Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:50 18.05.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема С какво се оправят свити от пране дрехи?  
АвторSystem_Q (Нерегистриран)
Публикувано11.10.08 16:21



Здравейте,

Напоследък все по-често започна да ми се случва при пране да се свиват дрехите, независимо от програми и препарати, нито от препоръките на етикетите. Аз съм що-годе слаба, но съм принудена да си купувам дрехи с размер поне М, защото ако си купя S (които са ми по мярка), след 1 изпиране се свиват. А не може всичко да се пере на ръка...
Учителката ми по химия споменаваше някакво химическо вещество или субстанция, с чиято помощ успява да "разтегне" свитите след пране дрехи. Не знам дали става дума за синтетика или естествени материи.
Ако някой знае, моля да ми пише:)



Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: System_Q]  
Авторyoudude (Нерегистриран)
Публикувано11.10.08 20:34



...с каквото се оправят и свитите моми- с опъване


Защо не питаш учителя си по Химия?



Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: youdude]  
АвторSystem_Q (Нерегистриран)
Публикувано11.10.08 20:42



Защото съм завършила училище преди повече от 10 години, а в моя университет бяхме далеч от химията:)
Колкото до свитите моми - ако ефектът е като със дрехите, няма смисъл... С опъване и дърпане не става нищо.
От "последния ред" дочух нещо за борова киселина (??), има ли нещо вярно?



Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: System_Q]  
Авторstudent (Нерегистриран)
Публикувано11.10.08 22:51



Няма...
От какъв материал са дрехите?



Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: student]  
АвторSystem_Q (Нерегистриран)
Публикувано12.10.08 16:30



Изкуствени материи са, или различно съотношение между памук, вълна и полиамид, вискоза, акрил.
След щателна проверка на етикетите, "the winner is" акрилът. Макар че и памука се свива, разбира се в комбинация с акрил.

За сметка на това, вискозата се разтегля.
Луда работа!...:)))



Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: System_Q]  
Авторyoudude (Нерегистриран)
Публикувано13.10.08 17:10



...боровата киселина е интересна киселина, не бях чувал за нея.) Я дай да ти ги изпера аз, да видим тогаз!





Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: youdude]  
АвторSystem_Q (Нерегистриран)
Публикувано14.10.08 22:40



"Бор е името на химичен елемент от металоидната група с атомен номер 5 и означение B." ( http://bg.wikipedia.org/wiki/ )

По непотвърдена информация има и борова киселина:)
Но въпроса не е дали има или няма такава к-на, нито дали има желаещи да ми перат прането...
Въпроса е с какво могат да се разширят свити при пране дрешки.
Дайте по-сериозно вече:)



Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: System_Q]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано15.10.08 04:46



Нямам представа как да се разтегнат свитите дрешки, но знам, че качествените такива са изработени от преварително изпрани тъкани. Резултатът е, че се свиват/разтягат по-малко. Освен това смесите от тъкани по принцип се свиват по-малко, например памук/полиестер 80/20 е по-добре от чист памук. Извод: купувай си по-скъпи дрехи от реномирани магазини. А ако дрехата се свие след като си я изпрала според етиката, ходи си търси парите в магазина. Така се прави в "цивилизованите" страни, а и в някой нашенски вериги.
Това от мен.

ПП: киселината на хим. елемент "бор" се нарича "борна"



Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: System_Q]  
Авторyoudude (Нерегистриран)
Публикувано15.10.08 22:13



...добре сериозно, що не ходиш без дрехи? само си метни едно палтенце!)) Ии, как пък на тебе се паднаха тия дрехи( Можеш да намалиш малко температурата според мен, не повече от 60 градуса. Но се боя че въпроса ти е малко извън рамките на Химията.



Тема не се циганинови [re: System_Q]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано15.01.09 09:30



за скъпи препарати, които перат при 30°.

Високата температура способства свиването!



А!
ще спестиш парите от ток!

непротивоконституционствувателствувайте


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.