Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:13 27.09.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема въпрос за чистотата на реактивите????/нови  
Авторjings (Нерегистриран)
Публикувано19.03.08 18:05



Здравейте искам да попитам реактивите които се използват в химията,медицината,фармацията,хранително вкусовата промишленост,техниката и бита на какви групи чистота се делят.В разни каталози видях някакви 5 групи за чистота(ч.з.а/чист/хранителна/техническа/и фармакопеен)искам да попитам това ли са всичките групи и със какво се характеризират,т.е за какво се използват различните групи.Благодаря предварително на отзовалите се





Тема Re: въпрос за чистотата на реактивите????/нови [re: jings]  
Автор Deagirl (позната)
Публикувано20.03.08 08:28



Има още един вид ОСЧ :) такива правя аз, но не се използват широко в споменатите от теб области...
значи: фармакопеен са тези които се използват във фармацията...те не са много чисти вещества, но нямат нищо вредно за организма...харанителната са горе долу от същия калибър те подлежат на проверки за опасни вещества, но например готварската сол съвсем не е само NaCl, а има завидно количество CaCl2,но той не е опасен, такаче чистотата в действителност не им е висока. Останалите категории вече дават информация колко всъщност е самото вещество: ОСЧ(особено чисти или 99.999% това което пище на етикета, използват се за приготвяне на стандарти за апарати, където чистотата на стандарта е много важна) >ч.з.а.(чисти за анализ-най-често се използват т.к. не са много скъпи като първата група) > чист > технически
Последните два..чист и технически се използват според целите...те са вече със завидно количество примеси от други вещества...но пък са много по евтини. Техническите най-често са странични продукти на някакво друго производство.



Тема Re: въпрос за чистотата на реактивите????/нови [re: Deagirl]  
Авторjings (Нерегистриран)
Публикувано21.03.08 15:15



Deagirl мерси за изчерпателния отговор и за това,че ме осветли по тази тема





Тема Re: въпрос за чистотата на реактивите????/нови [re: Deagirl]  
Авторcтид (Нерегистриран)
Публикувано21.03.08 15:20



ОСЧ на химически чист ли съответства?



Тема Re: въпрос за чистотата на реактивите????/нови [re: cтид]  
Автор Deagirl (позната)
Публикувано21.03.08 15:24



ОЛелееееее не ме обиждай...химически чист си е по-скоро чист...ОСЧ е особенно чисто вещество с хипер голяма чистота допускат се максимум 10ppm примеси ако това ти говори нещо....приготвянето им (време за самореклама

) никак не е лесна работа.



Тема Re: въпрос за чистотата на реактивите????/нови [re: Deagirl]  
Автор the JackМодератор (of clubs)
Публикувано22.03.08 07:28



чекай малко - тези класификации са много условни, какво значи 10 ppm = 10х10^-6 или 10 mg/kg = "само" 99.999% чистота, т.е. пет деветки.
Това добре ли е?
Пробвай, например, да пуснеш водород с 10 ппм СО в горивен елемент с чист платинен катализатор- лошо! Но ако са 2 ппм СО и 8 ппм СО2, ще е ОК...
Какво искам да кажа - че когато се работи за специфични приложения е важно не толкова каква е чистота, колкото какви и колко са онечистванията.
Фишър, например, предлага клсификация със 17 категории за "аналитичните" си химикали и още няколко за биореагентите си.


T. Капоти (1948)
– C. Van Vechten

Тема Re: въпрос за чистотата на реактивите????/нови [re: the Jack]  
Автор Deagirl (позната)
Публикувано22.03.08 09:04



Да напълно си прав, аз неправилно разгледах нещата от гледна точка на неорганичните соли които приготвям и са с чистота 99.999%, което от своя страна значи, че общото съдържание на примесите в тях не трябва да натхвърля 10ppm . Естествено например, когато приготвям кобалтова сол, най-важно е да нямам примеси от никел, при магнезиевите соли да няма калий и т.н....Общо взето всеки трябва добре да се съобразява с целите, за които ще се прилагат веществата.



Тема Re: въпрос за чистотата на реактивите????/нови [re: the Jack]  
Автор PerkinElmer (Aldrich)
Публикувано22.03.08 14:29



Здравейте!

Точно така е - приложението определя нормите. Например разтворителите се делят за пестициден анализ, хроматографски (LiChrosolv, UVasol, Pestanal - Merck), и т.н. Метанолът, като разтворител за целите на елементния анализ е важно да бъде без следи от определяните елементи, но за хроматографията е важно да бъде прозрачен в УВ областта. Квалификациите и в двата случая са ч.з.а, но на практика не е едно и също. Ако аз ползвам вода за хроматографски анализ, мен не ме интересува толкова дали във водата има разни йони, а колко е тоталният органичен въглерод, докато за атомните анализи е точно обратното. Същото е и с другите вещества.

Поздрави,
Р.Е.



Тема Офф:TOC, български термин... [re: PerkinElmer]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано22.03.08 15:10



Благодаря, коелги, че се разбрахме...
Иска ми се, обаче, малко да сменя темата. Преди време "студент" ме пита защо казвам „коричав“, като имам пред вид „кафяв“.
Сега и аз те питам, Перкине, защо „тотален“, а не „общ“ органичен въглерод за английското "total organic carbon"?
Може да е моя дребнавост, но ти си в България - и ако това е масовата употреба, се чудя накъде върви българският научен жаргон.

Редактирано от the Jack на 22.03.08 15:14.



Тема Re: Офф:TOC, български термин...нови [re: jack]  
Автор Galeon ( Zouave)
Публикувано22.03.08 19:10



коричав --- коричневый---
да не си завършил в Съюза???)))



Merde !!! La Guard meurt mais elle ne se rend pas!! jamais!!


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.