Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:01 24.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Тема А как се чисти силикон?нови  
Автор Бeзcъннa (гад)
Публикувано02.02.07 11:30



СЪВСЕМ случайно се зачетох насам

, как по-рано не ми хрумна да се обърна към вас! Покрай темата "Помощ" реших, че все някой ще се смили да даде и за мен препоръка.

Сигурно ще попитате ОТ какво ще трябва да се махне - интересува ме май всичко. От облицовъчен камък /често естествен без запечатка/, от ПВЦ, фаянс, теракота, стъкло. Явно има различен силикон, обаче аз не го познавам. Един се отделя съвсем лесно механично, а друг не и не. Може би за уплътняване и за лепене се ползват видове, изглежда такъв някакъв за лепене е моят кошмар.


Освен това търся фирма-доставчик за препарати, скъпите експерименти заради неразбиращи пробутвачи вече леко ми писват, не съм наясно с химията, за да чета кое какво съдържа и да решавам сама за какво е. Купувам препарат, който уж разтварял фукомаса, а накрая го хвърлям за нещо съвсем друго.


И още /ще ми бъде неудобно да досаждам често/ - кои киселини са най-опасни? Поне да чета по разните състави и да преценявам, да не убия някого без да искам.


Ще съм ви много признателна за помощта.

- - - -



Тема Re: А как се чисти силикон?нови [re: Бeзcъннa]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано02.02.07 17:40



Този тип силикон, който аз знам, мирише на оцет и е на оцетнокисела основа. Знам, че той не издържа на минерални к-ни (разредена солна/сярна) и концентрирана оцетна (ледена оцетна) к-на, но пък с последната е много неприятно да се работи - дразни гърлото, носа и очите, а и е доста корозионна.
Питала ли си в "Направи си сам"? Там има доста майстори-строители.



Тема Re: А как се чисти силикон? [re: jack]  
Автор Бeзcъннa (гад)
Публикувано03.02.07 17:33



Солната киселина разяжда ли повърхностите? Не че знам откъде се намира, но ще питам.

За "Направи си сам" не ми беше хрумвало, благодаря!



- - - -



Тема Re: А как се чисти силикон?нови [re: Бeзcъннa]  
Авторgargamel (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 11:21



Разтваря се с корселин но трудно и бавно и с механична помощ-остъргване "това е за киселинно втърдяващия се, за другия, акилния не знам".



Тема Re: А как се чисти силикон?нови [re: Бeзcъннa]  
Авторstid (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 13:19



Солната и сярната, а дори и оцетната много по-бавно, разтварят варовици. Повечето пластмаси няма да бъдат увредени от разредени разтвори. Стъклата също. Металните повърхности в общия случай на масожо ползжаните метали ще бъдат в една или друга степен атакувани.
Киселини се продават в махгазините за реактиви. Сярна се продава и като акумулаторен електролит. Сона може би да се среща някъде по железариите, някога поне се е продавала.
А за опасноста, ето съвсем накратко и най-общо за някои по-често срещани киселини:
1. Конц. солна дими много неприятно на въздух. Аерозолът който се отделя е силно дразнещ и корозивен. Не е токсична. Да се работи на открито с концентрирана. С разредена работата е безпроблемна. Може да се изхвърля разредена в канализацията.
2. Сярната - масловидна тежка течност, не дими, не е токсична, но концентрирана е силно корозивна - бързо обезводнява и ефектът е, че изгаря, овъглява много органични вещевтва. Разредена също уврежда лесно кожата. Атакува метални повърхности при различни обстоятелства - някои метали не се атакуват от конц. к-на, макар и да се разтварят в разредена. Може да се изхвърля разредена в канализацията.
3. Азотна киселина. Също дими на въздух. Парите са корозивни и токсични, особено ако се появят азотни окиси по някаква причина (кафяво-червените пари са указание за това). Да се работи на открито с конц. к-на. С разредени р-ри не е проблемна работата на закрито. Смесите и с някои органични вещества могат да бъдат лесно запалими и взривоопасни. Може да се изхвърля разредена в канализацията.
4. Фосфорна к-на - не съм работил с нея, но би трябвало да е лека и безопасна за работа, естествено следва да е корозивна.
5. Флуороводородна к-на - изключително опасна киселина, следва да се избягва, макар и да се продава свободно. Виж тема "матиране на стъкло".
Това са често срещаните и употребими в обикновената практика силни неорганични киселини. Що се отнася до органичните киселини, с които можете да се сблъскате - оцетна, мравчена, оксалова, лимонена, винена... - те не представляват сериозна опасност, макар и що се отнася до летливите - оцетна, особено мравчена, да се налага съответен режим на работа.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.