, че ми трябва за торене на картофи...
4. NH4NO3 (амониева селитра) - още по-трудно се купува...
5. FeSO4*7 H2O (зелен камък)

В аптеките:
1. KMnO4
2. S (сяра)
3. H2O2 (кислородна вода)

В магазините:
1. NaHCO3
2. NH4NHCO3
3. парафин (свещи)
4. захар

Има още няколко места и вещества, но те са по-опасни...
Когато аз си правих домашнна лаб. най-трудно ми беше да намеря (всъщност така и не намерих) няколко много важни неща: тапи, тапи с тръбички, тръбички, хубава горелка (спиртната лампа грее слабо, а на котлон не става), азбестова мрежа, фунийки (много са скъпи), филтърна хартия (добре, че по-рано имаше тетрадки с негланцирани страници...).



Тема Литературанови [re: tourist]  
Автор studetn (непознат )
Публикувано18.03.09 09:01



Препоръчвам ти да се поровиш из старите книги по магазините. Обикновено там има книжки от сорта на "Занимателна химия", "150 химични опита", "Домашна лаборатория", "Занимателни опити по химия" и т.н. Там има много опити, които можеш да правиш вкъщи с наистина леснодостъпни вещества. Сега се сетих за интересен опит: Поднасяш бучка захар към пламъка на свещта и тя (захарта) започва да дими и да се овъглява, но не гори. Поръсваш парче захар с пепел от цигари и то гори в пламъка на свещта.



Тема Re: Литературанови [re: studetn]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано18.03.09 10:41



Дори и извън пламъка гори. А пиротехниката не е по-опасна от правенето на свещи например, стига да се спазват правилата за безопасност. В България има само един добър сайт за пиротехника:



За интересните опити едва ли има по-добър от .

Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: простички и ефектни опитинови [re: tourist]  
Автор tourist (непознат )
Публикувано18.03.09 15:21



Благодаря ви на всички, които сте отговорили.Днеска ме изпитаха по химия и имам 6

.Тей де, не че има кой знае какво, но аз да си кажа.Иначе калиев перманганат няма проблем да си купя, ама малко за сяра се съмнявам да ми дадат.Все пак не е много безобидно вещество...Принципно идеята ми е да внеса малко живот в химията.Да не бъде само писане и изравняване и такива работи.Аз дори на прости и лесни опити се кефя (оцет със сода бикарбонат).Въпроса е да не са опасни, да могат да се съхраняват(да не ми трябват сега и бутилки със течен азот и прочие...Иначе как мислите за сярата?



Тема Re: простички и ефектни опитинови [re: tourist]  
Автор tourist (непознат )
Публикувано18.03.09 15:34



в града има един магазин(горе-долу знам къде се намира) за реактиви и стъклария.Нали смятате, че няма да има проблем да си взема поне стъкларията.Смисъл, че няма да ми направят проблем за това, че съм под 18?



Тема Re: простички и ефектни опитинови [re: tourist]  
Автор devilme (непознат )
Публикувано18.03.09 15:49



Ами има няколко добри магазина за реактиви в софия -валерус теоком химспектър и алмет не знам дали ако отидеш лично ще ти продадат но ако си ги поръчаш ти го доставят (което е малка набутвация защото живееш там )





Тема Re: простички и ефектни опитинови [re: devilme]  
Автор tourist (непознат )
Публикувано18.03.09 15:56



ц, лъжеш се, живея в Стара Загора





Тема Re: простички и ефектни опитинови [re: tourist]  
Автор devilme (непознат )
Публикувано18.03.09 20:49



Еми за там знам само една книжна борса теодорс май се казваше ,която предлагаше и реактиви за учебни лаборатории но мисля ,че надуват мнооого цените .Иначе от тези фирми може да си поръчаш каквото ти душа иска и ще ти го доставят до вратата а ти само трябва да платиш на куриера -просто лесно и чисто - поне на мен не са ми искали години и егн и др такива ,,издаващи'' възрастта нещица ,а ако те питат кой се обажда или по точно коя фирма измисляш си там нещо или казваш че си часно лице -в повечето случай не питат за какво са реактивите така че н.п.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.