Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:55 02.06.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Тема Получаване на фенол?help!нови  
Автор betula_alba (непознат )
Публикувано20.06.07 22:59



Здравейте.Обърнах нета да търся една реакция за получаване на фенол и нищо не открих,та реших,че някой тук ще може да ми помогне.Въпросът е как се получава фенол от фенилдиазониев хлорид?Ако някой знае,да каже.Предварително благодаря



Тема Re: Получаване на фенол?help!нови [re: betula_alba]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано21.06.07 00:00



Нещо не ми стана ясно запитването.
Самият фенилдиазониев хлорид е нестабилен - можеш да го синтезираш в лабораторни условия, но не и да си го купиш или нещо подобно. Използва се за синтези - аз съм правил бензалдехид с него.
Т.е., първо него трябва да получиш от анилин, че чак тогава да го превръщаш във фенол. Въпреки че не виждам смисъла. Рекацията е хидролиза - диазониевата сол хидролизира до фенол, солна к-на и азот при повишена температура - ок. 45-60*С според това ръководство:





Тема Re: Получаване на фенол?help! [re: jack]  
Автор ИзyмeнМодератор (Ненормален)
Публикувано21.06.07 00:16



Имам спомени, че се получава при нагряване на салицилова киселина. Част от киселината сублимира.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Получаване на фенол?help!нови [re: Изyмeн]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано21.06.07 00:30



Начини да се получи фенол - бол.
Но човекът е писал, че иска да го получава от диазониева сол. Защо - само той си знае.



Тема Re: Получаване на фенол?help!нови [re: betula_alba]  
Авторstudent (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 10:29



20%-на сярна киселина при нагряване до 100 градуса (сярната киселина кипи при по-висока температура, така че ще ти се наложи да намериш термометър) в продължение на един час. Имай в предвид, че обикновено се получава смес от фенол, бифенил и т.н., така че ще ти се наложи по някакъв начин да пречистиш получения фенол.



Тема Re: Получаване на фенол?help!нови [re: betula_alba]  
Авторfleur (Нерегистриран)
Публикувано02.07.07 01:38



..ако става въпрос за получаване на фенол от диазониева сол ,просто на хартия ,реакцията е хидролиза ( солволиза ),при темпретура по малка от 10 градуса.
(същата реакция,ако протече в присъствие на алкохол ,а не на вода,се получава етер (примерно ако е метилов алкохол => анизол ))
ми дано помогнах .. и не е твърде късно ..





Тема Re: Получаване на фенол?help!нови [re: fleur]  
Авторstudent (Нерегистриран)
Публикувано02.07.07 12:25



не си прав, fleur. При низки температури диазониевите соли са стабилни. Освен това трябва задължително да се вземе сярна киселина, защото иначе ще се получи хлорбензен (ако изходната сол е бензендиазониев хлорид,де). Вчера намерих и още една методика, там нагряват до 50 градуса, но сярната киселина е 60%-на.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.