Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:05 27.09.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Тема амониева силитранови  
Автор Lenor (БулгаристанецЬ)
Публикувано26.04.07 22:07



Здравейте
Днес научих нещо , което не знаех - говорихме си как да си замръзявяваме пластмасови шишета с вода да си охлаждаме бирата през лятото когато ходим за риба . И ми говорят за амониева силитра - мислех си че ме гъбаркат нещо . Ама прочетох в нета на много места .
Молбата ми беше някой да ми обесни каква реакция води до това нещо и всъщност какво съединение е това и изобщо всико по въпроса.
Молбата ми е ако на някой му се обеснява да издруса един як пост . Сигурен съм , че на много хора ще им бъде интересно . ;





Тема Re: амониева силитра [re: Lenor]  
Автор ИзyмeнМодератор (Ненормален)
Публикувано26.04.07 23:56



Май е по-скоро за клуб физика.. При разтварянето се охлажда.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: амониева силитранови [re: Изyмeн]  
Автор Lenor (БулгаристанецЬ)
Публикувано27.04.07 19:16



Бах вЪ у имиците





Тема Re: амониева силитранови [re: Lenor]  
Авторджak (Нерегистриран)
Публикувано27.04.07 20:05



А ти к'во очакваше?! Нова теория - велико откритие...
Нищо подобно - повечето соли като се разтварят във вода поглъщат топлина. Затова и обикновено за да се разтвори по-бързо нещото, разтворът се загрява. Само че в случая с амониевата сЕлитра, топлинният ефект е доста голям и може да се усети лесно. Обяснението на ефкета е свързано с баланса на енергията в системата: топлината на разпадане на кристалната решетка и на солватиране на отделените йони/молекули. Като цяло ентропията расте и свободната енергия намалява, въпреки че системата поема топлина от външаната среда.
Тъй като енергията на кристалната решетка, обикновено, е по-голяма от енергията на солватиране, разтварянето е по-принцип ендотермичен процес. Има и редки изключния - екзотермични и изотермични процеси на разтваряне. Например, най-обикновената готварска сол се разтваря почти изтоермично - без значителен топлинен ефект, но тя е изключние от общото правило.
За повеч инфо - химията от 11-ти клас или учебник по физикохимия




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.