Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:30 05.06.24 
Природни науки
   >> Химия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Колко вода трябва да се пие?нови  
Автор ИзyмeнМодератор (Ненормален)
Публикувано19.11.06 21:54



Бихте ли се включили в един малък спор? Смятам, че кока-колата (когато се пие заедно с водата или дори чиста) утолява жаждата по-добре от чистата вода (питейна, дестилирана, слабо минерализирана) в горещо време. Причините - загубата на соли, възстановяването на баланса, при което се губят още соли и в крайна сметка може да се стигне до обезводняване поради прекаления прием на вода. Въглехидратите и солите задържат водата. Просто напишете тук мнението си. Ето и темата



Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: Колко вода трябва да се пие?нови [re: Изyмeн]  
Автор Epaтocтeн (ентусиаст)
Публикувано20.11.06 00:56



В Кока-Колата и в другите безалкохолни слагат киселини (мисля че фосфорна беше), с които усещането за жажда не стихва лесно .... търговски трик.
Иначе според мен от чистата водица по-хубаво няма. Само виж колко захар има в един литър кока-кола.
Това за загубата на соли .... ами много рядко може да стане. В БГ няма такива условия, а и начина ни на хранене трудно ще го позволи.
Ако има нещо по-хубаво от чистата водица, то това са истинските сокове (зеленчукови и плодови). Те носят достатъчно соли и витамини със себе си.

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.


Тема Re: Колко вода трябва да се пие?нови [re: Изyмeн]  
Автор PerkinElmer (Aldrich)
Публикувано20.11.06 10:52



Здравей Изумен,

Специално колата не само не утолява жаждата, а напротив способства за засилването и. Ефектът се дължи, както каза Ератостен, на киселините и на захарите съдържащи се в нея.
Водата си е незаменима, а ако става въпрос за обезводняване - то айрянът е най-доброто средство.
Иначе се препоръчва 1-1.5л вода на ден.

Поздрави,
Р.Е.



Тема Re: Колко вода трябва да се пие?нови [re: PerkinElmer]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано20.11.06 11:25



аз съм чувал за айран със сол за тази цел, препоръчват го лекарите.



Тема Re: Колко вода трябва да се пие? [re: нoчнoй_дoзop]  
Автор Epaтocтeн (ентусиаст)
Публикувано20.11.06 14:48



Стига с тази сол де, нека оставим бъбреците си малко да починат. Приемаме доста сол с храната ... и в айряна ли сега да слагаме. Ако сме изложени на голяма жега и от нас, ако дни наред се стича нон-стоп пот .... тогава може, но това рядко става, особено имайки предвид хранителните ни навици.И ако постоянно се тъпчем с натрий, то калия как да си го набавим, за да има все пак необходимия балан?

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.


Тема Re: Колко вода трябва да се пие?нови [re: Epaтocтeн]  
Автор LinjackМодератор (sine nobilitate)
Публикувано20.11.06 15:32



Приемаме доста сол с храната
Кой те кара да приемаш доста сол с храната. Аз от близо шест години си готвя сам - с много малко сол - на мен не ми е безсолно, но на повечто други - да. Като свкнеш да ядеш храната си с малко сол, се научаваш на нови вкусове.
Част от тази диета обаче е и въздърбането от "хранене" в такива места като МакДонълтс, където готвят супресолено. Бляк!


то калия как да си го набавим, за да има все пак необходимия баланс

Картофи, бабнани, портокали, кайсии. Моят дипломен ръководител някокло пъти ми посочи, че като се варят картофите не трябва да се изхвърля водата, защото е много добър източник на клаий.

---------
e^(i*pi)+1=0
Euler


Тема Re: Колко вода трябва да се пие?нови [re: Linjack]  
Автор ИзyмeнМодератор (Ненормален)
Публикувано20.11.06 21:36



Всъщност става въпрос за хора, които пият по 3 литра вода дневно - някои са по 50 килограма, някои дори пият и по 6. Аз съм 100 и пия около 2 литра дневно. Освен това лятото имам доста работа по полето и когато пия само чиста вода или някое евтино безалкохолно без захар - жаждата се засилва, аз пак пия, но не мога да се напия. Ако обаче пия вода и кола - вече не ми се пие толкова и се чувствам много по-добре. А вода - защото в колата наистина има доста захар. Но все пак ако трябва ида избирам кое да пия - бих избрал кола. Просто смятам прекаленото пиене на вода за вредно - все едно аз да пия по 6 литра вода дневно, приемайки няколко пъти по-малко храна он обикновено, и то безсолна (че от солта се дебелеело).

В момента съм на диета, карам почти само на протеини и малко моно- и дизахариди. Тоест съвсем малко плодове, повече зеленчуци и другото са основно източници на протеини, като гледам все пак да ограничавам мазнините. След 3 месеца би трябвало да съм свалил 20 килограма, поне миналия път стана така.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Колко вода трябва да се пие?нови [re: Linjack]  
Автор Epaтocтeн (ентусиаст)
Публикувано20.11.06 23:55



Да, ясно е, че тези храни съдържат калий, но мисълта ми беше, че допълнителния внос на натрий в храната няма как да се компенсира с калий само от хранителните продукти. Затов и вече в доста магазини се продава готварска сол, смесена с 1/3 калиев хлорид. Дето се казва, като не можем да ограничим натриевия хлорид, поне да приемаме и калиев хлорид, че поне баланс да се запази.

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.


Тема Re: Колко вода трябва да се пие?нови [re: Epaтocтeн]  
Автор ИзyмeнМодератор (Ненормален)
Публикувано21.11.06 00:21



Доколкото си спомням калият беше 8 пъти по-малко от натрия. (В кръвта, не в солта)

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Колко вода трябва да се пие?нови [re: Изyмeн]  
Автор Epaтocтeн (ентусиаст)
Публикувано21.11.06 01:58



ОК де и така да е, но ежедневния масов прием на натрий си е факт. То естественото количество натрий в храните така и така си е доста повече от калия, а ние допълнително вкарваме натрий и то в доста големи количества.

Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.