Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 23.06.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема На какво се дължат цветоветенови  
Авторнeoдим (Нерегистриран)
Публикувано11.02.06 23:19



Как се получават цветовете на в-вата ,знам че има една схема на цветовете , например дадено в-во поглъща синият спектър и то се оцветява в оранжево ,поне така са ни учили ето линк :

attachmentid=9282Интересуваме каква е точно научното обяснение на това явление и защо някои в-ва са безцветни а някои бели!

И все пак ,защо небето е синьо през деня



Тема Теория на кристалното поленови [re: нeoдим]  
Автор Roverandom3 (Кой съм аз?)
Публикувано12.02.06 10:04



При комплексните съединения нещата седят горе - долу така:
Според теорията на кристалното поле при тях се наблюдава разцепване на d - подслоя на две нива. Електроните попадат върху тези пет орбитали по правилото на Хунд и принципа на Паули. Ако след това има възможност даден електрон да прескача между двете нива, се наблюдава поглъщане на енергия, за да може той да премине от нивото с по - ниска енергия, към това с по - висока. Тази енергия в същност е поглъщане на дадена дължина на вълната от светлината. Тоест - поглъщане на даден цвят. При преминаването отново на електрона в нивото с по - ниска енергия, той изпуска тази енергия. Така съединението има точно определен цвят.
Строежа на комплекса определя колко и кои електрони ще прескачат и от там цвета на даденото съединение. Тези комплекси, в които няма възможност да прескачат електрони в двете нива на d - подслоя са безцветни.



I want to know the fear that sets inside of me


Тема Re: Теория на кристалното поленови [re: Roverandom3]  
Авторнeoдим (Нерегистриран)
Публикувано12.02.06 10:42



Добре а при простите в-ва как стои въпроса ,тук ми разясни само за комплексите (d-подслой)



Тема Re: На какво се дължат цветоветенови [re: нeoдим]  
Автор navy (PhD)
Публикувано12.02.06 17:43



дължи се на поглъщането на определено количество светлинна енергия, която когато е между 400 и 800 нанометра ние виждаме като цвят. Това е в много тясна връзка с тяхната структура, която не смятам да обсъждам.
За да научиш повече просто трябва да прочетеш. Например теорията на цветността.

ДАВАЙ СТОЙКО, САМ СИ!
Разгеле бон-соар, уважаеми зрители!


Тема Re: На какво се дължат цветоветенови [re: navy]  
Авторнeoдим (Нерегистриран)
Публикувано12.02.06 19:12



Добре поглъща червеният спектър и се оцветява в червено ,но какво става с останалият спектър?



Тема Re: На какво се дължат цветоветенови [re: нeoдим]  
Автор selski_tarikat (ентусиаст)
Публикувано14.02.06 10:13



не мисля 4е ако поглъща 4ервен цвят ще се оцветява в 4ервено. По-скоро ще има друг цвят, но не и 4ервен. Непогълнатите и отраzени други дължини на вълните ще дадат съответния цвят.



Тема Re: На какво се дължат цветоветенови [re: нeoдим]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано14.02.06 14:08



Вж кво съм писал тук, може да ти хареса:


Бях Малоум 2

О, нощи теменужни!
Те не са, на голо теме, нужни.
(Тр. Акациев)

Тема Re: На какво се дължат цветовете [re: 3opниk]  
Автор bimbaaa (непознат)
Публикувано14.02.06 16:55



в случай че ви интересува - при органичните съединения цвета се дължи на спрягане на двойни връзки



Тема Re: На какво се дължат цветоветенови [re: нeoдим]  
АвторFero (Нерегистриран)
Публикувано14.02.06 19:41



Ако абсорбира емл от червения спектър веществото го виждаме ЗЕЛЕНО!!! Оцветяването е винаге в допълнителния (обратния)цвят поради нарушаване на баланса - виж негатива на фотолентата! Или ако имаш "Спекол" ще установиш лесно, че напр. жълтия разтвор има максимум на поглъщане във виолетовата област 400 - 450 nm.



Тема Re: На какво се дължат цветоветенови [re: bimbaaa]  
Авторнeoдим (Нерегистриран)
Публикувано14.02.06 20:32



какво беше спрягане на ел. двойка в орг. съед-я и кога едно съед. ще е например червено?
И все пак говорим за тази схема :


това дето FERO писа ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.