Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:59 09.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: System_Q]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано16.01.09 09:08



Въпросът ти е от областта на текстилната химия, която е моята специалност.
Тъй като сега нямам време, ще ти огтоворя по-късно (следобед), но отговора ми няма да ти хареса



Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.

Тема Re: С какво се оправят свити от пране дрехи?нови [re: Epaтocтeн]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано16.01.09 16:15



Свити дрехи няма как да се разпънат. Да, с носенето ще се поразпънат, но деформацията (изкривяването) на формата им ще се запази.
При тъкания текстил, преди да излезе плата от цеха и да се навие на руло за продан, последната важна операция е фиксирането размерите на плата. Когато един плат се произвежда, в него се натрупват много напрежения, кито са сума от напреженията породени при производството на самото влакно (изкуствено, синтетично) и тяхната следваща обработка (облагородяване, багрене, тъчене и пр.). Освен това, влакната по вътък и по основа (напречните и надлъжните конци в плата) често се различават по механични структурни свойства, така че ще имат и различно свиване, което ще доведе до изкривяване на плата при евентуалното му свиване. При ниски температури и ниска влажност междумолекулните сили във влакната надделяват над вътрешните напрежения и не се наблюдава промяна във размерите и формата на влакната. Ако обаче влакното се наморки и особено ако едновременно с това се повиши температурата (тия два фактора имат пластифициращи свойства), то междумолекулните сили отслабват и вътрешните напрежения вече могат да се проявят. Получава се релаксация на вътрешните напрежения, чрез промяна взаимното положение на макромолекулите, т.е. приплъзват се една спрямо друга или самите макромолекули променят формата и/или степеннта си на опънатост. Така вече те заемат ново положение с по-ниска енергия. Почти винаги тези вътрешни промени на конформацията на молекулите води до скъсяване дължината на влакната. След охлаждане или изсушаване новите размери на влакната се фиксират и няма връщане обратно, освен ако не се приложи отново извънредно голямо усилие на опън при висока влажност и висока температура с последващо охлаждане и сушене в разпънато състояние.
За да не се получава свиване, платовете се пускат в силно опънато състояние през едни огромни машини, наречени "Ширилна машина", в която като конвеерна лента плата е силно опънат от всички страни и се третира с гореща пара, след което се суши в това опънато състояние. Резултата е стабилност на форма и размери до температури по-ниски от на парата, с която е обработван плата. Сигурно всеки се е вглеждал в топ плат и е забелязал, че по дължина от двата му края (онази леко удебелена ивица с ширина около сантиметър - наречена ивА) има множество малки дупчици, сякаш направени от пробождания с игла. Това са следите останали от държачите на ширилниата машина.
Операцията по стабилизацията на формата и размерите на платовече е скъпо удоволствие. Харчи се много енергия. Така че някои фирми въобще не го правят, а други го правят при по-меки условия (респ. по-малко разходи). Въобще не се интересуват, че след ушиване на дрехата и изпирането й, високата влажност и температура ще накарат вътрешните напрежения да се проявят и дрехата ще се деформира (респ. свие).

Ако твоята даскалка е измислила начин да си разтяга дрехите, то тя заслужава ако не академично място, то поне един патент на откритието си



Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.

Редактирано от Epaтocтeн на 16.01.09 16:22.



Тема Re: не се циганинови [re: Exhemus]  
Автор denislav4O (непознат )
Публикувано01.03.09 20:03



Купих си една много хубава блузка от Kenvelo.Пише че е 100% памук.Искам да питам ще се свие ли ако я изпера на 40градуса защото все пак струва 70лв :(

Редактирано от denislav4O на 01.03.09 20:04.



Тема Re: не се циганинови [re: denislav4O]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано02.03.09 09:06



Няма как да се разбере дали ще се свие. Зависи от производителите на тъканта. Но защо да переш при 40, като можеш и при 30 градуса. По-сигурно е при 30. Ако е трико, свиването ще се отрази малко по-слабо, а при платовете е по-осезателно. Тая блуза от 70лв, ако ще и да е на Кенвело и Менвело, в Китай я правят за 3лв, продават я за 5-6 лв, а в БГ в магазина й слагат 70лв. Чудя се кога най-после хората ще започнат за ценят парите си, вместо да плуват по вълната на консуматорският унес.

Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.


Тема Re: не се циганинови [re: Epaтocтeн]  
Автор denislav4O (непознат )
Публикувано02.03.09 10:06



Всъщност фанелата нея шоият в Китай, а в Чехия.И за мен няма реално значение колко им струва и колко ми я продават,защото е направена с акъла си.Не като облека нещо ръкавите да са ми къси а в раменете да е торба.А искам просто да знам чисто памучните материи свиват ли се.?



Тема Re: не се циганинови [re: denislav4O]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано02.03.09 21:17



Аз съм си купувал и китайски и турски и почти не съм срещал изброениет от теб проблеми.
Всяка тъкан се свива, ако не е стабилизирана при производството.
Но защо се притесняваш, нали е направена с акъла си?
Щом е направена с акъла си, трябва и при 90 градуса да не се свие.

Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.


Тема Re: не се циганинови [re: Epaтocтeн]  
Автор denislav4O (непознат )
Публикувано03.03.09 09:56



Ами може и да е нормално, че не си се изправял пред моите проблеми.Само да ти кажа че аз съм 1.95 висок не 1.60.



Тема Re: не се циганинови [re: denislav4O]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано03.03.09 18:49



Е да, не съм 1.95, а 1.80
Пред проблема "свиване" съм се изправял, както и всички. Имах предвид проблемите с несъразмерността и кривите кройки.
Но както и да е. Ако блузата ти е както трябва направена (по-скоро плата й или трикото й), трябва да издържи на всякакви пранета, при всякакви температури. Не трябва да промени размерите си въобще. Цвета също не трябва да избелява.

Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.


Тема Re: не се циганинови [re: Epaтocтeн]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано04.03.09 15:28



А защо плетените дрехи (тениски, пуловери и др.) не се свиват, а ми се развлачват (разширяват), независимо дали са от памук или вълна?





Тема Re: не се циганинови [re: Aбcoлют]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано06.03.09 00:36



"плетените дрехи (тениски, пуловери и др.) не се свиват, а ми се развлачват "

Но когато са изпрани и сухи в първоначалния момент са свити, нали?


И едни дънки дори, които са същински плат, с времето се разпъват, но това вече е друго.
Плетката е рехава структура с еластичност и възможност за разпъване, но не на самите влакна. Разпъването става не на молекулно, а на макро ниво. Преплетените и нагънати влакна при опън се разместват едно спрямо друго. При носене те запазват частично новото си разположение и дрехата изглежда разпъната, но след изпиране те почти си възвръщат първоначалната позиция. Резултатът е по-стегната дреха след изпиране. След носене пак се разтяга и след изпиране отново се стяга. Може би при плетките по-точен е терминът "стяга", а не "свива".
Освен това днешното трико почти винаги съдържа няколко процента ликра, т.е. полиуретанови влакна (нещо като ластик). Затова са и толкова еластични. Обаче с времето тези миниластичета се късат, плетката увисва и се развлачва. Имах една тениска, която с времето увеличи дължината си поне 2 пъти

Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.