Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:46 02.06.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема неръждаема стомана- магнит : да или ненови  
Автор kвapk (минаващ)
Публикувано20.07.06 16:01



Неръждаемата стоманами казаха (от пункт за вт. сур-и) че не трябва да се лепи от магнит ,но съм чул че има такива които магнита се лепи ? за корпуси на стари перални става дума (Роса)

...И все пак се върти..


Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: kвapk]  
Авторgargamel (Нерегистриран)
Публикувано20.07.06 17:04



имаш много точен отговор е клуб "направи си сам"



Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: gargamel]  
Автор kвapk (минаващ)
Публикувано20.07.06 18:46



видях го :Е как аджиба да му обясня/докажа ,че това е неръждавейка -високовъглеродна-4Х13 на този от пункта???
Показа ми някаква купчина с подобни казани от пералня -"е виж там сичко го зимаме за тънк железо (0.28ст) -щом магнита го лови " ...а неръждавейката е 20 лв/кг



...И все пак се върти..

Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: kвapk]  
Авторrapraмeл (Нерегистриран)
Публикувано20.07.06 21:07



Не можеш да го убедиш аз съм минал по тоя път това става само с анализ , защото никой не знае колко е желязото колко е никела и колко хрома когато не го лови магнит значи няма желязо тогава добре но ако го лови магнит колко е желязото съответно колко е цената това става с анализ проблема е цената цветните са скъпи и няма голямо значение в какво съотношение са а желязото е евтино.Такива анализи се правят за големи количества а ти с тоя казан за пералня забрави анализа ще ти струва повече от казана.Освен това неръждавеиката не е 20 лв. за кг. а е около 4-5 лв.(освен ако за 1-2 месеца не се в вдигнала толкова много но не вярвам)



Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: rapraмeл]  
Авторrapraмeл (Нерегистриран)
Публикувано20.07.06 21:33



Забравих нещо , тия от пунктовете не са прави чак толкова евтино да изкупуват "магнитната" неръждавейка а и легираните стомани от лагери и други подобни са по скъпи от обикновенните но се изкупуват евтино това е положението , освен това във всички пунктове се лъже много с кантара ама много.



Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: rapraмeл]  
АвторAlkoholok (Нерегистриран)
Публикувано20.07.06 22:59



4Х13 не е неръждавейка, наистина корозионната и устойчивост е повишена в сравнение с тази на обикновените въглеродни и високовъглеродни стомани но само толкова. Използва се за много други неща, но не и за казани на перални.
Типичните неръждаеми стомани са от типа 18-8 ( около 17-18 хром и 8-11% никел ), обикновено когато се употреби разговорното "неръждавейка" се подразбира имено този тип стомани, типичните марки са 08Х18Н10, 12Х18Н10Т, 08Х18Н12Б ( това са родните означения- БДС по DIN са 316, 314, 316A и тям подобни).
Точният термин е аустенитна неръждама стомана и се отнася именно за този тип стомани.
Като цяло марките са стотици (поне), магнитоловящите са около 30% а останалите 70 % са магнитонеловящи.
А да кажеш стомна ( пък била тя и неръждаема ) без желязо, е като да кажеш: воден р-р без вода.
Скъпото в неръждавейките е никела, цената в момента за електролитен никел, плочи,гранули, парчета ( 99,9%) е около 50-53 лева/кг.


П.П. Чистият никел (99,99%) е магнитоловящ



Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: Alkoholok]  
Автор kвapk (минаващ)
Публикувано20.07.06 23:12



ок , но струва 20 кинта



...И все пак се върти..

Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: Alkoholok]  
Авторgargamel (Нерегистриран)
Публикувано21.07.06 08:57



Може и да съм сгрешил терминологията някъде не съм металург а биотехнолог това дето го знам за стоманите е от обща култура и от случайноста , тъста ми е металург и ще го разпитам подробно скоро.Но мога да кажа със сигурност че има неръждаеми "стомани"- сплави без желязо например алпаката е Cu - Zn - Ni желязото в нея е символично под 1 %.



Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: gargamel]  
АвторAlkoholok (Нерегистриран)
Публикувано21.07.06 09:53



Аз също не съм металург и не претендирам за изчерпателност.

Съществуват много сплави ( неръждаеми, конструкционни и др. ) на основата на никел, титан и прочие екзотики алпаката която цитираш е една от тях. По много показатели тези сплави се доближават и дори превъзхождат стоманите, НО това НЕ са стомани.

Самата дефиниция за стомана е :
Сплав на желязото с ................
Сплав с основен компонет желязо ..................
Желязна сплав ....................

и се в този дух в зависимост от източника

Затова си позволих да дам сравнението с воден р-р без вода.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0

А когато разговаряш с тъста си, питай го защо някои стомани са магнитоловящи а други не са ( демек що са то- диа-, пара- и феромагнити ). И после можеш да го обиасниш и тук. Темата е интересна



Тема Re: неръждаема стомана- магнит : да или ненови [re: Alkoholok]  
Автор kвapk (минаващ)
Публикувано21.07.06 11:27



Добра дискусия стана ,неодимът ли беше най -слиният феромагнетик или негова сплав?

...И все пак се върти..



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.