Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:00 03.06.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Да обсъдим киселото мляко и содатанови  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано03.02.09 22:26



Може би сте прочели - дете попада на кисело мляко със сода каустик. Някакви идеи как се е случило?

Най-важното е невидимо за очите.



Тема киселото мляко и содата каустикнови [re: Изyмeн]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано04.02.09 01:40



Чесно казано, на мен това ми звучи изключително странно - сега се работи с пластмасови кофички, които не се мият преди употреба. Едно време помня стълените буркани за кисело мляко, но сега...
Освен това всякакво наличие на основа в ферментора би изтрепало лактобацилите.
Остава основата да е попаднала през през линията за пактериране на прдоукта или да е добавена умишлено след отваряне на кофичката.
Не бива да изключваме и тази вероятност, нали?

Мисли, главо, мисли... ще ти купя шапка


Тема Re: киселото мляко и содата каустикнови [re: linjack]  
Автор SF6 (непознат )
Публикувано04.02.09 02:33



кои лактобацил да убие бре като го има само в 3 вида кисело мляко
както обикновенно става някои работник е решил да свие малко основа и се е опитал да я маскира като кисело мляко но за съжаление я забравя(изгубва) и някои я изпива



Тема Re: киселото мляко и содата каустикнови [re: SF6]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано04.02.09 02:41



Това звучи малко странно като идея. Натриевата основа е много евтина за да си струва да се краде. Все едно някой да краде сода за хляб. Тя не може да се маскира като кисело мляко, тъй като е на кристали или прозрачен разтвор. Версията с опита за кражба е много малко вероятна.

Най-важното е невидимо за очите.

Редактирано от Изyмeн на 04.02.09 02:42.



Тема Re: киселото мляко и содата каустикнови [re: SF6]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано04.02.09 07:19



кои лактобацил да убие бре като го има само в 3 вида кисело мляко
Аре, "бре"!
И какво има в другите видеове кисело мляко? Моля обясни.

Мисли, главо, мисли... ще ти купя шапка


Тема Re: киселото мляко и содата каустикнови [re: linjack]  
Автор Merlinmr ()
Публикувано16.02.09 14:59



От известно време не ползват живи култури, а някъкви ензимни смески, но за съжаление не съм в час със тези нововъведения. Факт е че в магазинната мрежа е практиески невъзможно да си купиш кисело мляко със жива култура. Това много лесно можеш да си го провери всеки. Ако млякото не вкисва, значи това което е купено в кофичка за кисело мляко е всичко друго само не и "Българско кисело мляко". :( Това обаче в никакъв случай не променя факта че ако попадне каквото и да е значимо количество натриева основа в суровината, получения продукт ще има съвсем различен вид дори визуално и няма как да бъде пропуснат. Според мен това е поредната журналистическа сензация нямаща нищо общо с действителността както историята за глупостите с рога и копита в саламите. :) Най-вероятно детето е погълнало нещо по невнимание и изкарват че било в киселото мляко. А едно дете е напълно възможно да скрие истината за това което се е случило дори само за да не му се карат.

Въображението е единственото оръжие срещу реалността.


Тема Re: киселото мляко и содата каустикнови [re: Merlinmr]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано16.02.09 18:38



Признавам си честно, че не знам каква е практиката в България, но работата с ензим надали е по-евтина от употребата на бактерии, които сами се размножават и позволяват продукта да се ползва за подквасването на ново кисело мляко.

Що се отнася до теста - чистото кисело мляко не се вкисва за няколко дни, в хладилник.
Казвам от опит: правил съм кисело мляко в лабораторни условия. Лесно е: загряваш прясното мляко до 63 градуса и държиш при тази температура при непрекъснато разбъркване за 30-на минути*. След това изсипваш в сух и чист буркан с винтова капачка и изчакваш да изстине до ок. 45 градуса. Добавяш закавската и разбъкваш. Затваряш бурканта и оставяш на водна баня при 42 градуса - 4 до 12 часа и киселото мляко е готово. Веднага след това, охлаждаш в хладиник до 4 градуса. Така подготвеното кисело мляко не се висква поне 2 седмици, ако се държи в хладилник, а поне 1 седмица след подготвянето му, съдържа актива култура за подквасването на ново кисело мляко. За по-голяма трайност, в индустриални условия може да се пребегне до вторично пастьоризиране - тип HTST**, при което пластичността на киселото мляко се губи; затова в този случай обикновено се слагат и различни добавки за получаването на желания (дисертен) продукт, който не съдържа жива култура.

За добавяне не ензими не съм чувал, а горе-долу знам технологията.
Накратко - дали едно мляко има активна култура или не, се познава не по това дали се вкисва, а по това дали може да подкваси прясно мляко.
Ако имаш микроскоп, можеш да направиш и по-интересни неща.


----
*Тази нискотемпературна пастюьоризация при удлъжено време (Low Temperature, Long time = LTLT) би трябвало да съхрани по-голямата част от витманите и другите БАВ в млякото.
**Индустриално първото (и второто) пастьоризиране се прави при висока температура за кратко време (High Temperature Short Time = HTST) при 72 градуса за 15 сек., но в бач това е (почти) невъзможно.


от C. Van Vechten

Тема Re: киселото мляко и содата каустикнови [re: linjack]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано16.02.09 21:37



Аз съм един от малкото, които наистина ядат кисело мляко. Баба ми има крава, доколкото знам млякото е с 8% масленост. За закваска ползвахме кисело мляко от магазина, разбира се веднага след консултация с интернет за резултатите от проверката на кисели млека. Млякото се сварява, охлажда се малко, налива се в буркани и се добавя малко кисело мляко. Завива се за да не изстине бързо и след няколко часа вече е готово за хладилника. Наистина може да изкара 2 седмици, а отгоре се покрива с доста дебел слой каймак. Интересно как при купеното мляко този слой напълно липсва.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: киселото мляко и содата каустикнови [re: Изyмeн]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано16.02.09 21:58



Вашата крава да не е биволица?
Щото иначе с тези 8% ще се запишите в рекордите на Гинес. Типичната масленост е 3.6%, а съдържанието на млечни блетъци - 3.4%, общо дават ок. 7%, което пак е по-малко от осем.

Рецептата, която даваш е типична за домашна обстановка - но кипването трябва да се избягва - едно, че губиш част от биоактивините компоненти на млякото, и второ че суспензията се разрушава и мазнините изплуват, ерго - дебелия слой каймак.
Не е голяма работа - купете си термометър - загравяш до ок. 80 градуса, при разбъркване в алуминиева тенджера или тънкосетнна такава. Без термометър при тази температура - водните пари почват да се виждат, т.е. да кондензират във въздуха над тях. Сваляш от котолкона веднага, охлаждаш разливаш и т.н.
Останалото - по описания метод. Пробвай веднъж и ще видиш, че няма да се получи каймак, а и самото кисело мляко ще е по-гъсто. Над него трябва да се отедели само цвик - киселата течност; всякакво друго разделяне на фазите говори за лоша технология.


от C. Van Vechten

Редактирано от linjack на 16.02.09 22:00.



Тема БНАПнови [re: Merlinmr]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано16.02.09 22:17



Намерих една връзка за съдържанието на киселите млека на пазара. Малко е старичка (от 2006г.), но не мисля, че сега положението е много по-различно:
Анализ на Българската Национална Асоциация на Потербителите:




от C. Van Vechten


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.